Zarobki w IT
Zobacz jakie zarobki oferują firmy IT w Polsce, przefiltruj oferty pracy według technologii, lokalizacji czy widełek.
Komentarz
Komentarz
Dane potwierdzają, że niemal we wszystkich specjalizacjach, pomimo kryzysu ekonomicznego, następuje wzrost wynagrodzeń. Ciekawym wyjątkiem są dwie kategorie specjalistów - Data Scientist i UX Designer. W obu przypadkach spadek wynagrodzeń w stosunku do poprzednich miesięcy spowodowany jest zainteresowaniem tymi obszarami wśród osób rozpoczynających karierę lub przebranżawiających się. Napływ specjalistów bez doświadczenia lub z niewielkim doświadczeniem zawodowym zaniża średnią dla tych kategorii ekspertów.
Spadek wynagrodzeń w grupie Data Scientist/Machine Learning/AI jest zaskoczeniem o tyle, że obserwujemy wzrost zainteresowania specjalistami z tej dziedziny, co z kolei wynika z dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji. Prawdopodobnie wkrótce odnotujemy przeciwny trend i wzrost zarobków w tym obszarze.
Warto również zwrócić uwagę na pogłębiającą się różnicę w poziomach wynagrodzeń Architektów IT zatrudnionych na umowę o pracę i współpracujących na zasadach B2B. Pomimo spowolnienia na rynku IT tacy doświadczeni eksperci cieszą się zainteresowaniem i są na celowniku rekruterów z branży. Dynamika zmian w sektorze i związana z nimi niepewność nie pozostała jednak zupełnie bez wpływu na podejście przedsiębiorstw do współpracy z nimi – większa grupa decyduje się na usługi bardziej elastycznych freelancerów, co przekłada się na ich wyższe wynagrodzenia.
A może praca zdalna dla firmy z innego miasta? Sprawdź najnowsze oferty pracy IT dopasowane do Ciebie, bez zbędnych rozmów z headhunterem
Komentarz
Branża IT w Polsce, mimo wyzwań takich jak pandemia, ekonomiczne turbulencje i wysoka inflacja, utrzymuje stabilność z 41,1% respondentów oceniających ją podobnie do poprzedniego roku. Jednakże, 45,8% widzi jej kondycję jako gorszą, co podkreśla percepcję przeszkód. Innowacje technologiczne, takie jak chat GPT i inwestycje globalnych liderów technologii, wskazują na ważność polskich specjalistów IT. Dynamiczna transformacja branży, wymagająca przekwalifikowania 50% pracowników do 2025 roku, jest kluczowa dla jej rozwoju.
Mimo to, sektor zmaga się z ograniczeniem rekrutacji i zwolnieniami, co wpływa na rynek pracy, zwłaszcza dla kobiet i juniorów. Raporty wskazują na stopniową stabilizację z pozytywnymi prognozami rekrutacyjnymi, ale rynek stał się bardziej selektywny. Problemy z rekrutacją i brak inwestycji w rozwój kompetencji pracowników stanowią wyzwanie, z automatyzacją pracy zagrażającą 14% miejsc pracy. Mimo to branża adaptuje się do zmieniającej się rzeczywistości, z Polską mającą potencjał na dalszy rozwój dzięki innowacjom i atrakcyjnym kosztom zatrudnienia. Ostatnie miesiące 2023 roku przynoszą nadzieję dla polskiego rynku IT, z odmrożeniem Krajowego Planu Odbudowy i spodziewanym spadkiem inflacji, co sprzyja odnowie inwestycji.
Nie jest zaskoczeniem, że wysokość zarobków w branży IT rośnie z poziomem seniority. Jednak, jak wynika z przeprowadzonych badań, różnica pomiędzy najwyższymi stanowiskami nie jest już tak wyraźna, jak w poprzednich latach. Zmiany na rynku pracy IT wpłynęły również na wysokość oferowanych stawek. Wciąż to juniorzy zarabiają najmniej, ale też zdecydowanie mniej jest dla nich pracy. Firmy stawiają na „midów” i „seniorów”. Dzięki temu nie muszą budować dużych zespołów, a zarazem posiadają doświadczonych pracowników.
W IT zatrudnienie podejmowane jest zazwyczaj w oparciu o umowę o pracę lub kontrakt B2B. Szczególnie ta druga forma pozwala na negocjowanie konkurencyjnych stawek. Jednak, jak pokazuje przykład Biedronki, pracownicy wciąż doceniają korzyści związane z umową o pracę i benefitami z nią związanymi. Jeśli oferta jest atrakcyjna, bez problemu rezygnują z kontraktu. Często cały pakiet, który oferuje pracodawca jest bardziej opłacalny niż to, co można uzyskać w ramach B2B. Jednak, żeby tak było trzeba oferować nowoczesne i zróżnicowane benefity dedykowane nie tylko, dla pracownika, ale również dla Jego bliskich, a to już nie jest tak często spotykane.
Różnicę w zarobkach zdecydowanie widać, kiedy weźmiemy pod uwagę umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Idąc za rynkowym trendem, to eksperci i menadżerowie mogą liczyć na najlepsze stawki. „Mida” i „juniora” dzieli ponad 3500 zł, co tylko potwierdza, że teraz najlepszy czas na rynku mają „midzi” i „seniorzy”, w przypadku których wysokość wynagrodzenia jest wprost proporcjonalna do posiadanej wiedzy i doświadczenia.