Już jest! Najnowsze Badanie Społeczności IT!
Zebraliśmy ponad 10 000 ankiet, dzięki czemu możemy przedstawić nie tylko ogólne wnioski, ale też głębiej wejść w dane i pokazać szczegóły dotyczące pracy i zarobków w poszczególnych specjalizacjach.
Najnowsze dane o IT w Polsce znajdziesz w Raporcie z Badania Społeczności IT 2024. Zobacz go już teraz:

Profil badanych

Płeć
Można zauważyć, że w ciągu ostatniego roku odsetek kobiet w społeczności IT minimalnie wzrósł z 14% do 18%. Oznacza to, że kobiety coraz śmielej wkraczają do branży IT.
Mężczyzna
Kobieta
Niebinarna
Mężczyzna: 82% 82% Kobieta: 18% 18% Niebinarna: 0.5% 0.5%

D&I w branży IT jest aktualnym tematem, który mocno oddziałuje na różne organizacje i wyznacza kierunki ich rozwoju. Coroczne badania realizowane wśród społeczności IT pokazują, że mężczyźni wciąż stanowią większość w branży. Obecnie to około 80% wszystkich pracowników, podczas gdy kobiety to zaledwie 18%. Chociaż odsetek ten stale rośnie, także w naszej firmie, to wymaga dużej uwagi. Konieczne jest wdrażanie i realizowanie programów wspierających D&I wewnątrz organizacji.  W naszej firmie jednym z priorytetowych działań jest Kobieta w IT. Prowadzimy szkolenia, webinary, organizujemy konferencje promujące rolę kobiet w branży. Cała ta aktywność ma na celu pokazanie, że w takiej organizacji, jak nasza liczą się umiejętności, doświadczenie i wiedza, a nie płeć. Także wśród naszych klientów coraz więcej głosów opowiada się za mieszanymi zespołami. Pokuszę się o stwierdzenie, że w temacie Kobieta w IT jest jeszcze sporo do zrobienia, choć obserwuję wzrost świadomości wagi tego zagadnienia wśród wielu organizacji.

Natalia Selinger
Luxoft Poland Managing Director
Luxoft Poland
Wiek
Osoby w wieku 25-30 lat to najliczniejsza procentowo grupa w IT - stanowią około 31% rynku IT. Jednak tuż za nimi jest grupa 30-34 z udziałem 26%. Osób najmłodszych w branży, w wieku 18-24 lata jest w branży jeszcze mniej niż w roku ubiegłym. Ich udział zmniejszył się z 16 do 14%.
18 - 24
25 - 29
30 - 34
35 - 39
40+
18 - 24: 14% 14% 25 - 29: 31% 31% 30 - 34: 26% 26% 35 - 39: 17% 17% 40+: 12% 12%
Miejsce zamieszkania
Ankietowani mieszkający w małych miejscowościach wskazywali najbliższe miasto
Warszawa
23%
Kraków
13%
Wrocław
11%
Aglomeracja Śląska (Konurbacja Śląska)
8.9%
Trójmiasto
8.3%
Poznań
7.5%
Łódź
5.8%
Lublin
3.4%
Rzeszów
2.0%
Szczecin
1.9%
Białystok
1.9%
Bydgoszcz
1.3%
Toruń
1.1%
Kielce
0.7%
Częstochowa
0.7%
Zielona Góra
0.6%
Opole
0.6%
Olsztyn
0.6%
Radom
0.6%
Zagranica
0.5%
Inne
5.0%
Wykształcenie
Wyniki badania pokazują, że ponad dwie trzecie respondentów społeczności IT posiada wyższe wykształcenie, w tym 39% posiada stopień magistra lub magistra inżyniera. Z drugiej strony, ponad 8% badanych ukończyło studia bez uzyskania dyplomu, co może wynikać z wysokiego zapotrzebowania na specjalistów IT, którzy często uczą się nowych umiejętności poprzez samodzielne eksperymentowanie i praktykę.
Studia II stopnia (magister, magister inżynier)
39%
Studia I stopnia (licencjat, inżynier)
27%
Jestem w trakcie studiów
9.3%
Studiowałem/am, ale nie uzyskałem/am dyplomu
8.4%
Szkoła średnia
7.1%
Studia podyplomowe
7.0%
Studia doktoranckie
1.6%

W BlueSoft na etapie rekrutacji dokładnie weryfikujemy umiejętności Kandydatów. Studia wyższe techniczne są dużym atutem: wykształcają zarówno umiejętność rozwiązywania problemów, jak i myślenia analitycznego, a właśnie te elementy z naszego doświadczenia wpływają na późniejszą efektywność pracy projektowej. Struktura naszej firmy pod względem wykształcenia nie odbiega od wyników raportu - zdecydowana większość naszych pracowników posiada wykształcenie wyższe. Nie oznacza to jednak, że Kandydaci bez ukierunkowanego wykształcenia są odrzucani: o współpracy decyduje wiele czynników. W BlueSoft kładziemy ogromny nacisk na umiejętności merytoryczne, które przekładają się bezpośrednio na jakość naszych rozwiązań realizowanych dla klientów.

Danuta Mularczyk
Head of HR
BlueSoft
Kierunki studiów - osoby, które zakończyły edukację
Informatyczne
Inne techniczne / ścisłe
Inne
Informatyczne: 54% 54% Inne techniczne / ścisłe: 34% 34% Inne: 21% 21%
Kierunki studiów - obecnie uczący się
Informatyczne
Inne techniczne / ścisłe
Inne
Informatyczne: 82% 82% Inne techniczne / ścisłe: 9.5% 9.5% Inne: 8.2% 8.2%
Specjalizacje w IT
Programiści to aż i tylko 53% specjalistów w IT. Stąd wniosek, że nie można utożsamiać całej branży IT tylko i wyłącznie z programistami.
Programista
53%
Tester / QA
14%
Administator IT / DevOps
10%
Project Manager / Product Owner
6.0%
Inne specjalizacje
5.7%
Analityk IT / BI
5.0%
Data Science / ML / AI
2.9%
UX / UI
2.1%
Architekt IT
1.7%

Zawrotny rozwój branży technologicznej wymaga od firm i działów IT budowy coraz bardziej wyspecjalizowanej, ukierunkowanej na konkretne obszary kadry. Dziś najbardziej potrzebni są programiści i to w najbliższym czasie się nie zmieni. Coraz częściej docenia się również specjalistów odpowiedzialnych za jakość oprogramowania i stabilność infrastruktury. Gdybyśmy jednak rozbili kategorię zawodową programistów na grupy, znajdziemy w niej wiele mniejszych obszarów eksperckich, w których niezbędne jest posiadanie wysokich kompetencji z różnych technologii backendowych lub frontendowych, obszaru performance’u aplikacji, optymalizacji i wsparcia rozwiązań chmurowych czy prowadzenia projektów i analizy wymagań. Uważam jednak, że najbardziej pożądanymi umiejętnościami w branży IT w najbliższych miesiącach i latach będą te związane z obszarem AI, tym bardziej, że temat sztucznej inteligencji w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością, i to nie tylko w branży technologicznej.

Maciej Rynkiewicz
Chief Technology Officer
Wakacje PL.
Dla jakiego typu firmy pracujesz?
Dla polskiej firmy
Dla zagranicznej firmy, która ma oddział w Polsce
Dla zagranicznej firmy, która nie ma oddziału w Polsce
Dla polskiej firmy: 53% 53% Dla zagranicznej firmy, która ma oddział w Polsce: 43% 43% Dla zagranicznej firmy, która nie ma oddziału w Polsce: 4.6% 4.6%

Currenda jest polską firmą z branży IT, która od ponad 20 lat tworzy aplikacje i systemy informatyczne dla wymiaru sprawiedliwości. Jej główną misją jest dostarczanie rozwiązań opartych o prawo i nowe technologie, w tym wykorzystujących sztuczną inteligencję. Dzięki naszej pracy rynek komorniczy jest jedną z najlepiej zinformatyzowanych grup zawodowych. Od 10 lat wspieram firmę w tworzeniu rozwiązań dedykowanych samorządowi komorniczemu oraz autorskich aplikacji firmy. Currenda jest doskonałym dowodem na to, że na polskim rynku może istnieć także polska silna marka reprezentująca branżę IT.

Dariusz Ferlin
Product Manager
Currenda
Siedziba firmy
Nadal ponad połowa firm, w których zatrudnieni są ankietowani specjaliści, to firmy polskie. Straciły względem ubiegłego roku tylko 2 punkty procentowe na rzecz firm zagranicznych, które mają oddział w Polsce.
Warszawa
31%
Kraków
15%
Wrocław
12%
Aglomeracja Śląska (Konurbacja śląska)
8.9%
Trójmiasto
7.9%
Poznań
7.1%
Łódź
5.2%
Lublin
2.0%
Szczecin
1.6%
Białystok
1.2%
Rzeszów
1.1%
Bydgoszcz
1.1%
Inne
4.2%
Przy oprogramowaniu jakiego typu pracujesz?
Zbyt dużego zaskoczenie nie ma, zmian względem 2022 również. No może poza tym, że doszło 0,5% ankietowanych, którzy... nie wiedzą przy jakim oprogramowaniu pracują :)
Produkt lub usługa sprzedawana przez firmę
Rozwiązania na zlecenie klientów zewnętrznych
Rozwiązania wewnętrzne
Nie wiem
software_type_product: 37% 37% software_type_client: 36% 36% software_type_internal: 26% 26% software_type_u: 0.9% 0.9%

