Diversity w polskim IT
Bulldogjob
Bulldogjob

Java 8 nadal najczęściej w biurach. Jak ma się Java w 2022

Sprawdź ulubione narzędzia Javowców i co przyniesie 2022 rok.
8.03.20223 min
Java 8 nadal najczęściej w biurach. Jak ma się Java w 2022

Aby zobrazować Ci prace Java Developerów z USA, Chin, Belgii czy Francji sięgnęliśmy po 10 raport dotyczący produktywności Javowców “Java Developer Productivity 2022”. Poniżej najważniejsze wnioski — sprawdź, czy się z nimi utożsamiasz.

Która Java najpopularniejsza?

Ankietowani zapytani o wersję JDK, z którą pracują na co dzień, wskazali w pierwszej kolejności Javę 8 (37%), a następnie Javę 11 (29%).

LTS jest zdecydowanie wiodącym czynnikiem wpływającym na decyzję o uaktualnieniu wersji JDK (25%), następnie devowie patrzą na bezpieczeństwo (23%) i zgodność (20%). Co koreluje z wcześniejszym wyborem Javy 8 i 11 oraz deklarację 67% ankietowanych na aktualizację do JDK 17 w ciągu maksymalnie 12 miesięcy. Zobaczymy za rok, czy te plany się udały, szczególnie biorąc pod uwagę, że większość programistów nadal używa nadal Javy 8.

Java i mikroserwisy

Na samych początkach uważano, że w Javie niekoniecznie będą się sprawdzały mikroserwisy, natomiast 32% ankietowanych potwierdziło, że aplikacje buduje w oparciu właśnie o nie. Są już obecne w 88% firm w mniejszym lub większym stopniu.

Potwierdza to tylko, że ten rodzaj architektury powoli staje się standardem, nawet w świecie Javy. 

Bezsprzecznie ulubionym frameworkiem do mikroserwisów pozostaje Spring Boot, z którego korzysta 74% ankietowanych specjalistów. Również przoduje w naszym Raporcie z Badania Społeczności IT 2022 wśród Javowców. Nowofalowe frameworki Javy, które miały za zadanie podbić chmurę, takie jak Micronaut czy Quarkus cieszą się nadal znacznie mniejszym powodzeniem. Może się okazać, że nie uda im się przebić do mainstreamu.

Najpopularniejsze narzędzia

Przechodzimy do tego, co tygryski lubią najbardziej, czyli do narzędzi, które ułatwiają codzienną pracę.

Okazuje się, że 36% firm korzysta się z Oracle Java, 27% z OpenJDK, a 16% z AdoptOpenJDK.

W zakresie wirtualizacji i konteneryzacji ankietowani wybierali przede wszystkim Dockera, Kubernetesa i VMware. Natomiast najpopularniejszym kontenerem aplikacji sieciowych jest Tomcat z wynikiem 48%, a dopiero gdzieś daleko za nim JBoss/Wildfly z “marnymi” 15%.

W rozwiązaniach chmurowych przewagę zyskał AWS, którego używa  31% respondentów, dalej Microsoft Azure i Google Cloud Platform.

Do budowania aplikacji developerzy najchętniej używają Mavena (68% ankietowanych) i Gradle (23%). W 2022 r. najpopularniejszym IDE ponownie został wybrany IntelliJ z wynikiem 48%, następnie Eclipse 24% i VSCode 18%.

W technologiach CI/CD na czele stoi Jenkins z wynikiem 46%, a dopiero daleko za nim z 16% GitHub Actions i pozostałe.

Deploy

Deploy może trwać czasem nawet ponad 10 minut minut. Zatem w tym czasie, jeśli programiści Javy mieliby wybór, na co poświęcić “międzyczas”, prawie 1/3 chciałaby się skupić na tworzeniu nowych feature'ów w swoich produktach. Tylko co piąty wykorzystałby ten czas na optymalizację działania swoich aplikacji lub wyższą stabilnością poprzez lepsze pokrycie unit testami. Natomiast z doświadczenia wiemy, że oczekiwanie na deploy to czas mało produktywny i zwykle jest to zbyt krótko, by faktycznie zrobić coś produktywnego.

Co przyniesie 2022 rok?

Już 22 marca zostanie oficjalnie opublikowane JDK 18, z pewnością o tym napiszemy, żeby poinformować Was o wszystkich nowościach. Dodatkowo z samego raportu wynika, że rok 2022 to czas migracji na Javę 17 i przejścia na architekturę mikroserwisową. Tak jak we wszystkich technologiach backendowych chmura będzie grała coraz większą rolę. Jeżeli jeszcze nie masz do czynienia z tymi zagadnieniami, to warto nadrobić zaległości!

<p>Loading...</p>