21.02.20202 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Powstaje ,,GitHub dla danych''

Poznaj Gretel, przyszłą platformę do dzielenia się danymi, tworzoną przez byłych pracowników takich gigantów, jak Google czy Amazon.

Powstaje ,,GitHub dla danych''

Grupa byłych programistów i inżynierów z Google, AWS oraz Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, założyła startup o nazwie „Gretel”. Ma on pomóc deweloperom w bezpiecznym dzieleniu się wrażliwymi danymi, aby wspierać się nawzajem w pracy.

Potrzeba matką wynalazków

Alex Watson, jeden ze współzałożycieli, stwierdził, że problem słabego dostępu do danych, które mogą pomóc programistom w budowaniu nowych funkcji lub rozwijaniu innowacyjnych pomysłów, może się pojawić w każdej firmie. Dane są często pod kluczem, a dostanie się do nich, oznacza przekopywanie się przez mnóstwo procedur. Albo prościej, deweloperzy nie zawsze potrzebują pełnego dostępu do danych użytkownika, a jedynie do małej części, a w wielu przypadkach, mogliby oni sporo skorzystać na większej ich ilości.

Watson podkreśla również, że Github pomógł programistom w dzieleniu się kodem źródłowym i umożliwił rozmaite kolaboracje. Nie istnieje natomiast nic pokroju Githuba dla danych, a zanotowano trochę przypadków ciekawego ich użycia.

I tak właśnie powstał Gretel.

Jak działa Gretel

Startup jest obecnie w fazie rozwoju oprogramowania, które pozwoli na w pełni anonimowe przekazywanie danych, również tych wrażliwych. Gretel korzysta z uczenia maszynowego, które pomoże w kategoryzowaniu informacji (na przykład, imiona, nazwiska, adresy i inne identyfikatory). System sztucznej inteligencji będzie natomiast określał zasady dostępu, które będą różne w zależności od wrażliwości przekazanych danych. Ogólnie startup planuje obciążać klientów kosztami miarodajnymi do konsumpcji.

Pomysł i potencjalne wykonanie muszą się podobać, bo startup już zyskuje duże zainteresowanie inwestorów. Jak na razie udało się zebrać 3.5 miliona dolarów na rozruch i wystartowanie z platformą. 

Plan jest taki, żeby Gretel stał się dostępny za około pół roku.

Podsumowanie

Gretel to ciekawa inicjatywa, a to, co chcą stworzyć, może się okazać bardzo przydatne dla programistów. Jednak zabawa z danymi, zwłaszcza tymi wrażliwymi, to nadal wysoce ryzykowna sprawa. Nie bez powodu wiele firm zamyka je na klucz i barykaduje mnóstwem wykańczających procedur. 

Uspokoić może jednak fakt, że platformę rozwijają byli pracownicy technologicznych gigantów oraz Narodowej Agencji Bezpieczeństwa, więc jest spora nadzieja, że te dane naprawdę będą bezpieczne.

<p>Loading...</p>