Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
24.08.20225 min
Daniel Schutz

Daniel SchutzQuantitative Data Analyst

Jak nauczyć się kodowania po 30-stce (7 wskazówek)

Sprawdź, czym się kierować na początku swojej nowej drogi, by zostać programistą.

Jak nauczyć się kodowania po 30-stce (7 wskazówek)

Jeśli piszesz swoje pierwsze linijki kodu w wieku 30 lat, łatwo jest odnieść wrażenie, że przecież jest już trochę za późno. Na świecie jest mnóstwo utalentowanych programistów, którzy są o wiele młodsi, więc trudno, żeby to cię w jakiś sposób nie dotykało.

Napisałem swoje pierwsze użyteczne linijki kodu w wieku 29 lat. Chociaż popełniłem wiele błędów w swoich praktykach, to mam kilka przydatnych spostrzeżeń, które mogą być pomocne dla kogoś, znajdującego się na podobnym miejscu.

Nie ucz się kodować tylko po to, by zamieścić to później w swoim CV

To dziwne, ale bardzo często osoby poszukujące pracy wymieniają Pythona w swoim CV, jednocześnie nie będąc w stanie nic zrobić. Ukończenie zaawansowanego kursu MOOC Pythona nie czyni z Ciebie zaawansowanego użytkownika Pythona. W najlepszym przypadku możesz być początkujący. Rozumiem, jak to jest być w połowie kariery zawodowej i próbować znaleźć sposoby na podniesienie kwalifikacji, jednak lepiej skupić się na swoich mocnych stronach, niż udawać programistę.

Ucz się kodować, ale dlatego, że lubisz budować rzeczy. Nie rób tego tylko po to, aby wyróżnić się w procesie rozmowy kwalifikacyjnej. Dopóki nie staniesz się wystarczająco dobry, by móc rozwiązywać prawdziwe problemy, to nie będzie to dla Ciebie w żaden sposób pomocne.

Przestań martwić się o to, jakiego języka się uczyć

Miałem 24 lata, kiedy po raz pierwszy zainteresowałem się kodowaniem, ale nie byłem też pewien, jakiego języka powinienem się nauczyć. Czytałem niezliczoną liczbę forów dyskusyjnych i zacząłem kupować przypadkowe książki na temat C++, C# i VBA. Poświęciłem dużą ilość czasu na czytanie o tym, jak kodować, ale prawie w ogóle nie kodowałem. Poszukiwanie idealnego języka programowania wypaliło mnie i tym samym dałem sobie z tym spokój.

Gdy pewna ilość researchu jest konieczna, może ona szybko przerodzić się w prokrastynację. Czytanie o celach może być satysfakcjonujące, ale koniec końców nie wykonujesz pracy.

Martwiłem się, że zmarnuję czas na naukę niewłaściwego języka i nic z tego nie wyniosę, jednak myślałem o tym w zły sposób. W każdym języku znajdziesz coś użytecznego, co będziesz mógł zastosować w przyszłości w każdym innym języku, z którym będziesz pracował.

Nie powinieneś poświęcić na poszukiwaniach więcej niż godzinę, aby zdecydować się na jeden język. Jeśli już jesteś mocno w tyle, nie trać więcej czasu.

Wielu programistów mówi, żeby zacząć od nauki języka C. Dla wielu osób prawdopodobnie ma to sens, jednak nie sądzę, żeby była to najlepsza ścieżka dla kogoś, kto zaczyna pracę w połowie kariery. Powinieneś celować w języki, które od razu pomogą ci w rozwiązywaniu problemów, dlatego proponuję od rozpoczęcia nauki z Pythonem i Javascript. Języki te będą świetną inwestycją, ponieważ dają narzędzia do szybkiego rozwiązywania szerokiej gamy problemów.

Wypróbuj wiele metod uczenia się

Ważne jest, aby zachować równowagę między nauką a działaniem. Czasami za bardzo skupiałem się na budowaniu rzeczy na dziko, a innym razem zakotwiczałem się w niekończącym się cyklu tutoriali.

Nauczyłem się R przez przerabianie pracy, którą już wykonałem w Excelu, i taka metoda ma swoje plusy i minusy. Plusy, ponieważ jest to rozwiązywanie problemów w świecie rzeczywistym, a ty już wiesz, jaka powinna być odpowiedź. Odkryłem jednak, że podejście “nauka przez praktykę” może spowodować ogromne dziury w twojej wiedzy.

