Neuroróżnorodność w miejscu pracy
7.12.202311 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Java - jak wybrać miejsce pracy

Sprawdź, na co zwrócić uwagę, szukając pracy w Javie. Omawiamy rodzaje firm, obszary wykorzystania Javy i czynniki takie jak wynagrodzenie, perspektywy rozwoju czy benefity.

Java - jak wybrać miejsce pracy

Java, choć przeszła pewne zmiany w skali swojej popularności, nadal pozostaje jednym z najważniejszych języków programowania. Mimo mnóstwa nowszych opcji na rynku, w Badaniu Społeczności IT 2023 aż 27% specjalistów zadeklarowało znajomość Javy.

W dobie dynamicznego rozwoju rynku pracy IT wybór miejsca zatrudnienia dla programisty Javy staje się coraz bardziej złożony. Ten artykuł ma być pomocny właśnie tym, którzy nie do końca wiedzą, w którym kierunku pójść i gdzie szukać najlepiej dopasowanego do własnych potrzeb projektu czy pracodawcy.

Pamiętajmy też jednak, że nawet mając już dobrą posadkę, warto orientować się na rynku. A jak już zmieniać pracę, to raz, a porządnie. Bo choć zmiana pracy może kojarzyć się z dyskomfortem lub ryzykiem, to w rzeczywistości dobrze przemyślana, przynosi możliwości rozwoju zawodowego, osobistego i… finansowego. Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na otrzymanie podwyżki jest często właśnie zmiana pracodawcy. Przykre, ale prawdziwe. 

Przejdziemy przez najważniejsze czynniki, które warto rozważyć przed dołączeniem do nowej firmy. Wszystko to z przykładami konkretnych organizacji, które zatrudniają specjalistów Javy na polskim rynku IT.

Rodzaje firm

Rodzaj firmy, w jakiej pracujemy, determinuje wiele. M.in. to, w jakim środowisku funkcjonujemy na co dzień, wielkość projektów, z jakimi mamy do czynienia oraz grup projektowych, w jakich się znajdziemy. To również możliwość rotacji między nimi lub jej brak, specyfika biura itd. Sprawdź, który typ organizacji najbardziej Ci odpowiada.

Korporacje

Te duże instytucje oferują najczęściej stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju w różnych projektach oraz bardzo często pracę w międzynarodowym środowisku. Usystematyzowane struktury w zespołach, konkretny podział obowiązków, dość przewidywalny timeline pracy oraz dobrze prowadzona (lub w ogóle istniejąca, wink wink) dokumentacja są cechami, które przyciągają wielu programistów Javy właśnie do korporacyjnego środowiska.

Przy wyborze takiej ścieżki zawodowej kluczowe będzie zrozumienie specjalizacji danej korporacji, aby nie wpaść w projekt, który zanudzi Cię swoim tematem głównym albo po prostu nie porwie Cię jego idea.  A wybór rewirów w przypadku takich firm w Polsce, jest naprawdę spory. Oto kilka z nich:

  • PKO BP wykorzystuje wiele rozwiązań informatycznych, głównie jako wsparcie dla operacji bankowych. 
  • Alior Bank również jest dużym bankiem wykorzystującym technologie informatyczne jako narzędzie do obsługi bankowości. 
  • Samsung R&D Institute Poland bada i opracowuje nowe produkty oraz rozwiązania, które mogą być wykorzystywane w produktach globalnego koncernu Samsung lub wprowadzane na rynek jako oddzielne rozwiązania IT.
  • Hitachi Energy jest częścią globalnego koncernu Hitachi. Wykorzystuje technologie informatyczne jako integralną część swoich rozwiązań w sektorze energetycznym. 
  • Leroy Merlin jako firma sprzedająca artykuły budowlane, wykorzystuje technologie informatyczne w obszarze e-commerce, logistyki, finansów i zarządzania.
  • Grupa PZU to jeden z największych zespołów IT w Polsce, tworzony przez ponad 1000 ekspertów i specjalistów. Projektują, wytwarzają, testują, wdrażają, rozwijają i utrzymują ponad 70 własnych systemów.

