18.07.20224 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Scrum Master – praca i zarobki w Polsce

Sprawdź, ile Scrum Master może dziś realnie zarobić w Polsce.

Scrum Master – praca i zarobki w Polsce

Scrum juz dawno na dobre rozgościł się w polskim IT, lecz nadal czasem podlega wypaczeniom i, które zniekształcają to cenione podejście do pracy. Sporą zagwozdkę może stanowić na przykład sprecyzowanie obowiązków i charakteru pracy Scrum Mastera, choć oczywiście i tutaj z roku na rok sytuacja ulega poprawie. Sprawdźmy zatem, na jakie warunki pracy może dziś w polskim IT liczyć Scrum Master.

Źródła danych o zarobkach

Dane odnośnie faktycznych zarobków pozyskano z produktów rozwijanych przez Bulldogjob – Bulldog Guide’a, czyli narzędzia służącego między innymi do generowania raportów dotyczących zarobków oraz tegorocznej odsłony Raportu z Badania społeczności IT. Należy więc podkreślić, że informacje o zarobkach nie odnoszą się do prognoz, lecz do twardych danych płynących z rynku – ofert (także tych, które nie ujawniają stawek kandydatom) oraz ankiet od samych pracowników IT.

Zarówno Raportem jak i Bulldog Guidem posługiwać można się w swoim zakresie samodzielnie. Zwłaszcza Guide oferuje bogate możliwości generowania automatycznych i dalece spersonalizowanych raportów na temat zarobków na różnych i uwzględnieniem takich czynników jak doświadczenie, znajomość konkretnych technologii, oczekiwana forma współpracy oraz kilka innych – wystarczy założyć konto i wypełnić profil, by uzyskać dostęp do sprawdzonych informacji o tym, jak kształtują się zarobki w poszczególnych specjalizacjach.

Włącz Bulldog Guide

Scrum Master – mediana zarobków 

Przejdźmy do konkretów, czyli tego ile faktycznie w Polsce może zarobić Scrum Master. Jak to zwykle bywa w takich kwestiach – to zależy. Najważniejszą informacją powinno być, że po dwóch latach doświadczenia mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 12,2 tys. zł w przypadku umowy o pracę. Kwota ta, co jest zresztą regułą w zasadzie w całym polskim IT i nie powinno to budzić szczególnego zaskoczenia, zwiększa się do 17 750 zł przy współpracy B2B.

Jak już zaznaczono, powyższe kwoty dotyczą Scrum Mastera z dwuletnim komercyjnym doświadczeniem w branży. Mniej doświadczeni mogą zaczynać od około 9,8 tys, zł w przypadku umowy o pracę oraz 13 750 zł w ramach umowy B2B. Rozpiętość skali płacowej jest jednak w przypadku Scrum Mastera dość duża i najbardziej doświadczeni pracownicy mogą liczyć na zarobki rzędu 23 tys. zł na umowie B2B. 

Należy zaznaczyć, że jest wszystkie kwoty podawane w przypadku umów o współpracę B2B to kwoty widniejące netto na fakturze. Koniecznie jest z jeszcze opłacenie z nich podatku PIT i VAT oraz ubezpieczenia w ZUS zgodnie z wybranymi przez siebie formami opodatkowania i ubezpieczenia. Jeśli zaś chodzi o kwoty podawane przy umowie o pracę, to mamy do czynienia z kwotami netto.

Scrum Master – średnie zarobki w Polsce

Przejdźmy teraz do średniego wynagrodzenia ustalonego na bazie Badania Społeczności IT, będącego swoją drogą największym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Tutaj Scrum Masterzy deklarują, że w ramach umowy o pracę zarabiają średnio 7860 zł. Trzeba przy tym pamiętać, że jest to średnia wszystkim ankietowanych pracujących na tym stanowisku i nie uwzględnia różnic wynikających z doświadczenia. Znacznie lepiej, bo średnio aż 18 997 zł Scrum Masterzy zarabiają na umowach B2B. Można tu także zauważyć ciekawą prawidłowość – o ile w przypadku UoP Scrum Masterzy na ogół są wynagradzani niżej niż Product Managerzy i Product Ownerzy, tak w przypadku współracy B2B stawka się to odwraca i to stanowisko Scrum Mastera jest najbardziej intratne. W przypadku pracy zleceniowej, na podstawie umów cywilnoprawnych, zarobki Scrum Mastera wynoszą w Polsce średnio 4 tys. zł.


Warunki i perspektywy

Co również nie powinno zaskakiwać, na stanowisku Scrum Mastera najlepiej można zarobić w największych polskich miastach. Na czele plasuje się Warszawa, gdzie w grupie składającej się z Product Ownerów, Scrum Masterów i Project Managerów, mediana zarobków wyniosła w minionym roku 12 tys. zł. Dalej plasuje się Trójmiasto, Kraków i Poznań (po 11 tys. zł). 

Dla osób rozważających rozwój kariery w kierunku objęcia stanowiska Scrum Mastera mamy dobre wieści – mimo ciężkich realiów aż 78% w minionym roku otrzymało podwyżkę, zaś 73% spodziewa się jej także w bieżącym roku. Jeśli więc aspirujesz do tego rodzaju kariery, to koniecznie zajrzyj do naszych ofert pracy oraz publikacji na naszym blogu: 

<p>Loading...</p>