Lista pytań, które warto zadać podczas rozmowy rekruterowi IT
Czy warto zadawać pytania rekruterowi?
Rekruter podczas całej rozmowy kwalifikacyjnej poprzez pytania próbuje cały czas Cię rozgryźć. Obserwuje mowę ciała, wyłapuje słowa kluczowe, jakich używasz przy odpowiedziach, analizuje to, co mówisz i sprawdza, czy nie kłamiesz.
Zadając własne pytania rekruterowi wyjdziesz z własną inicjatywą. Jeśli pytania będą przemyślane i będą nawiązywać do wcześniejszej rozmowy, zyskasz dodatkowe punkty, ponieważ wykażesz się profesjonalizmem i przygotowaniem.
To, jakie pytania zadasz, zdradzą rekruterowi, na czym Ci najbardziej zależy, co Cię motywuje, dzięki czemu łatwiej będzie mu ocenić, czy dopasujesz się do zespołu i oczekiwań firmy.
W ramach otuchy przypomnę adekwatne chińskie przysłowie “ten, kto pyta jest głupcem przez 5 minut, a ten, kto pytań nie zadaje, jest nim do końca życia“.
Z kolei odpowiedzi rekrutera mogą Ci zdradzić pewne informacje, czy ta firma jest w porządku. Więcej o czerwonych 9 flagach ostrzegawczych przeczytasz tutaj >>. Swoje pytania dobieraj elastycznie do prowadzonej wcześniej rozmowy i też nie przesadź z ich ilością.
Ważne — pamiętaj, że na rozmowę kwalifikacyjną przewidziano konkretny limit czasu, którego nie powinno się przekraczać, więc postaraj się ilością swoich pytań nie przeciągać spotkania.
Jakie pytania warto zadać?
Pytania podzielone są na kilka sekcji. Należą one do tych najpopularniejszych, jakie zadają kandydaci z branży IT na rozmowach kwalifikacyjnych.
Praca
Główny temat Waszej rozmowy, więc skup się na tym, co będzie dotyczyło bezpośrednio Twojej roli, jeśli zostaniesz zatrudniony.
- Jak wygląda typowy tydzień pracy na tym stanowisku?
- Jakich wyzwań mogę się spodziewać na tym stanowisku?
- W jakim modelu pracuje mój zespół? Zdalnie, hybrydowo czy stacjonarnie?
- Czy godziny pracy zespołu są elastyczne ?
- Jakie sprzęt otrzymasz do codziennej pracy?
- Jak jest z kosztami autorskimi w Państwa firmie?
Projekt
Te pytania mają rozwiać Twoje wątpliwości w zakresie samego projektu, do którego będziesz zatrudniony.
- Na jakie technologie stawia firma pod kątem tego projektu?
- Czy będę miał wpływ na jego rozwój?
- Z jakimi trudnościami obecnie zmaga się zespół w projekcie?
Szkolenia i rozwój
Pytania o Twoją ścieżkę kariery i możliwość rozwoju w ramach struktur firmy, pozwoli Ci sprawdzić, co firma ma Ci do zaoferowania w dłuższym okresie. Jeśli rekruter szybko i sprawnie na nie odpowie, to wiesz, że firma z reguły dba o swoich pracowników.
- Na rozwój których kompetencji firma kładzie największy nacisk?
- Jakie są możliwe ścieżki kariery na tym stanowisku?
- Czy w firmie prowadzone są rekrutacje wewnętrzne na wakaty, czy od razu szukacie kandydatów na zewnątrz?
- Czy firma przewiduje udział pracowników w konferencjach?
Zespół
Te pytania wykażą, że jesteś otwarty na interakcję i pracę zespołową.
- Kto będzie moim przełożonym i jaki ma styl zarządzania? (Oczywiście, jeśli ta osoba uczestniczyła w procesie rekrutacji).
- Proszę mi opowiedzieć o moim przyszłym zespole — np. z jakimi działami najbliżej współpracuje, czy będzie dalej rozwijany, ile liczy obecnie osób itd.