Startupy

Realny wpływ na kształtowanie produktu jest chyba największą zaletą pracy jako specjalista IT właśnie w startupie. Również dla tych, którzy cenią sobie dynamiczne środowisko pracy, wybór takiej firmy może być interesującą opcją. Zazwyczaj stawiają one na innowacyjność oraz praktyczne wykorzystanie najnowszych technologii, co może przyciągać speców Javy, którzy nie są fanami rutyny i przewidywalności. 

Jedną z takich firm jest Tutlo, które dostarcza innowacyjną platformę e-learningową do nauki języka angielskiego z lektorami z całego świata. 

Revolut to również startup. Z ogromnymi sukcesami buduje cyfrową alternatywę dla tradycyjnych dużych banków. 

Firmy produktowe

Praca nad dedykowanymi rozwiązaniami może być niezwykle atrakcyjna dla osób, które cenią stałość celów i długoterminowe projekty. Wybierając firmę produktową, programiści mogą uczestniczyć w procesie tworzenia konkretnego produktu i mieć bezpośredni wpływ na doświadczenia użytkownika. Może to być niezwykle motywujące. Tutaj również ważne jest upewnienie się, czy interesuje Cię specyfika konkretnych produktów, czy usług. 

Oto przykłady firm produktowych, które zatrudniają Javowców:

  • Snowflake dostarcza kompleksowe narzędzie do zarządzania danymi, które wykorzystuje najnowocześniejszą architekturę chmury obliczeniowej.
  • DATEV specjalizuje się w oprogramowaniu dla sektora księgowości i rachunkowości.
  • Asseco Data Systems, część grupy Asseco, specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania m.in. dla sektora leasingowego oraz samorządów, w tym rozwiązania dla inteligentnych miast i budynków.
  • nazwa.pl świadczy usługi hostingu w chmurze i oferuje m.in. rejestrację domen internetowych, posiada swój software house i tworzy oraz rozwija dzięki niemu własne rozwiązania IT.
  • PIT-RADWAR specjalizuje się m.in. w produkcji systemów automatyzacji i wspomagania dowodzenia oraz powiązanych z nimi systemów uzbrojenia, zwłaszcza przeciwlotniczego. Produkty firmy znajdują się na uzbrojeniu wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, a także na wyposażeniu armii zagranicznych.

Firmy outsourcingowe

Te firmy oferują największą różnorodność projektów i oraz bardzo często doświadczenie międzynarodowe. Pracując w firmie outsourcingowej, Programista Javy może rozwinąć swoje umiejętności w różnych specjalizacjach, poszerzając przy tym horyzonty zawodowe. Godziny pracy na takich zasadach są często bardzo elastyczne, co pozwala na dostosowanie harmonogramu działań do indywidualnych preferencji. Przykładami takich firm, gdzie specjalista Javy znajdzie dla siebie miejsce, są:

  • EY GDS to firma świadcząca szeroki zakres usług biznesowych, z których dominująca część to właśnie IT.
  • Edge One Solutions to doświadczony partner w zakresie budowania zespołów IT oraz uzupełniania działających już teamów o brakujące kompetencje, pracujący z liderami z różnorodnych branż.
  • LeverX jest dostawcą oprogramowania posiadającym rozległą wiedzę specjalistyczną w zakresie tworzenia i wdrażania produktów SAP na skalę korporacyjną.
  • Accenture na skalę globalną świadczy usługi w zakresie technologii cyfrowych, chmury obliczeniowej i bezpieczeństwa.
  • Sollers Consulting specjalizuje się w doradztwie operacyjnym i wdrażaniu oprogramowania, wspierając towarzystwa ubezpieczeniowe, banki oraz firmy leasingowe w transformacji biznesu i dostosowywaniu się do nowych technologii.
  • Isolution zajmuje się m.in. wdrażaniem systemów IT w przedsiębiorstwach z branży bankowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej oraz w administracji państwowej.