Badanie pokazuje, co dość oczywiste, że rynek IT jest podzielony (niemalże pół na pół) na rozwiązania tworzone i rozwijane dla klientów zewnętrznych i autorskie produkty. Mniejszy odsetek stanowią rozwiązania rozwijane na wewnętrzne potrzeby firmy, które nie przekładają się bezpośrednio na przychody. W IT.integro ogromna większość, bo aż 82% konsultantów programistów jest zaangażowana w rozwój, dostosowanie i wdrożenia rozwiązań dla naszych klientów zewnętrznych w oparciu o system ERP - Microsoft Dynamics 365 Business Central. 18% programistów opracowuje i rozwija nasze autorskie aplikacje, kompatybilne z Dynamics 365 Business Central. Nasze flagowe rozwiązania to Polish Language, Polish Localization, HR & Payroll Manager czy zestaw aplikacji Global Integration Apps, w skład którego wchodzą Master Data Management System, Advanced Intercompany i Intercompany Insights. Specjaliści z zespołów produktowych doceniają etap twórczej pracy nad koncepcją, pracę zawsze na najnowszej wersji aplikacji z wykorzystaniem najbardziej aktualnych narzędzi czy ciekawy proces wprowadzania aplikacji do sklepu. Z kolei konsultanci z zespołów wdrożeniowych pracują na praktycznych case studies z wielu branż, dostosowując aplikację do złożonych procesów klientów, nierzadko pracując z nimi w tak wyjątkowych lokalizacjach jak Nowa Zelandia czy Urugwaj

Agata Landzwójczak-Tyczyno
HR Business Partner
IT.integro
Wielkość firmy
1-10
3.2%
11-50
14%
51-200
19%
201-500
13%
501-1000
8.6%
1 001 - 5 000
14%
5 001 - 10 000
9.1%
więcej niż 10 000
19%

Największy odsetek respondentów pracuje w firmach uznawanych za duże, tj. powyżej 250 osób, gdzie plasuje się również i SOFTSWISS zatrudniając ponad 1400 osób. Na podstawie naszych doświadczeń jako dużej firmy technologicznej możemy stwierdzić, że specjaliści IT cenią to, że gwarantujemy stabilność, pewność awansu zawodowego czy rozwoju finansowego. Oprócz tego w dzisiejszych czasach wiele osób chce pracować z osobami posiadającymi unikalną wiedzę, a niewątpliwie duża organizacja i skład zespołu pozwalają na efektywną wymianę wiedzy i doświadczeń. Ponadto duże firmy mają już poukładane procesy, ugruntowaną kulturę firmy, regularne spotkania zespołu online i offline, coroczne imprezy integracyjne w różnych częściach świata lub lokalne letnie imprezy, tak jak u nas w SOFTSWISS. Biorąc pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione czynniki, mogą to być przewagi dużych firm i powody, dla których specjaliści IT chętniej je wybierają.

Yulia Oncheva
Chief Human Resources Officer, SOFTSWISS
SOFTSWISS
Rodzaj oprogramowania a wielkość firmy
Rozwiązania na zlecenie klientów zewnętrznych
45%
Rozwiązania wewnętrzne
9.8%
Produkt lub usługa sprzedawana przez firmę
46%
Rozwiązania na zlecenie klientów zewnętrznych
40%
Rozwiązania wewnętrzne
19%
Produkt lub usługa sprzedawana przez firmę
41%
Rozwiązania na zlecenie klientów zewnętrznych
31%
Rozwiązania wewnętrzne
36%
Produkt lub usługa sprzedawana przez firmę
33%
Poziom doświadczenia
W tym roku jest o 2 pp mniej juniorów niż w roku ubiegły i o 0,5 pp mniej Team/Tech Leadów oraz Midów. Spadek na rzecz wrostów wśród Seniorów i Mid-level Managerów.
Mid / Regular
41%
Junior
21%
Senior
25%
Tech Lead / Team Lead
8.4%
Mid-level Manager
3.1%
Director / C-level
1.2%

Od kilku lat obserwujemy na rynku rosnące zainteresowanie pracą w nowych technologiach, a szczególnie - rolami związanymi z wytwarzaniem oprogramowania. Dlatego też rozkład wyników patrząc na poziom doświadczenia osób badanych nie zaskakuje – prawie ¼ rynku to juniorzy, którzy na rynek pracy dopiero wchodzą, ¼ to seniorzy, a ponad 40% to osoby z poziomu mid – czyli specjaliści z kilkuletnim doświadczeniem. Czasy pandemiczne i post pandemiczne, z większym niż kiedykolwiek wcześniej wymiarem pracy zdalnej zwiększyły zapotrzebowanie na doświadczonych ekspertów, którzy pracują niezależnie i są w stanie przekazywać wiedzę mniej doświadczonym członkom zespołu. Dlatego też, obecnie osoby z poziomu mid i senior mogą cieszyć się największą ilością propozycji zawodowych. W Netcompany dostrzegamy potencjał drzemiący zarówno w juniorach jak i wiedzę i doświadczenie seniorów. Pomimo tego, że aktualnie rynek jest coraz bardziej konkurencyjny, udaje nam się z sukcesem przyciągać do Netcompany osoby z poziomu senior. Oferujemy jasno sprecyzowane ścieżki kariery, równowagę między życiem prywatnym i zawodowym, transparentną politykę wynagrodzeń oraz szeroki wachlarz benefitów.

Małgorzata Teofilak
Head of HR
Netcompany Poland
Rola a doświadczenie w latach
Dzięki wzroście udziału Seniorów w Badaniu średnie doświadczenie w latach wzrosło przy każdej ze specjalizacji.
Architekt IT
13.6 lat
Administator IT / DevOps
8.9 lat
Project Manager / Product Owner
8.1 lat
Inne specjalizacje
7.1 lat
Analityk IT / BI
5.8 lat
Programista
5.6 lat
UX / UI
5.0 lat
Tester / QA
4.7 lat
Data Science / ML / AI
4.4 lat

Zaangażowanie najbardziej doświadczonych pracowników i pracowniczek w rozwój organizacji jest kluczowe dla biznesu i tworzenia efektywnych zespołów. Osoby z długim stażem zawodowym, bazując na dotychczasowych doświadczeniach z innych organizacji, często proponują rozwiązania lub wspierają w podejmowaniu decyzji, które mogą przekładać się na wprowadzanie zmian w firmie. Wnoszą również wartość dodaną w postaci nowych rozwiązań czy usprawnień w projektach, zapewniając wsparcie merytoryczne i mentoring dla mniej doświadczonych osób z zespołu. Jest to jednocześnie atrakcyjna perspektywa dla potencjalnych kandydatów i kandydatek, dla których możliwość rozwoju poprzez współpracę z bardziej doświadczonymi kolegami i koleżankami stanowi istotny aspekt podczas wyboru pracodawcy.

Kluczowe dla organizacji jest więc tworzenie przestrzeni, która wspiera wymianę perspektyw i skuteczny przepływ wiedzy wewnątrz. W CSHARK rozmawiamy o trendach, aktualnościach i zmianach w technologiach podczas comiesięcznych spotkań z cyklu TechTalk. Dają one również możliwość poznania specyfiki projektów, realizowanych w poszczególnych obszarach firmy. Ponadto regularnie spotykamy się w ramach gildii, czyli społeczności skupionych wokół poszczególnych obszarów technologicznych i biznesowych. Jest to okazja do wymiany doświadczeń i wspólnego wypracowywania rozwiązań w zespołach, które zrzeszają osoby o tej samej specjalizacji.

Tomasz Draheim
People Operations Lead
CSHARK
Staż pracy w IT a poziom stanowiska
1 rok i poniżej
8.4%
2-3 lata
35%
4-5 lat
32%
6-9 lat
17%
10-14 lat
4.7%
15+ lat
3.6%
1 rok i poniżej
61%
2-3 lata
33%
4-5 lat
4.5%
6-9 lat
1.1%
10-14 lat
0.5%
15+ lat
0.2%
1 rok i poniżej
0.4%
2-3 lata
4.3%
4-5 lat
20%
6-9 lat
34%
10-14 lat
23%
15+ lat
19%
1 rok i poniżej
0.5%
2-3 lata
5.5%
4-5 lat
14%
6-9 lat
29%
10-14 lat
29%
15+ lat
22%
1 rok i poniżej
1.8%
2-3 lata
6.3%
4-5 lat
8.6%
6-9 lat
21%
10-14 lat
29%
15+ lat
33%
2-3 lata
1.2%
4-5 lat
4.8%
6-9 lat
12%
10-14 lat
31%
15+ lat
51%

Zarobki w IT

Forma współpracy
Aż o 6 pp zmniejszył się udział osób zatrudnionych na UoP., o 3 zwiększył się udział B2B. W tym roku doszła nowa odpowiedź, czyli różne umowy.
Umowa o pracę
Kontrakt B2B
Umowa zlecenie / o dzieło
Różne umowy
employment: 51% 51% b2b: 37% 37% contract: 8.5% 8.5% mixed: 3.1% 3.1%
Forma współpracy a wymiar pracy
Full-time
97%
Part-time
2.7%
Full-time
97%
Part-time
3.2%
Full-time
67%
Part-time
33%

Rok do roku obserwujemy konsekwentny spadek ilości umów o pracę w branży IT - na przestrzeni ostatnich trzech lat aż o 7 punktów procentowych. W naszej firmie trend ten jest jeszcze silniejszy. Umowę o pracę preferują w tym momencie przede wszystkim osoby na początku kariery w IT, które są niepewne swoich losów w danej organizacji. Pozostali specjaliści, głównie Ci, którzy są bardzo doświadczeni, nie czują już aż tak silnej potrzeby zabezpieczenia się umową o pracę, która de facto gwarantuje im realnie dużo niższe środki do dyspozycji. Nie bez znaczenia są tu ostatnie zmiany podatkowe, które sprawiły, że współpraca w modelu b2b jest dużo bardziej korzystna niż umowa o pracę. I nie da się ukryć, że sporo specjalistów to zauważyło.

