Profil badanych
Komentarz
Technologie
Komentarz
Moją uwagę przyciąga przede wszystkim fakt, że połowa respondentów deklaruje znajomość JavaScript. To pokazuje, że rynek frontendu jest najsilniejszym rynkiem w branży rozwoju oprogramowania. Koreluje to także z bardzo wysoką znajomością języków warstwy prezentacji - HTML i CSS.
W kontekście JS interesujący jest fakt, że niewiele niższa jest znajomość TypeScript. Można założyć, że prawie każdy programista TS zna też JS, nasuwa się więc wniosek, że 80% programistów JS zna także jego typowany wariant. Pokazuje to siłę TS na rynku.
Po drugiej stronie skali widać bardzo małą znajomość jezyków niskopoziomowych - nawet C++ zna mniej niż 1 programista na 10, połowa tego deklaruje znajomość Go lub C, jeszcze mniej Rusta. Projekty powstające w tych językach to mniejszość współczesnego rynku IT. Prawdopodobnie rzadko też są wybierane jako dodatkowy język - ich mocne strony wypływają raczej przy dużych projektach, a te raczej preferujemy robić w naszym głównym znanym języku.
Widzimy także, że co trzeci programista deklaruje znajomość SQL, co wskazuje na to, że relacyjne bazy danych dalej są bardzo często używane przez programistów.
Jeśli chodzi o języki biznesowe, widać, że nieco więcej ludzi zna Javę niż C#, ale różnica nie jest duża. Większa jest natomiast przewaga Pythona nad PHP, co ma sens - PHP jest ściśle związany z Webem, podczas kiedy Python oprócz Webu jest także głównym językiem w AI, a także często wybieranym narzędziem skryptowym.
Komentarz
Wynik tutaj nie jest zaskakujący. Nieco ponad 1 na 10 programistów deklaruje pracę w projekcie bez code review. Część z tych projektów to prawdopodobnie samodzielny freelancing, a więc niewielkie samodzielne projekty, lub długoterminowe projekty utrzymywane przez pojedyncze osoby czy niewielkie zespoły - nie ma więc drugiego programisty do zweryfikowania kodu. Na pewno jednak ten wykres pokazuje, że proces code review jest w branży doceniany, a zdecydowana większość programistów w nim uczestniczy.
Zarobki
Zobacz ile oferują firmy, które zatrudniają w tym momencie. Sprawdź nowe oferty pracy specjalistów:
Góra stawki pozostaje w zasadzie bez zmian. Backend, fullstack i frontend to solidne fundamenty branży, które od dawna dominują na rynku. W kolejnych latach to się nie zmieni. Warto sobie zadać pytanie: kim jest fullstack developer? Z jednej strony możemy określić to wprost po nazwie stanowiska, a patrząc z innej perspektywy, jest to dość płynne. Czy programista Javy, który czasem stworzy komponent w Angularze, jest backendowcem czy fullstackiem?
Na dolnych szczeblach tabeli zaszły interesujące zmiany. Embedded wyprzedziło mobile, co może wskazywać rosnące zainteresowanie automotive oraz IoT.
Jednocześnie na scenę wkroczyła nowa wyróżniona specjalizacja – low-code. W startupach, gdzie szybkość dostarczania produktów i możliwość błyskawicznego testowania funkcjonalności są kluczowe, narzędzia no-code i low-code stają się niezastąpione. Wyrosły nawet na rynku agencje, które się w tym specjalizują. Low-code nie jest w stanie w tym momencie zastąpić tradycyjnego podejścia do pisania kodu, zwłaszcza w projektach, w których rozwijamy zaawansowane systemy ze złożoną logiką.
Sam w swojej pracy obok „zwyczajnego” kodu używam Make, Airtable, Webflow czy Firebase. Wykorzystanie tych platform niesamowicie przyspiesza budowę nudnych, powtarzalnych elementów systemu, dzięki czemu mogę się skupić na pracy koncepcyjnej i kreatywnej.