17.03.20225 min
Redakcja Bulldogjob

Redakcja Bulldogjob

Python Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Python Developer w zależności od frameworka, stażu, formy i miejsca zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie szukać pracy jako programista Pythona.

Python Developer - praca i zarobki w Polsce

Python to ostatnimi czasy jeden z najpopularniejszych języków programowania - wyprzedził on nawet niedawno Javę w rankingu popularności od TIOBE. A to m.in. dlatego, że jest to język dość prosty, dlatego szybko można się go nauczyć - a zapotrzebowanie na nowych i dobrych programistów jest cały czas spore. Jest on również bardzo wszechstronny, co oznacza, że ktoś, kto nauczył się Pythona odnajdzie się w wielu dziedzinach programowania. 

Taki wzrost popularności jest szczególnie imponujący, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę to, że Python to język całkiem młody - Guido Van Rossum i jego współpracownicy stworzyli go we wczesnych latach 90. XX wieku. Dla porównania pierwszy okres rozwoju języka C, który nadal jest bardzo popularny, przypada na lata 1969-1973. 

Liczba osób, które programują w Pythonie, również mocno wzrosła w Polsce. Według danych pozyskanych z ofert pracy i badania społeczności IT od Bulldogjob zdecydowana większość z nich (bo aż około 73%) to ludzie przed “trzydziestką” - widać więc, że po Pythona sięgają w szczególności ludzie młodzi / początkujący programiści.

Zobaczmy zatem ile zarobiłby koder specjalizujący się w języku stworzonym przez Guido Van Rossuma, gdybyśmy zatrudnili go w naszym kraju. Poniżej przyjrzymy się zarobkom Python Developera pod kątem takich czynników, jak rodzaj umowy, miasto oraz wielkość firmy. Zaczynajmy!

Poniższe sekcje pokażą Ci, jakie są średnie zarobki kodera programującego w Pythonie, gdy pracuje on w Polsce. Ważną rolę będzie tutaj odgrywać kilka czynników, a zwłaszcza staż pracy, rodzaj umowy, miasto, w którym dany deweloper mieszka, jego specjalizacja (np. backend) oraz wielkość firmy. Kwoty na UoP podawane są w netto, B2B na rękę.


Zarobki a staż pracy

Junior Python Developer to zazwyczaj programista z maksymalnie 2-letnim stażem pracy. Mid pracuje już od 2 do 5 lat, zaś seniorem można zostać juz po 5-6 latach. Spójrzmy na średnie zarobki każdej z tych grup:

Junior Python Developer zarabia średnio 5024 PLN.
Mid Python Developer zarabia średnio 7808 PLN. 
Średnie zarobki Senior Python Developera to natomiast 11 106 PLN


Zarobki a specjalizacja

Rozważać tutaj będziemy następujące specjalizacje: backend, fullstack, oraz inne dziedziny, takie jak np. Data Science. Zobaczmy, jak to wygląda w liczbach:

Python developer pracujący na backendzie zarabia średnio 8233 PLN.
Python developer pracujący jako fullstack zarabia średnio 7929 PLN.
A Python developer pracujący w innych specjalizacjach (m. in. Data Science) zarabia średnio 7804 PLN. 

Zarobki są w tym przypadku najwyższe właśnie w tej trzeciej kategorii - a to dlatego, że z reguły nie ma tam juniorów, ponieważ np. praca przy Data Science wymaga już sporego doświadczenia.


Framework a zarobki

Do najpopularniejszych frameworków Pythona należą bez wątpienia Django oraz Flask. Ten pierwszy jest przeznaczony do tworzenia aplikacji webowych, a Flask to mikro-framework - określa się go właśnie w taki sposób, ponieważ nie wymaga on określonych narzędzi oraz bibliotek.

Zobaczmy, jak średnio zarabiają Python developerzy, którzy specjalizują się w każdym z tych narzędzi: 

Średnie zarobki programisty Django to 7946 PLN
Programista pracujący z Flask zarabia natomiast średnio 8063 PLN.

Warto tutaj dodać, że odsetek programistów korzystających z Flask był wyższy od tych używających Django - sprawi to na pewno, że ten wynik będzie teraz wyglądał jeszcze inaczej.


Zarobki a rodzaj umowy

W tej sekcji skupimy się na następujących rodzajach umów: umowa o pracę, B2B oraz inne umowy, według których pracują programiści (np. umowa zlecenie). Spójrzmy na liczby:

Na podstawie umowy o pracę zatrudnionych jest ok. 34% całości przebadanej grupy i zarabiają oni średnio 8233 PLN.
Na podstawie B2B pracuje ok. 57% całości. Zarabiają oni średnio 10266 PLN.
Inne umowy ma podpisane ok. 8,9% całości. Zarabiają oni średnio 6505 PLN.

