Jak stracić jak najmniej na Polskim Ładzie? [PORADNIK I KALKULATOR]
Jak wskazują autorzy zmian podatkowych, głównym celem Polskiego Ładu jest „stworzenie przyjaznego i sprawiedliwego systemu podatkowego”, w którym „podatki płacone są przez obywateli według zasad fair play, w wysokości adekwatnej do ich możliwości, w duchu sprawiedliwości społecznej”. Czy tak faktycznie będzie - nie nam oceniać
My zajmiemy się odpowiedzią na ważne dla Ciebie pytanie, czyli: jak nie stracić na Polskim Ładzie? Albo, żeby być bardziej precyzyjnym - jak stracić jak najmniej?
Bo niestety, jak już pierwsze analizy nowych regulacji podatkowych dość jasno wskazywały, Polski Ład uderzy przede wszystkim w dobrze opłacanych pracowników i przedsiębiorców na B2B. To właśnie takie osoby stanowią trzon branży IT. Ulga dla klasy średniej, obniżka stawek ryczałtu oraz inne rozwiązania o charakterze osłonowym nieco poprawiły sytuację specjalistów z branży IT, ale wciąż to właśnie oni są mocno narażeni na podwyżkę podatków w przyszłym roku.
Pamiętaj, że czas na podjęcie decyzji powoli się kończy, a po 20 lutego 2022 roku możesz mieć spory problem ze zmianą formy opodatkowania.
Czy podwyżka dotknie także mnie?
Jeśli jesteś programistą, testerem, project managerem lub innym specjalistą IT, a na dodatek zarabiasz powyżej tzw. średniej krajowej, to z dużym prawdopodobieństwem mocno odczujesz w portfelu skutki Polskiego Ładu. Oczywiście, w praktyce bywa różnie i w Twoim przypadku, zamiast stracić, możesz skorzystać na wprowadzanych zmianach i za rok zapłacisz mniej. Wysokość podatków uzależniona jest od wielu zmiennych i dopiero ich szczegółowa analiza pozwoli przewidzieć, jak Polski Ład wpłynie na wysokość Twoich zarobków.
Co w takim razie powinienem zrobić?
Przede wszystkim działać. Naszym zdaniem nie warto pozostawiać sprawy swoich finansów bez kontroli i należy już teraz zastanowić się nad najlepszym przygotowaniem do nadchodzących zmian. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zmieni się wysokość Twoich podatków w przyszłym roku oraz co możesz zrobić, by na zmianach nie stracić, w pierwszej kolejności powinieneś sprawdzić swoją sytuację finansową. Zwróć uwagę przede wszystkim na:
- wysokość zarobków;
- ponoszone koszty;
- planowane inwestycje;
- zakres wykonywanej pracy lub świadczonych usług;
- sytuację rodzinną.
Co dalej?
Jeśli już wiesz, ile zarabiasz i jakie masz koszty, sprawdź swoje zarobki w kalkulatorze, który przygotowaliśmy dla Ciebie we współpracy ze specjalistami z KPPW Legal & Tax. Kalkulator został stworzony specjalnie pod kątem branży IT i pozwoli Ci w prosty sposób oszacować wysokość Twoich dochodów po wejściu w życie Polskiego Ładu. Skorzystaj już teraz!
Co mogę zrobić, żeby zaoszczędzić?
Jeśli jesteś zatrudniony na umowie o pracę, to Twoje możliwości działania są dość ograniczone. Oczywiście możesz przekonać swojego pracodawcę, do podwyższenia Twojego wynagrodzenia, tłumacząc to Polskim Ładem i zmianami w podatkach. Zawsze warto mieć jednak „plan B”, na wypadek gdyby pracodawca nie zrozumiał Twoich potrzeb.
Jeśli prowadzisz już własną działalność gospodarczą i samodzielnie rozliczasz się z Fiskusem, to masz ułatwione zadanie, ponieważ nie musisz negocjować ze swoim pracodawcą. Teraz pozostaje Ci tylko ustalić, która forma opodatkowania będzie dla Ciebie najlepsza w nowym roku. W tym celu wpisz do naszego kalkulatora swoje roczne zarobki i koszty, a kalkulator policzy, ile wyniesie Twój dochód na rękę, w przypadku poszczególnych form opodatkowania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co zmieni Polski Ład w Twojej sytuacji i jak się do niego najlepiej przygotować, przeczytaj nasz Poradnik Polski Ład, w którym zebraliśmy całą wiedzę, która jest Ci potrzebna, by podjąć właściwe decyzje.
Poradnik jest dostępny za darmo po zalogowaniu się do konta użytkownika - skorzystaj już teraz i optymalizuj swoje finanse, by zachować jak najwięcej z wypłaty.
Partner materiału: