Bulldog Guide – multitool dla polskiego IT
Branży IT, również tej rodzimej, pracownicy innych gałęzi mogą pozazdrościć między innymi w zakresie dostępu do danych na temat oferowanych zarobków, warunków i deklarowanych standardów pracy panujących w konkretnych firmach czy w końcu insiderskich wiadomości pochodzących od licznych społeczności programistów.
Realia pracy w polskim IT – skąd czerpać wiarygodne dane?
Mimo to wciąż nie można powiedzieć, aby rynek porażał liczbą narzędzi pozwalających na zdobycie wyczerpujących informacji na temat konkretnych stanowisk i firm, oraz wysokości zarobków. Rzecz jasna IT przoduje pod względem liczby ofert pracy, które otwarcie informują o widełkach, ale wciąż nie jest to standardem.
Inną przeszkodę może stanowić to, że nie zawsze do końca wiadomo, ile powinien zarabiać określony poprzez umiejętności i doświadczenie pracownik IT na pożądanym stanowisku. Oczywiście można mieć co do tego jakieś szacunki, ale z reguły wymaga to już kilkuletniego doświadczenia w branży i obycia z panującymi nad Wisłą realiami. Do tego dochodzą ograniczone możliwości personalizacji ofert, dostosowywania ich do swoich konkretnych wymagań, oczekiwań.
Rozwiązaniem tych problemów może być Bulldog Guide, o którym można powiedzieć, że dla developera stanowi swoisty multitool, szwajcarski scyzoryk, jeśli chodzi o dostęp do bieżących i odzwierciedlających faktyczne informacji o realiach polskiego IT. W jednej aplikacji uzyskać można dostęp do takich funkcji, jak licznik skal płacowych, kalkulator podatkowy, czy silnik serwujący spersonalizowane oferty pracy.
Indywidualny raport
Jedna z najważniejszych funkcji Bulldog Guide’a pozwala na wygenerowanie indywidualnego raportu na temat zarobków. To właśnie ona umożliwia zapoznanie się z informacjami na temat realiów panujących na rynku w zakresie faktycznych zarobków z rozróżnieniem na m.in. formę współpracy. Kluczowym aspektem jest tu właśnie indywidualność raportów – to, że są one dalece spersonalizowane i dostosowane do potrzeb samego użytkownika.
Aby bowiem skorzystać z tej funkcji, konieczne jest utworzenie profilu kandydata. Jest to krótki formularz, w którym użytkownik Guide’a uzupełnia kluczowe dla generowania raportu informacje. W pierwszej kolejności wskazuje się stanowisko, następnie poziom doświadczenia.
Kolejny segment pozwala na wskazanie znajomości konkretnych języków programowania i technologii (wraz z liczbą lat komercyjnego doświadczenia). Dalej mamy dodatkowe technologie oraz informacje związane już mniej z techniką, a bardziej z pracą – wskazujemy swoje preferencje w zakresie pracy zdalnej i relokacji, lokalizacji, formy współpracy i zarobków.
Tyle wystarczy, by wygenerować indywidualny raport, gdzie widoczna jest skala płacowa. Uwzględnia ona informacje pochodzące zarówno od specjalistów o profilu możliwie jak najbliższym do wprowadzonego przez użytkownika, jak i z aktualnych ofert pracy. Co ważne, także tych ofert, w przypadku których pracodawca nie udostępnia widełek publicznie.
Comiesięczny raport zarobków
Rozwinięciem koncepcji możliwości generowania szczegółowego raportu na temat zarobków, które w dodatku będą możliwie jak najbardziej spersonalizowane, dostosowane do wprowadzonych przez użytkownika jest funkcja generowania comiesięcznych zarobków, a zatem kolejny komponent w naszym multitoolu.
Założenia są dość proste – funkcja ta pozwala na automatyzację procesu generowania zarobków, tak aby deweloper nie musiał tego robić ręcznie. Działa to tak, że na jego adres mailowy co miesiąc trafia indywidualny raport zawierający najświeższe informacje na temat płac w IT. Wszystko to skrojone jest na miarę wprowadzonego wcześniej użytkownika kandydata, który oczywiście można dowolnie modyfikować na potrzeby zmieniających się potrzeb.
