Brawo — udało Ci się i masz tę pracę. Tylko co teraz? Czego się spodziewać na początku? Mam nadzieję, że ten artykuł nieco rozwieje Twoje wątpliwości. Przede wszystkim:
“Spodziewaj się niespodziewanego, bo niespodziewane prawie na pewno będzie się spodziewało Ciebie.”
Marjorie M. Liu
Tym optymistycznym akcentem, próbuję przekazać Ci, że w każdej firmie procesy wyglądają nieco inaczej, dlatego będziesz musiał sobie radzić z najróżniejszymi wyzwaniami.
Każdy popełnia błędy, ale wiele osób szczególnie w pracy stara się to za wszelką cenę ukryć. W praktyce lepiej sprawdza się przyznanie do własnego błędu i umiejętność wyciągnięcia z tego konstruktywnych wniosków.
Nikt nie spodziewa się, że początku Twój kod będzie idealny, przejrzysty i dobry do wrzucenia na produkcję. Dlatego oswój się z myślą, że nawet jak będziesz bardzo dumny ze swojego dzieła, to nieraz będziesz musiał od razu całość usunąć.
W każdym razie zawsze ktoś z większym doświadczeniem powinien na Twój kod zerknąć i podpowiedzieć Ci, co jest ok, a co sknociłeś — bez tego trudno iść do przodu.
Każdy zespół ma swoje zasady, a zazwyczaj nad danym projektem pracuje kilka osób, więc będziesz musiał się nauczyć co w tej firmie oznacza “czystość” kodu, by innym się go dobrze czytało. Nie zawsze poprawiona wydajność jest najlepszym rozwiązaniem.
Tragiczny kod zawsze będzie tworzony i może wpływać na to wiele czynników jak presja czasu, fragment, który docelowo i tak będzie wielokrotnie zmieniany czy może słaby dzień danego specjalisty.
Może Ci się wydawać, że dla konkretnego projektu lepiej sprawdziłoby się inne rozwiązanie, a jednak działacie na słabszej opcji. Zazwyczaj ktoś podejmuje decyzje wcześniej, a potem jak zdajesz sobie zapewne sprawę i tak wszystko jest dostosowywane do aktualnych potrzeb. Mimo to każdy stara się działać, w taki sposób, by całość się nie rozsypała.
To, że jesteś nowy i masz małe doświadczenie, nie znaczy, że nie możesz mieć genialnych pomysłów. Jeśli masz nieszablonowe rozwiązanie pewnego problemu — podziel się nim z innymi. Również śmiało pytaj, czym się kierowali, wybierając dane rozwiązania. To pomoże Ci lepiej zrozumieć sytuację, a jednocześnie może czegoś nauczy.
Konstruktywna krytyka w IT zazwyczaj jest dość brutalna, bez zmiękczeń i ozdobników, natomiast wcale nie oznacza, że koledzy traktują Cię jak zło konieczne. Przyzwyczaj się, że szorstkie słowa dotyczą tego kodu, a nie Twojej osoby, czy wysiłku, jaki w to włożyłeś.
Pamiętaj, że umiejętności miękkie i przejrzystość komunikacji werbalnej nie jest mocną stroną branży IT.
Z jednej strony powinieneś zadawać dużo pytań, bo się uczysz, a z drugiej nikt nie chce Cię non stop niańczyć i pokazywać palcem wszystkich kolejnych kroków. Dobrze sprawdza się zadawanie pytania, dopiero gdy przejrzysz StackOverflow i dostępną u Was dokumentację. Jeśli po tej lekturze nadal nie możesz znaleźć odpowiedzi, to zasięgnij opinii kolegów.
Staraj się dostosować do zespołu i wyczuć ile Twoich pytań zdzierżą bez chęci mordu Twojej skromnej osoby.
Poznając podstawy programowania, zapewne zauważyłeś, jak niektóre zagadnienia potrafią być wciągające, a inne wręcz wymagają przykucia Cię do komputera, byś przyjął większą dawkę wiedzy z tej dziedziny. Pisanie kodu to praca kreatywna, więc czasem drobne przerwy i oczyszczenie umysły jest potrzebne.
Możesz wyjść po kawę, obejrzeć filmik na YT o czymś zupełnie niepowiązanym, a potem wrócić do swojej pracy. Jeśli będziesz uczciwy wobec innych, to również Ciebie będą traktować w porządku.
Analogicznie jak wyjdziesz w pracy, to nie oznacza, że uda Ci się przestać myśleć nad rozwiązaniem problemu z pracy. Bardzo często złapiesz się na tym, że myślisz o tym praktycznie przez cały dzień.
To Twój nowy najlepszy przyjaciel — niezależnie ile będziesz się uczył, ile projektów zrobisz samodzielnie to i tak zawsze pojawi się coś nowego, czego nie wiedziałeś. Najważniejsze to pilnowanie, by tworzony przez Ciebie projekt był rozwijany w dobrym kierunku.
Juniorzy zazwyczaj nie mają głodowych pensji, ale daleko im do mistycznego progu 15 kafli miesięcznie. Wszystko w swoim czasie. Z naszego badania społeczności IT z 2022 r. wynika, że w ciągu średnio 4 lat powinieneś osiągnąć status mida, co podwoi Twoje zarobki. Cierpliwość i ciężka praca przyniesie efekty.
To bardzo częsta sytuacja, że taski musiałeś zrobić na wczoraj, jakiś mały błąd zrobił sajgon na produkcji, czy po prostu ktoś się rozchorował i musisz zostać po godzinach. Presja czasu jest na trzecią co do wielkości przeszkadzajką w pracy dla branży IT.
To początek Twojej kariery i musisz się jeszcze dużo nauczyć, a wręcz, będziesz się uczył przez cały czas, ponieważ technologia szybko się rozwija. Bądź ze sobą szczery, pozwól sobie na przerwy, jeśli tego potrzebujesz, pisz kod czytelny dla siebie i innych oraz pracuj z ludźmi tak, jak chciałbyś, by oni Cię traktowali.
Pomyślałam, że może Ci się przydać taka dodatkowa dawka wiedzy: