Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
27.12.20212 min
Maciej Olanicki

Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

IntelliJ IDEA 2021.3 dostępne

Nowa wersja popularnego IDE jest już dostępna i przynosi sporo nowości.

IntelliJ IDEA 2021.3 dostępne

Tuż przed końcem roku zespołowi JetBrains rozwijającemu między innymi niezwykle popularne zintegrowane środowisko programistyczne IntelliJ IDEA udało się opublikować nową wersję produktu. Wydanie 2021.3 obfituje w ważne nowości, z których spora część zasługuje na uwagę każdego developera, niezależnie od wykorzystywanych technologii i języków.

IntelliJ IDEA od lat znajduje się w ścisłej czołówce javowywch IDE. Nie należy jednak zapominać, że na bazie tego samego silnika buduje pokaźną liczbę innych, równie udanych narzędzi programistycznych, m.in. PyCharm, WebStorm czy PhpStorm. W ostatnim czasie czeska firma ogłosiła uruchomienie zamkniętych testów nowego, lekkiego edytora Fleet, który ma stanowić uzupełnienie dotychczasowej oferty i konkurencję dla Visual Studio Code.

IntelliJ IDEA 2021.3 – co nowego?

Najważniejszą nowość w ostatnim wydaniu IntelliJ w tym roku stanowi możliwość zdalnej pracy z IDE. Są tu jednak pewne ograniczenia – na razie funkcja ta jest dostępna w wersji beta, zaś docelowo będą mogli z niej skorzystać wyłącznie użytkownicy wariantu Ultimate. JetBrains zaoferowało cały backend, JetBrains Gateway, dzięki któremu do dowolnej instancji IntelliJ można się połączyć z dowolnego miejsca na świecie. Wykorzystać można do tego generowany automatycznie link, SSH lub chmurową usługę JetBrains Space.

Ważną nowość stanowi także funkcja automatycznego rozwiązywania błędów w działaniu IntelliJ IDEA. Gdy z IDE pojawią się jakiekolwiek problemy czy spadki wydajności, wystarczy wybrać Plik > Napraw IDE, aby uruchomiony został kreator rozwiązywania problemów.

Zmiany zaszły także w samym edytorze, w którym odtąd z użyciem skrótu Ctrl/⌘ + rolka myszki można za jednym zamachem zwiększyć wielkość czcionki we wszystkich zakładkach. Nowości z pogranicza UX/UI jest więcej – pojawiło się nowe okno umożliwiające przegląd zasobów dodanych do listy ulubionych, zaś globalna wyszukiwarka wspierana będzie odtąd przez zaawansowane algorytmy uczone maszynowo.

Oczywiście premiera nowej wersji środowiska nie mogła się obejść bez usprawnień w obsłudze konkretnych języków. Na uwagę zasługuje zwłaszcza Kotlin, który wzbogacił się o znany już pracy z Javą system inspekcji warunków o stałych wartościach. Ponadto zaktualizowano także debugger. Pełna lista nowości oraz instalatory nowej wersji dostępne są na stronach JetBrains.

<p>Loading...</p>