11.05.20226 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Praca w IT - oczekiwania vs rzeczywistość

Sprawdź, jak wygląda obecnie rynek w branży IT, jakie oczekiwania mają developerzy i jak wygląda praca w praktyce.

Praca w IT - oczekiwania vs rzeczywistość

Praca developera dla laików czy osób spoza branży polega na wpatrywaniu się w monitor, wpisywaniu w natchnieniu linijek kodu, wcinaniu pizzy i graniu w gry. Tak jak w filmach — to przecież luźna i wygodna praca za miliony monet. 

Czy tak jest naprawdę to wygląda? Wróćmy na ziemie — poniżej znajdziesz najczęstsze oczekiwania przyszłych developerów i ich zderzenie z rzeczywistością. Również zasugeruję kilka kompromisów, które powinieneś rozważyć.

Oczekiwania developerów

Niezależnie czy dopiero zaczynasz swoją karierę zawodową, czy się przebranżowiłeś i dźwigasz swój bagaż doświadczeń, każdy ma jakieś oczekiwania względem pracy.

W przypadku branży IT poniżej wypunktowałam najczęściej spotykane wyobrażenia o robocie w tym zawodzie:

  • Duże stawki— to przecież IT.
  • Robota od ręki— jest niedobór pracowników na rynku (szacuje się, że w Polsce w 2022 r. brakuje 50-100 tysięcy specjalistów IT).
  • Studia informatyczne dają Ci dobrą podstawę do rozpoczęcia pracy, ponieważ prowadziłeś różne projekty, znasz narzędzia i masz ogólne pojęcia co się, z czym je.
  • Łagodny Onboarding— czas na stopniowe wdrażanie się, poznanie zespołu, warunków w firmie i douczenie do swoich zadań. W całym procesie będziesz wspierany przez opiekuna / mentora, który przekaże Ci swoją wiedzę. 
  • Cierpliwi koledzy— jako nowy możesz liczyć na taryfę ulgową i wsparcie bardziej doświadczonych kolegów z zespołu. Nikt przecież nie wie wszystkiego.


Reasumując, powinieneś płynnie wejść w nową rolę, dzięki wsparciu zespołu, swojemu samozaparciu i wiedzy wyniesionej z uczelni. Sprawdź, co Cię może zaskoczyć w pierwszej pracy w IT.

Brutalna rzeczywistość

Powyższe oczekiwania są zrozumiałe i jak najbardziej wskazane — niestety w zdecydowanej większości aktualna sytuacja na rynku, presja czasu i mnogość zadań to uniemożliwia. Poniżej znajdziesz przyczyny takiego stanu rzeczy.

Zacznijmy od faktów

oraz ustalenia aktualnej sytuacji na rynku IT.

  • Zmagamy się z luką kompetencji, ponieważ według biura statystycznego U.S. Labor obecnie mamy niedobór 40 mln pracowników IT, a do 2030 roku ta liczba się podwoi.
  • Według analiz Antala, Gartnera i Glassdora pracodawcy walczą z dużą rotacją pracowników, ponieważ firmy nie spełniają ich rosnących oczekiwań, w wyniku czego doświadczeni specjaliści odchodzą. Szacuje się, że ok. 70-80% specjalistów IT w tym roku zmieni firmę.
  • Rosnący w siłę rynek pracownika w połączeniu z dużym zapotrzebowaniem winduje oczekiwania finansowe w IT. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się specjaliści od rozwiązań chmurowych i cyberbezpieczeństwa.
  • Biznesy muszą się dostosowywać do nowej sytuacji. Coraz częściej powinny swoje decyzje opierać na danych, automatyzować procesy, zabezpieczać dane umieszczone w chmurze oraz inwestować w nowe technologie, jeśli chcą się utrzymać na rynku. Spoiler — niekoniecznie potrafią pracować z danymi. Niektórzy wieszczą schyłek ery biznesu relacyjnego.
  • Specjaliści IT coraz częściej świadomie kierują swoją karierą, wybierają firmy, gdzie chcą współpracować, dbają o swój rozwój, atmosferę pracy i work-life balance.


Mając na uwadze powyższe informacje, zweryfikowałam oczekiwania przyszłych developerów i zderzyłam je z rzeczywistością. Oto do jakich wniosków doszłam.

Jednak nie takie duże te kokosy

Z naszego Badania Społeczności IT 2022 wynika, że Juniorzy zarabiają średnio 4853 zł na rękę. Celowo pokazuję grafikę z umowy o pracę, ponieważ statystycznie największy odsetek początkujących specjalistów IT wybiera prace na etacie.

Kliknij grafikę, by powiększyć lub sprawdzić inne zestawienia.


Jako ciekawostkę dodam, że według danych GUS średnie zarobki Juniora zaliczają się do statusu finansowego klasy średniej (z zarobkami brutto ok. 6665,64 zł, czyli 4788,12 zł netto na rękę). Na pocieszenie dodam, że jak już zdobędziesz niezbędne doświadczenie (według naszych danych max 2-3 lata) to pensja powinna się podwoić. 

Sprawdź, na czym stoisz i wygeneruj własny raport z zarobkami, dzięki Bulldog Guide

Ofert pracy dla Juniorów jest mało

W pierwszym kwartale 2022 ok. 65% ofert pracy w IT dotyczyło specjalistów średniego szczebla, natomiast 25% dla seniorów. W naszym badaniu Juniorzy stanowili 23% ankietowanych.

Kliknij grafikę, by powiększyć.


Oznacza to, że Juniorzy wcale nie mają takiego dużego wyboru jak się spodziewali
. Zatrudnienie młodego developera oznacza znaczną inwestycję środków, czasu i zaangażowania zespołu, zanim  będzie samodzielny — nie każda firma może sobie na to pozwolić, gdy terminy gonią.

