#321 DevOps: Użycie Dockera do rozwijania i wdrażania aplikacji

 • 23.11.2019
 • Warszawa
 • dzień
 • Udział bezpłatny
Typ szkolenia
Warsztat - Krótsze praktyczne ćwiczenia w większych grupach

Tryb szkolenia
 • W ciągu dnia

Adresaci szkolenia
 • Programista/Architekt

Opis szkolenia

Podsumowanie:

Wydarzenie adresowane trzem grupom: - deweloperom, którym póki co działa, lub przynajmniej co drugi raz, o ile nikt nie zapomniał dopisać nowych zależności aplikacji do dokumentacji, - testerom, którym nie działa to co przed chwilą jeszcze działało na laptopie dewelopera, - operatorom którzy wdrażają aplikacje, które podobno gdzieś u kogoś kiedyś działały.

Pokażemy, jak za pomocą prostych narzędzi (Docker oraz docker-compose) można zbudować proces dewelopersko-QA-wdrożeniowy możliwie odporny na problem SOA#1.

Opowiemy o alternatywnych podejściach, skupiając się na ruchu DevOps.

Wymagania techniczne: - Znajomość systemu operacyjnego Linux. - Umiejętność pracy z konsolą. - Własny laptop z Linuxem (może być VM - np. Vagrant, sugeruję: Debian Buster lub Ubuntu) i działającym Dockerem (>= 18.02) oraz docker-compose. - Sugerowane minimum 4GB RAM. - Edytor tekstu z którego umiesz wyjść (i który wygodnie edytuje pliki znajdujące się wewnątrz VM jeśli masz VM).

Do warsztatu konieczna jest pewna znajomość konsoli systemu Linux. Temat konteneryzacji i Dockera wdrożymy od kompletnych podstaw. Żeby pokazać proces deweloperski, podczas warsztatu stworzymy (lub ściągniemy) minimalną aplikację opartą o Python/Flask - do warsztatu.

Znajomość Pythona nie będzie potrzebna.

Dla uczestników przewidziany jest lunch w formie pizzy oraz przerwy kawowe.

Agenda:

 1. Wstęp
 2. Mini apka i jej środowisko pracy
 3. Problemy, które próbuje rozwiązywać ruch DevOps.
 4. Continuous [...]
 5. Podstawowe polecenia Dockera
 6. Obrazy vs kontenery
 7. Budowanie kontenerów
 8. docker-compose
 9. Sieć w Dockerze
 10. Docker, a Jenkins
 11. Docker, a bezpieczeństwo
 12. Docker deployment

Dodatkowe informacje: W trosce o jakość warsztatów jesteśmy zmuszeni ograniczyć liczbę uczestników. Kwalifikacja odbywa się na podstawie odpowiedzi udzielonych w formularzu zgłoszeniowym oraz - w dalszym kroku - kolejności zgłoszeń. Potwierdzenie udziału w warsztatach otrzymasz najpóźniej na 7 dni przed planowaną datą wydarzenia.


Zapisz się na kurs
Organizator szkolenia - StacjaIT - skontaktuje się z tobą w celu dokończenia procesu rejestracji