Najlepsi pracodawcy IT w Polsce 2016.

Nie było okazji, aby napisać o tym wcześniej, ale kwestia jest tak istotna i ciekawa dla branży IT, że postanowiliśmy podjąć jednak ten temat nawet z małym opóźnieniem. Mowa tu o corocznym badaniu AudIT, przeprowadzanym przez IDG, które przyznaje tytuł najlepszych miejsc pracy IT w Polsce. Oto wyniki ostatniej edycji.
Już po raz piąty w ramach badania AudIT ogłoszono, kto otrzymał tytuł „Najlepszego miejsca pracy IT w Polsce w 2016”. Wyniki zostały ogłoszone w czasie konferencji „Zarządzanie zespołami IT”. Przedstawiciele nagrodzonych firm otrzymali nie tylko specjalne wyróżnienia, ale również kompleksowe raporty, które pokazują, w jaki sposób mogą poprawić zaangażowanie swoich pracowników i zwiększyć ich retencję. Wszystko dlatego, że głównym celem AudIT jest sprawdzenie stopnia satysfakcji, motywacji i właśnie zaangażowania pracowników działów IT. Taka wiedza jest bardzo cenna dla pracodawców i ułatwia budowanie przewagi konkurencyjnej w pozyskiwaniu specjalistów IT. Wszyscy wiemy, że nie jest to łatwe. Poziom wynagrodzenia nie jest już często jedynym czynnikiem, który decyduje o zatrudnieniu najlepszych specjalistów IT. Coraz częściej poszukują oni również ciekawych projektów, dobrej atmosfery w pracy i możliwości współpracy z innymi wysokiej klasy fachowcami IT. To właśnie pracownicy stają się prawdziwymi ambasadorami marki, a system poleceń odgrywa istotną rolę w pozyskiwaniu „świeżej krwi” do firmy. Aby jednak ten mechanizm rzeczywiście się sprawdzał, pracodawca powinien orientować się w poziomie satysfakcji i zaangażowania zatrudnionych osób. Tylko wtedy będzie wiedział, co może poprawić i skorzysta ze wsparcia pracowników przy rekrutacjach. Wróćmy jednak do meritum naszego tematu.
Usatysfakcjonowany pracownik to wsparcie w rozwoju firmy
Okazuje się, że powyższe stwierdzenie nie jest wcale na wyrost. Najnowsze badanie AudIT potwierdzają tę tezę. Obliczany jest tam wskaźnik satysfakcji Index TRI*M we współpracy z Kantar TNS, z którego wynika, że rośnie liczba entuzjastów pracujących w branży IT, a spada liczba osób obojętnych (nie są usatysfakcjonowani z obecnej pracy). Warto dodać, że od początku badań AudIT, czyli od 5 lat, średnia wartość Indexu TRI*M wynosiła od 70 do 87 punktów na 100 możliwych do uzyskania. W porównaniu do innych branż to bardzo wysoki poziom satysfakcji, świadczący o tym, że IT w Polsce ma się całkiem dobrze. Oczywiście trudno nie zauważyć dużych dysproporcji w branży IT pod względem satysfakcji pracowników. Najgorsi pracodawcy oceniani byli na poziomie 50 punktów, podczas gdy czołowe firmy zdobywały powyżej 90 punktów.
Wyraźnie widać, że w ostatnim badaniu AudIT zadowolenie pracowników wzrosło, co sugeruje, że pracodawcy zaczęli w większym stopniu dostosowywać się do oczekiwań zatrudnionych osób. Największym entuzjazmem wykazują się młodzi stażem pracownicy, którzy najczęściej oczekują nowych wyzwań. Największym motywatorem okazuje się praca przy ciekawych projektach, a w dalszej kolejności podnoszenie kwalifikacji pracowników, udział w kursach i szkoleniach. Badanie IDG pokazuje jeszcze jeden ciekawy aspekt – nawet najbardziej atrakcyjne benefity pozapłacowe nie są tak istotne, jak work-life balance. Specjaliści IT bardzo cenią sobie równowagę pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym. Sprawdźmy teraz, którzy pracodawcy okazali się najlepsi w poprzednim roku.
Najlepsi pracodawcy IT A.D. 2016
Obok głównej nagrody i tytułu „Najlepszego miejsca pracy IT w Polsce 2016”, przyznano także dwa wyróżnienia. Zacznijmy od tych ostatnich. Wyróżnieniem uhonorowano dwie firmy. Pierwsza z nich to ING Services Polska, która jest centrum usług wspólnych dla grupy ING i wszystkich jej oddziałów na świecie. ING Services Polska posiada siedzibę w Katowicach i zajmuje się hostingiem zasobów systemowych, bezpieczeństwem IT, usługami aplikacyjnymi i zdalnym zarządzaniem zasobami informatycznymi. Firma wzięła po raz pierwszy udział w badaniu AudIT.
Weteranem badania jest natomiast druga wyróżniona firma. Mowa tu o Sii, która koncentruje się na dostarczaniu szerokiego wachlarza usług IT i rozwiązań technologicznych, współpracując przy tym z najbardziej znanymi firmami polskimi i zagranicznymi.
Zwycięzcą okazała się jednak firma Britenet, która dopiero po raz drugi brała udział w badaniu AudIT i po raz drugi zyskała miano „Najlepszego miejsca pracy IT w Polsce”. To pracodawca odnoszący duże sukcesy w outsourcingu usług IT (głównie body leasing i team leasing), a szczególnie w rozwiązaniach Business Intelligence i Salesforce. Ta firma, która jest przykładem bardzo pozytywnych działań, mających za cel podniesienie satysfakcji pracowników, co przełożyło się na poprawienie wyników w badaniu AudIT w stosunku do poprzedniej edycji.
Wszystkim laureatom składamy gratulacje!