Pamiętajmy przy tym, że branża IT jak dotąd najlepiej opiera się sytuacjom kryzysowym ostatnich lat. Jeśli ten trend się utrzyma, moim zdaniem nadal realne korzyści finansowe będą przeważać nad potencjalnym bezpieczeństwem, które daje umowa o pracę. Potencjalnym, ponieważ tak naprawdę specjaliści są w stanie zabezpieczyć wszystkie swoje interesy umiejętnie skonstruowaną umową z klientem. Tak się dzieje w przypadku specjalistów zatrudnionych w RITS. Ich zdecydowana większość preferuje model B2B - także dlatego, że RITS aktywnie wspiera specjalistów zapewniając im profesjonalne wsparcie księgowe, które ogranicza do minimum formalności i ryzyko popełnienia błędów księgowych. Elastyczność pracodawców jest więc kluczowa przy zmieniającej się tendencji w zakresie formy zatrudnienia. Tylko firmy podążające za rynkowymi zmianami i oczekiwaniami branży są w stanie oferować atrakcyjne warunki, które przyciągają specjalistów zainteresowanych współpracą.

Paweł Olejniczak
Board Member
RITS
Zarobki a doświadczenie
UoP, UZ i UD - kwota na rękę; B2B - netto na fakturze
W przypadku UoP wzrost średnich zarobków odnotowujemy przy każdym seniority. Na B2B również, ale spektakularny wzrost zauważamy przy stanowiskach Director / C-level - prawie 7k złotych.
Tech Lead / Team Lead
13 109 PLN
Mid-level Manager
12 731 PLN
Senior
11 741 PLN
Mid / Regular
8 155 PLN
Junior
5 493 PLN
Director / C-level
27 045 PLN
Tech Lead / Team Lead
25 365 PLN
Senior
25 171 PLN
Mid-level Manager
23 518 PLN
Mid / Regular
16 287 PLN
Junior
9 065 PLN
Mid / Regular
10 609 PLN
Junior
5 631 PLN

Na rynku IT mamy do czynienia z klasycznym podziałem ról z uwagi na doświadczenie komercyjne. Pojawiają się też ostatnio nowe kategorie, związane z połączeniem kompetencji technicznych z managerskimi.

Wydaje się, że rynek osiągnął swoje maksymalne wartości w zakresie premiowania pracy deweloperów, zbliżając ich wynagrodzenia do poziomu przełożonych.

Na największy skok mogą liczyć junior i mid- deweloperzy. Ich pensje rosną liniowo wraz z doświadczeniem, a każdy awans to często zarobki o wyższe 50-70%.

To długofalowy trend, podobnie jak wyzwanie, z którym mierzą się pracodawcy: jak pozyskać i jak utrzymać specjalistów na dłużej. Coraz więcej organizacji stawia na planowanie strategii budowania zespołów z uwzględnieniem programów up- i reskillingowych. Jako Codecool mamy przyjemność budować takie projekty dla naszych Partnerów i wciąż są one naszą przewagą konkurencyjną o czym świadczy fakt, że 98% naszych Absolwentów kursów Full-stack jest zatrudnianych przez naszych Partnerów.

Tomasz Czechowski
Head of Sales & Recruitment
Codecool Poland
Zarobki a specjalizacja
UoP, UZ i UD - kwota na rękę; B2B - netto na fakturze
Najwięcej w tym roku zarabiają Architekci. To już trzeci rok z rzędu. Największe wzrosty względem 2022 na B2B zaliczyli Administratorzy IT / DevOps (prawie 6k złotych) oraz Analitycy IT / Bi (około 7k złotych).
Architekt IT
14 462 PLN
Project Manager / Product Owner
11 246 PLN
Programista
9 379 PLN
Data Science / ML / AI
9 314 PLN
Administator IT / DevOps
8 571 PLN
Analityk IT / BI
8 288 PLN
Inne specjalizacje
8 037 PLN
UX / UI
7 774 PLN
Tester / QA
7 048 PLN
Architekt IT
29 356 PLN
Administator IT / DevOps
23 301 PLN
Data Science / ML / AI
22 975 PLN
Analityk IT / BI
22 208 PLN
Programista
20 800 PLN
Project Manager / Product Owner
20 512 PLN
Inne specjalizacje
18 673 PLN
Tester / QA
17 130 PLN
UX / UI
14 724 PLN
Programista
8 732 PLN
Tester / QA
4 958 PLN

Powyższe dane nie są zaskakujące – współpraca na B2B od wielu lat jest preferowana przez specjalistów w sektorze IT. Nie dziwią też prezentowane na wykresach stawki. Architekci to bardzo doświadczeni i poszukiwani specjaliści – ich wiedza i ekspertyza są nieocenione. Ciężko też wyobrazić sobie projekt bez dobrych Analityków, stąd też ich obecność na samej górze rankingu. To co zauważamy to rosnące zapotrzebowanie na ekspertów w obszarach DevOps, Data Science, AI oraz ML, co ma swoje odzwierciedlenie w proponowanych im stawkach. Jeśli chodzi o Programistów i Testerów – są to bardzo zróżnicowane grupy o szerokim wachlarzu umiejętności technicznych, wynagrodzenia różnią się zatem w zależności od zapotrzebowania na daną technologię.

Wojciech Dreja
Head of Recruitment
Sii Polska

Porównaj swoje wynagrodzenie do innych specjalistów pracujących na tej samej umowie, tym samym stanowisku i w tym samym mieście co Ty! Trzymaj rękę na pulsie.

Zarobki a miasto
UoP, UZ i UD - kwota na rękę; B2B - netto na fakturze, tylko osoby pracujące full-time
Niezmiennie najwięcej na UoP zarabia się w Warszawie, ale Kraków jest z tyłu o zaledwie 5zł. Trzeci na podium pozostaje Wrocław. W przypadku B2B miejsca na podium zajmują te same miejsca co w 2022, jednak w innej kolejności. Na pierwsze miejsce z trzeciego wskoczył Kraków, na drugie spadła Łódź, a następna w kolejności jest Warszawa. O ponad 2k złotych wzrosły zarobki w Poznaniu,
Warszawa
9 466 PLN
Kraków
9 461 PLN
Wrocław
8 923 PLN
Poznań
8 509 PLN
Łódź
8 442 PLN
Trójmiasto
8 403 PLN
Szczecin
8 395 PLN
Aglomeracja Śląska (Konurbacja śląska)
8 152 PLN
Zielona Góra
7 790 PLN
Rzeszów
7 076 PLN
Lublin
6 970 PLN
Białystok
6 709 PLN
Bydgoszcz
6 086 PLN
Inne
7 139 PLN
Kraków
19 592 PLN
Łódź
19 515 PLN
Warszawa
19 431 PLN
Wrocław
18 300 PLN
Trójmiasto
18 273 PLN
Rzeszów
18 016 PLN
Poznań
17 863 PLN
Szczecin
17 250 PLN
Lublin
17 198 PLN
Aglomeracja Śląska (Konurbacja śląska)
16 700 PLN
Białystok
15 391 PLN
Inne
15 610 PLN

Łódź nadal w czołówce na liście miast z najwyższymi wymaganiami co do wynagrodzeń w umowach B2B. Zaskakująco, ale pamiętajmy, że to duże miasto i ważny ośrodek akademicki, kształcący licznych profesjonalistów. Jednocześnie do niedawna działało tam niewiele firm gotowych tych ekspertów zatrudniać. Tę pustkę dostrzegli inwestorzy, którym coraz trudniej konkurować w innych dużych polskich miastach. Ważną rolę odegrały też zmiany w formach świadczenia pracy. Firmy przestały się obawiać współpracy hybrydowej, czy w ogóle zdalnej. To pozwoliło łodzianom zabiegać o stanowiska w międzynarodowych projektach, przekładając się na wzrost zainteresowania rynkiem przez inwestorów. Także DataArt zdecydowało się w ubiegłym roku na otwarcie swojego biura w Łodzi. Jeśli chodzi o oczekiwania wynagrodzeń w skali całego kraju, obserwujemy racjonalizację. Spowolnienie w branży, zwłaszcza na amerykańskim rynku, powoduje ostrożność po stronie wielu firm, co przekłada się na pewien spadek popytu na pracę w IT także w Polsce. To trend, który w najbliższych miesiącach może przełożyć się na zwolnienie tempa wzrostu wynagrodzeń i liczby wakatów. Te czynniki będą skłaniać specjalistów do poszukiwania stabilności i bezpieczeństwa pracy, nawet kosztem niższego uposażenia.

Paweł Krasowski
Head of DataArt’s R&D Center Łódź
DataArt

A może praca zdalna dla firmy z innego miasta? Sprawdź najnowsze oferty pracy IT dopasowane do Ciebie, bez zbędnych rozmów z headhunterem

Zarobki a wielkość firmy
UoP, UZ i UD - kwota na rękę; B2B - netto na fakturze
Na B2B niezmiennie najwięcej zarobić można w dużych korporacjach, podobna sytuacja jest na UoP. W przypadku umów o zlecenie czy dzieło, największa zapłata czeka w firmach średnich (51-500 pracowników).
Mała firma (do 50)
6 879 PLN
Średnia firma (51-500)
8 231 PLN
Duża firma (więcej niż 500)
9 524 PLN
Mała firma (do 50)
16 536 PLN
Średnia firma (51-500)
19 609 PLN
Duża firma (więcej niż 500)
21 039 PLN
Mała firma (do 50)
7 685 PLN
Średnia firma (51-500)
8 655 PLN
Duża firma (więcej niż 500)
7 107 PLN

Na wysokość wynagrodzenia w największym stopniu wpływa wartość rynkowa danej umiejętności czy kompetencji. Z zebranych tutaj danych wynika też, że większe firmy płacą lepiej, ale zawsze należy te informacje analizować ze świadomością, że firmy mają różne struktury wynagrodzeń, niektóre oferują bonusy lub pakiety akcji – zawsze warto spojrzeć na całościowe wynagrodzenie.

Większa firma to większe możliwości, ale często też większe ustrukturyzowanie tematu wynagrodzeń oraz przejrzysta strategia płacowa jak również podejście do rozwoju czy ścieżek karier, które na wynagrodzenia mocno wpływają.

Duże organizacje są biznesowo stabilne, mają już swoją reputację, specjalizują się w konkretnych branżach czy obszarach technologicznych, a to przekłada się na stabilność miejsc pracy i wyższe zarobki.

