17.01.202211 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Błędy przy szukaniu pracy i rady, jak robić to dobrze

Sprawdź, jak poprawić swoje CV oraz zaplanować szukanie pracy, by skutecznie znaleźć i dostać najlepszą pracę.

Błędy przy szukaniu pracy i rady, jak robić to dobrze

Mentalnie jesteś gotowy do zmiany pracy? Aplikujesz na kolejne ogłoszenia, ale nie masz oczekiwanego odzewu? A może firma, na której Ci najbardziej zależy, milczy jak grób? Być może powinieneś zrobić 2 kroki w tył i sprawdzić, czy nie popełniłeś podstawowych błędów przy szukaniu pracy.

W tym artykule zebrałam najczęściej popełniane błędy, które niekorzystnie odbiły się na ocenie kandydata — sprawdź, jak możesz ich uniknąć.

Proste błędy, które mogą Cię drogo kosztować

Na początku polecam przekazać komuś zaufanego do przeczytania Twój życiorys  — pomoże Ci wyłapać literówki, zmiany narracji i błędy stylistyczne. Z własnego doświadczenia wiem, że tworząc jakiś tekst/dokument po jakimś czasie przestaje zauważać podstawowe “kwiatki”. Alternatywnie — przeczytaj całość na świeżo następnego dnia, gdy będziesz wypoczęty (chociaż względnie lub chociaż po kawie ?). Jak to nieraz mawiasz — u mnie działa ?

Takie banalne błędy odbierane są przez rekruterów jako brak szacunku, ponieważ nie poświęciłeś czasu na sprawdzenie tego, co wysyłasz. Kolejne wskazówki dotyczące poprawnego formatowania danych kontaktowych itd. znajdziesz tutaj -> jak znaleźć pierwszą pracę w IT w 2022 r. 

Skoro masz już bogatsze doświadczenie zawodowe, podrzucam kolejne kwestie, które powinieneś przemyśleć, aktualizując swoje CV.

Konkrety w CV

Postaraj się w żołnierskich słowach opisać swoje kluczowe zadania, osiągnięcia i mocne strony, by osoba, która Cię nie zna, miała ogólne pojęcie co może Ci zlecić oraz jakie masz doświadczenie:

  • daty— nieprecyzyjne okres zatrudnienia nie jest wiarygodny. Obecnie stosuje się zapis miesiąca i roku np. programista w firmie X (01.2020-01.2022), 
  • opis zadań— zamiast owijać w bawełnę jak “współpraca z innymi zespołami, celem przygotowania specyfikacji zgodnej z zamówieniem klienta…” napisz,  co realnie robiłeś, czyli “wsparcie w opracowywaniu specyfikacji biznesowej, aplikacji XYZ, wdrożonej w 15 miesięcy”. (ten przykład to czysta fikcja literacka, ale mam nadzieję, że dzięki temu rozumiesz, o co mi chodziło).
  • nie bój się odkrywać swoich kart i punktować zawodowe sukcesy. Pochwal się, jak duży to był projekt, albo jakim zespołem zarządzałeś. Np.wdrożyłem aktualizacje aplikacji XYZ, które przyspieszyły jej działanie o 23% itd.

Używaj słów kluczowych

Tak jak w kodzie — ważne są słowa, które są specyficzne dla danego stanowiska / specjalizacji. Rekruterzy również wspierają się programami, które sprawdzają, czy Twoja aplikacji pokrywa się z ich oczekiwaniami (wymagane technologie, poziom znajomości języka obcego itd.). Z drugiej strony nie przesadź z ilością żargonu, ponieważ CV powinno być zrozumiałe też dla laika.

Dopasuj CV pod ofertę pracy

Znam przypadki kandydatów, którzy przyklejali dosłownie zdania z oferty pracy — to praktyka, której powinieneś się wystrzegać jak ognia ?. Nawet mnie się wydaje to “przygotowaniem na odwal się” nie wspominając już o małej wiarygodności doświadczenia zawodowego kandydata.

Jeśli na jakimś stanowisku realnie Ci zależy, warto poświęcić kilka dodatkowych minut, by dostosować życiorys pod konkretną firmę. Sprawdź, na czym im zależy, jakie wartości propagują, kogo szukają i ile doświadczenia wymagają. Dopiero na tej podstawie postaraj się opisać swoje umiejętności w podobny sposób.

W skrócie postaraj się opisać swoje doświadczenie “ich językiem”.

Kilka słów o Tobie

Takie podsumowanie powinno być raczej na początku CV i wskazać Twoje największe osiągnięcia. Aby było łatwiej odpowiedź sobie na pytania:

  • czym się zajmujesz na co dzień?
  • czego się nauczyłeś przez te lata pracy?
  • jakie są Twoje największe osiągnięcia?


