24.06.20224 min

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Work-life fit - nowy trend na rynku pracy

Sprawdź, na czym polega work-life fit, czy Polska jest gotowa na ten trend i jakie niesie ze sobą korzyści dla pracownika.

Work-life fit - nowy trend na rynku pracy

Ostatnio pozwalam sobie szperać po międzynarodowych trendach dotyczących rynku pracy. W moim międzynarodowym kociołku pojawił się nowy przepis na “Work-life fit”, czyli elastyczność przez wielkie E.

Aby rozsmakować się w tym nowym odkryciu, polecam sięgnąć do lodówki po szklankę mrożonej herbaty, lemioniady czy innego boskiego napoju, ponieważ będzie zahaczać o gorące tematy.


Work-life fit

W praktyce to bardziej zaawansowany work-life balance, ponieważ przewiduje większe skupienie na potrzebach pracownika, czyli elastyczne podejście.

Jego pomysłodawcą jest Donny Shimamoto, który słusznie zauważył, że ludzie są różni, dlatego jedni do spełnienia potrzebują ciężkiej pracy, a inni znajdują radość w codziennych posiłkach z rodziną, dlatego praca jest tylko narzędziem do przeżycia.

Parafrazując, zaleca skupiać się na jakości życia i wykonywanej pracy, a nie ilości odhaczonych tasków. Szczególnie po pandemii ta równowaga została zaburzona, dlatego wymaga swoistego treningu -> fitnesu.


Praca zdalna w 2022 r.

Według analizy SW Research dla Talent Place tylko 10% firm pozwala pracownikowi samodzielnie wybrać najdogodniejszy dla siebie model pracy. W niektórych specjalizacjach (w tym w IT) ta tendencja rośnie do 39%. 


Model pracy w Polsce:

  • praca zdalna - 25%,
  • hybrydowa - 18%,
  • godziny pracy ustalone przez pracodawcę - 61%,
  • wybór ram czasowych pracy - 30%.


Według naszego Badania Społeczności IT 2022 na szczęście tylko 16% ankietowanych musi pracować stacjonarnie. Prawie połowa specjalistów IT wskazała, że preferuję pracę na swoich warunkach w domu lub w dowolnym miejscu na świecie.

Co ciekawe 51% ankietowanych chce pracować wyłącznie zdalnie. W porównaniu do 2021 r. zainteresowanie pracą hybrydową spadło o 9 punktów procentowych. Mając na uwadze powyższe, raczej nikogo już nie dziwi, że elastyczność w branży IT jest jednym z kluczowych kryteriów niezbędnych do podjęcia decyzji o zmianie miejsca pracy.

Kliknij, aby powiększyć.


Korzyści work-life fit dla pracownika

Elastyczne podejście pozwoli każdemu skupić się na tym, co jest naprawdę ważne. W czasach cyfrowego nomadyzmu, rosnącej świadomości otaczającego nas świata i jego mechanizmów (woke culture), zyskującego na popularności nurtu lying flat nie dziwne, że pracownicy chcą dostosowywać pracę do siebie.


Elastyczne podejście pozwoli pracownikowi m.in. na:

  • zwiedzanie świata w ramach workation,
  • realizacja marzeń o życiu w innym miejscu (np. przeprowadzka na wieś),
  • spełnianie się w roli rodzica — większa szansa na dostosowanie grafiku dnia, do obowiązków rodzicielskich,
  • możliwość podjęcia nauki — wiele kursów/webinarów branżowych odbywa się w godzinach pracy,
  • większa elastyczność w realizowaniu swoich pasji,
  • w przypadku świeżo upieczonych matek praca kilka godzin w tygodniu pozwoli szybciej powrócić na rynek pracy,


Elastyczne podejście, gwarancja bezpieczeństwa zatrudnienia, wyrozumiałość przełożonych i pracodawcy  w połączeniu z ideą work-life fit sprawia, że pracownicy są w lepszej kondycji psychicznej, dzięki czemu będą mniej narażeni na wypalenie zawodowe


Czy nowy trend przyjmie się w Polsce?

Na ten moment przeprowadzono jeszcze za mało badań w tej dziedzinie, by przekazać Ci wiążącą informację. Wcześniej wspomniana analiza SW Research wykazała, że niektórzy obawiają się chaosu w planie dnia i zarządzaniem swoim czasem efektywnie. Proponują wprowadzenie work-life fit stopniowo poczynając od elastycznych godzin pracy, przez konkretne i precyzyjne cele dla pracownika po poprawienie atmosfery w firmie.

Nadmienię, że w tym roku zostaną wprowadzone wreszcie przepisy normujące warunki pracy zdalnej, o których pisaliśmy >> tutaj. Więc wszystko się jeszcze może zmienić o 180 stopni. Niezależnie od powyższego, uważam, że ten trend ma potencjał i warto pracować nad jego wdrożeniem do naszych firm.

Dla podkreślenia wagi elastyczności pracy w naszych czasach dodaję bonus z raportu Linedina.


Linkedin o rynku pracy

Metoda na “Muska” polegająca na zmuszeniu pracowników do powrotu do pracy w biurze kosztowała go kilka milionów dolarów. Również w zakresie pracy zdalnej i hybrydowej kulejemy, a statystyki są nieubłagalne.

Wedlug 2022 Global Talent Trends w porównaniu do 2019 roku na Linkedinie w 2021 r.  pojawiło się aż 83% więcej stanowisk z frazą “elastyczność”. Same posty z tym wyrazem zwiększały zaangażowanie czytelników na profilu firmowym o 35%.

Co ciekawe na przestrzeni tych 2 lat wzrosło o 67% zaangażowanie użytkowników w postach dotyczących kultury organizacyjnej. Pracownicy świadomie wybierają miejsce pracy, zatem to pracodawca musi udowodnić, że panuje w firmie fajna atmosfera, a pracownicy są dobrze zaopiekowani.

Pamiętaj, że praca polega na wykonywaniu zadań zleconych przez pracodawcę, za które otrzymujemy należne nam wynagrodzenie. Czasy niewolnictwa mamy na szczęście już dawno za sobą, dlatego szanuj siebie, swój czas i zdrowie.

Jeśli jakimś cudem nie obserwujesz naszego profilu na Linkedinie — koniecznie to nadrób 👇


Obserwuj Bulldogjob na Linkedinie

<p>Loading...</p>