Poza wynagrodzeniem spore inwestycje czyni się również w rozwój swoich ekspertów, finansowanie certyfikacji, wyjazdów na konferencje, szkolenia, możliwości zmiany projektu czy benefity dopasowane do potrzeb zespołu. W dużych firmach, wbrew stereotypom, jest przestrzeń na elastyczność, wcześniejsze wyjście po dziecko z przedszkola czy kodowanie z zagranicy, bo przy takiej skali zaufanie w codziennej pracy to podstawa, dzięki temu łatwiej także np. o zastępstwa na projektach.

Karolina Kwiecień
Chief People Officer
GFT Poland
Zarobki w pierwszej pracy
UoP, UZ i UD - kwota na rękę; B2B - netto na fakturze
Umowa o pracę
4 556 PLN
Kontrakt B2B
8 520 PLN
Umowa zlecenie / o dzieło
4 027 PLN
Czy przysługuje ci płatny urlop na b2b?
Tu bez żadnych zmian - dokładnie taka sama część pracowników ma i nie ma uropu na B2B względem 2022.
Mam płatny urlop
Nie mam płatnego urlopu
Mam płatny urlop: 51% 51% Nie mam płatnego urlopu: 49% 49%
Płatny urlop na b2b a wynagrodzenie
Tylko osoby, które odpowiedziały na poprzednie pytanie
O 4k złotych wzrosło wynagrodzenie u osób, które nie mają płatnego urlopu. W przypadku tych drugich, to około 2k.
Nie mam płatnego urlopu
22 332 PLN
Mam płatny urlop
18 557 PLN
W jaki sposób twój pracodawca przyznaje podwyżki?
Pozytywna zmiana, gdyż mniej osób odpowiada, że podwyżka wynika z inicjatywy pracownika lub przy próbie zwolnienia. Aż 30% osób może liczyć na jasne zasady i programy dot. zwiększania zarobków.
Zgodnie z ustalonym programem podwyżek
30%
Uznaniowo, z inicjatywy pracownika
27%
Nie wiem
20%
Uznaniowo, z inicjatywy pracodawcy
19%
Uznaniowo, kiedy pracownik chce zrezygnować
4.8%

Potrzebujesz argumentów, żeby dostać podwyżkę? Sprawdź i porównaj realne wynagrodzenie specjalistów takich jak Ty i zyskaj przewagę w rozmowie z szefem.

Czy twoja pensja wzrosła w ciągu ostatniego roku?
Dokładnie jak w roku ubiegłym, 79% dostało podwyżkę, pozostali nie.
Tak
Nie
Tak: 79% 79% Nie: 21% 21%

Nie dostałeś podwyżki? Sprawdź najnowsze oferty pracy IT dopasowane do Ciebie, bez zbędnych rozmów z headhunterem

Czy spodziewasz się wzrostu swojego wynagrodzenia w 2023 roku?
Dość negatywna tendencja, gdyż w tym roku aż o 8pp spadł udział pracowników, którzy dostaną podwyżkę. I aż 5,5pp więcej jest osób, które na pewno jej nie dostaną.
Tak
Nie wiem
Nie
Tak: 68% 68% Nie wiem: 17% 17% Nie: 15% 15%

W ostatnim czasie przyzwyczailiśmy się do szybkiego wzrostu wynagrodzeń programistów. Dynamika wzrostu była tak duża, że firmom trudno było nadążyć nie tylko za oczekiwaniami kandydatów, ale również rosnącymi oczekiwaniami aktualnie zatrudnionych. Organizacje musiały często mierzyć się z dylematem: czy proponować kontrofertę odchodzącemu pracownikowi czy zdecydować się na mozolne poszukiwania jego replacementu. Ostatnie wydarzenia nieco skorygowały ten trend. Nałożyło się na to kilka czynników: wojna w regionie, dwucyfrowa inflacja i zmiany na rynku pracy w USA. Wojna spowodowała większą nieufność firm zagranicznych co do budowania w Polsce hubów programistycznych, a także zawierania kontraktów z pracownikami z Polski. Inflacja wymusiła na firmach dużo uważniejsze patrzenie na koszty, w tym - pracownicze. Jedną z przyczyn wzrostu płac programistów były lepsze kontrakty z firmami z USA. Zmiany na tamtejszym rynku spowodowały większą podaż programistów na lokalnym rynku, a więc nieco zmniejszyły presję na poszukiwanie kandydatów z CEE.

Wiktoria Kuc
Dyrektor Personalny
Grupa Symfonia
Dla ilu pracodawców pracujesz jednocześnie
O 4pp mniej pracowników pracuje tylko dla jednego pracodawcy. Wzrost inflacji, sytuacja geopolityczna oraz możliwości AI powodują wzrost zainteresowania więcej niż jednym etatem nawet wśród tak dobrze opłacanych specjalistów jak ci z branży IT.
Dla jednego
88%
Dla dwóch
8.5%
Dla trzech lub więcej
2.0%
Jestem freelancerem
1.9%
Czy czas przeznaczony dla różnych pracodawców nakłada się?
Dotyczy tylko osób pracujących dla więcej niż jednego pracodawcy
Wzrosła liczba osób, które wykonują pracę dla dwóch podmiotów w nakładających się na siebie godzinach.
Nie
60%
Tak
40%

Warunki pracy

Jaki procent łącznego czasu pracy uważasz za efektywną pracę?
Wynik bardzo podobny do roku ubiegłego. Spadła liczba turbo pracujących efektywnie powyżej 90% czasu pracy, z 5,8% do 4%.
Poniżej 25%
2.5%
25-49%
16%
50%-74%
50%
75%-89%
27%
Powyżej 90%
4.0%
Największe przeszkody w efektywnej pracy
Nadal największą przeszkodą w efektywnej pracy są wadliwe procedury w firmie, jednak odpowiedź ta ma wynik o 3pp mniejszą niż rok temu. Można uznać to za mały postęp w sprawie. Znacznie mniej osób odczuwa presję czasu niż w roku ubiegłym. Największy wzrost odpowiedzi to... brak przeszkód. Z 1,4% w tym roku zrobiło się az 19. Może to wynikać ze wzrostu udziału pracy zdalnej w sposobie pracy a tym samym większa elastyczność czasu pracy i lepsze możliwości dopasowania doby pod siebie zamiast przymusowego siedzenia w biurze przez konkretne godziny bez brania pod uwagę predyspozycji czy samopoczucia każdego z pracowników z osobna.
Wadliwe procedury w firmie
35%
Problemy z komunikacją w firmie
29%
Brak przeszkód
19%
Niedostatki techniczne / technologiczne w firmie
18%
Presja czasu
17%
Nie umiem organizować swojej pracy
16%
Miejsce pracy
7.0%
Zła atmosfera pracy
4.7%
Spotkania
1.2%
Inne
7.2%

Firmy nastawione na efektywność powinny przykładać dużo uwagi, aby zespoły posiadały autonomię, a decyzje były podejmowane jak najbliżej problemu. Zachęcać zespoły do eksperymentowania. Aby działania te, miały wspólny wektor, należy sprawnie komunikować się ze sobą. Gdzie inwestujemy energię i przede wszystkim dlaczego. Jednym ze sposobów na usprawnienie tego aspektu jest praca w oparciu o hipotezy. Hipotezy, które mają pomóc pozostałym lepiej zrozumieć oczekiwany efekt. Pozwala to dodać nowy kontekst, bądź też zaangażować się bezpośrednio. Ważne też jest, aby dyskusje toczyły się publicznie, a nie na spotkaniach w zamkniętych grupach, a decyzje były udokumentowane. Małe eksperymenty, pozwalają szybko potwierdzić bądź obalić założenie. To wszystko po to, aby podejmowany wysiłek przynosił jak najlepsze rezultaty i jak najmniej frustracji. To jest rzecz kulturowa, która bardzo mocno ukształtowała się na przestrzeni ostatnich miesięcy w AppUnite i daje bardzo pozytywne efekty.

Piotr Bernad
Head of Service Delivery
Appunite
Największe przeszkody w efektywnej pracy a wielkość firmy
Zauważamy mniej narzekania na wadliwe procedury w dużych firmach. Niestety problemy z komunikacją pozostają na podobnych poziomie w przypadku firm każdej wielkości.
Problemy z komunikacją w firmie
27%
Wadliwe procedury w firmie
27%
Brak
21%
Presja czasu
19%
Nie umiem organizować swojej pracy
18%
Niedostatki techniczne / technologiczne w firmie
17%
Miejsce pracy
9.7%
Zła atmosfera pracy
5.0%
Inne
8.3%
Wadliwe procedury w firmie
32%
Problemy z komunikacją w firmie
30%
Brak
20%
Presja czasu
19%
Niedostatki techniczne / technologiczne w firmie
18%
Nie umiem organizować swojej pracy
17%
Miejsce pracy
6.4%
Zła atmosfera pracy
3.9%
Spotkania
1.4%
Inne
7.7%
Wadliwe procedury w firmie
38%
Problemy z komunikacją w firmie
29%
Niedostatki techniczne / technologiczne w firmie
19%
Brak
19%
Nie umiem organizować swojej pracy
16%
Presja czasu
15%
Miejsce pracy
6.7%
Zła atmosfera pracy
4.9%
Spotkania
1.5%
Inne
6.5%

Rolą pracodawcy jest wspieranie pracowników w realizacji zadań i usuwanie przeszkód, które to utrudniają. Badanie pokazuje, że wadliwe procedury, problemy z komunikacją i niedostatki technologiczne znajdują się na szczycie listy problemów, z którymi muszą się mierzyć pracownicy. W TOP3 odpowiedzi tkwi zarówno problem, jak i rozwiązanie. Jeśli do zaadresowania niedostatków technologicznych podejdziemy w usystematyzowany sposób, to odpowiednie narzędzia ułatwią poukładanie procesów. Trzeba pamiętać o tym, by nie cyfryzować chaosu, a zadbać, by digitalizowane procesy zostały najpierw przemyślane na nowo. Tak zyskamy transparentność i sprawną komunikację w firmie. W Webcon patrzymy na te wyzwania z obu perspektyw – pracodawcy i firmy, która wspiera organizacje w cyfrowej transformacji naszą platformą low-code. Podobnie jak nasi Klienci, z pomocą skutecznego narzędzia stworzyliśmy skrojone na miarę aplikacje, które ustandaryzowały nasze procedury, sprawiły, że procesy są transparentne, a wszyscy ich uczestnicy na bieżąco informowani o progresie. Nie ma dnia, byśmy nie widzieli realnych korzyści z tego wdrożenia.