Teraz z tych informacji utwórz 2-3 zdania o sobie. Wyobraź sobie, że właśnie idziesz do nowego zespołu projektowego składającego się z przedstawicieli różnych firm. Każdy z Was musi powiedzieć, czym się zajmuje, w czym jest dobry i z jakimi problemami warto się z nim kontaktować. To właśnie o to chodzi w Twoim podsumowaniu ?

Hobby — nadal ważne

Zazwyczaj w CV masz sekcję poświęconą swoim zainteresowaniom, w które klasycznie wpisujemy literaturę, kino czy sport. A niekoniecznie o to w tym chodzi.

Celem tej sekcji, jest przedstawienie Twojej osobowości i wskazanie mniej, więcej do jakiej grupy możesz się zaliczać. Na swoim przykładzie — wpisałam, że w wolnym czasie czytam fantastykę, gram w planszówki i RPG. To pozwala przypisać mnie do grupy nerdów i wydaje mi się, że całkiem dużo o mnie mówi ?

Pisząc o literaturze, wskaż jaki gatunek lubisz. Trenujesz regularnie — podziel się jaką dyscyplinę sportu. Uchyl rąbka tajemnicy, a masz dużą szansę, że chociaż jedno pytanie na rozmowie będzie łatwe i przyjemne, ponieważ opowiesz o swojej pasji.

Kłamstwo ma krótkie nogi

Szacuje się, że ok 40% osób kłamie w CV. Większość z tych fałszywych informacji da się zweryfikować już podczas samej rozmowy kwalifikacyjnej np. poprzez sprawdzenie znajomości języka obcego, referencji od poprzednich pracodawców czy świadectw pracy.

Niektórzy uważają, że niektóre osiągnięcia należy nieco przerysować, by zwiększyć swoje szanse w rekrutacji. Jeśli np. napiszesz, że dzięki Twojej pracy aplikacja ładuje się szybciej o 50% to możesz być pewny pytań rekrutera o tajemne techniki dzięki, którym osiągnąłeś taki wynik. Na jego miejscu też bym była ciekawa, dlaczego Twój aktualny pracodawca daje Ci odejść, co może rodzić kolejne średnio wygodne pytania.

Prawda prędzej czy później wyjdzie na jaw, więc chroń swoją wiarygodność oraz oszczędź sobie tych niezręcznych sytuacji.

Co Cię motywuje

Pojawia się w gotowych szablonach CV, wymuszając na kandydacie opisanie w 2-3 zdaniach czym się kierują w wyborze kariery, co ich motywuje itd. Jak z tego wybrnąć obronną ręką?

Wiadomo, że każdy (również ja) idzie do pracy, by zarobić pieniądze — ale napisanie tego wprost w CV, że to Twój główny motywator nie jest w dobrym tonie. Każdy chce zatrudniać ludzi pełnych pasji do swojej pracy.

Zamiast tego raczej wspomnij, że lubisz poznawać nowe technologie, docelowo planujesz zostać np. DevOpsem i cenisz sobie pracę w zgranym zespole. Staraj się raczej iść w doświadczenia, jakie chcesz uzyskać, podejmując kolejną pracę — niż benefity. 

No, chyba że ktoś uwierzy, że chcesz pracować u nich wyłącznie ze względu na młody zespół i owocowe czwartki ?. Wtedy koniecznie przemyśl, czy nie pojawiły się podczas rozmowy inne niepokojące sygnały sygnalizujące, że powinieneś stamtąd czym prędzej zwiewać — więcej o nich poczytasz tutaj >>.

CV krytycznym okiem

Jeśli naniosłeś już wszystkie poprawki, o których wspomniałam wcześniej, przeczytaj na świeżo jeszcze raz swój życiorys. Popraw błędy stylistyczne i częste powtórzenia tych samych wyrazów.

Następnie przyjrzyj się krytycznym okiem, jak ogólnie prezentuje się Twoje CV. Powinno być skompresowane w 2 stronach i przede wszystkim przejrzyste. Zwróć uwagę na dopasowaną kolorystykę, ogólne ułożenie logiczne poszczególnych sekcji i fonty — muszą być czytelne.

Na koniec nie zapomnij o dodaniu Klauzuli RODO, która umożliwia firmom przetwarzanie Twoich danych. Poniżej rozbudowana wersja uniwersalna, którą możesz wykorzystać:

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018 roku o ochronie danych osobowych (Dz. Ustaw z 2018, poz. 1000) oraz zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO).

Aktywne poszukiwanie pracy

Skoro masz już odpicowane CV i wiesz, jak je dostosować do konkretnej firmy przyjrzyjmy się Twojej strategii szukania pracy.