Ważne jest, aby uzupełniać projekty o tutoriale, książki, programowanie konkurencyjne, Kaggle, itp. Dzięki temu rzeczy są bardziej interesujące, a Ty będziesz ulepszał fundamenty swojej wiedzy, w takich tematach jak algorytmy czy struktury danych. Zauważyłem również, że tutoriale pomagają skupić się na korzystaniu z bibliotek, które są naprawdę bardzo pomocne.

Pamiętaj, że istnieje limit liczby tutoriali, które możesz obejrzeć. Upewnij się, że próbujesz zastosować to, czego się w nich nauczyłeś, do rzeczywistych problemów.

Znajdź sposób na wykorzystanie kodu w codziennym życiu

Zacząłem od przeczytania książki o C#. Po wykonaniu wszystkich ćwiczeń nie miałem pojęcia, co zrobić z tą nową wiedzą. Po prostu brakowało mi oglądu, który pozwoliłby mi zrozumieć, jakiego typu problemy można rozwiązać za pomocą programowania.

Miałem szczęście, że dołączyłem do zespołu, który wykorzystywał R do analizy statystycznej. Nagle stało się dla mnie sensowne, w jaki sposób mogę włączyć kod do mojej pracy i zacząłem uczyć się, jak robić rzeczy w R, a które zwykle robiłem w Excelu. To ostatecznie doprowadziło mnie do codziennej pracy z Pythonem, R i SQL.

Jeśli to możliwe, postaraj się, aby kodowanie stało się częścią Twojej obecnej pracy. Pomyśl o zadaniach, które mogą być zautomatyzowane lub o danych, które mogą być utrzymywane i wizualizowane lepiej. Jeśli potrafisz zacząć od małych rzeczy i zainteresować swoimi projektami zespół, to jesteś w stanie przekształcić rolę, którą masz, w rolę, której pragniesz.

Nie tylko pisz, ale też czytaj

Jeśli nie poświęcasz czasu na czytanie projektów open source, nie jesteś na dobrej drodze. Jest to jeden z najlepszych zasobów do nauki o rozwoju oprogramowania. Przeszukaj GitHub w poszukiwaniu projektów, z których korzystasz i zobacz, jak inni programiści zbudowali te narzędzia.

Proste projekty i tutoriale pomogą ci nauczyć się podstaw programowania, jednak jeśli chodzi o rozwój oprogramowania, to jest on dość opiniotwórczy, jeśli chodzi o styl. Kiedy czytasz popularne repozytoria open source, zaczynasz powoli czuć, w jaki sposób projekty powinny być zorganizowane.

Pamiętaj, jak być początkującym

Większość ludzi, z wiekiem ma coraz mniej czasu, który może poświęcić na naukę. Kiedy już dobijesz trzydziestki, to dość często zdarza się, że kariera skupia się już na innych rzeczach. Ciężko jest zaczynać od nowa, zwłaszcza gdy chcesz się nauczyć czegoś, co stanowi spore wyzwanie.

Myślę, że umiejętność bycia początkującym jest bardzo ważną umiejętnością. Spotkałem ludzi, którzy z trudem radzili sobie z programowaniem i nauką o danych, ponieważ nie potrafili zaakceptować faktu, że znów są nowicjuszami. Zaczynają od rozwiązywania zbyt skomplikowanych problemów, aż w końcu się poddają. Ty jednak musisz porzucić swoje ego i zacząć od czegoś, co jesteś w stanie opanować.

Wyluzuj. Życie jest długie.

Łatwo można odnieść wrażenie, że najlepsze lata ma się już za sobą, ale to niesamowite, jak wiele można nauczyć się w przeciągu roku. Jeśli jesteś po trzydziestce, to masz przed sobą wiele lat kariery zawodowej, dlatego przestań martwić się o niewykorzystane okazje i idź coś zbudować.

Podsumujmy

To tylko zarys niektórych spostrzeżeń, które zebrałem podczas nauki kodowania w nieco późniejszym okresie mojego życia. Wiem, że jest wiele osób znajdujących się w podobnej sytuacji, dlatego mam nadzieję, że ten artykuł będzie dla Ciebie pomocny.


Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>