Łukasz Semeniuk
Dyrektor Handlowy
Webcon
W jakim wymiarze możesz pracować zdalnie?
W dniach na tydzień
Aż 2/3 branży może pracować zdalnie w 100%. Nadal są osoby, które w ten sposób nie pracują w ogóle. Pokrywa się to z kolejnym slajdem.
Nie pracuję zdalnie
1-2 dni
3-4 dni
Codziennie
Nie pracuję zdalnie: 7.7% 7.7% 1-2 dni: 11% 11% 3-4 dni: 16% 16% Codziennie: 65% 65%

Pojęcie work-life balance czy tak zwany dobrostan pracownika już dawno przeszedł do haseł pojawiających się w każdym ogłoszeniu rekrutacyjnym, często nadużywanym przez firmy chcące zwiększyć swoją atrakcyjność w oczach kandydatów. Czas pandemii pokazał, co tak naprawdę oznacza oddzielenie życia prywatnego od zawodowej roli. Ponadto, badania przeprowadzone w trakcie pandemii przez EY Polska wykazały, że podczas 8-godzinnego dnia pracy, ta efektywna część zajmuje mniej niż 4. W co zatem wierzymy zamiast work-life balance? Nasza filozofia to life-work blending. Oddajemy do decyzji pracownika, w jakim trybie pracuje mu się najlepiej. Czy ma ochotę wyjechać razem z rodziną do miejsca, w którym jest inna strefa czasowa lub czy potrzebuje zrobić sobie godzinną przerwę na spacer z psem. Tylko dzięki wsłuchaniu się w potrzeby pracownika i umożliwieniu mu zaspokojenia ich, jesteśmy w stanie funkcjonować na poziomie dającym poczucie satysfakcji i sprawczości.

Milena Stareńczak
IT Recruitment Specialist
Appunite
Ulubiony tryb pracy
W przypadku poprzedniego wykresu zgadywać można czy brak pracy zdalnej u 7,7% osób to wybór czy przymus. Tu widzimy jednak, że aż 9% osób woli pracować z biura. Jest to jednak wynik o 3pp niższy niż w roku ubiegłym.
W domu (lub dowolnym miejscu poza domem)
54%
Hybrydowo (częściowo w biurze i poza biurem)
37%
W biurze
9.0%

Praca zdalna stała się standardowym modelem pracy w branży IT. Taki model pracy znacząco podnosi poziom work-life balance pozwalając pracownikom m.in. na oszczędność czasu i lepszą organizację obowiązków rodzinnych. Dla pracodawcy ogromną wartością przy takiej elastyczności jest możliwość otwarcia się na rynek pracy i zwiększenia puli specjalistów poza region w którym funkcjonuje firma. W ING naszym pracownikom Pionu IT dajemy możliwość zarówno pracy zdalnej, hybrydowej jak i stacjonarnej. Środowisko pracy, narzędzia oraz digitalizacja usług bankowych pozwala kształtować model pracy, który odpowiada na potrzeby pracowników. Dostęp do biura daje zespołom możliwość integracji - nasi specjaliści mają dowolność organizacji wspólnych dni pracy w biurze. Z drugiej strony ceniąc sobie pracę z domu oraz kameralność pracy pomimo dużej struktury, nie muszą się zobowiązywać do regularnej obecności w biurze.

Paulina Truszkiewicz
Expert Lead I – Recruitment ING Bank Śląski
ING Bank Śląski
Ile dni w tygodniu chciałbyś/chciałabyś pracować zdalnie?
O 3pp względem 2022 wzrosła liczba osób, które chcą pracować tylko zdalnie. Osoby kompletnie tym nie zainteresowane to taki sam procent całości.
Nie chcę pracować zdalnie
3.6%
1-2 dni
13%
3-4 dni
29%
Codziennie
54%

As a multinational fintech company, we value the insights provided by the recent survey, which revealed an increasing number of developers prefer to work remotely every day. We also note the survey's findings regarding the decreasing number of individuals who choose to work remotely for 3-4 days per week, which suggests that some are either transitioning to the full-time remote mode or increasing their time in the office.

It is clear that remote work offers numerous benefits for both employees and companies. For employees, it provides greater flexibility, work-life balance, and the ability to work from anywhere worldwide. For companies, it provides access to a broader talent pool and can often lead to increased productivity.

As a company based in Cyprus, we appreciate the advantages of working with remote employees from Eastern Europe. We ensure that all our employees receive equal opportunities and benefits, regardless of location or working preferences. We have invested in infrastructure that allows remote workers to fully contribute to the company's results, with access to all necessary resources and support from their teams.

While we recognize the benefits of remote work, we understand that not all individuals thrive in a remote working environment. For those who prefer to work on-site or in a hybrid mode, we offer a relocation package to Limassol, the tech capital of Cyprus. This includes coverage for travel expenses, hotel accommodations for the first month, corporate cars, and a range of benefits for their families. Even after the relocation, these employees can proceed with working from home, and visit the office for their team meetings or important corporate events.

Georgy Georgiev
Head of Global Talent Acquisition
Exness
Jakiego wsparcia oczekujesz od pracodawcy w pracy zdalnej?
Udział osób, które liczą na zapewnienie dobrej komunikacji z zespołem wzrósł z 50% do aż 62%. Wzrost o 10pp jest również przy możliwości dostosowania po swojemu work-life balance. Niestety odrobinę podniósł się wskażnik osób, które liczą na wsparcie psychologa. Choć z drugiej strony pokazuje to otwartość do skorzystania z jego usług, co jest dobrą tendencją w społeczeństwie.
Zapewnienia dobrej komunikacji z zespołem
62%
Możliwości elastycznego podziału czasu na pracę i obowiązki domowe
60%
Dofinansowania wyposażenia miejsca pracy
44%
Dofinansowania mediów (prąd, internet)
34%
Wsparcia psychologa
9.0%

W realiach, w których dominuje praca zdalna lub hybrydowa, wiele wyzwań przed którymi stajemy każdego dnia, nabiera zupełnie nowego znaczenia. Dobra i efektywna komunikacja pomiędzy członkami zespołu ma bardzo duży wpływ na ich funkcjonowanie i codzienną pracę. Szczególnie istotna jest w pracy zdalnej czy hybrydowej, w których powinna zostać uzupełniona o elementy wspomagające budowanie relacji, zaufania i więzi międzyludzkich. Wyniki niniejszego badania zdają się w pełni pokrywać z potrzebami, sygnalizowanymi przez naszych pracowników już podczas pandemii.Dlatego w GSK funkcjonuje szereg rozwiązań adresujących te potrzeby: zadaniowy czas pracy, dający pracownikom dużo elastyczności w jej wykonywaniu, dofinansowanie wyposażenia domowego miejsca pracy czy też specjalistyczna pomoc w sytuacjach kryzysowych.To tylko kilka przykładów z szerokiej gamy programów wspierających naszych pracowników, które wprowadziliśmy już jakiś czas temu.

Iwo Mikołajczak
Senior Director, Tech Engineering, Customer & Patient Direct Engagement
GSK Tech Global Centre in Poznan
Które z benefitów uważasz za najatrakcyjniejsze?
Przy tym pytaniu odpowiedzi znacznie różnią się od roku ubiegłego. W 2022 najatrakcyjniejsze były prywatna opieka zdrowotna oraz szkolenia i kursy. W tym roku najbardziej pożądanymi są benefity w postaci 4-dniowego tygodnia pracy oraz elastyczny czas pracy.
4-dniowy tydzień pracy
55%
Elastyczny czas pracy
53%
Dodatkowe dni urlopu
37%
Szkolenia i kursy zawodowe
35%
Prywatna opieka zdrowotna
35%
Karty sportowe
14%
Akcje firmy
14%
Kursy językowe
13%
Imprezy i wyjazdy integracyjne
11%
Karta lunchowa / dopłaty do wyżywienia
8.1%
Ubezpieczenie na życie
7.9%
Przekąski w biurze
1.5%

W związku z dynamicznie zmieniającym się modelem pracy, który był następstwem pandemii rozszerzyliśmy w naszej firmie pakiet tzw. „benefitów szytych na miarę”. Nasi pracownicy mogą sami wybrać interesujące ich świadczenia w zależności od prowadzonego stylu życia. Myślę, że może to być wiodący trend na kolejne lata. Spośród bogatego portfolio mogą wybrać między innymi: prywatną opiekę medyczna, ubezpieczenie na życie, karnet sportowy, karty upominkowe do sklepów, opiekę weterynaryjną dla zwierząt i wiele innych usług. Nasi pracownicy mogą również sami wybrać odpowiedni dla nich tryb pracy, który obejmuje pracę zdalną, stacjonarną lub model hybrydowy. Jeśli chodzi o 4-dniowy tydzień pracy to już w ubiegłym roku rozpoczęliśmy rozmowy wewnątrz organizacji na temat możliwości wprowadzenia tego rozwiązania, które mogłoby być efektywne zarówno dla naszych pracowników jak i partnerów biznesowych. Posiadamy również bogatą ofertą szkoleń online oraz offline i dedykowany program do rozwoju kompetencji zawodowych „Self-education”. To, co może wyróżniać nas w kontekście benefitów, a co nie zostało uwzględnione na wykresie, to również grupy zainteresowań, czyli tzw. „Passion Clubs”. Pracownicy zrzeszeni w grupach tematycznych takich jak bieganie, piłka siatkowa, piłka nożna, gry planszowe, żeglarstwo, motoryzacja i wiele innych biorą udział w szeregu wydarzeń, które pozytywnie wpływają na integrację zespołów oraz kształtują poczucie przynależności.

