Neuroróżnorodność w miejscu pracy
4.10.20233 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Czy Polska jest w czołówce open-source na świecie?

Poznaj platformę GitHub Innovation Graph i sprawdź, jak wygląda w liczbach świat programowania w skali globalnej.

Czy Polska jest w czołówce open-source na świecie?

Przyczynkiem do napisania jest premiera nowego narzędzia. GitHub zaprezentował GitHub Innovation Graph - otwartą platformę danych i analiz, która dostarcza kompleksowych informacji na temat globalnego wpływu programistów na branżę. To narzędzie częściowo rozwiązuje problem braku rzetelnych danych dotyczących tworzenia oprogramowania. Nie jest to rozwiązanie idealne, bo przecież nie każdy spec IT korzysta na co dzień z GitHuba, ale lepsze takie, niż żadne.

Jak działa Innovation Graph

GitHub Innovation Graph to repozytorium długookresowych metryk, które śledzą tworzenie oprogramowania na całym świecie, sięgając danych z portalu do 2020 roku. Dostarcza kwartalnych aktualizacji kluczowych danych, takich jak liczba pushy, statystyk programistów, repozytoriów, dane dotyczące licencji i informacji biznesowych, trendujących tematów, aż po połączenia branżowe między konkretnymi krajami. Dane są dostępne do pobrania na licencji CC0 1.0.

Kopalnia danych dla wszystkich zainteresowanych

Platforma Innovation Graph ma służyć badaczom, decydentom i programistom. Dostępność danych pozwala na przeprowadzanie rzeczowych analiz i podejmowanie decyzji opartych na faktach, a nie domysłach. Dla programistów dostarcza kontekstu dla ich decyzji karierowych, pomagając dostosować je do globalnych trendów. 

Przy odczytywaniu danych warto wziąć pod uwagę fakt, że metryki dotyczące konkretnych krajów są raportowane tylko wtedy, gdy w danym okresie mierzoną działalność wykonuje co najmniej 100 unikalnych deweloperów.

Polska na tle świata

Skoro dają, to bierzemy. Wzięliśmy pod lupę dane o naszym rodzimym rynku. Trzeba przyznać, że jako Polska wypadamy całkiem nieźle w globalnym raporcie. Ale skupmy się na konkretach.


Git pushe

Pod kątem liczby opublikowanych git pushy jesteśmy na 16. miejscu! Uściślając, byłoby to miejsce 15., jednak prawdopodobnie dla porównania gospodarek USA, Chin i Unii Europejskiej, ta ostatnia została dodana również jako oddzielna pozycja w rankingu. 

W Q1 2023 dobiliśmy do imponującego wyniku 2 421 667 pushy. Wyprzedzamy tym samym takie kraje, jak Indonezja (tuż za nami z wynikiem 2 194 477), Holandia, Włochy, Singapur, Australia czy Turcja. Tuż przed nami są… Chiny, które wyklikały 2 658 923 pushe. W ścisłej czołówce są oczywiście kolejno Stany Zjednoczone (25 930 264), Indie (12 807 610) oraz Brazylia (6 292 476). Niżej w zestawieniu z naszych europejskich sąsiadów znaleźli się Niemcy na 5., Brytyjczycy na 6., Rosjanie na 8., Francuzi na 10. oraz Hiszpanie na 13. 


Repozytoria

Tutaj zajmujemy w tym samym kwartale miejsce 18. z wynikiem 2 974 963 repozytoriów. Tuż za nami jest Australia (2 943 494) a o oczko wyprzedziła nas Ukraina (3 014 295). Na pierwszym miejscu bez zdziwień - USA z liczbą 52526307 repo. Zaraz za nimi Indie z dużo mniejszą liczbą - 29 533 871. Trzecie miejsce to tym razem Chiny. Wysoko z europejskich krajów są Wielka Brytania na 6., Rosja na 7., Niemcy na 9., Francja na 11. i Hiszpania na 14.


Developerzy

Zajmujemy 19. miejsce w rankingu liczby developerów, licząc ich aż 1 109 622. To nadal pierwsza trzydziestka! Za nami są chociażby Wietnam, Tajwan i Turcja. Pierwsi na podium USA to aż 18 326 730 speców. Zaraz za nimi Indie, licząc 11 443 487 developerów. Na trzecim miejscu Chiny, które mogą się poszczycić 8 863 326 specjalistów.

Podsumowanie

Przedstawione przez nas statystyki to tylko fragment tego, co można tam znaleźć. Wszystko jest w miarę czytelnie przedstawione, a bardziej wymagający mogą pobrać surowe dane do obróbki. Po więcej wejdź na https://innovationgraph.github.com.

GitHub Innovation Graph to krok naprzód w zrozumieniu wpływu programistów na światowy rozwój. Dostępność danych, miejmy nadzieję, otwiera drzwi do nowych badań i polityk wspierających rozwój programistów i wzrost gospodarczy. A my jako Polacy możemy się czuć dumni z pozycji, jakie zajmujemy w poszczególnych zestawieniach, biorąc pod uwagę, jak stosunkowo niewielkim krajem jesteśmy :) 

<p>Loading...</p>