Wykorzystanie Javy

Java jest wszechstronnym językiem programowania, który znajduje zastosowanie w różnych obszarach. Wybór konkretnego może znacząco wpłynąć na Twoje doświadczenia zawodowe i satysfakcję z pracy. Dopasuj specjalizację do własnych zainteresowań, umiejętności i celów na ścieżce kariery. Warto brać pod uwagę również inne technologie, którymi masz się posługiwać na konkretnym stanowisku, gdyż Java jako jedyne narzędzie raczej nie będzie miała zastosowania komercyjnego. Na co dzień będziesz też przecież korzystać z dodatkowych narzędzi i rozwiązań. W rozróżnieniu obszarów pracy w Javie skupiliśmy się na najprostszym podziale, czyli Web i Mobile.

Web i systemy informacyjne

Java jest chętnie wybierana jako backend dla aplikacji internetowych. Bardzo często to skomplikowane systemy przetwarzające nie tylko proste żądania od użytkowników, ale też olbrzymie ilości informacji w rozbudowanej architekturze. Nie oznacza to, że developerzy Javy zamykają się tylko na backend, gdzie najczęściej używają Springa czy Hibernate. Niektórzy wykorzystują też w swojej pracy frontendowe technologie takie jak TypeScript, Angular czy React.

Onwelo tworząc rozwiązania webowe, bardzo często wykorzystuje Javę jako warstwę backendową tego typu projektów. Z kolei Java w połączeniu ze Spring Bootem świetnie sprawdza się w tworzeniu lekkich i szybkich rozwiązań. Taka kombinacja jest idealna pod kątem wytwarzania aplikacji opartych o architekturę mikroserwisową, którą Onwelo często stosuje zarówno we własnych systemach, jak i tych tworzonych dla klientów.

Leroy Merlin tworzy backend w Javie 17, korzystając ze Spring Boot w architekturze mikroserwisowej dla aplikacji webowych, z możliwością wykorzystania ich jako RWD/PWA.

Inne firmy, w których tworzy się rozwiązania webowe z użyciem Javy, to:

Mobile

Choć Kotlin staje się coraz bardziej popularny, Java nadal odgrywa istotną rolę w tworzeniu aplikacji na Androida. Praca przy aplikacjach mobilnych obejmuje zrozumienie wymagań klienta, projektowanie interfejsu użytkownika, kodowanie aplikacji, testowanie, publikację na platformach mobilnych, utrzymanie aplikacji oraz ciągłe monitorowanie i optymalizację. Poza pracą w zespole i współpracą z klientem to również śledzenie trendów, aby być na bieżąco z najnowszymi standardami i oczekiwaniami rynku.

Firmy, które zatrudniają specjalistów Javy do tworzenia rozwiązań mobilnych, to:

O co warto zapytać przyszłego pracodawcę w kontekście technologii

Zanim podejmiesz pracę w obszarze Javy, możesz zadać kilka kluczowych pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, aby lepiej zrozumieć środowisko pracy i możliwości rozwoju. Oto kilka, które możesz rozważyć:

  • Z jaką architekturą będziesz mieć do czynienia - z mikroserwisami czy monolitem? To ważne pytanie, gdyż różnią się one pod względem skalowalności, elastyczności i zarządzaniem aplikacjami.
  • Jak wygląda środowisko pracy i jakie są zasoby dla zespołu? Czy zapewnione są najlepsze narzędzia, infrastruktura i wsparcie niezbędne do efektywnej pracy?
  • Czy firma planuje przeniesienie swoich aplikacji do chmury? Przejście do chmury może mieć wpływ na architekturę i zarządzanie aplikacjami, a także wymagać innych umiejętności technicznych.
  • Jak firma radzi sobie z długiem technicznym? Warto dowiedzieć się, jak firma zarządza utrzymywaniem starszych rozwiązań technologicznych i jakie są plany na ich aktualizację.
  • Czy firma regularnie aktualizuje używane narzędzia? Aktualizacje wersji języka czy używanych frameworków mogą wpływać na wydajność, bezpieczeństwo i możliwości developerskie, dlatego ważne jest, aby firma dbała o ten aspekt.
  • Jakie są możliwości rozwoju technologicznego dla pracowników? Upewnij się, czy firma wesprze Twój rozwój, oferując szkolenia, konferencje lub kursy odpowiednie dla konkretnej specjalizacji.

