Neuroróżnorodność w miejscu pracy
8.03.20243 min
R&D Viessmann Climate Solutions PL

R&D Viessmann Climate Solutions PL

Gdzie kompetencje mówią za mnie, czyli codzienność kobiet w R&D Viessmann

Poznaj kobiecą perspektywę pracy w IT.

Gdzie kompetencje mówią za mnie, czyli codzienność kobiet w R&D Viessmann

Bycie kobietą w branży IT jest wciąż dla wielu z nich równoznaczne z konfrontacją z patriarchalnymi strukturami, które nadal kreują stereotypy i ograniczenia. Czy macie pewność, że w Waszej firmie tak NIE JEST?

Zatrudniając 77 kobiet w R&D Viessmann, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej kobiecej perspektywie pracy w IT. Gotowi, by usłyszeć szczere opinie naszych koleżanek, zaprosiliśmy je do podzielenia się tym, czego na co dzień doświadczają w naszej firmie, pracując w rolach IT. Nie bez powodu spotkanie odbyło się pod tytułem TechHerWay.

Czy zaskoczy Was odpowiedź na pytanie, czym jest Kobiecość w naszym R&D?

Pierwsze skojarzenia, jakie przywołały nasze dziewczyny, to #zaradność, #wielozadaniowość i gwarancja wysokiej #jakości pracy, połączone z #empatią, wrażliwością na potrzeby innych członków zespołu i wreszcie umiejętność budowania #relacji, tak ważnej we współpracy.

A co doceniamy w pracy jako kobiety?

Swoboda w organizacji czasu pracy to wielki atut, zwłaszcza dla mam, które z powodzeniem łączą pracę z życiem rodzinnym i odbierają swoje dzieci z przedszkola czy szkoły. Nasz work-life balance to zasługa wzajemnego szacunku i zaufania przełożonych do pracowników. Konieczność wizyty u lekarza, czy załatwienia ważnej sprawy, nie stoi na przeszkodzie realizacji zadań. Wszystko jest kwestią dobrej komunikacji z przełożonymi i zrozumienia z ich strony. Jednym słowem elastyczność czasu pracy z pewnością wpływa na zadowolenie z pracy u nas.

Dużo sprzyja temu, by się u nas rozwijać

Okazuje się, że mimo wyzwań wynikających z bycia kobietą w zmaskulinizowanym środowisku zawodowym, praca w naszych zespołach  IT niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Wiedza i wysoki poziom kompetencji, jaki wnoszą nasze dziewczyny na stanowiskach regular i senior, a umiejętność szybkiego uczenia się w przypadku ról juniorskich, wpływają na docenianie kobiet w naszym Centrum i ich promocję na stanowiska Liderskie.

Justyna Madsen, jedna z naszych line managerek, tak opisała leadership w swoim kobiecym wydaniu:

"Patrząc na swoje doświadczenia z poprzednich firm, Tech industry to domena mężczyzn i często kobietom trudno jest się odnaleźć w tej rzeczywistości. W naszym zespole R&D jest inaczej -  panuje kultura otwartej komunikacji i pełny szacunek niezależnie od płci. Z łatwością można rozwinąć skrzydła w wybranym obszarze. Sama tego doświadczyłam, pełniąc rolę Liderki. Mój klucz do sukcesu w zarządzaniu zespołem developerskim w większości męskim? Najważniejsze to czuć się częścią zespołu i dbać o to, by inni też mieli tego świadomość. Pomagają mi moje zdolności interpersonalne oraz kreatywność, aby pokazywać pracownikom, w jaki sposób optymalnie podejść do codziennej pracy i odpowiednio wykorzystać swój potencjał."

Możliwość rozwoju poparta kompetencjami to jeden z czynników, dla których warto do nas dołączyć, niezależnie od płci. Awanse to nie jedyny aspekt rozwojowy w naszej firmie. 

U nas można sięgnąć po nowe kompetencje w Programie Mentoringowym

Przykładem jest Adrianna, która zmieniła swoją rolę w ramach naszej organizacji z Inżyniera ds. Wymagań  i rozpoczęła nową podróż jako Scrum Master w ekscytującym świecie #Embedded. Wszystko dzięki Dorocie, z którą pracowała w zespole #ViCare, a która później wspierała na drodze do zostania wyjątkowym Scrum Masterem. Tak powstał damski tandem mentoringowy, który zaowocował nowymi kompetencjami i trwałą relacją wymiany kobiecych doświadczeń w IT.

Znaleźć właściwych Ludzi na zawodowej ścieżce

Ten aspekt sprzyjającego środowiska pracy dla kobiet podkreśla Monika Jacyna - Head of Project Management 

Na swojej ścieżce zawodowej miałam ogromne szczęście spotkać ludzi, którzy uwierzyli w mój potencjał i dali mi szansę rozwoju. Dzięki ich wsparciu mogłam realizować nowe, ciekawe projekty oraz doskonalić umiejętności w zarządzaniu produktami. Ciężko pracowałam, aby udowodnić, że jestem godna ich zaufania, jednocześnie przekonując samą siebie, że potrafię sprostać nowym wyzwaniom."

Zapytana, co poradziłaby dziewczynom mającym wątpliwości co do wejścia do świata IT, Monika podpowiada:

"Bądź optymistką, wierz w siebie i nie wahaj się poprosić o wsparcie. Zadawanie pytań nie oznacza braku kompetencji, ale jest kluczem do rozwoju. Przekraczaj swoje granice, wyobraź sobie, gdzie chcesz być za kilka lat i konsekwentnie podejmuj kolejne kroki, aby tam dotrzeć."

<p>Loading...</p>