Praca w IT
Komentarz
Komentarz
Duży odsetek specjalistów oceniających swoją pracę jako nieefektywną, niezależnie od tego, czy pracują zdalnie, czy nie, może być zaskoczeniem. Z drugiej strony daje to wyraźną wskazówkę, jak duży potencjał tkwi w dobrej samoorganizacji oraz dobrym zarządzaniu zespołami, czy projektami.
Naturalnym narzędziem podwyższenia efektywności pracy może stać się już dziś sztuczna inteligencja. Współpracując z naszymi klientami przy wdrożeniach rozwiązań wokół AI, widzimy różne pola, gdzie AI może podnieść efektywność. I jest ich naprawdę sporo. Pod kątem już nie firm, a nawet samych specjalistów IT, AI może odegrać jeszcze większą rolę w podnoszeniu efektywności tworzenia bezpiecznego kodu.
Komentarz
Prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie na życie czy karnet sportowy, to dziś już standard na rynku pracy. Jednak, aby się wyróżnić i zapewnić długoterminowy rozwój, zarówno pracowników, jak i samej organizacji, trzeba iść o krok dalej.
W ING Hubs Poland kładziemy duży nacisk na zapewnienie naszym pracownikom szeregu korzyści związanych z rozwojem kompetencji twardych i miękkich. Każdy pracownik jest inny, dlatego warto postarać się o stworzenie takich możliwości, które zaspokoją różne potrzeby.
Jako multikulturowe środowisko pracy, stwarzamy komfortowe warunki dla każdego pracownika, bez względu na jego płeć, wiek czy pochodzenie. Wspieramy kulturę inkluzywności m.in. poprzez tworzenie grup skupionych wokół: obecności kobiet w środowisku technologii, społeczności LGBTQ+, różnorodności kulturowej oraz osób z niepełnosprawnościami i neuroróżnorodnością.
Kolejnym bardzo ważnym obszarem jest wellbeing. W ING Hubs Poland realizujemy strategię w tym zakresie opartą na trzech filarach: ciało i sprawność fizyczna, emocje i odporność psychiczna, balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Wszyscy mają dostęp do infolinii zdrowia psychicznego, profilaktycznych przeglądów zdrowia czy dodatkowych dni wolnych. Dzięki takiemu podejściu można kompleksowo zadbać o dobrostan pracowników, co w dzisiejszym świecie nabiera szczególnego znaczenia.
Komentarz
Dla wielu ludzi praca jest jednym z najważniejszych elementów życia. Wyniki ankiety wskazują, że dla znaczącej grupy respondentów praca nie jest jedynie obowiązkiem, lecz stanowi źródło głębokiej pasji. Ponad 23% badanych określiło miejsce pracy jako obszar intensywnej pasji, co świadczy o rzadkim, ale znaczącym zjawisku zespolenia zawodowego z osobistą pasją. To właśnie ci pracownicy, którzy nie tylko wykonują swoje obowiązki, ale także znajdują w nich źródło inspiracji, często osiągają wyjątkowe sukcesy i przynoszą innowacyjne podejścia do miejsc pracy.
Z kolei dla większości, bo aż 39.3% uczestników badania, praca stanowi znaczące źródło pasji. To oznacza, że chociaż może nie doświadczają one skrajnych emocji związanych z pracą, to jednak z wysokim stopniem zaangażowania podchodzą do wykonywania codziennych obowiązków. To podejście może być kluczem do utrzymania równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, co jest coraz ważniejsze w dzisiejszym wymagającym środowisku pracy.
Dla 29% respondentów praca jest pasją w średnim zakresie. Choć dla nich zawód nie jest głównym źródłem pasji, to jednak istnieje w nim element zaangażowania. To grupa, która prawdopodobnie poszukuje równowagi między pracą a innymi obszarami życia, znajdując satysfakcję w umiarkowanym stopniu zaangażowania zawodowego.
Podsumowując, wyniki te ukazują zróżnicowane zaangażowanie, ale jednocześnie pokazują, że w obszarze IT, który wymaga ciągłego poszerzania wiedzy, nie da się tego robić bez powiązania z pasją.
Praca, która jest pasją, ma wiele zalet. Przynosi satysfakcję, motywację i poczucie spełnienia. Pozwala również rozwijać się i osiągać sukcesy. Jednak połączenie pasji z pracą może wiązać się również z pewnymi zagrożeniami. Dlatego ważne jest, by szukać równowagi, by pracodawca wspierał zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników, jako warunek emocjonalnego dobrostanu. Taką misję mamy w naszej firmie, realizujemy ją dla naszych pracowników, ale także dla pracowników naszych klientów.
