Neuroróżnorodność w miejscu pracy
9.11.20233 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Przełomowe zapowiedzi od GitHuba. Nadchodzi GitHub Workspace

Szef GitHuba zapowiedział podczas Github Universe 2023 nowości dotyczące GitHub Copilot Chat i AI, prezentując przy tym nowe narzędzie GitHub Workspace.

Przełomowe zapowiedzi od GitHuba. Nadchodzi GitHub Workspace

GitHub otworzył swoją konferencję Universe 2023 zwyczajem firm z Doliny Krzemowej - keynotem, który zaprezentował najważniejsze nowości. Tym razem całe 46 minut było poświęcone tylko i wyłączni GitHub Copilotowi i AI. Szef firmy zapowiedziedział GitHub Workspace, który może zmienić rolę programistów na zawsze. Premiera ma odbyć się w 2024 roku, więc na początek przyjrzymy się innym ciekawym nowościom, które będą dostępne szybciej.

Bardziej przydatny GitHub Copilot Chat

Szczerze mówiąc oglądając to wydarzenie, mieliśmy déjà vu. Wydaje się, że o większości z nowych funkcji już była mowa przy okazji ogłoszenia Github Copilot X. Dużo było mowy o przyuczaniu Copilota za pomocą wewnętrznych dokumentów lub kodu, by mógł zapewniać dokładniejsze odpowiedzi i podpowiedzi.

GitHub realizuje też program tworzenia niestandardowych wersji Copilota dzięki  fine-tuningowi na wewnętrznych danych, dokumentach i kodzie organizacji. To na razie faza testów, ale firmy, które wzięły udział w tych testach deklarują, że wyniki są bardzo dobre.

Jedną z ciekawszych nowinek zaprezentowanych na scenie były poprawki do GitHub Copilot Chat. W pierwszej wersji Copilot Chat to po prostu okno przypominające ChatGPT, które ma dostęp do kontekstu w postaci obecnie otwartego pliku. Pozwalało to na zadawanie pytań o kodzie czy generowanie kodu. Z naszych testów wynikało, że jakość odpowiedzi była bardzo różna – znakomita, jeżeli chodzi o podsumowywanie kodu, niezła w przypadku zmian w dotychczasowym kodzie, ale bardzo przeciętna pod kątem generowania nowego kodu.

Chat zyska teraz dostęp do systemu plików i będzie mógł tworzyć nowe pliki za nas. Właśnie tego dotyczyła jedna z demonstracji. Udało się stworzyć przykładową aplikację w Next.js wraz z zależnościami za pomocą krótkiego prompta:

Kolejną dobrą wiadomością jest to, że Copilot Chat można uruchamiać bardziej kontekstowo za pomocą skrótu klawiszowego, co ułatwia proces używania. Rozszerzenie umożliwiające na korzystanie z Copilot Chat trafia też do produktów JetBrains, więc będzie dostępnie już nie tylko w VS Code i Visual Studio.

GitHub Workspace - potencjalny przełom

Zdecydowanie najciekawszą nowością zaprezentowaną na tym wystąpieniu jest GitHub Workspace. Produkt ten umożliwia stworzenie z poziomu GitHuba nowego issue w repozytorium, opisanego w języku naturalnym. AI przeanalizuje jego treść i zaproponuje na tej podstawie specyfikację i plan działania. Jeżeli zostanie ona zatwierdzona, to przejdzie do stworzenia implementacji, a następnie PR. Jeśli przejdzie to przez CI, to pojawi się opcja włączenia zmian do głównej gałęzi. Na każdym z etapów można zareagować i zaproponować swoje poprawki.

Demo możesz zobaczyć tutaj:

To dopiero zapowiedź tego rozwiązania, bo premiera ma być dopiero w przyszłym roku. Jednak to chyba największy przełom we wspomaganiu programistów przez AI. Kto wie, może jeśli będzie to działać wystarczająco dobrze, role się odwrócą i to programista będzie od tej pory wspierać AI, korygując niedociągnięcia?

Może to też znacznie obniżyć barierę wejścia do IT. A to z kolei może skutkować dużo większym chaosem w bazach kodu rozwijanych za pomocą tego podejścia, bo w takim przypadku to AI będzie efektywnie dbać o jakość rozwiązania.

Czas pokaże czy całość będzie działać tak dobrze, jak zapowiada to GitHub, czy może okaże się to nieudanym eksperymentem. Przyszłość zapowiada się ciekawie.


Przeczytaj także:

<p>Loading...</p>