Juan Alberto España Garcia
Juan Alberto España GarciaFounder and CEO @ ByteHide

Czy język programowania C# umrze w 2022 roku?

C# jest nieprzydatny, C# umrze, C# jest słabym językiem programowania.
17.11.20215 min
Czy język programowania C# umrze w 2022 roku?

C# to już wymarły język programowania. C# jest nieprzydatny. C# jest słaby. Z pewnością słyszałeś takie wypowiedzi. Przeczytaj ten tekst i samodzielnie zdecyduj, czy warto zajmować się programowaniem w C#.

Zanim zaczniemy, istnieje wiele niewiadomych odnośnie tego języka, szczególnie wśród młodych profesjonalistów lub tych próbujących dostać się do tego sektora; kiedy słyszą C#, mogą mylić go z C lub C++. Teraz chciałbym wyjaśnić pewne sprawy.

Podstawowe informacje o języku C sharp?

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, że C# jest obiektowym językiem programowania firmy Microsoft. Powstał on z potrzeby stworzenia solidnego języka obiektowego, który pozwalałby na budowanie bardziej złożonych programów, do czego nie sprawdzał się starszy Visual Basic .NET

C# to język, który został wydany w 2002 roku i jest stosowany w różnych apkach, włączając w to tworzenie stron internetowych i desktopów. Nie jest więc bardzo stary; porównaj go z PHP, Javą, JavaScriptem i Pythonem, które są znacznie starsze.

Trochę historii języka na platformie

W czasie, gdy pojawił się C#, królowała Java, dlatego Microsoft postanowił stworzyć język bardzo podobny do Javy, ale oparty na C++ i Visual Basic .NET. W rzeczywistości C# wziął się z takiego założenia:

Był C++, dodaliśmy ++, powstała gwiazdka i jest C#.

Nie oznacza to, że C# nie powinniśmy brać na poważnie, oznacza to tylko, że jest to młody język w porównaniu z innymi i że jest o wiele lepszy, niż prawdopodobnie myślisz, więc C# nie umiera, ponieważ jest zbudowany i utrzymywany przez Microsoft.

Co można programować w C sharpie?

C# jest językiem ogólnego przeznaczenia, który można szeroko stosować.

  1. Na desktopie - W C# pisze się również programy desktopowe pod różne systemy operacyjne.
  2. Apki internetowe - Początkowo były one budowane w oparciu o Web.Forms, następnie MVC, a w końcu .NET CORE a teraz jest już dotnet 6 Nie ograniczał się on tylko do tworzenia stron internetowych.
  3. Aplikacje mobilne - W nieudanej próbie stworzono “wycofany” już system operacyjny Windows Phone (który wymaga C# dla swojego backendu), a wraz z premierą Windows 10, a teraz Windows 11, aplikacje dla tego systemu operacyjnego są produkowane w C# (i oczywiście są owocem ewolucji Windows Forms). Jednak na tym nie kończymy, bo jest jeszcze Xamarin Forms. Umożliwia tworzenie między platformowych apkach mobilnych, czyli takich, które działają na systemach operacyjnych Android, iOS oraz Windows.
  4. Gamedev - Jeśli chcesz tworzyć gry wideo, możesz to robić również za pomocą Unity. Nie jestem pewien, czy jesteś zaznajomiony, ale silnik Unity jest napisany w C++ i jest obecnie jednym z najpopularniejszych silników (jeśli nie najpopularniejszym). Dodatkowo gierki pisane w C# pozwalają na konstruowanie aplikacji rozszerzonej rzeczywistości, czyli programów, które pozwalają na tworzenie hologramów wirtualnej rzeczywistości i interakcję z wirtualnym otoczeniem w 3D. W Unity można do tego celu użyć języka C++. Jeśli interesuje Cię rzeczywistość wirtualna, zainteresuj się HoloLens, które jest moim zdaniem jednym z najbardziej zaawansowanych urządzeń na rynku.
  5. Aplikacje AI - Dzięki usługom chmurowym Azure możemy budować usługi sztucznej inteligencji, które łączą się z naszymi apkami za pomocą języka C#.
  6. IOT - Do tego dochodzą oczywiście usługi w chmurze, a także IoT. Używając Arduino lub Raspberry Pi, możesz łatwo pisać w C#, podłączać czujniki i łączyć je za pomocą kodu w C#. Przyda się to w realizowaniu automatyki domowej i inteligentnych domów.
  7. Integracje - C# pozwala również na integrowanie ze sobą usług sieciowych i mikroserwisów wystawiających API.


Kiedy niektórzy mówią, że mogą to osiągnąć, zamiast niego używając Ruby lub PHP, odpowiedź brzmi tak, ale moje pytanie brzmi..

Dlaczego? ?


Jeśli możesz pokryć wszystkie te rzeczy z C#, staje się on niezwykle cenny i chodliwy na całym świecie.

Czy C# umiera?

Nie.

Zainwestowano w niego niemałe środki, aby C# był dziś jednym z wiodących języków, wydając dwa miliardy dolarów na marketing i starając się przekonać specjalistów do wyboru tego języka.

Trzeba pamiętać, że jego siłą jest również platofrma .NET, która jestniesamowicie popularna wśród wielu programistów; gdybyś teraz powiedział, że C# umiera, nie byłoby 88 000 osób zatrudnionych w C# w Stanach Zjednoczonych.

C# daje Ci wiele możliwości rozwoju kariery, a im więcej jest ofert pracy, tym więcej jest możliwości, aby zaprezentować swoje talenty i zdobyć pierwszą pracę jako programista.

Czy warto uczyć się C# w 2022 roku?

C# jest obecny na każde platformie, w tym na desktopie, w zastosowaniach webowych, technologiami przyszłości... Tak więc absolutnie, warto uczyć się C# już teraz, ponieważ to dobra opcja na wejście do branży.

Nie trudno zauważyć, że C# obecny jest wszędzie. Każdy, kto twierdzi, że ten język umiera, jest w błędzie. C# rozwija się w ekspresowym tempie i ciągle pojawiają się w nim nowości.

Ile czasu zajmuje nauka C#?

Jeśli poświęcisz na naukę około godziny dziennie, zrozumienie podstaw C# zajmie Ci około dwóch do trzech miesięcy. Jeśli uczysz się bardziej intensywnie, możesz nauczyć się C sharpa szybciej.

Nie daj się jednak zwieść tej liczbie. Jeśli chcesz być profesjonalnym programistą C#, będziesz musiał poświęcić dużo więcej czasu na jego naukę. Jego solidne opanowanie języka C#, które pozwoli Ci zajść daleko w kontekście zawodowym, zajmuje zazwyczaj co najmniej rok.

W przypadku "siszarpa" Twoja ścieżka edukacyjna nigdy się nie skończy. Zawsze będziesz mógł się nauczyć czegoś nowego. Jednak w ciągu kilku miesięcy powinieneś być w stanie samodzielnie skonstruować kilka zaawansowanych aplikacji.

Zobaczmy, jakie mamy z tego wnioski

C sharpa naprawdę warto się nauczyć. Jeśli znasz podstawy, to nowe umiejętności będą możliwe do wprowadzenia na wielu różnych platformach i możesz także wykorzystać je do innych rzeczy.

Jeśli użyjesz go jako języka Full Stack, to programowanie w C# będzie najlepszą decyzją, jaką podejmiesz. Podobnie, jak w Javie, możesz zakodować wiele różnych od siebie rewirów programowania, ale to też dobra alternatywa dla Pythona.

Oryginał tekstu w języku angielskim przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>