Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
28.06.20224 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Stack Overflow Developer Survey 2022 – zarobki w IT o 23% w górę

Mimo bieżących wyzwań programiści wciąż zarabiają coraz lepiej. Zaś najlepiej ci, którzy programują w języku znanym od 1959 roku!

Stack Overflow Developer Survey 2022 – zarobki w IT o 23% w górę

Opublikowano już raport z najnowszej odsłony badania StackOverflow Survey, bodaj największego na świecie badania społeczności programistów. Jak co roku jest to okazja do odnotowywania zmian zachodzących w IT, języków programowania technologii, które zyskują na popularności, zyskują sympatię developerów, ale też odwrotnie – dzięki Survey można także zauważać technologie, których wybór będzie mało perspektywiczny. 

Analiza może się okazać tym bardziej wartościowa, że mamy możliwość porównywania realiów panujących w dziesiątkach państw świata ze szczegółowymi danymi pochodzącymi z naszego Badania Społeczności IT. Przyjrzyjmy się zatem bliżej, jakie technologie i narzędzia cieszą się największą sympatią oraz innym kluczowym wnioskom, jakie nasuwają się po lekturze raportu StackOverflow Survey 2022.

Rust znów króluje w badaniach StackOverflow

Zawiedzie się ten, który po tegorocznej odsłonie raportu spodziewał się dużych przetasowań w rankingach. Obserwacja trendów, posługując się zaledwie dwiema następującymi po sobie rok po roku odsłonami badania, nie przynosi gigantycznych zmian. Nawet mimo wielu wydarzeń, które w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy mogły wpłynąć na przewartościowanie. 

Największą stałą pozostaje bowiem Rust na czele rankingu najbardziej lubianych języków programowania. Język rozwijany jeszcze do niedawna w kuźni Mozilli (dziś jest to już projekt bardziej otwarty, rozwijany przez skupione wokół niego firmy i społeczność) po raz siódmy z rzędu otwiera listę najpopularniejszych technologii. 

To ciekawe zagadnienie. Rust to przecież język programowania systemowego, którego – w porównaniu choćby z językami wykorzystywanymi na frontendzie – może przysporzyć większych wyzwań. Można więc odnieść wrażenie, że Rust cieszy się swoją popularnością przede wszystkim wśród tych, którzy przez lata programowali w C, być może także C++. W porównaniu z tym duetem Rust faktycznie jawi się jako bardziej atrakcyjny. O jego przewadze pisałem więcej przy okazji relacjonowania wystąpienia Linusa Torvaldsa podczas Open Source Summit 2022.

Nie sposób nie odnieść zainteresowania Rustem wynikającym ze StackOverflow Survety z wnioskami z Badania Społeczności IT przeprowadzonym przez Bulldogjob, z których wynika, że Rust w Polsce to język mocno niszowy. Wykorzystuje go zaledwie ok. 3% ankietowanych, a mówimy o największym tego typu badaniu w kraju.

Przywodzi to na myśl konfrontację mitów z twardymi danymi, które przedstawialiśmy podczas Infoshare F3 – na tle globalnym polski deweloper wypada na konserwatystę przywiązanego do technologii, które już zna, mniej chętny jest natomiast poznawaniu do przyswajania nowinek.

Python i TypeScript, lecz nie COBOL

Zaskoczenia nie powinno także stanowić zainteresowanie TypeScriptem, w przypadku którego z roku na rok rośnie prawdopodobieństwo, że może nie tyle będzie wyprzedzał w kolejnych rankingach JavaScript, ale stanie się pełnoprawnym równoległym standardem. Kto wie, być może ścisłe typowanie i czytelniejsza składnia TypeScripta doprowadzi do sytuacji, w której w kolejnych odsłonach badań będziemy mieli do czynienia z metodologią, gdzie stosowane będą zapisy „JavaScript/TypeScript”.

Dziwić nie powinna także popularność Pythona, który znajduje szerokie zastosowania (ba, jest tam głównym językiem programistycznym) w świeżych, intratnych specjalizacjach przyciągających do IT całe rzesze – mowa między innymi o Data Science i uczeniu maszynowym. Relatywnie łagodna krzywa uczenia Pythona i jego szerokie wykorzystanie jako języka skryptowego co roku przekładają się na wysokie zainteresowanie, ale także sympatię, nie tylko wśród początkujących programistów.

Zajrzyjmy teraz na listę najmniej lubianych technologii – tutaj na pierwszym miejscu plasuje się COBOL, o którym złośliwie można byłoby powiedzieć, że to język-relikt. Mimo to jego znajomość jest w cenie, gdyż to właśnie ten język wykorzystywany jest na niekiedy kilkudziesięcioletnich maszynach, które odpowiadają za kluczowe operacje w administracji wielu państw czy systemy finansowe. I o ile COBOL, jako język, którego historia rozpoczęła się w 1959 roku, zapewne nie przystaje do wielu współczesnych standardów, tak wciąż poszukiwani są kandydaci na stanowiska, gdzie wymagana jest jego znajomość. Warto dodać, że zazwyczaj bardzo dobrze uposażone stanowiska. 

Zarobki rosną

Skoro jesteśmy już przy kwestii wynagrodzeń, to nie sposób pochylić się nad danymi pochodzącymi ze StackOverflow Survey 2022 odnoszącymi się właśnie do tego aspektu pracy programisty. Sytuacja w tym obszarze jest klarowna – mimo tego, że ostatnie dwanaście (lub szerzej – ok. trzydzieści dzielące nas od wybuchu pandemii) miesięcy można uznać za najtrudniejszy, stanowiący największe wyzwanie okres od zarania XX wieku, to zarobki w IT rosną. Potwierdzają to zresztą także dane z Polski pochodzące z Badania Społeczności IT.

Według danych zgromadzonych przez StackOverflow mediana zarobków w IT wzrosła rok do roku o 23%. Nie sposób nie wrócić tutaj do kwestii COBOL-a, którego znajomość jest wynagradza najlepiej – zakres rocznych zarobków to od 52 do 75 tys. dolarów. Warto zwrócić także uwagę, że stanowiska stricte programistyczne plasują się w najlepszym scenariuszu w połowie stawki najlepiej wynagradzanych specjalistów IT – na najwięcej mogą liczyć DevOpsi (79 tys. dolarów rocznie), daleko za nimi backendowcy (68 tys.) oraz programiści systemów wbudowanych oraz dekstopowych aplikacji klasy enterprise. 

Znacznie lepiej niż programiści – oczywiście nie uwzględniając najwyższych szczebli kadry kierowniczej – zarabiają natomiast między innymi specjaliści w zakresie cyberbezpieczeństwa, inżynierowie zarządzający środowiskami chmurowymi, inżynierowie danych czy zatrudnieni w branży IT marketingowcy i sprzedawcy. Te i inne nieoczywiste wnioski można wyciągnąć po lekturze pełnej wersji raportu StackOverflow Survey 2022.

<p>Loading...</p>