Komentarz
Dane wskazują, że praca zdalna wpływa na poziom wypalenia zawodowego. Pracownicy, którzy nie pracują zdalnie, częściej doświadczają wyższego wypalenia zawodowego, z odsetkiem bardzo wypalonych na poziomie 7%. W porównaniu do tych, którzy pracują zdalnie 1-2 oraz 3-4 dni w tygodniu – tutaj odsetek ten wynosi ~5,4%. Interesującym jest, że całkowite przejście na pracę zdalną wiąże się ze wzrostem średniego wypalenia zawodowego. Sugeruje to, że umiarkowana praca zdalna może przyczyniać się do zmniejszenia skrajnego wypalenia, podczas gdy całkowita praca zdalna może być mniej korzystna.
Większość firm, w tym duże, takie jak np. Totalizator Sportowy, zdecydowały się na wprowadzenie pracy w modelu hybrydowym, dając możliwość menedżerom i pracownikom do decydowania, jak często chcą pojawiać się w biurze, jednak nie rezygnując całkowicie z modelu pracy w trybie stacjonarnym. Udział pracy zdalnej i stacjonarnej na danym stanowisku jest determinowany przede wszystkim charakterem zadań realizowanych przez pracownika. Taka strategia pozwala pracodawcom, co udowadniają powyższe wyniki, na większą minimalizację ryzyka wypalenia zawodowego.
Komentarz
Ponad 70% procent badanych potwierdziło, że relacje ze współpracownikami są dla nich istotne. Co w tym temacie może i powinien robić pracodawca? Wspierać te więzi i dawać ludziom jak najwięcej możliwości do wspólnego spędzania czasu. Nie od dziś wiadomo, że w zespołach, w których ludzie lubią siebie nawzajem, współpraca i komunikacja przebiega sprawniej. Dobre relacje między pracownikami kształtują pozytywną atmosferę, zaangażowanie, zwiększają produktywność i redukują poziom stresu. Silniejsze więzi między członkami zespołu przyczyniają się również do obniżenia fluktuacji w firmie i kształtują większe poczucie przynależności do danej organizacji.
Jesteśmy tego świadomi w KMD! Aktywnie budujemy i wspieramy finansowo społeczności tzw. Passion Clubów, gdzie nasi pracownicy mogą wspólnie rozwijać swoje pasje takie jak bieganie, siatkówka, żeglowanie, gry planszowe, a nawet paralotniarstwo. Aktualnie mamy aż 15 takich klubów!
Innym kluczowym aspektem budowania relacji w KMD są wspólne działania charytatywne. Jesteśmy bardzo dumni z naszych pracowników, którzy co roku zaskakują nas swoją pomysłowością i zaangażowaniem podczas Szlachetnej Paczki, aukcji charytatywnych, akcji dla schroniska dla zwierząt czy prowadzenia lekcji programowania dla dzieci.
Nie zapominajmy też o imprezach integracyjnych, konkursach i comiesięcznych wydarzeniach w biurze. Co jakiś czas spotykamy się, by wspólnie świętować np. Dzień Programisty czy Hygge Day lub rywalizować podczas turnieju piłkarzyków, lub pubquizu. Dwa razy do roku spotykamy się poza biurem na dużych imprezach, które oprócz standardowej integracji posiadają również elementy team buildingu. Wspomniane aktywności wpływają pozytywnie na wellbeing naszych pracowników, który także jest kluczowym czynnikiem w tworzeniu pozytywnej atmosfery w pracy jak i poza nią.
Tradycyjna rutyna pracy w biurze od 9 do 17 niewątpliwie odeszła w dużym stopniu na drugi plan na przestrzeni ostatnich lat z powodu pandemii oraz zmian w technologii i kulturze organizacyjnej. Obecnie pracownicy często mogą wybierać spośród modeli pracy zdalnej, hybrydowej lub w 100% biurze. Każdy z nich wiąże się z unikalnymi korzyściami i wyzwaniami. Z raportu wynika, że prawie 63% ankietowanych ma opcję na co dzień pracować zdalnie. Tryb pracy "remote" przyjęły do tej pory już tysiące firm na całym świecie. Praca zdalna zapewnia elastyczność, sprzyja zachowaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz lepszemu zarządzaniu obowiązkami rodzinnymi. Model hybrydowy łączy z kolei pracę zdalną i biurową, doceniając wartość spotykania się współpracowników w świecie analogowym, nie tylko w okienkach laptopów, jednocześnie jednak czerpiąc korzyści z pracy zdalnej. Tradycyjna wcześniej praca w biurze ułatwia spontaniczną współpracę, pracę zespołową i budowanie relacji. Oferuje natychmiastowy dostęp do zasobów i mentoringu w zakresie rozwoju zawodowego. W SOFTSWISS zachęcamy do pracy zdalnej, ale udostępniamy także nowoczesne biura w kluczowych lokalizacjach dla osób o innych preferencjach. Jako międzynarodowa firma zajmująca się produktami technologicznymi, zatrudniająca 2000 pracowników z 26 krajów, staramy się zaspokoić potrzeby naszych pracowników w różnych strefach czasowych, posiadając 5 biur w Polsce, Gruzji i na Malcie.