Kultura i środowisko pracy

Work-life balance

Sprawdź, jak firma wspiera równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, jeśli to dla Ciebie ważny aspekt. Negocjowanie tego post-factum może być trudne. Różnice między organizacjami w tym obszarze mogą być znaczące, więc szukaj takiej opcji, która spełni Twoje oczekiwania. 

Jeśli nie chcesz lub nie możesz pracować w biurze, lub wolisz docierać tam tylko w wybrane dni, sprawdzaj w ofercie dostępność pracy zdalnej. Jeśli jest możliwa, na pewno informacja o tym znajdzie się w ogłoszeniu. Z wyżej wymienianych firm opcję remote oferują m.in. Onwelo, Edge One Solutions, Leroy Merlin, Asseco Data Systems, LeverX, LEOCODE, Sapiens, nazwa.pl, Stackmine oraz Accenture.

Bez względu na to, czy pracować będziesz z siedziby firmy, czy z innego miejsca, czasem możesz liczyć też na możliwość dopasowania czasu wypełniania obowiązków zawodowych do własnego rytmu dnia czy tygodnia. Na elastyczne godziny pracy możesz liczyć m.in. w firmach LeverX, Sollers Consulting, Revolut, Asseco Data Systems, Transition Technologies PSC, Edge One Solutions czy Isolution. 

Możliwości szkoleniowe i konferencje

Informacje na temat oferowanych szkoleń oraz dostępu do konferencji również warto wziąć pod uwagę przy wyborze firmy. Ciągłe kształcenie się jest kluczem do sukcesu i wzrostu w branży IT.

Pracownicy Leroy Merlin mają do dyspozycji szkolenia online za pośrednictwem Coursera, wewnętrzne szkolenia w zespołach oraz dedykowane szkolenia zewnętrzne. Różnego rodzaju szkolenia oferują również firmy Sapiens, Onwelo, Transition Technologies PSC, Samsung R&D Institute Poland, Edge One Solutions, Asseco Data Systems, Accenture, ISOLUTION, PKO Bank Polski, PIT-RADWAR oraz nazwa.pl. Hitachi Energy udostępnia platformę szkoleniową on-line.

Kursy językowe, które dla wielu osób będą świetną opcją rozwoju, zapewniają m.in. w LeverX, PIT-RADWAR, Hitachi Energy, Sollers Consulting, ISOLUTION, Accenture, LEOCODE, Asseco Data Systems, Samsung R&D Institute Poland, Transition Technologies PSC oraz Leroy Merlin. 

Możliwość udziału w konferencjach branżowych obiecują ONWELO, LeverX, nazwa.pl, PIT-RADWAR, PKO BP, Hitachi Energy, Sollers Consulting, Accenture, LEOCODE, Samsung R&D Institute Poland, Asseco Data Systems czy Transition Technologies PSC.

Wynagrodzenie i benefity

Co wpływa na różnice w zarobkach programistów Javy

Na różnice w zarobkach specjalistów Javy może wpływać wiele różnych czynników takich jak doświadczenie, specjalizacja, miasto zatrudnienia, wielkość firmy oraz rodzaj umowy.  Przykładowo biorąc pod lupę choćby ten ostatni aspekt, wyniki Badania społeczności IT 2023 pokazują, że na etacie Java Developerzy mogą zarobić średnio 9814 zł na rękę, podczas gdy na kontrakcie B2B jest to już 22 115 zł netto (przed podatkiem).

Jeśli interesuje Cię, ile zarabia Java Developer w zależności od wymienionych wyżej czynników, zapoznaj się z naszym artykułem o zarobkach i pracy Java Developera w Polsce.

Wymienione wyżej czynniki to jednak nie wszystko. Mowa jest o doświadczeniu, ale czy to naprawdę tylko kwestia seniority liczonego w latach i ilości zrobionych projektów? Przyglądając się konkretnemu przykładowi, w Leroy Merlin duży wpływ na wysokość zarobków mają umiejętności i doświadczenie programisty dotyczące stricte aplikacji w architekturach rozproszonych w oparciu o mikroserwisy i komunikację eventową w oparciu o Kafka. Poza tym również umiejętności modelowania i budowania architektury aplikacji, zwłaszcza w oparciu o podejście DDD. Umiejętności w obszarze SecDevOps i budowania mechanizmów observability również nie pozostaną niezauważone. 

