21.04.20224 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Co może Cię zaskoczyć w pierwszej pracy w IT

Sprawdź, jak nie dać się zaskoczyć w pierwszej pracy w IT, dzięki 12 wskazówkom.

Co może Cię zaskoczyć w pierwszej pracy w IT

Brawo — udało Ci się i masz tę pracę. Tylko co teraz? Czego się spodziewać na początku? Mam nadzieję, że ten artykuł nieco rozwieje Twoje wątpliwości. Przede wszystkim:

“Spodziewaj się niespodziewanego, bo niespodziewane prawie na pewno będzie się spodziewało Ciebie.”
Marjorie M. Liu


Tym optymistycznym akcentem, próbuję przekazać Ci, że w każdej firmie procesy wyglądają nieco inaczej, dlatego będziesz musiał sobie radzić z najróżniejszymi wyzwaniami. 

Rób błędy i wyciągaj wnioski

Każdy popełnia błędy, ale wiele osób szczególnie w pracy stara się to za wszelką cenę ukryć. W praktyce lepiej sprawdza się przyznanie do własnego błędu i umiejętność wyciągnięcia z tego konstruktywnych wniosków.

Bądź bezlitosny dla swojego kodu

Nikt nie spodziewa się, że początku Twój kod będzie idealny, przejrzysty i dobry do wrzucenia na produkcję. Dlatego oswój się z myślą, że nawet jak będziesz bardzo dumny ze swojego dzieła, to nieraz będziesz musiał od razu całość usunąć. 

W każdym razie zawsze ktoś z większym doświadczeniem powinien na Twój kod zerknąć i podpowiedzieć Ci, co jest ok, a co sknociłeś — bez tego trudno iść do przodu. 

Nie bądź rycerzem broniącym czystości kodu

Każdy zespół ma swoje zasady, a zazwyczaj nad danym projektem pracuje kilka osób, więc będziesz musiał się nauczyć co w tej firmie oznacza “czystość” kodu, by innym się go dobrze czytało. Nie zawsze poprawiona wydajność jest najlepszym rozwiązaniem. 

Tragiczny kod zawsze będzie tworzony i może wpływać na to wiele czynników jak presja czasu, fragment, który docelowo i tak będzie wielokrotnie zmieniany czy może słaby dzień danego specjalisty.

Pogódź się z wyborami innych

Może Ci się wydawać, że dla konkretnego projektu lepiej sprawdziłoby się inne rozwiązanie, a jednak działacie na słabszej opcji. Zazwyczaj ktoś podejmuje decyzje wcześniej, a potem jak zdajesz sobie zapewne sprawę i tak wszystko jest dostosowywane do aktualnych potrzeb. Mimo to każdy stara się działać, w taki sposób, by całość się nie rozsypała.

Walcz o swoje

To, że jesteś nowy i masz małe doświadczenie, nie znaczy, że nie możesz mieć genialnych pomysłów. Jeśli masz nieszablonowe rozwiązanie pewnego problemu — podziel się nim z innymi. Również śmiało pytaj, czym się kierowali, wybierając dane rozwiązania. To pomoże Ci lepiej zrozumieć sytuację, a jednocześnie może czegoś nauczy.

Nie traktuj krytyki personalnie

Konstruktywna krytyka w IT zazwyczaj jest dość brutalna, bez zmiękczeń i ozdobników, natomiast wcale nie oznacza, że koledzy traktują Cię jak zło konieczne. Przyzwyczaj się, że szorstkie słowa dotyczą tego kodu, a nie Twojej osoby, czy wysiłku, jaki w to włożyłeś.

Pamiętaj, że umiejętności miękkie i przejrzystość komunikacji werbalnej nie jest mocną stroną branży IT.

Pytaj z umiarem

Z jednej strony powinieneś zadawać dużo pytań, bo się uczysz, a z drugiej nikt nie chce Cię non stop niańczyć i pokazywać palcem wszystkich kolejnych kroków. Dobrze sprawdza się zadawanie pytania, dopiero gdy przejrzysz StackOverflow i dostępną u Was dokumentację. Jeśli po tej lekturze nadal nie możesz znaleźć odpowiedzi, to zasięgnij opinii kolegów.

Staraj się dostosować do zespołu i wyczuć ile Twoich pytań zdzierżą bez chęci mordu Twojej skromnej osoby.

Pozwól sobie na trochę luzu

Poznając podstawy programowania, zapewne zauważyłeś, jak niektóre zagadnienia potrafią być wciągające, a inne wręcz wymagają przykucia Cię do komputera, byś przyjął większą dawkę wiedzy z tej dziedziny. Pisanie kodu to praca kreatywna, więc czasem drobne przerwy i oczyszczenie umysły jest potrzebne.

Możesz wyjść po kawę, obejrzeć filmik na YT o czymś zupełnie niepowiązanym, a potem wrócić do swojej pracy. Jeśli będziesz uczciwy wobec innych, to również Ciebie będą traktować w porządku.

Analogicznie jak wyjdziesz w pracy, to nie oznacza, że uda Ci się przestać myśleć nad rozwiązaniem problemu z pracy. Bardzo często złapiesz się na tym, że myślisz o tym praktycznie przez cały dzień.

Zaprzyjaźnij się z długiem technologicznym

To Twój nowy najlepszy przyjaciel — niezależnie ile będziesz się uczył, ile projektów zrobisz samodzielnie to i tak zawsze pojawi się coś nowego, czego nie wiedziałeś. Najważniejsze to pilnowanie, by tworzony przez Ciebie projekt był rozwijany w dobrym kierunku.

Nie nastawiaj się na kokosy

Juniorzy zazwyczaj nie mają głodowych pensji, ale daleko im do mistycznego progu 15 kafli miesięcznie. Wszystko w swoim czasie. Z naszego badania społeczności IT z 2022 r. wynika, że w ciągu średnio 4 lat powinieneś osiągnąć status mida, co podwoi Twoje zarobki. Cierpliwość i ciężka praca przyniesie efekty.

Uodpornij się na presję czasu

To bardzo częsta sytuacja, że taski musiałeś zrobić na wczoraj, jakiś mały błąd zrobił sajgon na produkcji, czy po prostu ktoś się rozchorował i musisz zostać po godzinach. Presja czasu jest na trzecią co do wielkości przeszkadzajką w pracy dla branży IT. 

Daj sobie czas na wdrożenie

To początek Twojej kariery i musisz się jeszcze dużo nauczyć, a wręcz, będziesz się uczył przez cały czas, ponieważ technologia szybko się rozwija. Bądź ze sobą szczery, pozwól sobie na przerwy, jeśli tego potrzebujesz, pisz kod czytelny dla siebie i innych oraz pracuj z ludźmi tak, jak chciałbyś, by oni Cię traktowali.

Bonus

Pomyślałam, że może Ci się przydać taka dodatkowa dawka wiedzy:

<p>Loading...</p>