11.05.20236 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Python Developer - praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile zarabia Python Developer w zależności od specjalizacji, stażu, formy i miejsca zatrudnienia oraz dowiedz się, gdzie szukać pracy jako programista Pythona.

Python Developer - praca i zarobki w Polsce

Python w ostatnich latach wywołał spustoszenie wśród języków programowania. Szybko się go przyswaja i łatwo się nim posługuje. Jest bardzo uniwersalny – umożliwia tworzenie prostych skryptów, jak i zdecydowanie bardziej skomplikowanych aplikacji backendowych. Wykorzystuje się go m.in. do programowania gier i aplikacji, analizy danych, testowania oprogramowania i tworzenia oprogramowania dla robotów. Ma ogromne możliwości, które specjaliści wykorzystują z coraz większą kreatywnością. 

Z początkiem roku TIOBE ogłosiło listę najpopularniejszych języków programowania. Jak wypadł Python? To aktualny lider, który osiągnął wynik 16,36% i poprawił go o 2,78 punktu procentowego w stosunku do roku ubiegłego. Po piętach depcze mu C, który ma zaledwie 0,10% niższy wynik. Jeśli chodzi o miejsce na najniższym stopniu podium, to należy ono do C++, który jednak odstaje od pozostałej dwójki, ponieważ jego wynik to zaledwie 12,21%. 

A co na to statystki na polskiej arenie programowania? Wyraźnie różnią się od tych światowych, ponieważ Python w „Raporcie z Badania Społeczności IT 2023” zajmuje 3. miejsce, awansując tym samym z 4., które było mu pisane rok temu. Za najpopularniejszy język programowania uznało go 32% badanych. Przed nim uplasował się SQL i na miejscu lidera JavaScript. 

Python umacnia swoją pozycję wśród najpopularniejszych języków programowania, co dostrzec można zarówno w światowych, jak i naszych krajowych rankingach. Nie jest więc zaskoczeniem, że coraz więcej osób decyduje się na jego naukę. A co z zarobkami, czy mogą wzbudzić zainteresowanie tak jak sam język? Przekonajmy się!

Python Developer w Polsce 

Wśród Programistów Python nie jest liderem, chociaż jego 6. pozycja jest dobra i stabilna. Zna go 25% ankietowanych koderów. Przed nim uplasowali się naprawdę mocni gracze. Liderem jest JavaScript z wynikiem 51%, na 2. miejscu znalazł się HTML, a na 3. TypeScript. Jeśli chodzi o specjalizacje, to Python Developerzy pracują na backendzie i fullstacku. Zdecydowanie więcej jest jednak specjalistów od Pythona, którzy pracują na backendzie, spośród wszystkich języków programowania jest ich 13%, tak przynajmniej wynika z Raportu. Jeśli chodzi o fullstack, to Python został wspomniany w 6,2% odpowiedzi. 

Maciej Bylina, Dyrektor Departamentu Technologii i Innowacji EOS Poland podkreśla:

„Tworzenie złożonych aplikacji wymaga od programistów sporej wiedzy i znajomości co najmniej kilku technologii. Do sprawnej pracy nie wystarczy już jeden język programowania, oprócz znajomości języka Python trzeba znać także SQL czy JavaScript. (…) Podsumowując, mimo potencjalnie niskiego progu wejścia w programowanie, wciąż przyspieszający rozwój technologii powoduje, że jest to zawód wymagający nieustannego doskonalenia i poszerzania horyzontów.” 

Ale od czegoś trzeba zacząć i nauka kilku języków programowania na starcie jest trochę jak porywanie się z motyką na słońce – ryzykowne, szalone i (najprawdopodobniej) niewykonalne, a przynajmniej nie na tak wysokim poziomie, aby można było pewnym siebie wkupić się w łaski już doświadczonych programistów. Od Pythona zaczynało 7,5% respondentów. Zdecydowania większość wybiera na początku Jave, tak odpowiedziało 23% badanych. 16% postawiło na C#, z kolei 13% na JavaScript.

Wniosek? Aktualnie Python jest jednym z najpopularniejszych języków programowania, chociaż rozpoczynający naukę nie wybierają go tak często, jak mogłoby się wydawać ze względu na jego uniwersalność, wszechstronność i łatwość przyswajania. Głównie Python Developerzy pracują na backendzie, a także znają i stosują inne języki programowania, jak Java, C# i JavaScript. Wiemy więc już o nich całkiem dużo, więc możemy zajrzeć im do portfeli. 

Zarobki a rodzaj umowy

Istnieje przekonanie, że w IT można zarobić kokosy i nie martwić się o niepewną przyszłość. Coroczne raporty i statystyki potwierdzają, że na programowaniu można dorobić się niemałych pieniędzy. To branża bardzo dochodowa, ale i przyszłościowa, ponadto wciąż brakuje programistów w polskich i zagranicznych firmach, więc w kolejnych latach, podobnie jak w ubiegłych, będą podejmowane próby wypełnienia tej luki. 

Jeśli chodzi o Pythona, to w porównaniu z innymi językami programowania, zarobki są średnie. Na umowę o pracę Python Developer zarabia średnio 9502 zł na rękę, zajmując tym samym 7. miejsce na wykresie zarobków w odniesieniu do języka programowania. Bezkonkurencyjnym liderem na chwilę obecną jest GO z zarobkami na poziomie 13 630 zł netto. Na wysokie wynagrodzenie liczyć mogą też specjaliści Swift i C++. 

