25.10.20223 min
Redakcja Bulldogjob

Redakcja Bulldogjob

Java Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Java Developer w zależności od m.in. stażu i formy zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie szukać pracy jako programista Javy.

Java Developer - praca i zarobki w Polsce

Java jest jednym z najpopularniejszych i najszerzej stosowanych języków programowania, jakie kiedykolwiek powstały. Została stworzona w nieistniejącym już Sun Microsystems w 1995, a odpowiada za to grupa pod przewodnictwem Jamesa Goslinga. Od tamtego czasu Java zdołała zyskać ogromną popularność m.in. dlatego, że można jej używać w wielu zastosowaniach, a jej kod jest niezależny od architektury, systemu operacyjnego i procesora, bo kompiluje się do kodu pośredniego wykonywanego przez JVM. Przychodzi więc na myśl jedno słowo: wszechstronność.

Więcej o historii Javy i nie tylko możesz przeczytać tutaj

Java jest głównie wykorzystywana na backendzie rozwiązań webowych, ale to nie wszystko. Technologię tę można również wykorzystać do tworzenia natywnych aplikacji na Androida czy aplikacji desktopowych. Poza tym w Javie można pisać narzędzia testujące, czy rozwiązania korzystające z AI. 

W Polsce Java jest główną technologią w pracy na backendzie przebadanych programistów (39%). Popularna jest także wśród deweloperów fullstack (20%), ustępując tylko C#, co udało nam się to potwierdzić w nowym Badaniu Społeczności IT. Spójrzmy, jak wygląda to na tle innych języków:

Praca z Javą wiąże się też z używaniem przeróżnych frameworków i bibliotek. Badanie Społeczności IT 2021 pokazało, że najpopularniejszym frameworkiem javowym jest Spring - korzysta z niego aż 74% badanych. Na drugim miejscu mamy Hibernate (który służy do obsługi danych w Javie) z wynikiem 26%, a na trzecim miejscu znalazły .


Java Developerzy są szczególnie doceniani w bankach i firmach ubezpieczeniowych - backend wielu aplikacji bankowych stoi właśnie na tym języku. Java to też ulubiony język dużych firm, co wynika z historii. Niemniej jednak obecnie jest ona o wiele bardziej zwinna i łatwa użyciu, właśnie dzięki frameworkom takim jak Spring, przez co wykorzystują ją też mniejsze firmy.


Ile zarabia Java Developer w Polsce

W tej części artykułu przyjrzymy się temu, ile zarabiałby specjalista korzystający z Javy, jeśli zatrudnimy go w Polsce. Pod uwagę będziemy brali takie czynniki, jak stanowisko, umowa, doświadczenie i wielkość firmy.


Zarobki a umowa

Zacznijmy od zarobków w zależności od umowy, na podstawie jakiej dany programista pracuje. Zanim jednak przejdziemy dalej, chcielibyśmy jedną rzecz doprecyzować - w przypadku umowy o pracę, umowy zlecenie oraz umowy o dzieło mówimy o kwocie na rękę, a w przypadku współpracy B2B jest to kwota netto na fakturze.

Wracając jednak do tematu, to zarobki Java Developera znacznie różnią się w zależności od wyżej wspomnianych umów. Na podstawie umowy o pracę taki specjalista zarabia średnio 8275 PLN. Jeśli zatrudnimy go w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło to mamy średnio 5875 PLN. Jest to zdecydowanie mniej, niż w przypadku UoP, ale w przypadku umowy zlecenie to w zasadzie wiadomo, dlaczego - na takich formach najczęściej zatrudniani są juniorzy. 

Ostatni rodzaj umowy, na jaki zwrócimy tutaj uwagę, to współpraca B2B - Java Developerzy umawiają się wtedy ze swoimi pracodawcami na średnio 18629 PLN.Poniższy wykres prezentuje medianę zarobków każdego z języków:


Zarobki a wielkość firmy

Przyjrzyjmy się teraz wynagrodzeniu w zależności od firmy, w której dany Backend Developer pracuje. Zarobki są tutaj raczej zbliżone, jednak przodują w nich freelancerzy - ich zarobki przy umowie o pracę wynoszą średnio 10400 PLN.

Sporo też zarabia się w dużych firmach, które mają około 10000 pracowników - średnia wybosi 8619 PLN przy umowie o pracę i 20613 PLN przy współpracy B2B.

 


Wynagrodzenie a staż pracy

Przyjrzyjmy się jeszcze wynagrodzeniu w zależności od stażu pracy. Nie jest zbyt zaskakujące, że największe zarobki zanotujemy wśród pracowników, którzy mają wieloletnie doświadczenie zawodowe w branży, a konkretniej od 10 do 15 lat. Zobaczmy, jak wygląda mediana w zależności od stażu pracy:


Gdzie szukać pracy?

Zarobki już znasz - teraz czas poszukać pracy! Gdzie? Na Bulldogjob.pl oczywiście :) Oto link do ofert pracy, gdzie Java to główna technologia. 

Załóż też konto na Bulldogu, nawet jeśli obecnie nie szukasz pracy. Na pewno Ci się to przyda, gdy już zaczniesz się rozglądać. 


Podsumowanie

To by było na tyle. Mamy nadzieję, że powyższe informacje przydadzą Ci się w poszukiwaniu pracy oraz przygotowywaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Jeżeli jest coś jeszcze, czego chciałbyś się dowiedzieć lub czymś podzielić przychodzi Ci do głowy, daj znać w komentarzu pod artykułem! ?

<p>Loading...</p>