Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
24.08.20213 min
Paweł Wilkosz
Motorola Solutions Systems Polska Sp.z.o.o

Paweł WilkoszSenior Staff Engineer / Cloud Architect (Microsoft Azure)Motorola Solutions Systems Polska Sp.z.o.o

Chmura Microsoft Azure do rozwiązań rządowych

Poznaj Azure Government Cloud, czyli dedykowaną chmurę dla agencji rządowych do rozwiązań na podstawie koncepcji Cloud Computing.

Chmura Microsoft Azure do rozwiązań rządowych

Lockdown związany z rozwojem pandemii przyniósł trochę interesujących trendów w wykorzystaniu zasobów chmurowych i Cloud Computing. Popyt na takie rozwiązania wzrósł prawie o połowę, a usługi, które już w nim były umieszczone, zwiększyły swój transfer danych prawie dwukrotnie. Migracją do chmury zainteresowane są już nie tylko firmy komercyjne, ale także - coraz częściej - organizacje rządowe. Dostosowując się do nowych trendów, najwięksi dostawcy rozwiązań Cloud Computing wprowadzili do swojej oferty odseparowaną chmurę dla klientów rządowych, spełniające najwyższe rygory bezpieczeństwa fizycznego i cybernetycznego. Rozwiązanie to nosi nazwę Chmura Rządowa (Government Cloud).

Czym jest Azure Government Cloud?

Azure Government Cloud to dedykowana chmura dla agencji rządowych (póki co wyłącznie) USA i ich partnerów, którzy chcieliby tworzyć swoje rozwiązania na podstawie koncepcji Cloud Computing. Żeby móc skorzystać z jej dobrodziejstwa, organizacje zmuszone są przejść rygorystyczne wymagania (zarówno cyberbezpieczeństwa, jak i przepisów związanych z przetwarzaniem danych), takie jak m.in.:

    1. FedRAMP (federalny program zarządzania ryzykiem głównie w zakresie autoryzacji i ciągłego monitorowania produktów i usług w chmurze)
    2. NIST 800.171 (dokument oparty na podstawie federalnej ustawy o zarządzaniu bezpieczeństwem informacji w zakresie przechowywania, przetwarzania i kontrolowania informacji) 
  • IRS 1075 (zestaw wytycznych dla agencji rządowych USA odnośnie kontroli ochrony danych i ich poufności)
  • DoD L4 (Department of Defense L4 - regulacje infrastruktury informacyjnej środowiska chmurowego dla Departamentu Obrony USA oraz organizacji pokrewnych)
  1. …i wiele innych

Gov vs Commercial

Z perspektywy fizycznej Azure Government Cloud wykorzystuje fizycznie odseparowane centra danych i sieci od chmury komercyjnej, z jaką do tej pory mieliśmy okazję pracować. Stąd też lista regionów w chmurze rządowej jest zdecydowanie mniejsza niż w komercyjnej. Gdy piszę ten artykuł, Microsoft chwali się dostępnością w następujących częściach Stanów Zjednoczonych:

  1. US DoD Central
  2. US DoD East
  3. US Gov Arizona
  4. US Gov Texas
  5. US Gov Virginia

Kiedy przyjrzymy się również dostępności poszczególnych serwisów natywnych, bardzo łatwo zauważymy, iż nie wszystkie są wspierane w taki sam sposób, jak w chmurze komercyjnej. Powoduje to niestety troszkę więcej pracy podczas tworzenia, testowania i wdrażania aplikacji, na co programiści powinni zwracać szczególną uwagę.

A co słychać u konkurencji?

Mimo iż Microsoft zdaje się być niekwestionowanym liderem w zakresie dostarczania rozwiązań chmurowych dla agencji rządowych (o czym świadczy liczba regionów oraz klientów, którzy już zdecydowali się powierzyć swoje dane przetwarzaniu chmurowym), Azure nie jest jedynym ich dostawcą.

Pozostali “gracze” również starannie pracują nad rozwiązaniami przeznaczonymi dla struktur państwowych. Google pracuje nad chmurą o nazwie Google Cloud for government, gdzie wśród listy klientów można znaleźć m.in. New York City Cyber Command (scentralizowana agencja utworzona w celu kierowania działaniami w zakresie cyberobrony miasta Nowego Jorku). Amazon wraz ze swoim AWS GovCloud wspiera Armię USA w zakresie planowania i budżetowania. Z kolei IBM oferuje dwa rozwiązania: IBM Cloud for Government oraz SmartCloud for Government, gdzie głównym czynnikiem jest możliwość tworzenia rozwiązań hybrydowych, łączących system on-premise z chmurą    

Podsumowanie

Trend wykorzystania zasobów chmurowych do tworzenia rozwiązań dla infrastruktury IT poszczególnych państw zdaje się nabierać na sile. Polska również oficjalnie dołączyła do grona państw doceniających zalety przetwarzania chmurowego. mObywatel i Jednolity Plik Kontrolny to przykłady systemów już działających w chmurze, a to dopiero początek cyfryzacji, która bez wątpienia czeka nasz kraj.

<p>Loading...</p>