Nie inaczej pozycja Pythona wygląda na rynku kontraktów B2B. Jak wynika z Raportu, Python Developer z własną działalnością może zarobić ponad dwa razy więcej niż na umowie, średnio 20 204 zł netto, zajmując tym samym 11. miejsce. Przy kontrakcie B2B zmieniła się jednak czołówka. Najwięcej zarabiają specjaliści IT znający Rust, Scala i Ruby. Python najgorzej wypada w zestawieniu zarobków przy zatrudnieniu na umowę zlecenie i o dzieło. Ankietowani przyznali, że ze znajomością tego języka zarabiają 5968 zł na rękę, najmniej spośród wszystkich 8 wymienionych języków w tym rankingu. 

W dużych miastach i firmach pensje są większe 

To raczej nie jest zaskoczeniem i na zmiany w tym aspekcie raczej nie możemy liczyć. Dotyczy to nie tylko programistów, ale wszystkich specjalistów IT. Na umowę o pracę najwięcej można zarobić w Warszawie, ponieważ aż 9466 zł netto, ale niewiele mniej również w Krakowie – 9461 zł na rękę. Na trzecim miejscu jest Wrocław ze średnią pensją dla specjalistów IT na poziomie 8923 zł.

A co z kontraktem B2B? Na wykresie widzimy roszady, również w czołówce. Na największe wynagrodzenie liczyć mogą specjaliści IT zatrudnieni w Krakowie, którzy dostają średnio 19 592 zł netto. Zaraz za stolicą Małopolski jest Łódź z wynikiem 19 515 zł, a na ostatnim miejscu podium uplasowała się Warszawa, w której na kontrakcie można zarobić 19 431 zł

Wysoką pozycję Łodzi w rankingu płac na kontrakcie B2B wyjaśnia Paweł Krasowski, Head of DataArt’s R&D Center Łódź, DataArt:

„Łódź nadal w czołówce na liście miast z najwyższymi wymaganiami co do wynagrodzeń w umowach B2B. Zaskakująco, ale pamiętajmy, że to duże miasto i ważny ośrodek akademicki, kształcący licznych profesjonalistów. Jednocześnie do niedawna działało tam niewiele firm gotowych tych ekspertów zatrudniać. Tę pustkę dostrzegli inwestorzy, którym coraz trudniej konkurować w innych dużych polskich miastach. Ważną rolę odegrały też zmiany w formach świadczenia pracy. Firmy przestały się obawiać współpracy hybrydowej, czy w ogóle zdalnej. To pozwoliło łodzianom zabiegać o stanowiska w międzynarodowych projektach, przekładając się na wzrost zainteresowania rynkiem przez inwestorów.”

Zarobki a seniority

Już wiemy, że jeśli chodzi o Python Developerów, to pracują oni na backendzie i jako fullstack. Te dwie specjalizacje bierzemy na tapetę. 

Juniorzy na backendzie zarabiają średnio 5947 zł na rękę, a jako fullstack 5651 zł, czyli niewiele mniej.

Na poziomie mida mogą liczyć już na zdecydowanie wyższe zarobki, w przypadku backendu prawie dwukrotnie wyższe, ponieważ średnio jest to 9392 zł. Pracując jako fullstack, na konto trafia 8656 zł.

Seniorzy oczywiście zarabiają najwięcej. W tym przypadku spośród wszystkich specjalizacji backend jest najwyżej z zarobkami na poziomie 12 547 zł. Fullstack senior zarobi z kolei 12 174 zł na rękę

Za granicą zarabiają więcej 

Pomimo rosnących zarobków Python Developerów w Polsce wciąż zarabiają oni mniej niż programiści na Zachodzie, pomimo że to właśnie nasi rodacy są postrzegani w kontekście jednych z najlepszych specjalistów IT na świecie. Zgodnie ze statystykami portalu RubyOnRemote średnia pensja Python Developera w Europie to 141 279,5 USD rocznie. Wynagrodzenie na tym stanowisku oscyluje wokół 64 998 – 207 300 USD rocznie. Wciąż jednak polscy specjaliści IT pracują w większości dla polskich firm, taką odpowiedź udzieliło 53% ankietowanych. Dla zagranicznych firm z oddziałami w Polsce pracuje 43%, a tylko 4,6% pracuje w zagranicznych firmach, które oddziałów w naszym kraju nie mają.

Można przypuszczać, że udział zagranicznych firm będzie jednak w kolejnych latach rósł. Na pewno pracę w nich ułatwia praca zdalna, co oznacza, że polscy programiści mają szansę mieszkać w Polsce i zarabiać na europejskim poziomie. To bardzo dobry deal. 

Gdzie szukać pracy?

Zarobki już znasz, teraz wystarczy tylko znaleźć swoją wymarzoną pracę. Zapraszamy więc na Bulldogjob!

Oto link do ofert pracy, gdzie Python Developer to główna specjalizacja.

Załóż też konto na Bulldogu, nawet jeśli teraz nie szukasz pracy. Na pewno Ci się przyda, jak zaczniesz się za nią rozglądać!

Podsumowanie

Jeśli jesteś Python Developerem, to już wiesz, czy zarabiasz powyżej, czy poniżej średniej krajowej na tym stanowisku i czy możesz prosić o więcej, mając twarde dowody, że Twoja pensja nie wpisuje się w nasze krajowe standardy. Z kolei jeśli interesuje Cię Python i chciałbyś rozwijać się w tym kierunku, to masz całkiem klarowny obraz sytuacji wynagrodzenia w tej specjalizacji. Czy to Ci pasuje? Ta decyzja należy tylko do Ciebie.

<p>Loading...</p>