Jak znaleźć pierwszą pracę w IT w 2022 r.
Niezależnie czy dopiero wchodzisz na rynek pracy świeżo po szkole, chcesz się przebranżowić, czy może powrócić do roboty po kilku latach przerwy, wysiłek, jaki musisz włożyć w zdobycie pierwszej pracy w IT, będzie podobny. Chcemy ułatwić Ci ten proces i zebraliśmy kilka wskazówek dotyczących CV, przygotowania do samej rozmowy i oczywiście trendów na 2022 r.
Dla jasności dodamy, że na tym etapie nie powinieneś wykluczać udziału w stażach, ponieważ to świetna okazja na podszkolenie swoich umiejętności i poznanie warunków panujących w korporacjach. Jeśli sprawdzisz się na okresie próbnym, masz duże szanse na zatrudnienie w firmie na stałe.
W zakresie ofert juniorskich, na tym poziomie otrzymasz dużo wsparcia od przełożonego i zespołu, ponieważ mają pełną świadomość, że jesteś jeszcze nieoszlifowanym diamentem. Jako junior będziesz miał dość czasu na naukę i stopniowe podnoszenie kompetencji. Według danych z naszego Badania społeczności IT, średnio po 2 -3 latach zostaniesz midem, a Twoja pensja się podwoi.
CV — na co zwróci uwagę rekruter?
Według aktualnych trendów CV powinno być treściwe, w stonowanych kolorach i zawierające najważniejsze informacje, które są przydatne dla pracodawcy. Pamiętaj, by wskazywać w ramach doświadczenia zawodowego i umiejętności swoje mocne strony i przydatne skille. Objętościowo Curriculum Vitae powinno zajmować maksymalnie dwie strony (najlepiej jedną), gdzie powinieneś uwzględnić:
- dane kontaktowe (imię, nazwisko, nr tel., miasto, konta społecznościowe jak linkedin, github).
- mail oficjalny - domena @buziaczke.pl itp. mogą rozbawić rekrutera, ale zdecydowanie nie są profesjonalne,
- konta społecznościowe - wylacznie linkedin i github. FB i insta raczej nie dotyczy Twojej aktywności zawodowej, która próbujesz zdobyć kolejną pracę. Wręcz nieodpowiedni komentarz czy zdjęcie może przekreślić Twoje szanse na nową pracę.
- wykształcenie — klasyka, czyli szkoła (możesz wyszczególnić kierunek/profil i tytuł pracy, którą obroniłeś) oraz ukończone kursy i szkolenia. Tutaj też nie przesadzaj i jeśli masz ukończone studia, to możesz pominąć już gimnazjum, liceum, czy technikum.
- doświadczenie zawodowe (od aktualnego do najstarszego). Tutaj najlepiej dopasować firmy/umiejętności do branży, do jakiej startujesz. Do programowania nie potrzebujesz doświadczenia np. na słuchawce czy w obsłudze klienta w sklepie z czasów studenckich. Całość powinna się zmieścić max na 2 stronach.
- umiejętności — czyli Twoje mocne strony, znajomość konkretnych programów, języków programowania, frameworków itd. Zawsze mile widziane są takie skille jak:
- zdolność do analitycznego myślenia,
- elastyczność względem pracy solo i zespołowej,
- zorientowanie na cel (zadaniowość) / determinacja,
- asertywność, komunikatywność,
- umiejętność pracy pod presją czasu.
- skrupulatność, cierpliwość.
- języki obce — obecnie podstawą jest angielski na poziomie minimum B2. Jeśli dysponujesz certyfikatem, potwierdzającym Twój poziom biegłości w danym języku warto dodać tę informację do CV.
- zdjęcie — najlepiej w miarę biznesowe, obejmujące Twarz i ramiona. W zakresie stroju — po prostu schludnie, więc koszula (o ile nie hawajska) wystarczy. Zdziwiłbyś się, ile CV wpływa z fotkami z wakacji czy selfiakami. To mało profesjonalne.
- podsumowanie — czyli kilka słów o Tobie, Twojej motywacji do pracy i pasjach. To punkt zaczepienia na rozmowach, by Cię bliżej poznać. Z drugiej strony, jeśli wpiszesz ogólniki typu literatura czy kino to w sumie tak jakbyś nic nie powiedział — dobrze to przemyśl ?
Jeśli znalazłeś jakąś firmę, w której naprawdę chciałbyś pracować, to nawet jeśli nie szukają pracowników — warto przesłać im swoje CV. Zanim jednak to zrobisz — dostosuj życiorys do konkretnej firmy (cenionych wartości, branży itd.), a dopiero potem prześlij do kadr z informacją, na jakich stanowiskach chciałbyś pracować i dlaczego zyskają, zatrudniając Cię u siebie. Pamiętaj o języku korzyści.
Jeśli obecnie szukają kandydatów — również dostosuj CV i aplikuj na konkretne ogłoszenia. Zazwyczaj wskazują czas zbierania ofert, więc jeśli po tym czasie nie otrzymasz żadnej odpowiedzi, możesz się przypomnieć mailem. Pokażesz, że Ci zależy na tej posadzie.
Portfolio wykonanych projektów
CV jest ważne, ale zdecydowanie więcej o Twoich umiejętnościach powiedzą wykonane samodzielnie projekty dostępne np. na Githubie. Potwierdzą znajomość wpisanych w życiorys umiejętności, pokażą styl pracy i zdradzą nieco więcej osobie technicznej, czego może się po Tobie spodziewać.