Jak widzisz, pożądane skille są bardzo konkretne. Warto więc pytać o specyficzne oczekiwania w firmach, z którymi masz do czynienia w swojej karierze jako pracownik lub podczas rozmów kwalifikacyjnych. Może nawet o tym nie wiesz, a przy odrobinie pracy udałoby Ci się wskoczyć na wyższy level programistyczny i tym samym zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Jaki pakiet benefitów to standard

Konkretny zestaw benefitów może się oczywiście różnić w zależności od firmy, ale są takie, które w dzisiejszych czasach są już pewną normą. Możemy tu wymienić pakiety medyczne oraz sportowe, strefy relaksu w biurach, zimne i gorące napoje oraz słynne już owoce.

Coraz częściej jako benefit wymieniany jest w ogłoszeniach parking samochodowy. Zwłaszcza w dużych miastach nie jest to takie oczywiste, że jadąc własnym autem do pracy, bezproblemowo lub nawet problemowo, w ogóle  zaparkujesz, względnie blisko biura. Parking rowerowy również powoli zaczyna być normą.

Jakie można spotkać dodatkowe bonusy

Przeglądając oferty pracy, w niektórych można natknąć się na informację o prysznicu. Takie udogodnienie zapewnia m.in. Leroy Merlin, Transition Technologies PSC, Asseco Data Systems, Accenture, Edge One Solutions, ISOLUTION, Sollers Consulting, Hitachi Energy czy PIT-RADWAR.

Niektóre firmy zapewniają pakiety relokacyjne, czyli np. zwrot kosztów przeprowadzki, jak w przypadku Samsung R&D Institute Poland. Hitachi Energy poza pieniędzmi na koszty związane z przeprowadzką oferuje również mieszkania tymczasowe swoim pracownikom, jeśli zachodzi taka potrzeba. 

Dodatkowym benefitem mogą być również premie oraz bonusy finansowe przyznawane na różnych zasadach w zależności od firmy czy stanowiska. Ten rodzaj gratyfikacji dostępny jest u takich pracodawców jak Leroy Merlin, Transition Technologies PSC, Asseco Data Systems, LEOCODE, Accenture, Sollers Consulting, Hitachi Energy, PKO Bank Polski oraz nazwa.pl. Onwelo premiuje z kolei polecenie pracownika do firmy.

Perspektywa rozwoju

Rozpocząć karierę w Javie lub pokierować nią już trakcie można w bardzo różnych kierunkach. To nie jest tak oczywista droga jak przejście przez lata od Junior Java Developera, przez Mid Java Developera, aż po wymarzonego Senior Java Developera. Zresztą już to wiesz po lekturze wcześniejszych punktów tego artykułu, że obszarów wykorzystania tego języka zawodowo jest sporo. Ścieżki rozwoju kariery Java Developera opisaliśmy już w innym tekście. Możesz się z nim zapoznać i uzupełnić swoją wiedzę.

Nowych stanowisk z biegiem rozwoju technologii oraz galopującej AI jest coraz więcej i warto co jakiś czas odświeżać tę wiedzę. Może gdzieś tam za jakiś czas będzie na Ciebie czekać rola, o której nawet nie wiesz, że marzysz. Aby sobie pomóc, możesz założyć darmowy profil Bulldog Guide, który na bazie Twojego doświadczenia będzie dopasowywał pasujące do Ciebie oferty, jeśli takowe się pojawią. Otrzymasz je zebrane w mailu.

Podsumowanie

Wybór miejsca pracy jako Java Developer to proces, który wymaga dogłębnej analizy i zrozumienia własnych preferencji oraz celów zawodowych. Zrozumienie trendów i sytuacji rynkowej, specyfiki pracy w poszczególnych obszarach Javy oraz świadomość czynników wpływających na benefity i wynagrodzenia, będą stanowić solidną podstawę dla tej decyzji. Powodzenia!

Aktualne oferty pracy w Javie


Przeczytaj także:

<p>Loading...</p>