Badanie
Społeczności IT
2022
Programista
Czego się dowiesz?
Praca i technologie
Na wynik badania można patrzeć w różny sposób w zależności od zajmowanego stanowiska, branży, formy prowadzenia działalności oraz wielkości firmy, czy regulacji w niej obowiązujących. Nie bez znaczenia jest też konieczność zapewnienia spójności architektonicznej. Jesteśmy jednak świadkami zachodzących zmian w podejściu do organizacji pracy (procesów), wyboru narzędzi informatycznych, czy wreszcie kompleksowych rozwiązań systemowych i aplikacyjnych. Totalizator Sportowy jest jedną z takich firm, gdzie obok wdrożonych w ramach całej organizacji rozwiązań informatycznych, z których korzystają pracownicy firmy, pozostaje szeroki obszar działań projektowych oraz dotyczących wytwarzania oprogramowania, gdzie Architekci i Programiści mogą wybrać oprogramowanie narzędziowe oraz mieć decydujący wpływ na docelowe rozwiązania IT. Takie podejście stwarza wiele możliwości rozwoju i samodoskonalenia dla pracowników oraz pozwala na wdrażanie najlepszych systemów i aplikacji z punktu widzenia firmy.
Liczby nie kłamią. Code review jest dziś standardem w zespołach projektowych. Każde zadanie możemy wykonać na wiele sposobów, dlatego warto jest spojrzeć na nie z innej perspektywy. W Survicate uważamy, że konstruktywny feedback to jeden z najważniejszych czynników rozwoju. Code review to nie tylko inwestycja w jakość kodu. To również inwestycja w zespół i jego umiejętności komunikacyjne.
Zarobki
Czy w przypadku Juniora z bagażem doświadczeń własnych, a nie komercyjnych i z zauważalnym potencjałem musimy patrzeć przez pryzmat widełek, czy możemy pozwolić sobie na odrobinę “wariacji”? Globalne trendy mówią o podejściu do wykształcenia kandydatów, w którym spada ono w hierarchii z “must have” na “nice to have”. Podobną sytuację możemy zauważyć także w podejściu do wynagrodzeń. Coraz częściej zaczynamy doceniać umiejętności, poprzednie doświadczenia (które niezależnie od branży, wzbogacają pracę nowych członków organizacji), a niekoniecznie skupiamy się tylko na hasłach “Junior”, “Mid” lub “Senior” w nazwie stanowiska. Ten sam trend możemy zauważyć także w aspekcie awansów i zmiany ścieżek rozwoju pracowników.
W Sente staramy się te założenia realizować i, pomimo corocznego wyznaczania widełek wynagrodzeń, elastycznie podchodzić do składania ofert obiecującym kandydatom lub podnoszenia stawek naszym pracownikom. Przedziały zarobków są dla nas tylko bazą i punktem wyjścia, a nie odgórną deklaracją.
Wszechobecna potrzeba digitalizacji sprawia, że branża IT ma się bardzo dobrze. Jest to naturalnym motorem napędowym dla rozwoju nowych technologii oraz do powstawania coraz to lepszych i przyjemniejszych w implementacji frameworków. Zapewnia nam to ogromne możliwości przy projektowaniu nowych rozwiązań. Deficyt specjalistów wysokiej klasy sprawia, że są oni rozchwytywani na rynku. Okiełznanie takich języków programowania jak Java, Python, Javascript czy C#, otwiera drogę do oprogramowania właściwie wszystkiego, czego nasi klienci potrzebują.