30.12.20222 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Top 10 artykułów technicznych dla IT w 2022 roku

Sprawdź, jakie artykuły techniczne dla branży IT były czytane najczęściej w 2022 roku. Co obstawiasz?

Top 10 artykułów technicznych dla IT w 2022 roku

Tak jak sałatka warzywna to nieodłączna część grudniowego jadłospisu Polaków, tak koniec roku to już tradycyjnie czas podsumowań. 2022 na pewno do nudnych nie należał. Abyście mogli rozwijać się w programowaniu, testowaniu, analizowaniu i wszystkim innym, co specjalista IT może robić zawodowo, dostarczamy Wam regularnie przydatne tutoriale, opisy nowych narzędzi, frameworków, porównania. Wyklikaliśmy ze statystyk 10 takich właśnie tekstów, które najczęściej odwiedzaliście przez ostatnie 12 miesięcy. Oto one:


1. Jak używać Flexbox w CSS (przykłady)

Flexbox to funkcja, która pozwala na łatwe zaprojektowanie responsywnego layoutu w CSS. Artykuł przygląda się kilku praktycznym przykładom jej użycia.


2. Samouczek Regex - ściągawka z przykładami

Ten samouczek uczy, jak używać wyrażeń regularnych regex do wyciągania dowolnych informacji z tekstu, oraz jak zachować pełną kontrolę nad wynikami wyszukiwań.


3. Apache Kafka - opis działania i zastosowania

Konkretnie i na temat - tekst o tym, od czego zacząć swoją przygodę, z jakich narzędzi korzystać i kiedy warto zastosować rozwiązania Kafki.


4. 6 projektów w Pythonie, które ukończysz w weekend

Temat wpasowujący się w trwający dla niektórych nadal urlop świąteczno-noworoczny. Jeśli takiego nie masz, najbliższy weekend i tak wystarczy. Projekty do wyklikania w Pythonie.


5. CSS w końcu doczekał się if/ilse!

To co prawda tekst jeszcze z 2021, ale w 2022 nadal jest w top 10 najczęściej czytanych :) Poczytajcie, jeśli jeszcze nie kojarzycie tego konceptu.


6. var, let i const - hoisting i zasięg w JavaScript

Artykuł opisuje właściwości słów kluczowych var, let oraz const w JavaScript. Skupia się na tym, jak w każdym przypadku działa hoisting i jaki mają zasięg.


7. Jak cofnąć commit w git

Tak, po dwóch latach to nadal jest w top 10!  Żaden wstyd tam czasem zajrzeć 🙈 Niech pierwszy rzuci kamieniem ten... i tak dalej.


8. Prosto o WebSocket

WebSocket pozwala użytkownikowi wysyłać i odbierać wiadomości na serwerze. W topie znalazł się też artykuł mówiący o tym, kiedy warto go wykorzystać oraz jak zaimplementować prosty klient i serwer w JavaScript.


9. CSS: Jak zoptymalizować obrazek tła

Trzeci tekst dotyczący CSS w tym zestawieniu. Instrukcja zbudowania prostego hero bannera, wykorzystującego do tego obrazy tła CSS. Przy okazji tekst podpowiada, jak zwiększyć wydajność strony, optymalizując hero banner.


10. Zaawansowana wizualizacja danych z Matplotlib w Pythonie

Ponownie Python. Tym razem instrukcja do tego, w jaki sposób przeprowadzić wizualizację danych z Matplotlib w Pythonie na takich przykładach, jak wykres konturowy, czy widżety. Jeden z najdłuższych objętościowo tutoriali na naszym blogu.

Podsumowanie

Coś z tej listy przydało Wam się w tym roku? Dajcie znać w komentarzach. Ciekawi jesteśmy, które z tych tekstów pojawią się w zestawieniu top 10 najchętniej czytanych również za rok 🙃 

<p>Loading...</p>