Na szczęście ciekawą alternatywą są liczne staże w dużych firmach jak GSK, Commerzbank, czy Motoroli (kilka propozycji znajdziecie u nas). Nie tylko zdobędziesz konkretne doświadczenie i wsparcie mentorów, ale też będziesz miał szansę na etat w ciekawej organizacji.

Zainspiruj się historią programistki, która prosto po studiach, bez doświadczenia zawodowego poszukiwała swojej pierwszej pracy i jak rozwijała swoją karierę w IT. 

Studia mile widziane, ale nie obowiązkowe

Żyjemy w czasach, gdzie wyższe wykształcenie jest dość powszechne. Według danych statystycznych GUS 2021, aż 42,5% Polaków pomiędzy 25-34 rokiem życia ukończyła studia (co daje nam miejsce pośrodku tabeli w Europie).

Wśród naszych ankietowanych z Badania Społeczności IT 2022, aż 73% specjalistów IT ma wykształcenie wyższe. Jednakże od lat obserwujemy w Polsce stopniowy spadek zainteresowania studiami. Zdania są podzielone, z tego powodu sprawdź, dlaczego warto iść na studia oraz czy opłaca się wybrać kierunek informatyczny.

Kliknij grafikę, by powiększyć.


Według naszej wiedzy, zebranej poprzez liczne rozmowy ze specjalistami IT, rekruterami oraz przedstawicielami firm wiemy, że studia są mile widziane, ale nie niezbędne do osiągnięcia sukcesu w branży.

Teraz liczy się wiedza, doświadczenie i umiejętności, które możesz nabyć na wiele różnych sposobów — ważne, byś umiał znajdować oraz rozwiązywać problemy, jakie spotkasz na swojej drodze.

Wdrożenie nie jest takie proste

Co do zasady, koledzy z zespołu, czy wyznaczony opiekun będą starali Ci się pomóc i odpowiadać na Twoje pytania, natomiast musisz mieć świadomość, że nie mają na to zbyt dużo czasu, ponieważ większość zadań jest "na wczoraj".

Właśnie dlatego musisz starać się być samodzielny, dokładnie sprawdzać dokumentację, szukać odpowiedzi na swoje pytania i dopiero gdy utkniesz prosić o pomoc — koledzy to docenią, a ich feedback będzie nieoceniony.

Wiele specjalistów wspomina swoje początku kariery, jako skok na głęboką wodę, gdzie dużo sami musieli się nauczyć. Zadania wydawały się proste, ale rozwiązania, których poszukiwali nie były takie oczywiste, jak się z początku wydawało. Mimo to wiele się dzięki temu nauczyli.

Praca na produkcji nie taka straszna

Wbrew powszechnej opinii praca na produkcji na początku swojej kariery nie jest taka zła. Klepanie kodu, poznanie go, zwiększająca się odpowiedzialność z każdą wdrażaną łatką — procentuje w przyszłości. 

Dużo zależy od Ciebie, ile z tego początkowego etapu wyciągniesz dla siebie. Doświadczeni developerzy często zwracają uwagę na jakość kodu oraz code review.

Pracodawcy — nie zawsze na medal

Niestety nie każdy pracodawca jest uczciwy lub ma zdrowe podejście do planowania kariery swoich pracowników. Niektórzy nieszczęśnicy na początku swojej drogi trafią do tak zwanych “januszexów”, gdzie pracuje się praktycznie na akord, jakość nie ma znaczenia lub – co gorsza – prowadzą niezdrowe praktyki kontroli jak np. screeny ekranu co 2 minuty.

Możesz tego uniknąć — przeczytaj o niepokojących sygnałach na rozmowie. W naszym Badaniu Społeczności IT ankietowani wskazali, jakie czynniki biorą pod uwagę przy wyborze pracodawcy.

Kliknij grafikę, by powiększyć.

Kompromisy

Mając na uwadze powyższe, wiesz już, że praca w IT będzie wymagała wypracowania pewnych kompromisów. Sam będziesz musiał odnaleźć swoją drogę, w jakiej specjalizacji będziesz czuł się najlepiej.

Twoje rosnące doświadczenie będzie wiązało się z lepszym wyborem projektów i skalą ich złożoności oraz oczywiście wynagrodzeniem. Jeśli czerpiesz satysfakcję z nauki nowych rzeczy, odczuwasz dreszczyk emocji, gdy testujesz nowy fragment kodu lub masz fun, gdy znajdziesz przyczajonego buga — to zdecydowanie robota dla Ciebie.

Jak wytrwać na początku?

Pamiętaj, że nie każde zadanie, jakie dostaniesz będzie odkrywcze, ciekawe i proste. Nieraz będziesz musiał robić uciążliwe taski, na które szkoda czasu doświadczonych developerów, ale każdy musi przejść ten etap.

Ciężka praca popłaca — im więcej czasu poświęcisz na naukę, tym więcej sam na tym zyskasz. Rób własne projekty, sprawdzaj nowe rozwiązania, bierz udział w hakatonach i konferencjach. 

Presja czasu w IT  to norma — dlatego naucz się planować swoją pracę, staraj się być samodzielny i bierz odpowiedzialność za swoje działania. Zanim odciągniesz kolegów od swoich zadań wyczerp wszystkie możliwe rozwiązania — docenią takie podejście, a ich feedback będzie bezcenny.

Szukaj swojego miejsca — jeśli w danej firmie nie czujesz się komfortowo, to zawsze możesz zmienić pracę. Pamiętaj o zasadzie work-life balance i słuchaniu swojej intuicji.

Masz inne wskazówki? Opisz swoje doświadczenia w komentarzu.

<p>Loading...</p>