W branży IT szacuje się, że ok. 80% specjalistów biernie poszukuje pracy. Oznacza to, że 4 na 5 programersów nie szuka pracy osobiście, a łaskawie przegląda oferty od headhunterów i rekruterów, które otrzymuje na linkedInie. Czy według Ciebie to dobra metoda na otrzymanie naprawdę fajnej pracy? A może czekasz aż firma, o której marzysz, sama dostrzeże swój błąd i wreszcie wyśle po Ciebie limuzynę?

Plan skutecznego szukania pracy

Ty jesteś kapitanem tego okrętu, zatem musisz wyznaczyć sobie odpowiedni kurs. Aby to osiągnąć, musisz wyznaczyć sobie poniższe cele:

  • poszerzać sieć kontaktów,
  • odpicować profil na linkedInie — bardzo ważny punkt,
  • określić ścieżkę kariery i najbliższy cel rozwoju,
  • przygotować listę firm, w których naprawdę chcesz pracować.


Na ich podstawie powinien Ci się wyklarować długoterminowy plan znalezienia naprawdę dobrej pracy.

Networking

Poszerzanie listy kontaktowej zawsze się przydaje, ponieważ ok. 75-80% rekrutacji jest ukryta. Zazwyczaj te najfajniejsze oferty zgarniają specjaliści w ramach rekrutacji wewnętrznych, poleceń od pracowników, czy podkupywanie speców z rynku o bardzo mocnej renomie marki własnej.

Znając więcej osób z branży, będziesz miał większe szanse na dostanie tych nieoficjalnych ofert z polecenia. Networking znany jest ludzkości od stuleci, bo zawsze pomagamy bardziej “swoim” niż obcym. 

Dlatego gorąco polecam Ci udział w konferencjach branżowych, hackatonach, spotkaniach community itd. Nigdy nie wiesz, kogo spotkasz — być może prawdziwych przyjaciół na całe życie, albo “tylko” kolegów z nowej pracy ?

Ścieżka kariery

Wiem, że dumnie brzmi i nie zawsze łatwo ją wskazać, ale jeśli siedzisz już jakiś czas w branży — to powinieneś znać mniej więcej swoje mocne oraz słabe strony. Orientujesz się też, jakie zadania sprawiają Ci frajdę, a które są przykrym obowiązkiem. 

Na podstawie tych informacji powinieneś wiedzieć, na jakim stanowisku się sprawdzisz. Czy to będzie PM, czy Administrator IT, czy DevOps — ważne, byś przechodził przez kolejne etapy, które pomogą Ci osiągnąć ten cel.

Określenie następnego etapu rozwoju pozwoli Ci też określić, jakie technologie powinieneś poznać, które projekty dokładnie prześledzić i gdzie warto zbierać doświadczenie. Kilka propozycji od nas znajdziesz tutaj >>.

Jeśli stoisz na rozdrożu i nie wiesz co zrobić ze swoją karierą — rozważ konsultację ze specjalistami (trenerami, coachami, mentorami czy doradcami kariery). Na Twoje osiągnięcia spojrzy ktoś obiektywnie, odkryje Twoje mocne i słabe strony, dzięki czemu pomoże Ci przezwyciężyć (nieraz miażdżący) wpływ samokrytyki.

Posiłkuj się też porządnymi danymi, by zdobyć przewagę konkurencyjną. Weź udział w IV edycji badania społeczności IT i jako jeden z pierwszych otrzymaj szczegółowy raport o warunkach pracy, zarobkach i specjalizacjach w branży IT w Polsce. Link go anonimowej ankiety tutaj >>.

Lista wymarzonych firm

Tworząc listę wymarzonych firm (nawet 100), od razu sprawdzaj, czy nie mają otwartych rekrutacji na stanowiska, które Cię interesują i od razy do każdego wyślij dopracowane do firmy CV. 

Do reszty z listy przygotuj do każdej indywidualne CV i list motywacyjny, wraz z rozbudowanym portfolio oraz listą rekomendacji od poprzednich pracodawców (jeśli podajesz numery kontaktowe do poprzednich przełożonych, to ich o tym uprzedź, że ktoś może w Twojej sprawie dzwonić). Wyjdź z inicjatywą i sam się zgłoś na stanowiska, które chciałbyś u nich zająć w przyszłości.

Jeśli aktywnie szukasz pracy, śledź poczynania firm z listy na bieżąco. Na wielu portalach możesz też ustawić przypominajki, by wysyłały maila o ofertach interesujących Cię firm.

Tutaj przypomnę jeszcze o networkingu — zadbaj o to, by poznać ludzi z danych firm i powoli, systematycznie docierać do leaderów i kierowników, którzy prowadzą zespoły. To zdecydowanie zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie i współpracę przy nowych projektach ?

