Blaski i cienie pracy w IT
Branża IT kusi wysokimi zarobkami, “luźną atmosferą”, gwarancją zatrudnienia na lata i prestiżem. Z drugiej strony wiecznie pracujesz pod presją czasu, musisz stale się uczyć nowych rzeczy i …dogadywać się z ludźmi
W tym artykule opiszę blaski i cienie pracy w IT, które mam nadzieję pozwolą Ci podjąć świadomą decyzję, względem Twojej ścieżki kariery.
Zalety branży IT
- gwarancja zatrudnienia— stale brakuje specjalistów, a technologia się dalej rozwija,
- wysokie stawki i częste podwyżki — wartość umiejętności specjalistów rośnie, więc pracownicy otrzymują adekwatne wynagrodzenie,
- atrakcyjne pakiety benefitów i komfortowe biura — pracownicy mają z przyjemnością przychodzić do pracy,
- elastyczne warunki pracy— dostosowane do potrzeb pracownika,
- szerokie perspektywy rozwoju— specjalizacji stale przybywa wraz z rozwojem technologii,
- praca pełna wyzwań i udział w międzynarodowych projektach,
- rozwiązania technologii informatycznych znajdują zastosowania praktycznie w każdej dziedzinie dostępnej na rynku, zatem można połączyć przyjemne z pożytecznym,
- doświadczeni specjaliści IT często pracują jako konsultanci, dla kilku klientów jednocześnie na swoich zasadach.
8 mocnych powodów, dla których ludzie wybierają branżę IT. Pozwoli wyżywić siebie i rodzinę oraz nieco odłożyć nawet w niepewnych czasach.
Branża IT cieszy się rosnącą popularnością również ze strony rodziców, ponieważ zachęcają swoje pociechy do poznania podstaw programowania np. za pośrednictwem gry Minecraft itd.
Wady branży IT
By zachować obiektywizm, należy przedstawić obie strony medalu, dlatego też ukazuję ciemną stronę mocy:
- wysoki próg wejścia— jest mało ofert juniorskich i ciężko rozpocząć pracę bez doświadczenia zawodowego,
- początki mogą być również niemiłosiernie nudne, jako klepacze kodu,
- zazwyczaj będzie to praca pod presją czasu, co dla wielu wiąże się z dużym stresem,
- mnożące się bugi, zmiany założeń i rosnące oczekiwania wymagają znienawidzonych nadgodzin,
- jako specjalista IT otrzymasz łatkę magika od kompa w kraciastej koszuli, który od ręki naprawi lapka cioci za frajer,
- zazwyczaj szefostwo zauważa przede wszystkim błędy, a nie działające ficzery, co może Cię demotywować,
- kompetencje miękkie jednak są wymagane i ważne— musisz umieć się dogadać z klientem, Product Ownerem i ziomeczkiem z zespołu,
- ludzie— wbrew powszechnej opinii nadal będziesz miał dużo interakcji z ludźmi, wspólnej pracy koncepcyjnej i zależności pomiędzy pracą innych osób.
Praca w IT
Na pewno nie jest usłana różami, natomiast przynosi dużo satysfakcji, łamigłówek logicznych oraz godną pensję serio adekwatną do posiadanych umiejętności.
Jako ciekawostkę dodam, że według danych z III kwartału 2021 Developer Nation na świecie mieliśmy 26,8 mln aktywnych programistów (tyle mieszkańców liczy Szanghaj w Chinach).
Zawsze możesz liczyć na społeczność. Jeśli Ty nie wiesz, jak rozwiązać dany problem, być może rozgryzł to ktoś na Githubie, StackOverflow czy innym forum.
Więcej o zderzeniu oczekiwań z brutalną rzeczywistością pracy w IT opisałam tutaj. Również na Readmie przygotowaliśmy masę artykułów o początkach kariery w danych specjalizacjach oraz szukaniu pracy. Polecam też skorzystać z naszego multitoola dla specjalistów IT Bulldog Guide.
Co z przebranżowieniem?
Nie będzie łatwo, ale w większości przypadków się to opłaci. Sprawdź 7 wskazówek, jak zacząć programować po 30-stce.
O zaletach wejścia do IT z pewnym bagażem doświadczeń z innych branż opisał Adam Kukułowicz CTO Bulldogjob w tym artykule.