30.05.20237 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Java Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Java Developer w zależności od rodzaju umowy, doświadczenia i wielkości firmy. Dowiedz się, czy pracując w dużej firmie, możesz liczyć na większe wynagrodzenie.

Java Developer - praca i zarobki w Polsce

W Polsce największą grupę społeczności specjalistów IT stanowią właśnie programiści. Jak wynika z naszego Raportu z Badania Społeczności IT 2023, jest ich 53%. Na drugim miejscu znaleźli się testerzy, których jest 14%, a trzecie miejsce zajęli Administratorzy IT z wynikiem 10%. Dlaczego tak rozkładają się wyniki, wyjaśnia Maciej Rynkiewicz, Chief Technology Officer, Wakacje PL.:

„Zawrotny rozwój branży technologicznej wymaga od firm i działów IT budowy coraz bardziej wyspecjalizowanej, ukierunkowanej na konkretne obszary kadry. Dziś najbardziej potrzebni są programiści i to w najbliższym czasie się nie zmieni. Coraz częściej docenia się również specjalistów odpowiedzialnych za jakość oprogramowania i stabilność infrastruktury. (…) Uważam jednak, że najbardziej pożądanymi umiejętnościami w branży IT w najbliższych miesiącach i latach będą te związane z obszarem AI, tym bardziej, że temat sztucznej inteligencji w ostatnim czasie cieszy się bardzo dużą popularnością, i to nie tylko w branży technologicznej.”

Zatem Java wpisuje się doskonale w te standardy, ponieważ jest to jeden z najlepszych języków programowania sztucznej inteligencji, obok Pythona i JavaScript. Java łączy uniwersalność z wszechstronnym zastosowaniem. Napisane w niej programy działają zarówno w telefonach, jak i terminalach płatniczych i urządzeniach medycznych. Jej dużą zaletą jest więc możliwość tworzenia aplikacji dedykowanych na jedno urządzenie lub też z możliwością dystrybucji pomiędzy serwerami i użytkownikami w sieci. 

Poza tym jest to język, w którym łatwo się programuje i debuguje. Co więcej, raz napisany kod w Javie można używać wielokrotnie. Jest ona często wybierana na starcie kariery programisty, wiele osób właśnie od niej zaczyna, nawet jeśli zmienia branżę. Co ciekawe jednak, nie jest to najpopularniejszy język programowania. Z tegorocznego Raportu dowiadujemy się, że jego popularność plasuje się na zaledwie 6. miejscu z wynikiem 27%. Przed nią kolejno są: TypeScript, HTML, Python, SQL i na pozycji lidera JavaScript. 

Java Developer w Polsce 

Nie trzeba być specjalistą IT, żeby wiedzieć, że Java jest językiem programowania, po prostu wiedzą to wszyscy, którzy chociaż liznęli zaawansowanej technologii, ale niekoniecznie z nią pracują. Popularność Javy nie idzie jednak w parze z jej znajomością, ponieważ w tym rankingu ten język znalazł się na 5. miejscu z wynikiem 30%, wyprzedzając Pythona, który z kolei na wykresie popularności był przed Javą. Znajomością Javy może pochwalić się 30% programistów. Na pozycji lidera pozostaje JavaScript, dalej są HTML i TypeScript. 

Java jednak jest główną technologią w backendzie i to się nie zmieniło od roku poprzedniego. Pracuje w niej 38% wszystkich backendowców. Zajmuje również wysoką pozycję w fullstacku, w którym znalazła się na drugim miejscu po C# z wynikiem 18%. Zatem jeśli chodzi o specjalizacje, to zajmuje wysokie pozycje i nic nie wskazuje na to, żeby w kolejnych latach zaszły w tym aspekcie większe zmiany. 

Poza tym Java Developerzy mogą pochwalić się znajomością również innych języków. Respondenci zapytani o inne technologie używane na co dzień, w 43% odpowiedzieli, że jest to SQL. 35% ankietowanych przyznało, że korzysta także z JavaScript, z kolei 27% stawia na TypeScript. 

To, co na pewno może zainteresować początkujących programistów i te osoby, które myślą o przebranżowieniu do IT, to najczęściej wybierane języki programowania na starcie. Na pozycji lidera jest Java, na którą postawiło na początku 23%. Potem jest C# i za nim JavaScript. Z czego to wynika? Na pewno z łatwości nauki oraz wszechstronności tego języka. Przyszli programiści wierzą, że znajomość Javy będzie dla nich przepustką do dobrej pracy. Słuszna analiza, ponieważ w wielu firmach właśnie ta technologia jest wymieniana jako jedna z pierwszych, której znajomości oczekują od kandydatów. 

A co w takim razie z zarobkami programistów? Ich średnia pensja na umowę o pracę wynosi 9379 zł na rękę, co daje im 3. miejsce w tabeli wśród najlepiej zarabiających specjalistów IT. Na kontrakcie B2B mogą zarobić 20800 zł netto, z kolei na umowę zlecenie i o dzieło 8732 zł. 

Zarobki a rodzaj umowy

To teraz szczegóły i konkrety dla wszystkich tych, których interesują zarobki Java Developerów. Wysokość wynagrodzenia zależy m.in. od rodzaju umowy. Na etacie Java Developerzy mogą zarobić 9814 zł na rękę, podczas gdy na kontrakcie B2B jest to 22115 zł netto. Porównując zarobki innych programistów, są to średnie wyniki. 