Portfolio jest szczególnie ważne dla osób, które nie mają doświadczenia w branży IT. Lepiej mieć 2 skomplikowane i złożone projekty, które samodzielnie zaprojektowałeś, przygotowałeś, zabezpieczyłeś i zaprezentowałeś, niż kilkanaście prostych prawie tutorialowych, które w rzeczywistości nie wymagały od Ciebie dużego zaangażowania. W każdym poświęć czas na zbudowanie ciekawego portfolio — to zaprocentuje.
Nie zapominaj o plikach README, z opisem aplikacji, najważniejszymi informacjami technicznymi, sposobami użycia i źródłami wiedzy, z których czerpałeś. Najlepiej w języku angielskim. Przykłady kilku projektów znajdziesz w naszych plikach readme wraz z licznymi artykułami na interesujące Cię tematy z branży IT ?
Wybór ofert — czym się kierować?
Kiedy masz już gotowe CV i portfolio możesz ruszyć na podbój świata — warto zacząć od tych propozycji, które zebraliśmy na naszym portalu. Ogłoszenia podzielone są na 3-4 sekcje w tym wprowadzenie o firmie, opis zadań na danym stanowisku, oczekiwania must have wobec kandydata i umiejętności nice to have.
Oczywiście jeśli z całej listy oczekiwań nie znasz tylko jednej czy dwóch rzeczy, lub znasz je bardzo pobieżnie, możesz spróbować swoich sił. Ponoć kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana ??
Protipy:
- sprawdź, jakie masz ustawienia prywatności na społecznościówkach typu FB czy Instagram. Przeglądanie kont prywatnych kandydata i sprawdzenie co robi w wolnym czasie, co pisze i co myśli nie należy do rzadkości w tych czasach,
- na początku aplikuj do firm, na których nie zależy Ci najbardziej, dzięki temu unikniesz dużego rozczarowania na początku. Również jeśli przy okazji przejdziesz przez kilka rozmów kwalifikacyjnych, to zdążysz się wprawić przed tymi rozmowami we właściwych firmach.
- popytaj wśród znajomych czy ktoś nie pracuje w IT - opowiedzą Ci o realiach pracy i być może polecą w firmach, które znają. Nieraz (szczególnie w większych korporacjach) za polecenie pracownika, który zostanie w firmie na dłużej — otrzymują bonusy finansowe ?
- przejdź się na eventy branżowe jak hackatony, czy spotkania community języków programowania, w którym się specjalizujesz. Tak zwany networking pozwala na szybszą wymianę informacji i potencjalnie ułatwi Ci znalezienie pracy.
- nie zniechęcaj się od razu. Szukanie pracy nie jest takie proste, szczególnie że masz sporą konkurencję na stanowiskach juniorskich. Pamiętaj, że każda porażka przybliża Cię do zwycięstwa, a im więcej się z nich nauczysz, tym lepiej.
Oko w oko z rekruterem
Machina ruszyła, jesteś po pierwszej rozmowie wstępnej przez telefon i przygotowujesz się do właściwej rozmowy. Jeśli nieco wypadłeś z obiegu i dawno nie brałeś udziału w żadnej rekrutacji — nie martw się. W naszym readme znajdziesz multum artykułów dotyczących rozwoju kariery >> tutaj.
Szczególnej uwadze polecamy na teraz poniższe:
- rozmowa kwalifikacyjna online - kilka przydatnych porad,
- rozmowa rekrutacyjna - przydatne wskazówek,
- mowa ciała na rozmowie o pracę,
- jak skutecznie szukać dobrej pracy w IT,
- 9 sygnałów ostrzegawczych w rozmowie o pracę.
U nas znajdziesz liczne wskazówki, informacje o aktualnych stawkach na rynku według specjalizacji, nowinki technologiczne i wiele, wiele więcej.
PS. Mamy nadzieję, że za jakiś czas podzielisz się z innymi swoimi doświadczeniami i będziemy mogli opublikować również Twój artykuł, który pomoże kolejnych programistom rozpocząć swoją karierę ?
Trendy w 2022 r.
Według prognozy Gartnera 2022 r. będzie sprzyjał pracy zdalnej i przedsiębiorstwom rozproszonym, co będzie wymagało kolejnych zmian struktury firm oraz architektury projektów.
Prognozy sugerują, że ze względu na rozwój technologii i zapotrzebowanie biznesu, dużym zainteresowaniem będą się cieszyli poniżsi specjaliści:
- sztucznej inteligencji,
- machine learning,
- rozwiązań chmurowych,
- cyberbezpieczeństwa,
- automatyzacji,
- total experience (UX, MX, XC i EX),
- data science.
Ceniona będzie szczegółowa analiza danych i umiejętność przewidywania trendów. Jeśli zostanie to wsparte total expierience i programami decyzyjnymi — biznes będzie mógł lepiej dostosować swoje strategie.
Przypominamy, że praca zdalna wymusza nakładanie coraz większego nacisku na cyberbezpieczeństwo, natomiast przemysł przechodzi przez erę cyfryzacji, zatem specjaliści od programowania maszyn też będą na wagę złota.
Mamy też dobrą wiadomość dla twórców architektury aplikacji, szczególnie tych elastycznych, którzy potrafią tworzyć połączenia pomiędzy różnymi aplikacjami. Konsumenci szybko przyzwyczajają się di wygody, zatem cały proces musi być szybki, prosty i przyjemny.
Ile z tych prognoz się spełni, będziemy mogli się przekonać niebawem ? Niezależnie od tego, trzymam za Ciebie mocno kciuki i mam nadzieję, że nasze artykuły Ci pomogły. Jeśli coś jeszcze przyjdzie Ci do głowy, co może pomóc w zdobyciu pracy — pisz śmiało. Każda wskazówka jest bezcenna ?