Najczęściej wyszukiwane języki programowania w 2021 r. wg raportu Coding Dojo
Poznaj wyniki raportu przygotowanego dla Coding Dojo na podstawie ofert pracy publikowanych w Ameryce oraz prawie 900 konsultacji ze specjalistami IT.
W tym artykule skupię się na najczęściej wyszukiwanych językach programowania w 2021 r, w które warto inwestować swój czas. Dla lepszego zobrazowania sytuacji uwzględnię też to, co dzieje się na naszym “podwórku” poprzez porównanie Raportu z Badania Społeczności IT w 2022 r.
Amerykański sen
Na całym świecie było widoczne, że w 2020 roku wraz z wejściem na salony międzynarodowe covida wszyscy wstrzymali oddech. Ten spadek ofert pracy w głównych językach również jest widoczny w amerykańskim raporcie. Na szczęście już rok później większość oswoiła się z nową rzeczywistością i zakasali rękawy, ponownie zwiększając zatrudnienie.
W USA ulubieńcem programistów okazał się ostatecznie Python. Nie powinno to nikogo dziwić, skoro ma prostą składnię, dużo przydatnych bibliotek oraz zaliczany jest do jednego z najszybciej rozwijających się języków programowania (obok TypeScript, Kotlin, SQL i Go).
Popyt na większość języków spadł w porównaniu do 2020 r., natomiast nie oznacza to, że w branży IT mamy przestoje. Wręcz duży nacisk na przyspieszoną cyfryzację biznesu i przenoszenie go do chmury zwiększyło zapotrzebowanie na usługi informatyczne.
Z prognozy Gartnera wynika, że do 2025 r. nakłady finansowe w branży IT na rozwiązania chmurowe wzrosną o 51%. Również podkreślają rolę cyberbezpieczeństwa i podzielenia kompetencji specjalistów na mniejsze fragmenty. Dotychczas te wątki były traktowane po macoszemu, natomiast wszystko wskazuje na duże zapotrzebowanie w tym kierunku.
Polskie realia
Dla odmiany w Polsce w 2021 r. królowała Java, a JavaScript (który w Ameryce dopiero wstaje z kolan) i C#, któremu co rok wróży się rychły upadek.
W zakresie najpopularniejszych języków używanych przez programistów na co dzień wygrały technologie technologie przydatne do tworzenia aplikacji webowych jak JavaScript, CSS oraz SQL.
Dlaczego powinieneś wybrać GO?
Mimo że nie wygrał w rankingu, to amerykanie zauważyli właśnie w Golangu największy wzrost zainteresowania pracodawców. To dość młody język (sięgający historią ledwie 2009 r.) natomiast jest używany do najpopularniejszych aplikacji open source jak Netflix, Twitch, Uber, Docker, Kubertnetes czy Google. Zatem, jeśli chcesz być częścią dużych i ciekawych projektów w najbliższych latach, warto rozważyć rozpoczęcie swojej przygody z GO.
Czy dominacja Pythona jest zagrożona?
Wszystko wskazuje na to, że nadal specjaliści będą potrzebni, natomiast skoro jest łatwy w nauce i relatywnie uniwersalny to z czasem coraz więcej doświadczonych programistów go opanuje i potencjalnie rynek może się nasycić.
Co z Javą?
Java jest jak mocna aromatyczna kawa — najwyraźniej nigdy się nie nudzi, ponieważ już wyglądamy kolejnej odsłony JDK 18 (22.03.2022). Z raportu poświęconego wyłącznie Javie, o którym pisałam tutaj >>, wynika, że dobrze sprawdza się mimo wszystko w mikroserwisach, które chcąc nie chcąc są przyszłością.
Co więcej, LTS jest zdecydowanie wiodącym czynnikiem wpływającym na decyzję o uaktualnieniu wersji JDK (25%) do JDK 17 w najbliższych miesiącach.
Co przyniesie 2022 r.
Według raportu Indeed dla Coding Dojo z ameryki wszystko wskazuje na to, że w 2022 r. to właśnie Java będzie najpopularniejszym językiem programowania wraz z Pythonem i SQL.
W naszym Raporcie 2022 ponownie w zakresie znanych języków z wynikiem 56% ponownie wygrał JavaScript (potem CSS i SQL). Natomiast tytuł zwycięzcy przypadł…SQL.
Natomiast najlepiej zarabiają developerzy Scala i Kotlin, które w zestawieniach popularności raczej pozostawały w tyle. Z tradycyjnych technologii najwyżej plasują się spece SQL i Javy.
Na kolejne podsumowania m.in. StackoOverflow czy JetBrains musimy jeszcze poczekać.