Diversity w polskim IT
Michał Jagodziński
Michał JagodzińskiRadca prawny @ PrawoMichała.pl

Czy można wrzucić rower w koszty na B2B

Sprawdź, kiedy możesz zaliczyć rower w koszty działalności jednoosobowej oraz dlaczego to bardzo korzystna opcja pod kątem podatkowym.
17.04.20243 min
Czy można wrzucić rower w koszty na B2B

Choć inflacja nieco odpuszcza, to rosnący ZUS i wysokie koszty prowadzenia biznesu wciąż nie rozpieszczają przedsiębiorców i samozatrudnionych. Początek roku to czas wyboru formy opodatkowania i poszukiwania oszczędności podatkowych. Jednym z pomysłów może być tutaj zakup środka transportu, który można wrzucić w koszty.

Samochód, hulajnoga, a może rower?

Nikt nie ma wątpliwości, że w koszty firmowe można wrzucić samochód, nawet, jeśli działamy na B2B, a siedziba naszej firmy znajduje się w naszym domu. Co jednak z innymi środkami transportu, które mogą być wykorzystywane w celach rekreacyjnych, jak np. rower? 

O tym decyduje przede wszystkim przeznaczenie roweru. Jeśli jesteśmy w stanie wykazać, że będziemy wykorzystywać rower w naszej działalności gospodarczej, żeby np. dojeżdżać do klientów, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrzucić go w koszty. W takim przypadku ewentualne korzystanie z roweru w innych celach, np. rekreacyjnych może mieć (przynajmniej teoretycznie) wyłącznie incydentalny charakter.

Czy możemy wrzucić w koszty rower, jeśli mamy już samochód „na firmę”?

Do pewnego czasu wiele wątpliwości budziła możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na dodatkowy środek transportu. Niektórzy twierdzili, że jeśli w naszej firmie jest już np. auto, to nie możemy rozliczać roweru. Tymczasem, przepisy nie narzucają nam w żadnym miejscu obowiązku ograniczania się z jednego środka transportu i jeśli jesteśmy w stanie wykazać konieczność korzystania z roweru w celach służbowych, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wrzucić go w koszty. 

Na wypadek zainteresowania ze strony kontroli skarbowej zawsze można zwrócić im uwagę, że choć samochód to dobry i szybki środek transportu, to nie wszędzie dojedzie, może utknąć w korkach albo się zepsuć, a konsekwencje nie dotarcia w terminie na zaplanowane spotkanie mogą być dla przedsiębiorcy bardzo dotkliwe. M.in. na takie właśnie okazje przyda się nam rower lub hulajnoga.

Jaka jest przewaga roweru nad autem?

Poza ceną (choć zdarzają się naprawdę drogie rowery) i ekologią, rower dla przedsiębiorcy ma jeszcze jedną przewagę nad samochodem. Możemy wrzucić w koszty aż 100% wydatków poniesionych na ten cel (a nie 50%, jak to zwykle będzie w przypadku samochodu). W 100% możemy odliczyć również VAT, a naszym kosztem będą również usługi serwisowania.

Bardziej problematyczne będzie podatkowe rozliczenie odzieży ochronnej, czy kasku, choć już np. motocyklistom niekiedy się to udaje. 

A co z rowerem stacjonarnym?

Choć wydaje się to nieco absurdalne, to zdarzają się również próby rozliczenia w kosztach firmowych programistów sprzętu do ćwiczeń, jak np. rower stacjonarny, czy orbitrek. Wbrew pozorom nie musi być to skazane na porażkę. Niezbędnym warunkiem jest jednak zatrudnianie pracowników, ponieważ tylko w przypadku takich sytuacji urzędy skarbowe dopuszczały taką możliwość.

Przykładowo, w interpretacji z dnia 6 października 2015 roku, Izba Skarbowa w Warszawie przyznała rację wnioskodawcy, który chciał mieć możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup sprzętu do ćwiczeń dla pracowników.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynikało, że Wnioskodawca poniósł wydatki na zakup sprzętu w celu zapewnienia swoim pracownikom możliwości ćwiczeń co wpłynie na poprawę ich kondycji fizycznej, a ta z kolei przełoży się na wzrost wydajności pracy. Wspólne ćwiczenia wpłyną zaś na zintegrowanie pracowników z pracodawcą. Zdaniem Izby Skarbowej jeżeli w istocie cel zakupu i wykorzystanie sprzętu do ćwiczeń będzie zgodne z przedstawionymi warunkami to wydatki na jego zakup mogą stanowić koszt uzyskania przychodu.


Więcej na temat kosztów na B2B w artykule Co można bezpiecznie wrzucić w koszty na B2B.

<p>Loading...</p>