Bulldogjob
Bulldogjob

Java Developer - praca i zarobki w Polsce w 2024 roku

Sprawdź, ile zarabia Java Developer w zależności od rodzaju umowy, doświadczenia i wielkości firmy w 2024 roku.
3.04.20244 min
Java Developer - praca i zarobki w Polsce w 2024 roku

W Polsce największą grupę społeczności specjalistów IT stanowią właśnie programiści. Jak wynika z naszego Raportu z Badania Społeczności IT 2024, jest ich 50%. Na drugim miejscu znaleźli się testerzy, których jest prawie 15%, a trzecie miejsce zajęli Administratorzy IT z wynikiem niespełnia 10%.

Jak wiemy Java jest jednym z najpopularniejszych języków programowania wśród koderów. W raporcie szczegółowym dla specjalizacji Programista, zajęła miejsce 5. w rankingu popularności języków programowania. W linkowanym na początku raporcie ogólnym jest na miejscu 6, mając przed sobą SQL, JavaScript, Pythona, HTML/CSS oraz TypeScript.

Java łączy uniwersalność z wszechstronnym zastosowaniem. Napisane w niej programy działają zarówno w telefonach, jak i terminalach płatniczych i urządzeniach medycznych. Jej dużą zaletą jest więc możliwość tworzenia aplikacji dedykowanych na jedno urządzenie lub też z możliwością dystrybucji pomiędzy serwerami i użytkownikami w sieci. 

Poza tym jest to język, w którym łatwo się programuje i debuguje. Co więcej, raz napisany kod w Javie można używać wielokrotnie. Jest ona często wybierana na starcie kariery programisty, wiele osób właśnie od niej zaczyna, nawet jeśli zmienia branżę.

Java Developer w Polsce 

Java jest główną technologią na backendzie i to się nie zmieniło od roku poprzedniego. Pracuje w niej 38% wszystkich backendowców. Zajmuje również wysoką pozycję w fullstacku, w którym znalazła się na drugim miejscu po C# z wynikiem 18%. 

To, co na pewno może zainteresować początkujących programistów i te osoby, które myślą o przebranżowieniu do IT, to najczęściej wybierane języki programowania na starcie. Na pozycji lidera jest Java, na którą na początku swojej kariery postawiło 23%. Potem jest C# i za nim PHP. Z czego to wynika? Na pewno z łatwości nauki oraz wszechstronności tego języka. Przyszli programiści wierzą, że znajomość Javy będzie dla nich przepustką do dobrej pracy. Słuszna analiza, ponieważ w wielu firmach właśnie ta technologia jest wymieniana jako jedna z pierwszych, której znajomości oczekują od kandydatów. 

Zarobki a rodzaj umowy

W zależności od rodzaju umowy Javowcy zarabiają bardzo różnie. Weźmy pod lupę średnią.

 • UoP - 10 373 PLN
 • B2B - 23 825 PLN

Mediana rozkłada się następująco:

 • UoP - 9 600 PLN
 • B2B - 23 500 PLN

W przypadku UoP mowa jest o kwocie na rękę, przy B2B są to kwoty netto na fakturze.

Zarobki a seniority

Umowa o pracę

Skupimy się w pierwszej kolejności na umowie o pracę. Średnie zarobki w zależności od seniority na UoP w przypadku Javowców wyglądają następująco:

 • Junior - 6 256 PLN
 • Regular / Mid - 10 146 PLN
 • Senior - 13 672 PLN

Mediana zarobków Javowców w zależności od seniority na UoP:

 • Junior - 6 100 PLN
 • Regular / Mid - 10 000 PLN
 • Senior - 12 500 PLN

W każdym z punktów mowa o kwocie, jaką specjalista dostaje na rękę.

B2B

Przyjrzyjmy się, jak kwoty rozkładają się u samozatrudnionych. Średnie zarobki w zależności od seniority na B2B u Javowców:

 • Junior - 10 496 PLN
 • Regular / Mid - 19 999 PLN
 • Senior - 26 931 PLN

Mediana zarobków Javowców w zależności od seniority na B2B:

 • Junior - 11 320 PLN
 • Regular / Mid - 19 000 PLN
 • Senior - 26 000 PLN

W każdym z punktów mowa o kwocie, jaką specjalista dostaje netto na fakturę.

Zarobki a wielkość firmy 

Wysokość wynagrodzenia specjalistów IT zależy ponadto od wielkości firmy, w której pracują. Szczęściarzami są Ci, którym udało się zdobyć posadę w przedsiębiorstwach zatrudniających więcej niż 500 pracowników. Mogą oni w niej zarobić średnio 10 138 zł na rękę na UoP oraz 23 337 netto na fakturze przy B2B.

Niższe będą zarobki w mniejszych, ale nadal dużych firmach, w których pracuje od 500 do 5000 pracowników. Na UoP zarobić można średnio 9 413 zł na rękę, na B2B to 21 704 netto na fakturze. Spory

przeskok w dół jest w firmach średnich oraz małych. W organizacjach 50-500 osobowych na UoP liczyć można średnio na zarobki rzędu 8 313 zł na rękę, na B2B będzie to 19 648 zł netto na fakturze.

Na końcu mamy firmy zatrudniające mniej niż 50 osób. Na UoP średnie zarobki osiągają kwotę 7 695 zł netto na rękę a na B2B 18 721 netto na fakturze

Podsumowanie

Teraz będziesz wiedzieć więcej o zarobkach w przypadku Javowców i możesz ocenić, czy takie warunki Ci odpowiadają. Jeśli jesteś zainteresowany/a pracą z tą technologią, to zapoznaj się z ofertami pracy w Javie na Bulldogjob.pl.  

OFERTY PRACY W JAVIE

Przeczytaj również:

<p>Loading...</p>