31.08.20235 min
Bulldogjob

Bulldogjob

10 książek do nauki AI

Poznaj top 10 książek o sztucznej inteligencji, które każdy entuzjasta lub przyszły specjalista powinien przeczytać.

10 książek do nauki AI

Sztuczna inteligencja (AI) stała się jednym z najgorętszych tematów ostatnich miesięcy. W dużej mierze za sprawą aplikacji AI ułatwiających codzienną pracę (na czele z ChatGPT), ale jej wpływ na naszą codzienność można zauważyć także w prostych aplikacjach na smartfony czy w systemach rekomendacyjnych w platformach streamingowych. Nie można pominąć tu oczywiście zastosowania sztucznej inteligencji w zaawansowanych systemach robiących przełom w medycynie, nauce czy przemyśle. 

W tym artykule przedstawimy listę 10 najlepszych książek o sztucznej inteligencji od Wydawnictwa Helion, które rozszerzą Twoje horyzonty i pomogą Ci zgłębić ten temat.

Dla początkujących

Dla początkujących polecamy publikacje, które przedstawiają historię AI, jej podstawowe mechanizmy oraz obecne zastosowania np. w medycynie, biznesie czy rozrywce:


Jak sztuczna inteligencja zmieni twoje życie

Żeby dowiedzieć się, jak wygląda świat AI i co można dzięki niej zyskać wystarczy ten fantastyczny przewodnik. Ta książka pokaże Ci najciekawsze zastosowania AI i pomoże zrozumieć, jak działa ta technologia. Publikacja spróbuje także odpowiedzieć na pytanie, kiedy sztuczna inteligencja przekroczy ograniczenia swoich twórców. Jeśli zamierzasz zostać specjalistą od sztucznej inteligencji lub po prostu chcesz poznać podstawy tego zagadnienia, ta lektura jest dla Ciebie. 


Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja 25 punktów widzenia

Ta lektura to wyjątkowo wszechstronne wprowadzenie w krajobraz kluczowych problemów związanych ze sztuczną inteligencją. Arcyciekawy zbiór 25 esejów od największych umysłów naszych czasów, gdzie zawarte jest zderzenie różnych poglądów i punktów widzenia: autorami esejów są wybitni informatycy, robotycy, fizycy, ale również osoby związane z kulturą, filozofią i psychologią. To książka, która zmusi Cię do szerszego spojrzenia na jedno z najważniejszych wyzwań naszych czasów.


Sztuczna inteligencja od podstaw

Autor tej publikacji dokładnie wyjaśni Ci złożone zagadnienia dotyczące zarówno podstaw teoretycznych, jak i budowy i zastosowań systemów sztucznej historii. Lektura zawiera także odwołanie do historii rozwoju AI. To prawdziwe kompendium wiedzy na temat tej dynamicznie wkraczającej w nasze życie dziedziny. Książka została napisana w przystępny sposób i może przydać się także jako podręcznik dla studentów takich kierunków jak: informatyka, automatyka i robotyka.


AI dla ludzi i firmy. Potencjał sztucznej inteligencji w biznesie

Jesteś zainteresowany wykorzystaniem sztucznej inteligencji w swojej firmie? Ten przewodnik opisuje zasady tworzenia udanych strategii AI, które mogą przynieść wymierne korzyści biznesowe. Istotną częścią tej publikacji są wskazówki dotyczące ryzyka, kluczowych kwestii, kompromisów i ograniczeń związanych z projektami AI. W lekturze pochylono się także nad przyszłością AI dla przedsiębiorstw. Oczekiwaniom i zagrożeniom z nią związanych.


Uczenie głębokie i sztuczna inteligencja. Interaktywny przewodnik ilustrowany

Po lekturze tej pozycji zrozumiesz, czym jest głębokie uczenie i dlaczego stało się tak popularne oraz jak się ma do innych dziedzin uczenia maszynowego. W książce opisano takie aspekty zastosowań głębokiego uczenia jak widzenie maszynowe, przetwarzanie języka naturalnego, generowanie obrazów, a nawet gra w różne gry. Tutaj już pojawiają się także bardziej zaawansowane treści, bowiem prezentowaną wiedzę uzupełnia praktyczny kod i szereg wskazówek dotyczących korzystania z bibliotek Keras i TensorFlow.

