Top 10 artykułów IT z 2021 roku
Za kilkanaście godzin będziemy świętować nowy rok, a od jutra przyzwyczajać się do nowej daty. Pesymiści będą rozważać, czy wszystkie podwyżki, inflacja i Polski Ład im dokopie, realiści będą wypatrywać optymalnych rozwiązań, by jakoś sobie poradzić. Natomiast optymiści będą spekulować nad nowymi trendami i rozwojem technologii, za której sprawą będą mieli ciekawe projekty i nowe, ekscytujące zadania.
Zanim wejdziesz w nowy rok, warto zrobić rachunek sumienia i podsumować swoje największe sukcesy i porażki oraz przygotować postanowienia noworoczne. My zaczniemy od przypomnienia Top 10 najciekawszych artykułów, jakie opublikowaliśmy w 2021 r.:
10. Lepszy rydz, niż nic? Czyli historia pewnej rekrutacji
Bardzo życiowy artykuł autorstwa Grzegorza Kielara o motywacji do zmiany pracy, całym procesie rozmów kwalifikacyjnych, desperacji z powodu kończącego się terminu wypowiedzenia i zwątpieniu. Polecam lekturę każdemu, kto chce coś zmienić w swoim życiu zawodowym lub mierzy się ze zwątpieniem we własne umiejętności.
9. 10 narzędzi developerskich, których musisz zacząć używać
Tym razem na tapetę wzięliśmy 10 przydatnych narzędzi developerskich, które pomogą w codziennej pracy. To nie są najpopularniejsze rozwiązania, więc być może ich jeszcze nie poznałeś. Cały artykuł dostępny tutaj >>.
8. Sprawdź te 9 sygnałów ostrzegawczych przed następną rozmową o pracę
Kolejny przydatny artykuł, po którego lekturze powinieneś wiedzieć, kiedy na etapie rozmowy kwalifikacyjnej powinieneś się taktycznie wycofać na z góry upatrzoną pozycję. Szczególnie cenne wskazówki dla osób, które szukają pierwszej pracy lub dawno nie były na żadnej rozmowie. Na pohybel Januszowym praktykom — wszystkie bezcenne 9 flag ostrzegawczych znajdziesz tutaj >>.
7. Firmy IT pierwsze w Polsce wprowadzają 4-dniowy tydzień pracy!
Szczęśliwą siódemkę zajął artykuł naszego redaktora Maćka Pikora z gorącym tematem 4-dniowego tygodnia pracy. Idea ta powoli rozpełza się po świecie i do projektu dołącza coraz więcej firm. Czy to pomoże uzyskać lepszy work-life balance? Czy warto wyrabiać dupogodziny, jeśli nie jest to konieczne? A może to kwestia zautomatyzowania kilku procesów i ograniczenia papierkowej roboty.
6. Nowy Polski Ład a zasady opodatkowania
Polski Ład to burzliwy temat, w którym nadal szykuje się jeszcze wiele zmian. We wrześniu Radca prawny Karol Kozieł zebrał dla Ciebie najważniejsze informacje, byś miał ogólne pojęcie o planowanych zmianach i przygotowania się do nich.
Potem dodano niezbędne podpisy i machina ruszyła. Byś łatwiej podjął decyzję względem formy rozliczania i stracił jak najmniej na tych zmianach — przygotowaliśmy dla Ciebie z kancelarią prawną praktyczny poradnik i kalkulator.
5. Czego nie mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej na stanowisko programisty
W tym artykule znajdziesz najgorsze odpowiedzi na pytania rekrutacyjne związane z kodowaniem, z szerszą perspektywą i ogólnie zachowaniem kandydata na rozmowie, które może zmniejszyć szansę na zatrudnienie. Pamiętaj — nie stosuj tych zasad ?
4. Python Developer — praca i zarobki w Polsce
Python stale zyskuje na popularności i coraz więcej programistów poznaje ten język. Nie dziwne, że każdy chciał porównać jakich zarobków może się spodziewać na tym stanowisku. W tym artykule znajdziesz informacje o stawkach developera Pythona zależnie od doświadczenia, wielkości firmy, miasta i branży.
3. Nauka programowania od zera w 2021 – jak zacząć?
Jakoś wybitnie nas to nie dziwi, ponieważ branża IT kusi laików perspektywą lepszych zarobków. Dopiero po rozpoczęciu nauki okazuje się, że to nie takie proste jak się wydaje po filmach. W tym artykule znajdziesz praktyczne wskazówki jak zacząć swoją przygodę z programowaniem i jaki język wybrać na początek.
2. 10 sygnałów, że należy uciekać z firmy już podczas rozmowy rekrutacyjnej na programistę
Kolejne wskazówki, którą uchronią Cię przed pracą w nieciekawej firmie — tym razem bardziej skupione na rozmowę face to face. Większość z wymienionych sygnałów to drobne szczegóły, które pojedynczo mogą nie zwrócić Twojej uwagi, ale jeśli się lepiej nad tym zastanowisz, mogą Ci zdradzić, jak wygląda komunikacja w firmie czy jak są zorganizowani.
1. Naukowcy celowo wprowadzili wadliwy kod do Linuksa — w imię nauki!
Tytuł artykułu roku 2021 zgarnął oczywiście temat Linuksa autorstwa naszego kolegi Mateusza Lewandowskiego. Powspominaj z nami tę wyjątkową techniczną dramę i sprawdź, dlaczego zabronili ludkom z Uniwerku Minnesoty wysyłać poprawki. Trzymajmy kciuki, by w 2022 r. był to jakiś przełomowy temat techniczny. ?
Podsumowując
2021 r. kręcił się wokół rekrutacji i zmiany pracy. Sprawdzaliście wysokość zarobków i konkurencyjność względem poszczególnych miast. To był dobry rok pełen wielu zarówno treściwych jak też śmiesznych artykułów. Pisanie dla Ciebie to czysta przyjemność, dlatego mamy nadzieję, że zostaniesz z nami na kolejne lata.
PS. Przypominamy, że niebawem zaczniemy badanie społeczności IT 2022, więc trzymaj rękę na pulsie ?
PSS. Szykujemy na początek 2022 r. wielką niespodziankę — jeśli masz pomysł, co to może być, pisz w komentarzu ??
Dziękujemy, że z nami jesteś i do zobaczenia za rok! (tzn. już jutro... ?)