Dariusz Kubacki
Prezes Zarządu
KMD Poland
Co z wymienionych rzeczy jest dla ciebie najważniejsze w pracy?
Nadal najważniejsze są dla ludzi pieniądze, jednak zyskały 4pp mniej niż w 2022. Rok temu drugą odpowiedzią byli ludzie z wynikiem 25%. Teraz to tylko 9,3%. Czyżby pokłosie pandemicznej izolacji? Na drugim miejscu teraz jest rozwój, choć z wyniikiem procentowym niższym niż w 2022.
Pieniądze
22%
Rozwój
20%
Możliwość pracy zdalnej
17%
Spokojna praca
13%
Możliwość łączenia pracy z obowiązkami rodzinnymi
9.6%
Ludzie
9.3%
Stabilna praca
9.3%

Aktualna sytuacja gospodarcza mocno oddziałuje na poczucie bezpieczeństwa i zmienia rozłożenie akcentów w obszarze potrzeb pracowników. Według Raportu z Badania Społeczności IT stworzonego przez Bulldogjob jeszcze w 2021 r. dla branży IT najważniejszy był rozwój (w 2022 r. znalazł się on na drugim miejscu – 20% badanych), a już rok temu kluczowe były zarobki. Najnowszy raport potwierdza tę tendencję. Bezpieczeństwo finansowe jest najważniejsze dla 22% respondentów, a rozwój ponownie uplasował się na drugim miejscu (20%) i wciąż jest w czołówce najistotniejszych elementów satysfakcjonującego życia zawodowego.

W Efigence pracownicy mogą liczyć zarówno na stabilne warunki pracy i wynagrodzenie adekwatne do ich umiejętności oraz doświadczenia, jak i na ciekawe projekty oraz różnorodne opcje rozwoju. Kilkoma z nich są, chociażby możliwość pracy w międzynarodowym środowisku, opcja zatrudnienia w lokalizacji na Bliskim Wschodzie, czy podróżowanie i poznawanie innych kultur.

Trzecie miejsce w rankingu dotyczy pracy zdalnej (17%). Otwartość i elastyczność to obecnie bardzo pożądane cechy pracodawcy. Ponadto okres pandemii ukazał nam wszystkim, że taka forma działania potrafi być bardzo efektywna, a rynek IT wydaje się być świetnym tego przykładem. Wiemy o tym i sami korzystamy z tej opcji – tym samym umożliwiając pracę hybrydową bądź zdalną.

Marek Lesiak
Chief Technology Officer
Efigence
Czy kumplujesz się z ludźmi z pracy?
Nadal około połowa ankietowanych raczej kumpluje się z ludźmi w pracy. Bez zmian również około 25% ankietowanych uważa, że jest to dla nich bardzo ważne. Niezainteresowanych takimi relacjami również jest podobna liczba.
Tak i jest to dla mnie ważne
23%
Raczej tak
54%
Raczej nie
19%
Nie, unikam takich relacji w pracy
3.4%

Wyniki raportu pokazują, jak ważne są kontakty międzyludzkie w codziennej pracy. Myślę, że środowisko, w jakim pracujemy i ludzie, z jakimi codziennie przebywamy, mają coraz większy wpływ na jakość naszej pracy, zadowolenie oraz motywację. Niezależnie od tego, czy pracujemy zdalnie, stacjonarnie czy hybrydowo – ludzie i relacje między nimi są kluczowe dla satysfakcji z pracy.

Kiedy myślę o tym, za co cenię pracę w x-komie, to są to właśnie ludzie. Relacje między naszymi pracownikami są nadrzędną wartością dla każdego z nas. Stawiamy na współpracę między zespołami, działami, a nawet między spółkami. Tworzymy coraz więcej akcji i inicjatyw, dzięki którym, na przykład, programiści mogą współpracować ze specjalistami z marketingu, sprzedaży, HR czy contact center. Nasze zespoły są różnorodne – mamy w nich osoby o różnych pasjach i zainteresowaniach, które zbliżają do siebie ludzi. X-kom jest pierwszą firmą, w której obserwuję świetne relacje między zespołami oraz przyjaźnie, które trwają lata, a zaczęły się właśnie tutaj.

Marta Polak
HR Development Specialist
x-kom

Technologia

Najpopularniejszy język programowania
Również języki skryptowe, znaczników i zapytań
W tym roku najpopularniejszym językiem okazał się JavaScript, chociaż ma tylko o 1pp więcej niż w roku ubiegłym. Ten awans wynika z faktu, iż SQL z wyniku 46% w 2022, teraz uzyskał 39%. Na 3. miejscu Python awansował z 4., chociaż również uzyskał tylko 1pp więcej. Miejsce na podium zwolniły HTML i CSS, które zebrały o 7pp mniej niż w 2022. O 2pp spadł wynik C a o prawie 4 C++. TypeScript zyskał na popularności aż o 7pp, wskakując w tym roku przed Javę.
JavaScript
42%
SQL
39%
Python
32%
HTML/CSS
32%
TypeScript
30%
Java
27%
C#
18%
PHP
11%
C++
7.3%
Kotlin
5.4%
C
3.9%
Bash / PowerShell
3.9%
Go
3.6%
Ruby
1.9%
Scala
1.7%
Swift
1.6%
Rust
1.4%
Groovy
1.3%
Dart
1.0%

JavaScript, SQL, HTML/CSS, oraz Python zdominowały rankingi najpopularniejszych języków programowania w 2023 roku. Technologie te są również jednymi z pierwszych, które poznają osoby rozpoczynające swoją przygodę z programowaniem. Powodów jest wiele: duże zapotrzebowanie na specjalistów tych języków na rynku pracy, niski próg wejścia, powszechność, czy szerokie spektrum zastosowania u klienta.

W projektach w VirtusLab obok najpowszechniejszych, wymienionych powyżej technologii, używamy również tych bardziej niszowych, np: Kotlin, czy Scala. Są to rzadziej wybierane języki, jednak z bardzo dużym potencjałem, który tkwi w zaangażowanej społeczności. Jako firma wspieramy tę społeczność, szczególnie angażując się w rozwój ekosystemu Scala i narzędzi open source, takich jak Metals, Scala CLI czy Toolkit.

Anna Goraj-Schuster
Talent Acquisition Lead
VirtusLab
Jakiego rodzaju rozwiązań używasz?
Na podstawie odpowiedzi adminów, specjalistów DevOps i programistów
Kolejny rok z rzędu spada zainteresowanie serwerami dedykowanymi. W ubiegłym roku było to 51%, w tym już tylko 28%.
Chmurowe
58%
Serwery dedykowane
28%
On-premise
27%
Serverless
13%
VPS
11%
Inne
18%

Nie jest zaskoczeniem, że chmura i technologie o nią oparte, takie jak serverless i VPS, wiodą prym w tym zestawieniu. Wygoda, skalowalność i niska bariera wejścia sprawiają, że większość projektów przynajmniej startuje w oparciu o tę właśnie infrastrukturę. W dojrzałych lub bardzo wyspecjalizowanych projektach można pokusić się o rozwiązania budowane na tzw. bare metal, czyli po prostu serwerach wynajmowanych, kolokowanych lub utrzymywanych on-premise. Głównym argumentem jest zwykle próba optymalizacji kosztów - chmura wszak wygodna bywa, jednak jest droga w utrzymaniu. Bardzo dobrym przykładem odejścia od chmury był niedawno szeroko dyskutowany przykład firmy Basecamp. Natomiast niezależnie od przyszłości projektu, jego pierwsze iteracje powinny być budowane w chmurze.

Piotr Tuszyński
CTO
Intent
Jakiego systemu operacyjnego używasz w pracy
Mimo sławy Linuksa w branży IT, nadal to Windows wiedzie prym w każde specjalizacji poza projektantami UX/UI, którzy to w znacznej większości korzystają z MacOS.
Windows
76%
Linux
63%
macOS
20%
Inny
3.1%
Windows
93%
macOS
9.9%
Linux
6.9%
Inny
0.3%
Windows
83%
Linux
47%
macOS
21%
Inny
0.8%
Windows
63%
Linux
49%
macOS
20%
Inny
1.5%
Windows
84%
Linux
30%
macOS
21%
Inny
4.2%
Windows
79%
macOS
24%
Linux
9.6%
Inny
1.4%
Windows
61%
Linux
34%
macOS
28%
Inny
0.4%
Windows
83%
Linux
22%
macOS
19%
Inny
0.9%
macOS
70%
Windows
35%
Linux
2.7%
Inny
1.4%
Jakiego systemu operacyjnego używasz w domu
Patrząc na systemy użytkowane w pracy i domu, można twierdzić, że jest to ten sam system i komputer i wielu osób, gdyż wynik znacznie się nie różnią.
Windows
82%
Linux
43%
macOS
20%
Inny
2.4%
Windows
89%
macOS
15%
Linux
13%
Inny
0.6%
Windows
79%
Linux
38%
macOS
25%
Inny
2.4%
Windows
73%
Linux
31%
macOS
22%
Windows
89%
Linux
25%
macOS
18%
Inny
3.2%
Windows
77%
macOS
30%
Linux
9.6%
Inny
0.7%
Windows
76%
Linux
31%
macOS
25%
Inny
0.7%
Windows
88%
macOS
19%
Linux
14%
Inny
1.3%
macOS
59%
Windows
50%
Linux
3.4%
Inny
2.0%

Windows jako system operacyjny od lat jest standardem w firmach. Wynika to chociażby z tego, że komputery z tym systemem dostarcza wielu producentów. Jednak pomału widać zmiany w wyborze sprzętu zarówno do użytku domowego, jak i do pracy.

Także wiemy, że są obszary, gdzie zdecydowanie sprawdzi się Linux. I nie ma co z tym dyskutować.