Kliknij, aby powiększyć

Na największe pieniądze przy umowie o pracę mogą liczyć programiści GO, zarabiający 13630 zł i Swift z pensją w wysokości 10375 zł. Okazuje się, że Developerzy pracujący na kontrakcie, mają szansę na comiesięczny przypływ gotówki powyżej 30 tys. Według naszego Raportu są nimi na chwile obecną jedynie programiści Rust. Na podium znaleźli się jeszcze specjaliści ze znajomością Scala (27500 zł) i Ruby (26625 zł).

Pensja a wielkość firmy 

Wysokość wynagrodzenia specjalistów IT zależy ponadto od wielkości firmy, w której pracują. Szczęściarzami są Ci, którym udało się zdobyć posadę w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 500 pracowników. Mogą oni w niej zarobić średnio 9524 zł na rękę. O ponad 1000 zł niższe są zarobki w średnich firmach, w których pracuje od 51 do 500 pracowników. Jeśli chodzi o małe firmy, to pensje specjalistów IT wynoszą średnio 6879 zł na rękę. Karolina Kwiecień, Chief People Officer, GFT Poland wyjaśnia te realia na rynku pracy:

„Duże organizacje są biznesowo stabilne, mają już swoją reputację, specjalizują się w konkretnych branżach czy obszarach technologicznych, a to przekłada się na stabilność miejsc pracy i wyższe zarobki. (…) Poza wynagrodzeniem spore inwestycje czyni się również w rozwój swoich ekspertów, finansowanie certyfikacji, wyjazdów na konferencje, szkolenia, możliwości zmiany projektu czy benefity dopasowane do potrzeb zespołu. W dużych firmach, wbrew stereotypom, jest przestrzeń na elastyczność, wcześniejsze wyjście po dziecko z przedszkola czy kodowanie z zagranicy, bo przy takiej skali zaufanie w codziennej pracy to podstawa, dzięki temu łatwiej także np. o zastępstwa na projektach.”

Zwraca ona uwagę więc nie tylko na pieniądze, które pracownik dostaje do ręki, ale też na dodatkowe benefity, które również należy postrzegać w kontekście korzyści finansowych. Na pewno można zaoszczędzić na kursach i szkoleniach, które finansuje firma, a także na płatnych placówkach dla dzieci, płacąc za nie mniej dzięki możliwości ich wcześniejszego odbioru. 

Zarobki a typ programisty w zależności od poziomu doświadczenia 

Java Developerzy pracują głównie na backendzie, więc ten typ programisty interesuje nas w tym przypadku najbardziej. Juniorzy mogą liczyć na zarobki w wysokości 5947 zł na rękę, mid zarabiają średnio 9392 zł, z kolei na konto seniorów trafia 12547 zł. Na kontrakcie B2B te zarobki są z każdym kolejnym stopniem ok. dwa razy wyższe, więc na pewno jest to bardziej opłacalna forma współpracy. 

Nie zapominamy jednak o Developerach Fullstack, którzy także programują w języku Java. Junior na takim stanowisku może zarobić 5651 zł, mid - 8656 zł, z kolei senior12174 zł na rękę. 

Jakiego wynagrodzenia za granicą może oczekiwać Java Developer?

Znając dane z Polski, warto jest też przyjrzeć się bliżej międzynarodowej arenie. Statista podaje, że w 2022 roku aż 35% wszystkich twórców oprogramowania korzystało z języka Java. Zatrudniają ich prawdziwi giganci z branży technologicznej, jak Google, Microsoft czy Amazon. Zarobki Java Developerów w Polsce są wyraźnie niższe niż w innych krajach, szczególnie w Ameryce Północnej czy Europie Zachodniej. Jak podaje portal Qubit Labs, programista ze znajomością Javy w Kanadzie może liczyć na roczną pensję w wysokości $100 tys., a w Wielkiej Brytanii zarabia $95 tys. Najwyższe pensje są w Australii, gdzie Java Developer może dostać nawet $110 tys. W Europie za liderem, którym jest Wielka Brytania, plasuje się Dania z zarobkami w wysokości $80 tys., a tuż za nią Norwegia ($75 tys.) i Niemcy, gdzie można zarobić na stanowisku Java Developera $65 tys. rocznie. 

Czy Polaków takie stawki przekonują? Analizując „Raport z Badania Społeczności IT” z roku 2023 i 2022, nie widać większego wzrostu zainteresowania pracą w zagranicznych firmach. Obecnie 53% specjalistów IT pracuje dla polskich firm, podczas gdy rok temu było ich zaledwie o 1% więcej. O 2% zwiększyła się liczba pracujących dla zagranicznej firmy z oddziałem w Polsce. Jeśli chodzi o zagraniczne firmy, których oddziałów w naszym kraju nie mają, to aktualnie wybiera je 4,6% ankietowanych, a jeszcze rok temu 5%. Można więc wnioskować, że polscy Java Developerzy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia, a jeśli już chcą, aby było wyższe, to zabiegają o nie na polskim rynku technologicznym. 

Podsumowanie

Wiesz już dużo o zarobkach na stanowisku Java Developer i sam możesz ocenić, czy takie warunki Ci odpowiadają. Jeśli jesteś zainteresowany pracą z tą technologią, to zapoznaj się z ofertami na Bulldogjob.pl, które znajdziesz tutaj. Propozycje dla siebie znajdzie zarówno początkujący programista, jak już prawdziwy weteran.  

<p>Loading...</p>