15.12.20214 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Rozmowa rekrutacyjna - przydatne wskazówki

Poznaj aktualne trendy oraz wskazówki, które pomogą Ci pozytywnie przejść przez rozmowę kwalifikacyjną i zdobyć wymarzoną pracę. Przekonaj się, na co zwraca uwagę rekruter.

Rozmowa rekrutacyjna - przydatne wskazówki

W naszym badaniu społeczności IT wskazaliście, że średnio co 2 lata zmieniacie pracę. Lubimy wspierać społeczność IT w rozwoju kariery, dlatego postanowiliśmy ułatwić nieco przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych. W tym tekście znajdziesz informacje, jakie są etapy rekrutacji, które pytania zawsze się pojawiają i jak możesz się do spotkania przygotować.


Etapy rozmów kwalifikacyjnych

W branży IT inicjatywą zazwyczaj wykazują się rekruterzy, którzy próbują pozyskać do swoich projektów/firm wybranych specjalistów. Wtedy mniej więcej wiedzą co potrafisz, jakie masz doświadczenie i czy podołasz stawianym oczekiwaniom. Jeśli przyjmiesz ofertę — znacznie skróci to proces rekrutacji. W ten sposób zmienia pracę ok. 80% specjalistów IT.


Jeśli zdecydujesz się zmienić pracę, to cały proces będzie się składał z poniższych etapów:

  • ocena na podstawie CV — weryfikacja czy deklarowane umiejętności pokrywają się z zapotrzebowaniem firmy. 
  • pierwszy kontakt — mailowy lub telefoniczny, by potwierdzić Twoje zainteresowanie ofertą, określić oczekiwania finansowe i gotowość do pracy (np. ile trwa Twój okres wypowiedzenia czy wolisz zdalną/hybrydową itd).
  • rozmowa kwalifikacyjna — może się dzielić na 2 części, czyli miękką i techniczną. Pierwszą przeprowadza rekruter, by Cię bliżej poznać i sprawdzić, czy pasujesz do ich organizacji. Techniczną natomiast przeprowadza doświadczony programista (być może Twój potencjalny przełożony), którego zadaniem jest potwierdzenie Twoich kompetencji.
  • zadanie praktyczne — nadal spotykane w firmach. Najczęściej zadanie do domu, które pozwoli Ci pokazać Twoje umiejętności w praktyce i ocenić jakość pracy.
  • negocjacje przed zatrudnieniem — to już w sumie formalności, czyli określenie stawki, formy zatrudnienia, benefitów i przygotowanie umowy.


Co warto przygotować przed rozmową?

W ramach rozmowy z rekruterem na pewno padną klasyczne pytania, by Cię lepiej poznać. Nie daj się zaskoczyć i przygotuj wcześniej proste odpowiedzi, które możesz przećwiczyć przed lustrem, jeśli się denerwujesz. Poniżej kategorie pytań, jakie zazwyczaj się pojawiają:

  • opowiedz coś o sobie — warto w ramach tej odpowiedzi scharakteryzować siebie w 2 zdaniach, wspomnieć o swoich zainteresowaniach, a także o wybranej mocnej i słabej strony, nad którą pracujesz.
  • jakie masz oczekiwania finansowe — tutaj ustal swoje widełki negocjacyjne. Możesz wcześniej na podstawie swoich rocznych wydatków określić minimalne wynagrodzenie, które pokryje wszystkie potrzeby oraz analogiczną stawkę, która pozwoli Ci spełnić swoje dodatkowe cele.
  • dlaczego chcesz zmienić pracę — spodziewaj się pytania o przyczyny Twojej decyzji. Może to dotyczyć relacji z przełożonym/kolegami, zadowolenia z polityki firmy, sposobu zarządzania zespołem czy jakości kodu/testów. Jako podpowiedź możemy dodać, że zawsze warto szukać nowych wyzwań i  możliwości rozwoju — to zawsze dyplomatyczna i dobra odpowiedź ?
  • research firmy — zdecydowanie warto przed rozmową przejrzeć stronę firmy, poznać ich produkty, klientów, a nawet ostatnie wpisy w mediach społecznościowych. Rekruter może Cię zapytać, który projekt najbardziej Ci się podoba, czym się firma zajmuje i czy znasz jakichś ich klientów. W ten sposób weryfikują Twoje zaangażowanie w proces rekrutacyjny i chęć zdobycia tej posady.
  • co Cię motywuje do pracy — warto znaleźć inne argumenty jak chęć rozwoju, czy praca nad projektem międzynarodowym, zanim wspomnisz o pieniądzach. Wiadomo, że nie zamierzasz pracować charytatywnie, ale traktowanie pracy jako smutnego obowiązku też nie jest oczekiwane.
  • rozwój kariery — czy masz jakieś wyobrażenia o tym czym chciałbyś się zajmować i jak kierujesz swoją karierą. Zdecydowanie lepiej przedstawić Twoje osiągnięcia jako celowe działania, niż wynik przypadków, w których nie miałeś inicjatywy. To pytanie może mieć różne formy jak “Gdzie się widzisz za 5 lat” itd.
  • preferowany model pracy — czyli określenie czy wolisz pracę zdalną, hybrydową lub w pełni w biurze. Czego oczekujesz od  stanowiska i w sumie atmosfery.


Chwila prawdy — spotkanie face to face

Dużo osób się stresuje rozmową kwalifikacyjną, więc jeśli też tak masz to pamiętaj o:

  • uśmiechu podczas rozmowy,
  • dobrym wyspaniu się przed spotkaniem,
  • przygotowaniem dobranych schludnych ciuchów,
  • zapasem 15 minut na nieprzewidziane sytuacje przed rozmową,
  • jeśli pocą Ci się ręce, weź ze sobą chusteczki higieniczne — przed rozmową będziesz mógł skorzystać z niej,
  • jeśli zaproponują Ci coś do picia — to może być test sam w sobie. W niektórych firmach rekruterzy sprawdzają, jak zachowa się kandydat, czy zostawi po sobie naczynie do sprzątnięcia, czy zapyta,  gdzie jest kuchnia i sam pozmywa filiżankę/szklankę,
  • przygotuj sobie własne pytania do rekrutra np. o technologie jakie wykorzystują, o sposób zarządzania itd-  to zawsze podkreśla, że zależy Ci na swojej karierze,
  • skromnej gestykulacji — postaraj się nie machać z nerwów chaotycznie rękami, czy za często przyjmować nienaturalne ułożenie rąk np. w piramidkę.


Dodatkowo przejrzyj czy masz ustawione na społecznościówkach ochronę prywatności. Coraz częściej potencjalni pracodawcy też przeglądają profile prywatne kandydatów, by określić czy się wpasuje w vibe firmy.

Mamy nadzieję, że powyższe informacje okażą się dla Ciebie pomocne. Jeśli znasz inne przydatne wskazówki dla kandydatów — pisz je śmiało w komentarzu. Być może komuś pomogą zdobyć wymarzoną pracę. Powodzenia.

<p>Loading...</p>