24.04.20244 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Python Developer - praca i zarobki w Polsce w 2024 roku

Sprawdź, ile zarabia Python Developer w zależności od rodzaju umowy, seniority oraz miejsca zatrudnienia w 2024 roku.

Python Developer - praca i zarobki w Polsce w 2024 roku

Python w ostatnich latach wywołał spustoszenie wśród języków programowania. Szybko się go przyswaja i łatwo się nim posługuje. Jest bardzo uniwersalny – umożliwia tworzenie prostych skryptów, jak i zdecydowanie bardziej skomplikowanych aplikacji backendowych. Wykorzystuje się go m.in. do programowania gier i aplikacji, analizy danych, testowania oprogramowania i tworzenia oprogramowania dla robotów. Ma ogromne możliwości, które specjaliści wykorzystują z coraz większą kreatywnością. 

Python w Raporcie z Badania Społeczności IT 2024 zajmuje 3. miejsce, jak w roku ubiegłym. Jako najczęściej używany w pracy wskazało go 33% badanych. Przed nim uplasował się JavaScript i na miejscu lidera SQL. 

Python umacnia swoją pozycję wśród najpopularniejszych języków programowania, co dostrzec można również w globalnych rankingach. Nie jest więc zaskoczeniem, że coraz więcej osób decyduje się na jego naukę. A co z zarobkami, czy mogą wzbudzić zainteresowanie tak jak sam język? Przekonajmy się.

Python Developer w Polsce 

Konkretnie wśród programistów Python nie jest liderem, chociaż jego 6. pozycja jest dobra i stabilna. Zna go 26% ankietowanych koderów. Przed nim uplasowali się naprawdę mocni gracze. Liderem jest JavaScript z wynikiem 49%, na 2. miejscu znalazł się HTML oraz CSS, a na 3. TypeScript.

Jeśli chodzi o specjalizacje programistyczne, to Python Developerzy pracują na backendzie i fullstacku. 

W dobie sztucznej inteligencji przewiduję, że język ten będzie jedynie zyskiwał na znaczeniu. I choć jego styl oraz składnia, w przeciwieństwie do nadal popularnych języków obiektowych jak Java, C# czy PHP, jest nieco inna, warto skierować na niego uwagę. - mówi Marcin Lenkowski, Senior Software Engineer | @lenkowski_dev

Python na start?

Od czegoś trzeba zacząć i nauka kilku języków programowania na starcie jest trochę jak porywanie się z motyką na słońce – ryzykowne, szalone i (najprawdopodobniej) niewykonalne, a przynajmniej nie na tak wysokim poziomie, aby można było pewnym siebie wkupić się w łaski już doświadczonych programistów. Od Pythona zaczynało 6,8% respondentów. Zdecydowania większość wybierała na początku Javę - 23%. 17% postawiło na C#, 13% na PHP, a kolejno 11% i 7% na JS i TS.

Wniosek? Aktualnie Python jest jednym z najpopularniejszych języków programowania, chociaż rozpoczynający naukę nie wybierają go tak często, jak mogłoby się wydawać ze względu na jego uniwersalność, wszechstronność i łatwość przyswajania. Czas zajrzeć do portfeli Pythonowców. 

Zarobki a rodzaj umowy

W porównaniu z innymi językami programowania, zarobki w Pythonie są średnie. Weźmy pod lupę średnią.

 • UoP - 8 805 PLN
 • B2B - 23 725 PLN

Mediana rozkłada się następująco:

 • UoP - 8 200 PLN
 • B2B - 20 800 PLN

W przypadku UoP mowa jest o kwocie na rękę, przy B2B są to kwoty netto na fakturze.

W dużych miastach i firmach pensje są większe 

Najwięcej zarobią programiści pracujący w firmach zatrudniających więcej niż 500 pracowników. Mogą oni w niej zarobić średnio 10 138 zł na rękę na UoP oraz 23 337 netto na fakturze przy B2B.

Trochę mniej zarobić można w organizacjach, w których pracuje od 500 do 5000 pracowników. Na UoP zarobić można średnio 9 413 zł na rękę, na B2B to 21 704 netto na fakturze.

Duży spadek wynagrodzenia względem wymienionych wcześniej, jest w firmach średnich i małych. W tych 50-500 osobowych na UoP liczyć można średnio na zarobki rzędu 8 313 zł na rękę, na B2B będzie to 19 648 zł netto na fakturze. W tych z zespołem mniejszym niż 50 osóbNa UoP średnie zarobki osiągają kwotę 7 695 zł netto na rękę a na B2B 18 721 netto na fakturze

Zarobki a seniority

Umowa o pracę

Skupimy się w pierwszej kolejności na umowie o pracę. Średnie zarobki Python Developera w zależności od seniority na UoP wyglądają następująco:

 • Junior - 5 977 PLN
 • Regular / Mid - 9 029 PLN
 • Senior - 11 543 PLN

Mediana zarobków Python Developera w zależności od seniority na UoP:

 • Junior - 6 000 PLN
 • Regular / Mid - 8 000 PLN
 • Senior - 10 000 PLN

W każdym z punktów mowa o kwocie, jaką specjalista dostaje na rękę.

B2B

Przyjrzyjmy się, jak kwoty rozkładają się u samozatrudnionych. Średnie zarobki Python Developera w zależności od seniority na B2B:

 • Regular / Mid - 18 414 PLN
 • Senior - 28 981 PLN

Mediana zarobków Python Developera w zależności od seniority na B2B:

 • Regular / Mid - 17 000 PLN
 • Senior - 25 000 PLN

W każdym z punktów mowa o kwocie, jaką specjalista dostaje netto na fakturę.

Gdzie szukać pracy?

Zarobki już znasz, teraz wystarczy tylko znaleźć swoją wymarzoną pracę. Oto link do ofert pracy, gdzie Python Developer to główna specjalizacja. Załóż też konto na Bulldogu, nawet jeśli teraz nie szukasz pracy. Na pewno Ci się przyda, jak zaczniesz się za nią rozglądać!

Aby dowiedzieć się więcej o zarobkach, pracy i technologiach, sprawdź Raport z Badania Społeczności IT 2024.

OFERTY PRACY W PYTHONIE


Przeczytaj również:

<p>Loading...</p>