- Gdzie mój zespół jest w hierarchii firmy?
- Jak często zmienia się jego skład? Czy ludzie często odchodzą i przychodzą w zależności od nowego projektu? Czy są inne powody zmian?
Firma
W tym obszarze możesz szerzej spojrzeć na firmę, by lepiej zrozumieć, jakie mają cele biznesowe. W oczach rekrutera będziesz dodatkowo sprawiał wrażenie profesjonalisty, który odpowiedzialnie dobiera miejsce zatrudnienia, czyli planuje świadomie ścieżkę kariery.
- Jak zadania zespołu, do którego aplikuję, przekładają się na cele założone przez firmę?
- Czym się kieruje firma, podejmując nowy projekt? Jakie są kluczowe aspekty?
- Jaki jest największy konkurent Państwa firmy na rynku?
Kultura organizacyjna
Pytanie o ogólny vibe firmy, ich misję i realne cele pozwoli Ci oszacować, czy się tam odnajdziesz. Czy firma ma jakieś swoje wewnętrzne tradycje?
- Czy pracownicy są zintegrowani? Czy znają się między działami?
- Co wyróżnia tę firmę na tle innych?
- Czy wiele się zmieniło, odkąd Pan/i tutaj pracuje?
Mierniki sukcesu w firmie
Te informacje pomogą Ci sprawdzić, czy rzeczywiście masz szansę na awans i rozwój w tej firmie. Sprawdzisz, na co naprawdę firma zwraca uwagę i jakie ma priorytety, czy się z nimi utożsamiasz.
- Jak wygląda proces oceniania efektywności pracownika? Jakie wskaźniki brane są pod uwagę przy premii/awansie na stanowisku, na które aplikuję?
- Jak częstą przeprowadzane są rozmowy podsumowujące wyniki pracy i w jakim stopniu przekładają się one na plan rozwoju pracownika?
- Jakich rezultatów spodziewacie się po nowym pracowniku po 6 miesiącach?
- Jakie osiągnięcia pracownika są w firmie godne pochwały? (wcześniej sprawdź, czy na kanałach społecznościowych nie chwalą się wyróżnieniami swoich pracowników w konkursach, czy innych projektach).
Po rozmowie zawsze warto podziękować rekruterowi za poświęcony Ci czas. Dopytaj, czy uzyskał od Ciebie niezbędne informacje.
Jeśli nie otrzymałeś informacji na temat procesu rekrutacji, dopytaj, w jakim terminie spodziewać się informacji zwrotnej.
Tip: Zdarza się, że rekruterzy w swoich social mediach opisują bardzo pozytywnie sytuacje, gdy dostają maile z podziękowaniem za przeprowadzoną rozmowę. Wykorzystaj to, a może zostaniesz lepiej zapamiętany/a od konkurentów na dane stanowisko :)
Poproś również o późniejszy feedback dotyczący Twojej kandydatury, tego jak wypadłeś/aś, niezależnie od wyniku rekrutacji. Nawet jeśli rozmowa nie zakończy się zaproszeniem do kolejnego etapu rekrutacji, dzięki wiadomości zwrotnej od rekrutera, wyciągniesz z niej jakieś lekcje dla siebie.
Bonus
Skoro przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, to zapewne przydadzą Ci się kolejne wskazówki z tych artykułów:
- Rozmowa kwalifikacyjna online – kilka przydatnych porad,
- Rozmowa rekrutacyjna — przydatne wskazówki,
- Jak poradzić sobie z 2 pytaniami, które eliminują 90% kandydatów,
- Błędy przy szukaniu pracy i rady, jak robić to dobrze,
- Jak znaleźć pierwszą pracę w IT w 2022 r.,
- Gry w CV – atut czy ryzyko?,
- Poznaj zalety i wady częstej zmiany pracy w IT.
Więcej wskazówek, które pomogą Ci rozwijać skrzydła zgodnie z wybraną przez Ciebie ścieżką kariery, znajdziesz w Bulldog Guide. Powodzenia na rozmowie 🤞