Dla zaawansowanych

Dla bardziej zaawansowanych czytelników przygotowaliśmy propozycje dotyczące głębokich sieci neuronowych i uczenia maszynowego:


Sztuczna inteligencja. Błyskawiczne wprowadzenie do uczenia maszynowego, uczenia ze wzmocnieniem i uczenia głębokiego

Oprócz podstaw programowania w języku Python, znajdziesz tu przejrzyście wyłożone porady i bardziej zaawansowane zagadnienia związane z projektowaniem własnych rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję. Autor bardzo sprawnie wyjaśnia, jak najlepiej zabrać się do tworzenia systemów AI wykorzystujących uczenie ze wzmacnianiem oraz głębokie uczenie. Dzięki temu krok po kroku zrealizujesz pięć praktycznych projektów. To sprawi, że będziesz wiedział, jak zbudować własne inteligentne oprogramowanie przy użyciu najlepszych i najprostszych narzędzi do programowania AI. Co najważniejsze, aby w pełni skorzystać z treści książki, nie musisz posiadać umiejętności programowania.


Sztuczna inteligencja w finansach. Używaj języka Python do projektowania i wdrażania algorytmów AI

Publikacja pokazuje najlepsze modele i techniki wdrażania AI w ramach usług i produktów finansowych, a także analizuje problemy mogące utrudniać to zadanie oraz przybliża ich rozwiązania. Prezentowane przypadki bazujące na doświadczeniu autora są cennym źródłem wiedzy dla każdego, kto chce poznać tajniki dotyczące zastosowania AI w szeroko pojętym świecie finansów.


Deep learning dla programistów. Budowanie aplikacji AI za pomocą fastai i PyTorch

Książka da Ci znakomite podstawy uczenia głębokiego, a następnie stopniowo wprowadzi Cię w zagadnienia sposobu działania modeli DL, ich budowy oraz, co najważniejsze, ich trenowania. Dzięki lekturze poznasz praktyczne techniki przekształcania modeli w działające aplikacje. Liczne wskazówki ułatwiają Ci poprawianie dokładności, szybkości i niezawodności modeli. Oczywiście, w książce nie zabrakło informacji o najlepszych sposobach wdrażania od podstaw algorytmów uczenia głębokiego i stosowaniu ich w najnowocześniejszych rozwiązaniach.


Python i AI dla e-commerce

Ten podręcznik to prawdziwa książka kucharska AI! A to dlatego, że zawiera ona gotowe przepisy na algorytmy optymalizacyjne czy systemy rekomendacyjne, które w sprawny sposób możesz wdrożyć w swoim e-sklepie. I to stosunkowo małym kosztem. Na przykład przy użyciu gotowych programów napisanych w Pythonie. Także takich napisanych przez ogromną społeczność miłośników AI i Pythona.


Uczenie maszynowe z użyciem Scikit-Learn, Keras i TensorFlow. Wydanie III

Oto bestsellerowy przewodnik po uczeniu maszynowym. Przyda Ci się jeśli chcesz wejść w świat machine learningu. Co ciekawe, tutaj także wystarczą Ci minimalne umiejętności programistyczne. Teorię uzupełniają tu liczne przykłady i ćwiczenia. Dzięki temu rozwiązaniu przyswoisz wiedzę o tym jak korzystać z takich gotowych platform produkcyjnych Pythona jak: Scikit-Learn, Keras i TensorFlow. W rezultacie szybko nauczysz się tworzyć działające systemy inteligentne!

Podsumowanie

Sztuczna inteligencja to fascynujący, choć złożony świat, który jest nieustannie w rozwoju. Aby naprawdę zrozumieć jej potencjał i wpływ na nasze życie, warto zgłębić temat, sięgając po specjalistyczną literaturę. Powyższa lista prezentuje różnorodne podejścia do AI – od technicznych, poprzez filozoficzne, aż po praktyczne.

Do 18 września 2023 możesz skorzystać z dodatkowego rabatu 10%, który można połączyć z aktualnymi promocjami procentowymi*.


kod: BULLDOGJOBAI10

Promocja dotyczy wszystkich książek i ebooków z kategorii Sztuczna inteligencja i Uczenie maszynowe.

<p>Loading...</p>