15.12.20214 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Rozmowa rekrutacyjna - przydatne wskazówki

Poznaj aktualne trendy oraz wskazówki, które pomogą Ci pozytywnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną i zdobyć wymarzoną pracę. Przekonaj się, na co zwraca uwagę rekruter.

Rozmowa rekrutacyjna - przydatne wskazówki

W naszym badaniu społeczności IT wskazaliście, że średnio co 2 lata zmieniacie pracę. Lubimy wspierać społeczność IT w rozwoju kariery, dlatego postanowiliśmy ułatwić nieco przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych. W tym tekście znajdziesz informacje, jakie są etapy rekrutacji, które pytania zawsze się pojawiają i jak możesz się do spotkania przygotować.

Etapy rozmów kwalifikacyjnych

W branży IT inicjatywą zazwyczaj wykazują się rekruterzy, którzy próbują pozyskać do swoich projektów/firm wybranych specjalistów. Wtedy mniej więcej wiedzą co potrafisz, jakie masz doświadczenie i czy podołasz stawianym oczekiwaniom. Jeśli przyjmiesz ofertę — znacznie skróci to proces rekrutacji. W ten sposób zmienia pracę ok. 80% specjalistów IT.


Jeśli zdecydujesz się zmienić pracę, to cały proces będzie się składał z poniższych etapów:

 • ocena na podstawie CV— weryfikacja czy deklarowane umiejętności pokrywają się z zapotrzebowaniem firmy. 
 • pierwszy kontakt— mailowy lub telefoniczny, by potwierdzić Twoje zainteresowanie ofertą, określić oczekiwania finansowe i gotowość do pracy (np. ile trwa Twój okres wypowiedzenia czy wolisz zdalną/hybrydową itd).
 • rozmowa kwalifikacyjna— może się dzielić na 2 części, czyli miękką i techniczną. Pierwszą przeprowadza rekruter, by Cię bliżej poznać i sprawdzić, czy pasujesz do ich organizacji. Techniczną natomiast przeprowadza doświadczony programista (być może Twój potencjalny przełożony), którego zadaniem jest potwierdzenie Twoich kompetencji.
 • zadanie praktyczne— nadal spotykane w firmach. Najczęściej zadanie do domu, które pozwoli Ci pokazać Twoje umiejętności w praktyce i ocenić jakość pracy.
 • negocjacje przed zatrudnieniem — to już w sumie formalności, czyli określenie stawki, formy zatrudnienia, benefitów i przygotowanie umowy.

Co warto przygotować przed rozmową?

W ramach rozmowy z rekruterem na pewno padną klasyczne pytania, by Cię lepiej poznać. Nie daj się zaskoczyć i przygotuj wcześniej proste odpowiedzi, które możesz przećwiczyć przed lustrem, jeśli się denerwujesz. Poniżej kategorie pytań, jakie zazwyczaj się pojawiają:

 • opowiedz coś o sobie— warto w ramach tej odpowiedzi scharakteryzować siebie w 2 zdaniach, wspomnieć o swoich zainteresowaniach, a także o wybranej mocnej i słabej strony, nad którą pracujesz.
 • jakie masz oczekiwania finansowe— tutaj ustal swoje widełki negocjacyjne. Możesz wcześniej na podstawie swoich rocznych wydatków określić minimalne wynagrodzenie, które pokryje wszystkie potrzeby oraz analogiczną stawkę, która pozwoli Ci spełnić swoje dodatkowe cele.
 • dlaczego chcesz zmienić pracę— spodziewaj się pytania o przyczyny Twojej decyzji. Może to dotyczyć relacji z przełożonym/kolegami, zadowolenia z polityki firmy, sposobu zarządzania zespołem czy jakości kodu/testów. Jako podpowiedź możemy dodać, że zawsze warto szukać nowych wyzwań i  możliwości rozwoju — to zawsze dyplomatyczna i dobra odpowiedź ?
 • research firmy— zdecydowanie warto przed rozmową przejrzeć stronę firmy, poznać ich produkty, klientów, a nawet ostatnie wpisy w mediach społecznościowych. Rekruter może Cię zapytać, który projekt najbardziej Ci się podoba, czym się firma zajmuje i czy znasz jakichś ich klientów. W ten sposób weryfikują Twoje zaangażowanie w proces rekrutacyjny i chęć zdobycia tej posady.
 • co Cię motywuje do pracy— warto znaleźć inne argumenty jak chęć rozwoju, czy praca nad projektem międzynarodowym, zanim wspomnisz o pieniądzach. Wiadomo, że nie zamierzasz pracować charytatywnie, ale traktowanie pracy jako smutnego obowiązku też nie jest oczekiwane.
 • rozwój kariery— czy masz jakieś wyobrażenia o tym czym chciałbyś się zajmować i jak kierujesz swoją karierą. Zdecydowanie lepiej przedstawić Twoje osiągnięcia jako celowe działania, niż wynik przypadków, w których nie miałeś inicjatywy. To pytanie może mieć różne formy jak “Gdzie się widzisz za 5 lat” itd.
 • preferowany model pracy— czyli określenie czy wolisz pracę zdalną, hybrydową lub w pełni w biurze. Czego oczekujesz od  stanowiska i w sumie atmosfery.

Chwila prawdy — spotkanie face to face

Dużo osób się stresuje rozmową kwalifikacyjną, więc jeśli też tak masz to pamiętaj o:

 • uśmiechu podczas rozmowy,
 • dobrym wyspaniu się przed spotkaniem,
 • przygotowaniem dobranych schludnych ciuchów,
 • zapasem 15 minut na nieprzewidziane sytuacje przed rozmową,
 • jeśli pocą Ci się ręce, weź ze sobą chusteczki higieniczne — przed rozmową będziesz mógł skorzystać z niej,
 • jeśli zaproponują Ci coś do picia — to może być test sam w sobie. W niektórych firmach rekruterzy sprawdzają, jak zachowa się kandydat, czy zostawi po sobie naczynie do sprzątnięcia, czy zapyta,  gdzie jest kuchnia i sam pozmywa filiżankę/szklankę,
 • przygotuj sobie własne pytania do rekrutra np. o technologie jakie wykorzystują, o sposób zarządzania itd-  to zawsze podkreśla, że zależy Ci na swojej karierze,
 • skromnej gestykulacji— postaraj się nie machać z nerwów chaotycznie rękami, czy za często przyjmować nienaturalne ułożenie rąk np. w piramidkę.


Dodatkowo przejrzyj czy masz ustawione na społecznościówkach ochronę prywatności. Coraz częściej potencjalni pracodawcy też przeglądają profile prywatne kandydatów, by określić czy się wpasuje w vibe firmy.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Ciebie pomocne. Jeśli znasz inne przydatne wskazówki dla kandydatów — pisz je śmiało w komentarzu. Być może komuś pomogą zdobyć wymarzoną pracę. Powodzenia.

<p>Loading...</p>