Comiesięczny raport zarobków pozwala więc na bieżąco sondować sytuację w sposób automatyczny – nie trzeba już na bieżąco samodzielnie śledzić ofert czy innych źródeł, by zachować aktualny ogląd sytuacji i dostęp do najświeższych informacji.
Kalkulator zarobków
Kolejna funkcja Bulldog Guide’a to kalkulator zarobków, który swoją nazwą zdradza lwią część swojej funkcjonalności. Pozwala on na przeliczenie kwot brutto, netto i tzw. na rękę z uwzględnieniem różnych wykorzystywanych nad Wisłą form współpracy oraz preferencji podatkowych. Jeśli zatem dysponujemy informacjami na temat wysokości płac pochodzących z raportów lub dowolnymi innymi kwotami, to dzięki kalkulatorowi zarobków szybko dowiemy się o wysokości nakładanych podatków i poznamy końcowe wynagrodzenie.
Do wyboru mamy trzy opcje wynikające z dostępnych form współpracy: tradycyjną umowę o pracę, umowę B2B wykorzystywaną przez jednoosobowe działalności gospodarczą oraz współpracę w ramach spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W pierwszym wariancie jest to po prostu przelicznik kwoty brutto na netto (czyli na UoP – na rękę), przy czym należy uwzględnić to, czy w grę wchodzi relokacja.
W przypadku umów B2B konieczne jest wprowadzenie kwoty netto na fakturze oraz kosztów prowadzenia działalności, a także określenie, czy dostępne są ulgowe stawki na ZUS, a także czy użytkownik decyduje się na opłacanie ubezpieczenia chorobowego. W przypadku spółek z o.o. określamy natomiast, czy opłacane przez nie podatki wynoszą 9% (stawka dla małych firm) czy 19% przychodu.
Wystarczy teraz zatwierdzić dane, by otrzymać szczegółowe informacje o końcowych faktycznych zarobkach.
Spersonalizowane oferty pracy
Ustaliliśmy już, że na potrzeby generowania indywidualnych raportów o zarobkach w polskim IT konieczne jest wypełnienie przez użytkownika profilu kandydata. Raporty te nie są jednak jedynym zastosowaniem wprowadzonych danych. Te są bowiem także wykorzystywane do generowania dla nich spersonalizowanych list ofertami pracy.
Wszystko przebiega automatycznie – po wypełnieniu profilu kandydata, dostosowane do niego oferty będą już czekały na niego w tym module. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by swoje parametry dalej modyfikować i zestawiać je np. z ofertami pochodzącymi z innych miast. W ten sposób mamy do czynienia nie tylko z dostosowanym do indywidualnych potrzeb jobboardem, ale też przejrzystą porównywarką.
Aplikowanie profilem
Gdy już znajdziemy interesującą ofertę, to Bulldog Guide może posłużyć do znacznego uproszczenia i automatyzacji procesu aplikowania na dane stanowisko. Wszystko to za sprawą funkcji aplikowania profilem. Pozwala ona na wyeliminowanie z procesu aplikacji na dane stanowisko konieczności korzystania z CV. Wszystko bowiem odbywa się z użyciem danych wprowadzonych na etapie tworzenia profilu kandydata.
Aby skorzystać z tej funkcji, wystarczy w oknie aplikowania na ofertę skorzystać z opcji aplikowania profilem, a nie z użyciem CV – wystarczy ustawić na odpowiednią pozycję przełącznik. Wówczas wczytany zostaje profil, który zresztą możemy z poziomu panelu aplikacji również zmodyfikować. Warto zaznaczyć, że osobno wprowadzić należy aktualne dane kontaktowe, gdyż nie są one w żadnym zakresie zbierane podczas tworzenia profilu kandydata.
Multitool dla polskiego IT
Tysiąc słów opisujących funkcjonalność naszego multitoola nie zastąpi osobistego doświadczenia z Bulldog Guidem. Dlatego wszystkich zainteresowanych zachęcamy do samodzielnej eksploracji i już dziś możemy podzielić się informacją, że opracowaniu są kolejne funkcje, które jeszcze bardziej uproszczą dostęp do wartościowych i aktualnych informacji na temat polskiej branży IT.