Systematyczność

Jak już zdążyłeś zauważyć, szukanie fajnej pracy jest sztuką samą w sobie. To zdecydowanie coś więcej niż wysyłanie na pałę setek CV z nadzieją, że ktoś odpowie. Zazwyczaj ograniczenie się do samego przeglądania ofert i słania życiorysów na potęgę, kończy się rozczarowaniem, brakiem wiary we własne umiejętności i rosnącą desperacją.

Pośpiech w tym zakresie nie jest dobrym doradcą, więc najlepiej szukać nowej pracy — mając stabilne zatrudnienie. Zbliżająca się końcówka wypowiedzenia w tych niepewnych czasach i wizja utraty zarobków nie napawa nikogo optymizmem. Natomiast ze spokojną głową będziesz mógł się rozeznać w obecnej sytuacji na rynku, douczyć kluczowych nowinek technologicznych czy podrasować swoje portfolio.

Chwila prawdy — właściwa rozmowa rekrutacyjna

Świetne CV i dobre przygotowanie do rozmowy, o którym pisałam więcej tutaj >> to połowa sukcesu. Reszta to już doświadczenie w dobrym sprzedaniu siebie i swoich umiejętności. Docelowo masz przecież przekonać rekrutera, że jesteś osobą godną zaufania, która wniesie do firmy powiew świeżości i masę przydatnych skilli. 

Pamiętaj o dobrym nastawieniu — klasyczni narzekacze i osoby negatywnie nastawione do życia traktowane są raczej jak wampiry energetyczne. Nie cieszą się popularnością i mają mimo świetnych umiejętności mniejsze szanse na zatrudnienie od uśmiechniętych gości, którzy braki nadrabiają humorem i optymizmem.

Nawet jeśli tak jak ja na co dzień (tak jak ja) przychylasz się ku podejścia MJ z ostatniego Spidermana “nastawiając się na rozczarowanie, unikniesz rozczarowania” - postaraj się dać im szansę Cię bliżej poznać — na narzekanie będzie jeszcze czas ?

Pamiętaj też, że opowiadając o swoich doświadczeniach z poprzednich firm i przełożonych nie obrzucać nikogo błotem. Skoro o poprzednim pracodawcy wyrażasz się niepochlebnie, to o nich też niebawem możesz tak mówić. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się przedstawienie sytuacji np. jako potrzeby zmiany ścieżki swojego rozwoju czy chęci sprawdzenia innej metody zarządzania (np. Scrum lub Agile).

Oferty pracy, które trafiają do szerszego grona w sieci, zazwyczaj opisują ogólne oczekiwania wobec pracowników. Jeśli masz wszystkie umiejętności must have, ale niekoniecznie tak wysoki poziom języka angielskiego, czy słabo znasz jeden framework — nie rezygnuj. Pamiętaj, że kto nie ryzykuje, ten nie pije szampana ??. Daj sobie szansę i idź na rozmowę — być może masz inne skille, których rzeczywiście szukali w firmie.

Po rozmowie zawsze poproś o feedback, jak wypadłeś — nawet jeśli nie dostaniesz tej pracy, będziesz wiedział co poprawić. Przy okazji też podziękuj rekruterowi za jego czas — doceni na pewno ten gest i będzie Cię ciepło wspominał, co być może pomoże w kolejnych rozmowach ?

Jeśli po kilku rozmowach nadal nie otrzymałeś pracy marzeń — ponownie przegadaj to z przyjaciółmi lub skorzystaj ze wsparcia trenera, który podpowie Ci jak lepiej zaprezentować swoje umiejętności. Możesz być geniuszem w swoim fachu, ale nie potrafiąc się sprzedać — zazwyczaj otrzymasz mniej, niż na to zasługujesz. Na szczęście to jest umiejętność, której możesz się po prostu wyuczyć. 

Nie poddawaj się

Karma wraca, więc czas, który poświęcisz na samodoskonalenie się i poprawkę CV z czasem na pewno się opłaci. Pamiętaj, że tylko Ty możesz zawalczyć o siebie i swoje interesy, więc warto to zrobić z głową.

Mam nadzieję, że powyższe wskazówki nieco rozjaśniły Ci sytuację i wskazały ogólny kierunek działania. Multum ofert pracy oczywiście znajdziesz na naszym portalu ?

Na blogu Readme znajdziesz też inne artykuły dotyczące zagadnień technicznych, rozwoju, kariery, zarobków, a nawet prawa i podatków. Jeśli z kolei szukasz wsparcia w ukierunkowaniu własnej kariery — koniecznie zajrzyj do zasobów Bulldog.Guide  (naszego nowego dziecka ?).

Jeśli masz jakieś uwagi do artykułu czy może dodatkowe wskazówki, o których zapomniałam, pisz śmiało w komentarzu. Wspólnie budujemy społeczność i przestrzeń sprzyjającą rozwojowi speców IT.

Powodzenia ?

<p>Loading...</p>