18.05.20204 min
Stacey Christiansen

Stacey ChristiansenScrum Master / WriterTaxSlayer

Jak nie powinien postępować Scrum Master

Zobacz, jakie zachowanie sprawi, że staniesz się karykaturą Scrum Mastera. Tekst ma charakter satyryczny i nie ma na celu nikogo obrażać.

Jak nie powinien postępować Scrum Master

Jestem SCRUM MASTEREM! Proszę nie przestawać klaskać. Właściwie to wolałabym, żeby wszyscy wstawali za każdym razem, gdy wchodzę do pokoju. Najlepiej będzie, jeśli ktoś z zespołu programistów będzie stał na czatach i obserwował, czy nie idę właśnie na Daily Scrum. Tak sobie jeszcze myślę, że „Hail to the Chief” grane w tle również nie zaszkodzi. 

Ceremonia scrumowa

Zwróć uwagę na słowo „ceremonia”. To stawia mnie w lepszym świetle. Jestem zbyt ważna, aby uczestniczyć w spotkaniach z kimś takim, jak Ty. Istnieję dla ceremonii — elegancko, sprawnie i bez odstępstw od wytycznych wyraźnie określonych w Scrum Guide. Z wyjątkiem sytuacji, gdy ja, jako Scrum Master, czuję, że Scrum Guide jest głupi. Wtedy przywołuję swój autorytet, aby dostosować te ceremonie do moich potrzeb i rozumienia tego, czego zespół naprawdę potrzebuje.

Daily Scrum

Zaplanuję Daily Scrum na przedpołudnie, specjalnie po to, żeby oderwać Was od pracy, w najbardziej produktywnym momencie dnia. Uważam, że akurat wtedy będziesz miał najlepsze informacje do przekazania zespołowi. Poza tym mój poranek ma określoną rutynę, której nie dam rady zmienić. 

Ach tak - 15-minutowy time-box. Będę egzekwować ścisłe przestrzeganie określonego czasu wypowiedzi. Poświęcę 2 minuty na wprowadzenie i zakończenie spotkania. Każda z tych części będzie trwała minutę. Pozostały czas zostanie równo podzielony pomiędzy członków zespołu.

Upewnij się, że jesteś przygotowany do mówienia przez cały przydzielony czas. Ceremonia potrwa dokładnie 15 minut i ani sekundy dłużej albo krócej. Jeśli po Daily Scrum wymagana jest dalsza dyskusja, nie planuj korzystania z sali konferencyjnej lub virtual meeting bridge, którego używam do Daily Scrum. To są moje miejsca przeznaczone wyłącznie do spraw Scrumowych. Musisz znaleźć inny pokój lub założyć nowy conference bridge Zebranie wszystkich w nowym miejscu spotkania powinno zająć 5–10 minut.

Refinement

Nie da się wystarczająco podkreślić znaczenia ceremonii refinementu. Aby zwiększyć wydajność zespołu, konieczne jest szczegółowe omówienie każdego elementu w backlogu przed dodaniem czegokolwiek do backlogu sprintu. Wszystko, co jest dodawane przez zespół programistów, musi być dokładnie sprawdzone, aby uzyskać zgodę product ownera. Przygotuj, proszę prezentację uzasadniającą Twoją prośbę. 

Ze względu na ogromne znaczenie ceremonii refinementu, wnioski o zmianę terminu tego wydarzenia nie będą rozpatrywane. Zapewnij stabilność swoich systemów i produktów podczas naszych ceremonii. Twoje problemy nie są wystarczająco ważnym powodem do zmiany harmonogramu.

Wolałabym również, aby urlopy i dni chorobowe nie kolidowały z naszym procesem refinementu. Jeśli to nieuniknione, spodziewam się, że załapiesz, o czym była mowa po powrocie. 

Planowanie sprintów

Ze względu na moją umiejętności w zakresie ułatwiania naszych ceremonii refinementu oczekuję, że planowanie sprintu będzie doskonałe. Nawet nie próbuj niczego dopracowywać na tym spotkaniu, nawet jeśli uważasz, że trafiłeś na coś nowego. Trzeba było być bardziej odkrywczym podczas ceremonii refinementu.

Jako Zespół Scrumowy mamy ustaloną prędkość w dostarczaniu każdego sprintu. Aby zapewnić naszemu zespołowi lepszą wydajność, zwiększę oczekiwaną prędkość dla każdego sprintu. Ciągłe doskonalenie, weryfikacja i adaptacja. Moim obowiązkiem, jako Scrum Mastera, jest zapewnianie, abyśmy trzymali się tych obietnic. Zwiększoną prędkość dostarczania łatwo zrozumieć i zaraportować, więc właśnie w ten sposób będę pokazywać, że zespół się rozwija.

Podsumowanie sprintu

Ja poprowadzę podsumowanie sprintu, ponieważ jest to najbardziej jawna prezentacja naszych postępów. Przedstawię i omówię nasze wyniki oraz odpowiem na wszystkie pytania partnerów biznesowych. Wiem, jak z nimi rozmawiać. Jestem ekspertem w mówieniu tego, co interesariusze chcą usłyszeć.

Nikt z zespołu programistycznego nie może dodawać wyjaśnień ani w żaden sposób sugerować, że sprint był niedoskonały. Po raz kolejny zaznaczam, że głównym celem tej ceremonii jest wywarcie wrażenia na interesariuszach.

Retrospektywa

Chociaż czasami możesz czuć się nieswojo podczas Retrospektywy, to jest to czas, w którym ja, jako Scrum Master, oceniam twoje wyniki i uwypuklam obszary, w których musisz się poprawić jako programista oraz członek zespołu. Aby nie zakłócać Twojej pracy, wszystkie sugestie oraz obawy dotyczące Twojego zachowania zachowam na tę ceremonię. Omówimy je na forum.

Jeśli masz problemy z którymś z członków swojego zespołu, powiadom mnie w wiadomości prywatnej. Sprawdzę, czy warto się w ogóle tą sprawą zajmować i jeśli uznam to za stosowne, przedstawię Twoją skargę anonimowo i tak ogólnikowo, jak tylko to możliwe. Szczegółowe odniesienie się do sprawy tylko pogorszy morale zespołu i spowoduje niepotrzebne problemy. Takie rzeczy najłatwiej załatwia się przy pomocy ogólnych sugestii. 

Jako Scrum Master, mam taki obowiązek

Chociaż Wy, jako programiści, możecie mieć problemy lub wątpliwości związane z opisanymi przeze mnie praktykami, to jednak musicie mi zaufać. Brałam udział w szkoleniu i posiadam aktualny certyfikat, który potwierdza, że wiem, co robię.

Waszym zadaniem jest tworzenie kodu, bezbłędnie i w całkowicie stabilnych środowiskach. Ja, jako Scrum Master, jestem tutaj po to, aby Wam w tym pomagać. Tylko moje metody zapewnią Wam sukces. Im szybciej to zaakceptujesz i się z tym pogodzisz, tym prędzej będę mogła się chwalić swoim zespołem!

Teraz gdy wszystko jasne, możecie iść coś zaprogramować.

<p>Loading...</p>