Rozmowa kwalifikacyjna online – kilka przydatnych porad
Żyjemy w dziwnych czasach, gdzie coraz więcej działań przenosimy w cyberprzestrzeń. Zuckerberg poszedł o krok dalej z pomysłem stworzenia metaversum. Również przez pandemię spopularyzował się praca zdalna, a co się z tym wiąże i rozmowy kwalifikacyjne online. Nie różnią się diametralnie od tych tradycyjnych, natomiast zebraliśmy dla Ciebie kilka przydatnych wskazówek.
O samej w sobie rozmowie kwalifikacyjnej i jej etapach więcej przeczytasz >> tutaj.
Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna online?
Kandydat po ustaleniu terminu z rekruterem otrzymuje w mailu zaproszenie na rozmowę za pośrednictwem jednego z wielu komunikatorów jak teamsy, clickmeeting, zoom, hangouty itd. Większość z nich rekruter rozpoczyna krótką pogawędką, której celem jest rozluźnienie atmosfery. Dopiero po tym wstępie przechodzi do właściwej rozmowy, która przebiega praktycznie tak samo jak zwykła. Jedyną różnicą jest właściwie miejsce spotkania, dlatego podpowiemy Ci jak wywrzeć dobre pierwsze wrażenie w swoim domu.
Zaaranżuj “miejsce spotkania”
Niczym dobry reżyser musisz brać pod uwagę kilka czynników, by scena poszła zgodnie z jego myślą. Przy doborze najlepszej scenerii Twojego wystąpienia kieruj się poniższymi wskazówkami:
- wybierz dobrze oświetlone miejsce — najlepiej w neutralnych barwach, dzięki czemu rekruter nie będzie się zbytnio rozpraszał.
- sprawdź, co jest widoczne na kamerce i zaaranżuj to miejsce spotkania.
- pro tip - jeśli zamierzasz usadowić się przed swoją domową biblioteką - zadbaj by były widoczne pozycje branżowe.
- postaraj się, by w kadrze nie było zbyt dużo przedmiotów, najlepiej sprawdzają się w miarę puste przestrzenie, ew. z jakimiś roślinami.
- ustaw odpowiednią odległość laptopa, by mieć ekran na wysokości oczy i móc utrzymać z rekruterem kontakt wzrokowy,
- wybierz ładny kubek lub szklankę, którą będziesz miał w zasięgu ręki,
- sprawdź łącze internetowe, kamerkę i mikrofon. To bardzo ważne, ponieważ problemy techniczne w trakcie rozmowy mogę wybić Cię z rytmu i niepotrzebnie zdenerwować.
- sprawdź, czy bez problemu działa komunikator, na którym ma się odbyć rozmowa:
- czy jakieś ustawienia komputera nie blokują komunikatora,
- czy masz wyłączone wszystkie tła zastępcze czy filtry,
- czy jesteś zalogowany na własnym koncie, a nie innych domowników,
- zadbaj o ciszę — poinformuj domowników, by nie przeszkadzali Ci w godzinach spotkania i nie wchodzili w kadr.
- właścicielom zwierząt domowym polecamy w miarę możliwości zamknąć je na czas spotkania w innym pomieszczeniu, by nagle Wam nie przeszkodziły, domagając się pieszczot.
Przygotuj się na rozmowę
Warto mieć wydrukowane swoje CV i ofertę pracy, której dotyczy rozmowa, ponieważ do nich będzie się odnosił rekruter. Również powinieneś poświęcić kilka minut na zapoznanie się z dokonaniami firmy, w której próbujesz się zatrudnić, ich największymi klientami i profilem działania. Możesz się spodziewać pytań dotyczących np. ich produktów. Klasycznie ubierz się schludnie, przynajmniej dotąd, gdzie będzie sięgała kamerka :). Zalecamy też zjeść wcześniej posiłek i oczywiście się wyspać, by mieć świeżą głowę.
W większości rozmów rekruter zadaje podobne pytania, których celem jest poznanie kandydata, czyli oczekiwania finansowe, hobby, swoje mocne i słabe strony itd. Więcej o nich przeczytasz tutaj.
Nadeszła godzina prawdy – spotkanie
Odetchnij głęboko, odbierz połączenie i uśmiechnij się :) To najlepsza rada, która zawsze pomaga przełamać pierwsze lody. Postaraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z rozmówcą, nie gestykulować nadmiernie i nie układać rąk w nienaturalnych pozycjach np. non stop w piramidkę. Postaraj się nie denerwować i przede wszystkim być sobą. Na pewno świetnie sobie poradzisz. :)
Po rozmowie
Po rozmowie w dobrym tonie jest też napisanie mailowego podziękowania za poświęcony czas na rozmowę. Każdy rekruter to doceni. Również możesz poprosić o feedback, dzięki czemu kolejna rozmowa wypadnie jeszcze lepiej. Jeśli po określonym przez rekrutera czasie nie otrzymasz informacji zwrotnej czy Cię zatrudnią, czy nie, możesz się przypomnieć z prośbą o decyzję.
Zalety rozmów online
- oszczędność czasu i kosztów podróży do firmy
- mniej stresu, ponieważ kandydat jest w komfortowym środowisku
- nie masz ryzyka spóźnienia, jeśli masz beznadziejną orientację w terenie jak ja
- masz duży wpływ wykreowanie miejsca spotkania — dzięki temu możesz podkreślić to co jest istotne
Minusy spotkania cyfrowego
- jeśli aplikujesz do korporacji międzynarodowych możecie mieć barierę czasową wynikającą z różnych stref czasowych
- kilka istotnych przykładów mowy ciała nam umyka
- mogą wystąpić niezależne od nas problemy techniczne
Czy miałeś już rozmowy kwalifikacyjne online? Którą formę bardziej preferujesz?
Podziel się w komentarzu swoimi spostrzeżeniami i wskazówkami, które mogą pomóc innym kandydatom na ich rozmowach.