W 2020 roku Apple dokonało istotnej zmiany w komputerach Mac wdrażając autorski Silicon Apple. Niezależne testy oraz opinie pierwszych użytkowników od razu potwierdziły, że komputery Mac stały jeszcze bardziej wydajne, a do tego energooszczędne. To zwróciło uwagę osób, które potrzebują niezawodnych, pewnych komputerów, a do tego istotny jest dla nich długi czas pracy na baterii. A Silicon Apple stał się „game changer’em”, a kolejna generacja – M2 – tylko umacnia pozycję Apple.

Zauważalny jest z roku na rok coraz większy udział komputerów Mac wśród developerów IT, którzy doceniają ich niezawodność i wydajność. Do tego w związku z upowszechnieniem się pracy zdalnej również wiele firm zdecydowało się na inwestycję w komputery Mac – właśnie ze względu na niezawodność co znacząco zmniejsza obciążenie działów help-desk, także przy onboardingu nowych pracowników. Ale także dlatego, że większość istotnych dla biznesu aplikacji coraz więcej środowisk developerskich działa na Mac’ach.

Obsługujemy coraz więcej firm, gdzie macOS staje się standardem. Co zresztą „z lekka” zauważamy, gdy spojrzymy na wykres „Jakiego systemu operacyjnego używasz w pracy”. Uważam, że tu wpływ na to też może mieć prywatne doświadczenie pracowników – bo widać, że „po godzinach” z Mac’ów korzysta wiele osób.

Rafał Maliszewski
Key Account Manager
Apple Enterprise Sales Department
INNERGO
Jak widzisz wpływ sztucznej inteligencji na przyszłość swojej kariery?
Nie mogliśmy przemilczeć tematu AI w naszym Badaniu. Zapytani o wpływ, większość ankietowanych traktuje sztuczną inteligencję jako szansę. Obawiających się wpływu AI jest niespełna 10% a sceptyków jest dwa razy więcej.
To szansa
57%
Nie będzie mieć to wpływu
20%
Nie wiem
14%
To zagrożenie
9.4%

Rozwój i nauka

W jakim stopniu twoja praca jest twoją pasją?
1 - bardzo małym, 5 - bardzo dużym
Nic tylko się cieszyć, patrząc na przekrój odpowiedzi. Specjaliści IT w większości pracują jak widać z powołania lub polubili swoją pracę, idąc za zarobkami.
46%
Procent
1
2
3
4
5
Skąd czerpiesz wiedzę do codziennej pracy?
W tym roku źródła wiedzy na podium bez zmian, jednak zmieniła się ich kolejność. W 2023 wygrywa oczywiście YT i kursy online z wynikiem dokładnie takim jak rok temu blogi i serwisy tematyczne. Współpracownicy i znajomi to aż 10pp więcej niż rok temu. Blogi i serwisy tematyczne z wynikiem niższym o 5pp względem 2022. Pozytywny wzrost w przypadku czytania książek - z 38 do 45%. Na popularności zyskały też znacznie konferencje i meetupy.
Kursy online / YouTube
77%
Współpracownicy / Znajomi
73%
Blogi i serwisy tematyczne
72%
Fora internetowe
53%
Płatne kursy i szkolenia
47%
Książki
45%
Konferencje / Meetupy
30%
Studia podyplomowe
5.6%
Inne
2.9%

Spośród dostępnych w badaniu źródeł pozyskiwania wiedzy największy wzrost w porównaniu do ubiegłego roku zanotowała opcja “Płatne kursy i szkolenia”. W tym roku aż 35% więcej osób wskazało to właśnie źródło w porównaniu do ubiegłego. Nic w tym dziwnego, bo sprawdzony i dobrze poprowadzony kurs IT jest najbardziej efektywną ścieżką rozwoju, zwłaszcza jeśli ktoś chce rozpocząć naukę od zera. Po ukończonym kursie wiedza jest usystematyzowana, utrwalona i sprawdzona w praktyce. Samodzielne formy nauki, takie jak YouTube, blogi, serwisy tematyczne czy fora internetowe są doskonałym miejscem do poszukiwania odpowiedzi na konkretne pytania albo do rozwiązywania problemów programistycznych przy wsparciu społeczności. Jeśli ktoś planuje dopiero i rozpocząć swoją drogę do IT, płatne kursy online wydają się najbardziej efektywną drogą na przyswojenie uporządkowanej wiedzy, a dostępny przez cały czas Mentor gwarantuje indywidualną pomoc w tym procesie, co znacznie poprawia efektywność nauki.

Piotr Mazur
Chief Revenue Officer SDA
Software Development Academy
Jakie masz aspiracje zawodowe?
Przedstawiciele wszystkich specjalizacji w znacznej większości chcą pozostać przy obecnych, jednak najbardziej zadowoleni są pracownicy sektoru Data Science, Ai i ML - aż 88% pracowników chce pozostać w swojej specjalizacji.
Chcę pozostać w mojej specjalizacji
72%
Chcę zmienić specjalizację w ramach IT
22%
Nie wiem
3.8%
Nie chcę w przyszłości zajmować się IT
2.5%
Chcę pozostać w mojej specjalizacji
65%
Chcę zmienić specjalizację w ramach IT
26%
Nie wiem
6.3%
Nie chcę w przyszłości zajmować się IT
2.7%
Chcę pozostać w mojej specjalizacji
78%
Chcę zmienić specjalizację w ramach IT
10%
Nie wiem
8.8%
Nie chcę w przyszłości zajmować się IT
2.4%
Chcę pozostać w mojej specjalizacji
88%
Chcę zmienić specjalizację w ramach IT
8.1%
Nie wiem
3.3%
Nie chcę w przyszłości zajmować się IT
1.0%
Chcę pozostać w mojej specjalizacji
47%
Chcę zmienić specjalizację w ramach IT
42%
Nie wiem
8.2%
Nie chcę w przyszłości zajmować się IT
3.4%
Chcę pozostać w mojej specjalizacji
71%
Chcę zmienić specjalizację w ramach IT
19%
Nie wiem
4.8%
Nie chcę w przyszłości zajmować się IT
4.8%
Chcę pozostać w mojej specjalizacji
75%
Chcę zmienić specjalizację w ramach IT
17%
Nie wiem
5.1%
Nie chcę w przyszłości zajmować się IT
2.9%
Chcę pozostać w mojej specjalizacji
65%
Chcę zmienić specjalizację w ramach IT
26%
Nie wiem
6.3%
Nie chcę w przyszłości zajmować się IT
2.3%
Chcę pozostać w mojej specjalizacji
74%
Chcę zmienić specjalizację w ramach IT
14%
Nie wiem
7.3%
Nie chcę w przyszłości zajmować się IT
5.3%
Zmiana specjalizacji a obecna rola
Dotyczy tylko osób, które wyraziły chęć zmiany specjalizacji
Prawie połowa Testerów/QA oraz prawie 2/3 speców Data Science zainteresowanych zmianą pracy chciałaby znaleźć się na miejscu Programistów. Programiści natomiast chętnie spoglądają na stanowisko Architekta IT.
Programista
36%
Architekt IT
20%
Data Science / ML / AI
13%
Data Science / ML / AI
40%
Programista
20%
PM / Product Owner
11%
Programista
30%
Admin / DevOps
21%
PM / Product Owner
8.1%
Analityk IT
7.6%
Data Science / ML / AI
7.6%
QA / Tester
7.6%
Programista
19%
Architekt IT
37%
Data Science / ML / AI
23%
PM / Product Owner
12%
Admin / DevOps
12%
Programista
48%
PM / Product Owner
11%
Admin / DevOps
9.2%
Analityk IT
8.3%
Data Science / ML / AI
8.3%
Czy chcesz w przyszłości zarządzać zespołem?
W przypadku większości specjalizacji to około 1/3 pracowników chciałaby zarządzać zespołem. Wyróżnia się tu jednak zawód projektantów UX/UI - tu aż połowa ankietowanych chciałaby prowadzić teamy.
Tak
33%
Nie
31%
Jest mi to obojętne
26%
Nie wiem
9.9%
Tak
37%
Nie
33%
Jest mi to obojętne
18%
Nie wiem
13%
Tak
40%
Nie
28%
Jest mi to obojętne
25%
Nie wiem
7.3%
Tak
38%
Nie
27%
Jest mi to obojętne
19%
Nie wiem
15%
Tak
41%
Nie
28%
Jest mi to obojętne
22%
Nie wiem
9.4%
Tak
73%
Jest mi to obojętne
15%
Nie
9.7%
Nie wiem
2.5%
Tak
37%
Nie
26%
Jest mi to obojętne
22%
Nie wiem
15%
Nie
32%
Tak
31%
Jest mi to obojętne
21%
Nie wiem
16%
Tak
47%
Nie
20%
Nie wiem
17%
Jest mi to obojętne
16%

Zmiana pracy

Skąd dowiedziałeś/aś się o obecnym pracodawcy?
Jedyną istotną zmianą w tej sekcji względem 2022 są Social Media. Notujemy wzrost z 4,9% na 13%.
Znajomi
28%
Portale z ofertami pracy - branżowe
23%
Headhunter / Rekruter IT
15%
Portale z ofertami pracy - ogólne
13%
Social Media (Facebook, LinkedIn itp)
13%
Strona www pracodawcy
3.3%
Konferencja / Event
2.2%
Jaki jest twój stopień zadowolenia z aktualnej pracy?
1 - bardzo niski, 5 - bardzo wysoki
Niewielkie zmiany wględem ubiegłego roku. Większość jest zadowolona w mniejszym lub większym stopniu ze swojej aktualnej pracy.
43%
Procent
1
2
3
4
5
W jakiej firmie najbardziej chciałbyś/ałabyś pracować?
W tym roku specjaliści są odrobinę bardziej otwarci. W 2022 8,3% ankietowanych miało swoją wymarzoną firmę. Teraz takie miejsce ma już tylko 5,3% osób.
W dowolnej, która spełni moje kryteria
95%
Mam wytypowaną konkretną firmę
5.3%

Ankietowani w badaniu pokazali nam, że bardzo rzadko mają wycelowaną konkretną firmę X lub Y, do której kierują swoje CV. Zdecydowanie ważniejsza w wyborze rekrutacji jest oferta, którą do kandydatów kierują przyszli pracodawcy. Czego zatem oczekują dziś kandydaci? Przede wszystkim, ze względu na obecną sytuację geopolityczną oraz gospodarczą poszukują stabilności zatrudnienia. Wybierają zatem firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, ze zbudowaną historią finansową i bogatym portfolio klientów (co pozwala im czuć bezpieczeństwo i trwałość współpracy). Niezmiennie od kilku lat ważne są aspekty technologiczne — kandydaci szukają projektów opartych na najnowszych technologiach, realizowanych w metodykach zwinnych. I jeszcze jeden, niemniej ważny aspekt — atmosfera pracy. Przy czym dziś nie jest ona już rozumiana jako dostęp do „piłkarzyków” i owocowych dni, a raczej jako miejsce oparte na partnerstwie (zaufanie, samodzielność), możliwościach rozwoju, współpracy i wsparciu w zespole.