Najniższe zarobki przy innych umowach są powiązane z tym, że juniorzy często dostają od swoich firm umowę zlecenie na początek. Jeżeli chodzi natomiast o B2B, to po odjęciu podatków wychodzi ostatecznie niewielka różnica między B2B a umową o pracę, na korzyść tej pierwszej.

Warto tutaj też zaznaczyć, że kwota dotycząca współpracy B2B to kwota netto na fakturze, a jeżeli chodzi o umowę o pracę to mamy tutaj wysokość faktycznej wypłaty. Dowiedz się więcej o różnicy między umową o pracę, a B2B. 

Na koniec warto zaznaczyć, że umowa B2B jest popularna zwłaszcza wśród seniorów. Pamiętajmy jednak, że tylko 51% pracodawców oferuje płatny urlop przy tego typu współpracy - w przypadku B2B bez urlopu, wzięcie 26 dni wolnych oznacza kwotę na fakturze niższą o ok. 10%. Warto wziąć to pod uwagę w swoich wyliczeniach i przy porównywaniu atrakcyjności ofert. 


Miasto a zarobki

Ogólnie rzecz biorąc, to różnice między regionami nie są tutaj aż tak duże. Zobaczmy więc, jak wyglądają średnie zarobki Python developera w zależności od miasta, w którym pracuje.

Kraków - 7262 PLN
Łódź - 5550 PLN
Poznań - 6930 PLN
Trójmiasto - 6080 PLN
Warszawa - 9292 PLN
Wrocław - 8285 PLN


Branża a zarobki

Na jaką średnią pensję Python developer może liczyć w poszczególnych branżach? Zobaczmy:

Finanse / bankowość / ubezpieczenia - 10294 PLN
Wytwarzanie oprogramowania - 8046 PLN
Telekomunikacja - 7607 PLN
Usługi internetowe - 9046 PLN.

Ogólnie rzecz biorąc, można wywnioskować, że najlepiej opłacającą się branżą (jeżeli chodzi o jakikolwiek język) są finanse / bankowość / ubezpieczenia. Średnie zarobki są tam z reguły najwyższe. Największy odsetek programistów pracuje jednak na podstawie naszych danych w branży Software'owej. 


Wielkość firmy a zarobki

W firmach, które liczą sobie od 51 do 200 osób, zarabia się średnio 7002 PLN.

Spore zarobki przypadają na pracowników firm, w których pracuje ponad 10 000 osób (duże korporacje). Tam średnie wynagrodzenie wynosi 8619 PLN.

Jeśli chodzi o duże firmy, to warto jeszcze zobaczyć, jak średnio zarabia się w organizacjach liczących sobie od ok. 5000 do 10000 pracowników. Wynagrodzenie jest tam na poziomie 7902 PLN. 

Mamy tutaj jeszcze firmy o wielkości od 11 do 50 osób. Średnie zarobki wynoszą w takich organizacjach 6772 PLN.

W firmach liczących od około 1000 do 5000 osób zarabia się średnio 8162 PLN. 

Średnie zarobki w firmach małych, od 2 do 10 pracowników, to 5710 PLN. 

Warto jeszcze przyjrzeć się tutaj temu, jak zarabiają freelancerzy. Ich średnie zarobki wynoszą 10 400 PLN

Największy odsetek programistów możemy w tym przypadku znaleźć w firmach liczących sobie więcej niż 10 000 pracowników. 


Gdzie szukać pracy?

Zarobki już znasz, teraz wystarczy tylko znaleźć swoją wymarzoną pracę. Zapraszamy więc na Bulldogjob!

Oto link do ofert pracy, gdzie Python Developer to główna specjalizacja.

Załóż też konto na Bulldogu, nawet jeśli teraz nie szukasz pracy. Na pewno Ci się przyda, jak zaczniesz się za nią rozglądać!


Podsumowanie

To by było na tyle. Mamy nadzieję, że powyższe informację Ci się przydadzą i pomogą w poszukiwaniu pracy, czy przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Sami jesteśmy ciekawi, jakie statystyki przyniesie nasze kolejne Badanie oraz kolejny rok pod kątem rynku i ofert pracy :) 

Jeżeli coś jeszcze, czego chciałbyś się dowiedzieć lub czymś podzielić przychodzi Ci do głowy, daj znać w komentarzu pod artykułem

<p>Loading...</p>