Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
15.09.20223 min
Szymon Adamiak

Szymon AdamiakCo-FounderHYPE4 Mobile

Sprawdź te 9 sygnałów ostrzegawczych przed następną rozmową o pracę

Poznaj okoliczności, które powinny wzbudzić Twoją czujność podczas rozmowy kwalifikacyjnej z rekruterem. Jeśli firma jest kiepska, możesz się o tym przekonać dużo wcześniej.

Sprawdź te 9 sygnałów ostrzegawczych przed następną rozmową o pracę

W rozmowach kwalifikacyjnych w branży rozwoju oprogramowania zdecydowanie coś nie gra. Są one trudne, długie i najczęściej niepotrzebne. Rozmowa kwalifikacyjna jest bardziej stresująca i wymagająca niż sama praca. Wszystko to sprawia, że wielu z nas zapomina o jednej kluczowej rzeczy — rozmowa kwalifikacyjna to nie monolog, to rozmowa.

Podczas takiej rozmowy rekruterzy oceniają, czy pasujesz na dane stanowisko. Jednak warto również zastanowić się, czy jest to dobre miejsce pracy dla Ciebie. W tym celu musisz uważnie obserwować zachowania rekruterów i słuchać tego, co do Ciebie mówią. Jeśli jesteś uważny, możesz zauważyć coś, co ci się nie podoba, co wskazuje na to, że środowisko pracy jest toksyczne i nie powinieneś tam pracować.


Oto 9 sygnałów ostrzegawczych, które powinieneś wziąć pod uwagę przed przyjęciem oferty pracy.

1. Rekruterzy unikają odpowiedzi na niektóre z twoich pytań

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej możesz zadawać tyle pytań, ile chcesz. I powinieneś mieć ich wiele. Pytania o przyszły zespół, narzędzia, wyzwania, przepływy pracy, ścieżki kariery, strukturę, czy kulturę firmy. Są to ważne pytania, które wymagają odpowiedzi.

Firma powinna dać ci pełny wgląd w twoją przyszłą pracę i zespół. Jeśli są w tej kwestii niechętni, prawdopodobnie coś przed Tobą ukrywają.

2. Naciskają, abyś natychmiast przyjął ofertę

Nie powinieneś przyjmować oferty podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Potrzebujesz trochę czasu, aby zastanowić się, czy ta oferta jest dla Ciebie odpowiednia. Możesz również zastanowić się, czy chcesz negocjować warunki lub porównać inne oferty.

Jeśli firma wywiera na Ciebie presję, abyś natychmiast podjął pracę, to zły znak. Mogą być zdesperowani lub chcą cię oszukać, abyś przyjął znacznie gorszą ofertę, niż mógłbyś przyjąć w rzeczywistości.

3. Twoja rola lub warunki zatrudnienia nie są jasne

Zadaniem firmy jest wyjaśnienie, jaka jest twoja rola w firmie i kim są twoi współpracownicy. Powinieneś wiedzieć, kto będzie twoim przełożonym i na jakich płaszczyznach będziesz oceniany.

Podobnie warunki finansowe umowy muszą być doprecyzowane. Powinieneś wiedzieć, jakie jest Twoje wynagrodzenie, jakie masz możliwości zdobycia premii i ile wynosi liczba dni płatnego urlopu.

Jeśli nie posiadasz wszystkich powyższych informacji, istnieje szansa, że firma nie jest do końca profesjonalna.

4. Wydają się niezainteresowani rozmową

Osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną oczekują, że dasz z siebie wszystko. W porządku, mają wielu kandydatów na jedno stanowisko i chcą wybrać najlepszego.

Jednak to działa w obie strony. Poświęciłeś czas na przygotowanie się i dotarcie na rozmowę kwalifikacyjną, więc masz prawo wymagać tego samego. Jeśli w tym czasie robią inne “ciekawsze” rzeczy i nie poświęcają ci pełnej uwagi, prawdopodobnie będą robić to samo, kiedy zaczniesz tam pracować.

5. Nie są przygotowani do rozmowy kwalifikacyjnej

Przed rozmową powinieneś zrobić mały research. Sprawdź firmę, do której aplikujesz, jej produkty i opinie.

Rekrutujący również powinni być przygotowani. Powinni oni wiedzieć wszystko o Twoim przyszłym stanowisku i być gotowi odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania. Muszą mieć informacje na temat Twoich umiejętności, posiadać Twoje portfolio i tym samym nie marnować Twojego czasu podczas rozmowy.

6. Spóźnili się

Jeśli nie szanują Twojego czasu teraz, nie będą go również szanować, gdy zaczniesz pracę.

7. Próbują cię zestresować

To jeden z największych grzechów rekruterów, który często wynika z niezrozumienia takiej roli. Ich zadaniem jest uspokojenie Cię i umożliwienie Ci pokazania się z jak najlepszej strony. Powinni oni dążyć do stworzenia warunków zbliżonych do Twojej przyszłej pracy, a nie sztucznego, stresującego środowiska.

Jeśli robią to celowo, to prawdopodobnie jest to toksyczne miejsce pracy, którego powinieneś unikać.

8. Są niegrzeczni

Każdy musi traktować cię z szacunkiem. Jeśli są nieuprzejmi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, będzie tylko gorzej. To po prostu mówi wszystko o kulturze firmy.

9. Mają dużą rotację

Ten punkt jest nieco podchwytliwy, ponieważ programiści często zmieniają pracę. Jeśli jednak pracownicy szybko odchodzą z firmy, to znak, że coś w tym miejscu pracy jest nie w porządku, dlatego powinieneś rozważyć podjęcie pracy w tym miejscu lub przynajmniej zapytać o przyczyny tak dużej rotacji pracowników.


Dziękuję za przeczytanie tego artykułu! A co Ty o tym sądzisz? Jakie są Twoim zdaniem najgorsze sygnały ostrzegawcze?

Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>