Beata Wilk
Recruitment Manager
Euvic
Co cię motywuje do pozostania w aktualnej pracy?
Tak jak przy podobnych pytaniach wcześniej w raporcie, wygrywa elastyczność pracy. Rok temu plasowała się na drugim miejscu, zbierając o 15pp mniej. Zarobki nadal na trzecim miejscu, jednak znaczenie tego czynnika wskazało o 8pp ankietowanych więcej.
Elastyczność w pracy (np. praca zdalna, ruchomy czas pracy itp)
60%
Atmosfera pracy / ludzie
56%
Zarobki
46%
Nauka i samodoskonalenie
26%
Bezpieczeństwo zatrudnienia
21%
Technologie stosowane w firmie
9.9%
Możliwość awansu
8.6%
Wartości i kultura organizacyjna firmy
7.8%
Swobodny dobór narzędzi / technologii
7.6%
Lokalizacja
6.7%
Benefity pozapłacowe
5.2%
Prestiż / marka pracodawcy
5.0%
Nie wiem
3.7%

Czasy pracy „od do” dawno minęły, sztywny grafik i brak elastyczności już nikogo nie zadowalają. Dzisiaj ważna jest elastyczność wobec pracowników oraz zadaniowy charakter pracy. Trening przed pracą, krótki spacer w ciągu dnia czy możliwość wyjścia do lekarza to benefity, które doceniają pracownicy. O ile mamy do siebie zaufanie, realizujemy swoje zadania to takie podejście może przynieść wiele dobrego we wzajemnej współpracy oraz poziomie motywacji. Cieszy mnie, że wysoko na liście motywatorów uplasowali się ludzie i atmosfera pracy. Dobra atmosfera wpływa na wzrost produktywności i zaangażowania. Firma staje się pracownikom bliższa. Zadbajmy o ludzi, był czas, że najważniejsza była technologia, innowacje. Teraz najważniejsi są ludzie. Techniki na rynku jest coraz więcej, a ludzi coraz mniej. Satysfakcjonująca pensja jest ważna - w końcu pracujemy między innymi po to, aby zarabiać. Dla jednych kwota na koncie jest bardziej istotna, dla innych mniej, ale jedno jest pewne - jeśli czujesz, że Twoje zarobki są adekwatne do roli, masz możliwość awansu i zmiany wynagrodzenia czujesz się doceniony i zmotywowany. Stabilność finansowa jest składową dobrej pracy.

Agata Jarzembowicz
HR Business Partner
Grupa Symfonia
Co mogłoby zmotywować cię do zmiany pracy?
Oczywiście zarobki najpewniej mogłyby zachęcić do zmiany pracodawcy. Ciekawą zmianą jest spadek w rankingu odpowiedzi możliwości awansu. Zainteresowanych tym byłoby 19% osób , rok temu natomiast 25%.
Zarobki
89%
Elastyczność w pracy (np praca zdalna, ruchomy czas pracy itp)
34%
Nauka i samodoskonalenie
31%
Atmosfera pracy / ludzie
25%
Technologie stosowane w firmie
22%
Możliwość awansu
19%
Bezpieczeństwo zatrudnienia
13%
Prestiż / marka pracodawcy
9.9%
Benefity pozapłacowe
9.4%
Wartości i kultura organizacyjna firmy
8.9%
Lokalizacja
5.9%
Swobodny dobór narzędzi / technologii
4.6%
Nie wiem
2.4%

Wyniki tegorocznego badania w obszarze potencjalnych czynników motywujących pracowników do zmiany miejsca pracy z pewnością nie zaskakują. Dla społeczności IT jednym z kluczowych aspektów decydujących o wyborze pracodawcy zawsze były warunki pracy, a więc płaca, a od czasów pandemii na znaczeniu zaczęła zyskiwać elastyczność wykonywania pracy. Dla najlepszych specjalistów niezmienne ważne są stosowane przez pracodawcę technologie w tworzonych produktach oraz możliwość nauki. W dobie dynamicznych zmian i ciągłej rewolucji technologicznej, co chwile pojawiających się nowych wersji jezyków, frameworków i bibliotek, pracownicy IT chcąc być na bieżąco potrzebują permanentnego rozwoju i możliwości pracy przy wykorzystaniu najnowszych rozwiązań. Mając na uwadze te dane organizacje z branży IT powinny bardzo dbać o jak najmniejszy dług technologiczny chcąc utrzymać swoich pracowników. Pozostałe kwestie dotyczą przede wszystkim warunków jakie oferuje sam pracodawca. Szczególnie interesującą pozycją wydaje się na tym tle możliwość awansu – aż 19% respondentów wskazuje, iż w przypadku znalezienie pracy na wyższym stanowisku byłoby skłonnych zmienić pracodawcę. To bardzo ważna informacja, zwłaszcza w przypadku poszukiwania talentów przez rekruterów dla większych organizacji, które mają posiadają wielopoziomową strukturę zarządzania, a jednocześnie wyzwanie dla mniejszych firm, które muszą znaleźć inną propozycję dla osób z takimi aspiracjami.

Piotr Pszczółkowski
Prezes Zarządu HRtec
Grupa Symfonia
Stopień zainteresowania zmianą pracy w tym momencie
1 - bardzo niski, 5 - bardzo wysoki
2/3 pracowników jest w ogóle lub średnio zainteresowana zmianą pracy. Aż 15% osób bardzo chętnie znalazłoby nowego pracodawcę.
30%
Procent
1
2
3
4
5
Jakich informacji potrzebujesz, żeby podjąć decyzję o aplikowaniu?
Dane mówią same za siebie i potwierdzają to, o czym mówi się od lat. Teraz już 92% osób potrzebuje wiedzy o widełkach płacowych, aby zaaplikować na ofertę pracy. Rosnąca popularność pracy zdalnej również daje o sobie znać, gdyż prawie 2/3 pracowników nie zaaplikuje, gdy ten wymiar pracy nie będzie dla nich akceptowalny.
Widełki płacowe
92%
Akceptowany wymiar pracy zdalnej
65%
Opis stosu technologicznego
57%
Opis wymaganego doświadczenia
54%
Rodzaj umowy
50%
Dokładne informacje o projekcie
41%
Lokalizacja biura
23%
Proponowane benefity
22%
Tryb rekrutacji (zdalny/stacjonarny)
15%
Informacja o współpracownikach
10%

Metodyka badania

  • Badanie przeprowadzono w dniach 20.02.2023 — 27.03.2023. W momencie publikacji jest to najnowsze źródło danych o branży IT. Respondentami byli specjaliści IT.
  • Rekrutacja do badania odbywała się przez stronę internetową bulldogjob.pl, kanały społecznościowe, wydawców internetowych oraz za pośrednictwem poczty internetowej.
  • Badanie było w pełni anonimowe – na podstawie opracowań statystycznych nie ma możliwości przyporządkowania konkretnych odpowiedzi do poszczególnych respondentów. Mieli oni jednak możliwość dobrowolnego podania swojego adresu email, w celu otrzymania przedpremierowego dostępu do wyników badania oraz kuponów zniżkowych zapewnionych przez partnerów badania.
  • Kwestionariusz ankiety zawierał pełną gamę podstawowych typów pytań: zamkniętych, otwartych, pytań z wykorzystaniem skali. Nie wszystkie pytania były obligatoryjne.
  • Ankieta była zaprojektowana tak, aby umożliwić jej wypełnianie zarówno na urządzeniu desktopowych (laptop, PC) oraz mobilnym (smartfon, tablet).
  • Nadesłano 10 731 w pełni wypełnionych ankiet, z wymaganymi polami. Jednak analizie poddano wyłącznie respondentów, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani pod względem jakości danych.
  • W szczególności do analizy dopuszczono tylko ankiety osób, które zadeklarowały, że pracują komercyjnie w branży IT.
  • Próba wyniosła 7270 ankietowanych.
  • Nie wszystkie pytania kierowane były do wszystkich respondentów – kwestionariusz ankiety zawierał pytania filtrujące, które ograniczały grupę badanych do respondentów spełniających określone kryteria, w szczególności poprzez określenie specjalizacji w IT.
  • Wyniki procentowe powyżej 10% były zaokrąglane do najbliższej pełnej liczby, natomiast te poniżej 10% do 1 liczby po przecinku. To jedna z przyczyn, dla której dane z wykresów nie zawsze sumują się do 100%
  • W niektórych pytaniach wyniki rzadko występujące nie znalazły się na wykresie, ze względu na czytelność. To kolejna z przyczyn, dla której wynik zaprezentowany na wykresie może nie sumować się do 100%
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy badania
Partnerzy community
Patronat honorowy

Dzięki za Wasz wkład!


Wszystkim i każdej z ponad 10 000 osób z osobna dziękujemy za wypełnienie ankiety. To dzięki Wam możemy w 2023 roku przedstawić najbardziej kompleksowe badanie branży IT w Polsce.