2.11.20216 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Polski Ład klepnięty

Zobacz co Cię czeka wraz z nowymi podatkami

Polski Ład klepnięty

W piątkowe popołudnie, gdy wielu Polaków już ruszało w podróż, by odwiedzić groby bliskich, Sejm przypieczętował podatkową rewolucję. Polski Ład staje się rzeczywistością. Zacznie obowiązywać od stycznia 2022 roku. Według rządzących nowy system podatkowy ma być nowoczesny, sprawiedliwy i konkurencyjny. Czy taki będzie? Zdania są podzielone. Ustawa czeka już tylko na podpis prezydenta.

Ustawa w piątek trafiła znów do Sejmu po tym, jak Senat zaproponował swoje poprawki. Część z nich, ułatwiających życie podatnikom niestety została odrzucona. M.in przedłużenie vacatio legis ustawy do 2023 roku. 


Ważnym czynnikiem, który wpłynie na to, czy finalnie zyskamy, czy stracimy, jest inflacja, której się nie spodziewano w momencie pisania ustawy. 


Dla przykładu: 

Przykładowo – jeżeli ktoś zarabia 4 tys. zł brutto na umowie o pracę, to na Polskim Ładzie miesięcznie zyska 114 złotych. Jeżeli średnioroczna inflacja wyniesie 4 proc., po roku realna wartość miesięczna pensja takiej osoby spadnie o 116 złotych. Czyli pomimo zysków na rządowym planie redystrybucyjnym, realny poziom dochodów będzie taki sam.

Nawet przy najbardziej optymistycznym scenariuszu inflacja w przyszłym roku będzie wynosiła 4-5%, więc nawet Ci z nas, którzy są na UoP, na tę chwilę na nowych podatkach albo stracą, albo ich ilość przychodów pozostanie na podobnym poziomie. 

Najistotniejsze zmiany


Najistotniejsze punkty reformy, pokazane już w maju 2021, to:

 • Zwiększenie kwoty wolnej od podatku z 8 tys. zł do 30 tys. zł;
 • Podwyższenie granicy drugiego progu podatkowego z 85 tys. zł do 120 tys. zł;
 • Obniżka stawek ryczałtu m.in. dla inżynierów, zawodów IT, lekarzy.
 • Fair Play w zakresie składki zdrowotnej.
 • Podatkowy restart gospodarki – cały pakiet rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Podatkowe fair play wobec państwa

Nad czym warto się zastanowić w najbliższym miesiącu, pracując w IT?

Według Badania IT przeprowadzanego co roku przez Bulldogjob, w roku 2021 tylko 33% programistów wybiera współpracę B2B, przy 58% pracujących na UoP (próba wyniosła ponad 6 tys. ankietowanych).

Skąd się więc bierze ta wysoka liczba programistów pracujących na umowę o pracę? W Polsce wiele firm pracuje dla zagranicznych spółek, lub jest ich przedstawicielami w naszym kraju i całe systemy tych firm są po prostu zbudowane pod zatrudnianie pracowników na umowach. To zazwyczaj mniejsze firmy decydują się na współpracę z pracownikami w formie B2B, co obecnie zwiększa możliwość konkurencji.

Ryczałt

Sam w sobie, może być korzystnym rozwiązaniem w wielu przypadkach. Dla niewtajemniczonych: ryczałt płaci się od przychodu. Nie bierze się pod uwagę kosztów jego uzyskania. Ci z Was, którzy nie ponosicie zbyt wielkich wydatków związanych z prowadzeniem swojej działalności gospodarczej (np. pracujecie z domu, sprzęt od firmy itd.), możecie rozważyć rezygnację z zasad ogólnych opodatkowania dochodów właśnie na rzecz ryczałtu.

Programista musi przede wszystkim precyzyjnie ustalić, jaki jest zakres jego usług, a potem przyporządkować je do właściwej pozycji w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do której odwołuje się ustawa o ryczałcie. Od 2022 r. ma obowiązywać stawka 12 proc. od:

 • świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych, 
 • pakietów oprogramowania systemowego i użytkowego
 • oprogramowania komputerowego pobieranego z internetu. 


W przypadku ryczałtu podatek dochodowy wynosi 12%, do czego trzeba dołożyć składkę zdrowotną, której wysokość zależna jest od tego, ile rocznie zarabiasz. 

Jeden istotny fakt, którego nie możesz pominąć, chcąc zmienić rodzaj odprowadzania podatków w formie ryczałtu, to swojego pracodawcę. Więcej szczegółów znajdziesz w tym artykule.


Podsumowując, w ryczałt warto iść, jeśli: 

 • nie ponosisz zbyt wielu wydatków, które mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów,
 • nie korzystasz z ulgi IP Box ani ulgi B+R,
 • nie odliczasz ulgi prorodzinnej (tzw. ulgi na dzieci),
 • chcesz prowadzić uproszczoną ewidencję rachunkową,
 • wpadasz w daninę solidarnościową!

IP BOX

IP BOX to preferencja podatkowa, która daje możliwość obniżenie podatku do 5 proc., jeśli tworzymy kwalifikowane prawa do własności intelektualnej (a oprogramowanie lub program komputerowy jest takim prawem), ale trzeba do tego doliczyć składkę zdrowotną.

Musimy jednak “udowodnić”, że nasza działalność jest badawcza, albo rozwojowa, w obrębie naszej firmy. Nie musimy mierzyć innowacyjności naszego przedsięwzięcia w ramach, bo ja wiem, całego świata. Prościej: pracą naszego umysłu” stworzyć coś sami lub udoskonalić coś, co sami kupiliśmy i sprzedać to dalej — w przypadku programistów, będzie to autorski kod.

Tworzymy więc innowatorski na skalę naszej firmy kod i przekazujemy go w ramach praw do własności intelektualnej naszemu kontrahentowi — firmie. 

Minusem tego rozwiązania jest konieczność prowadzenia ewidencji, prowadzona na wskaźniku nexus. Warto w przypadku takiego rozwiązania napisać wniosek o indywidualną interpretacje podatkową — ułatwi nam to staranie się o ulgę.

B2B będzie miało pod górkę

Z uwagi na galopujące wynagrodzenia w sektorze IT jedną z popularniejszych form rozliczeń w przypadku umów B2B jest wybór podatku liniowego w wysokości 19% zamiast standardowych progów podatkowych 17% i 32% z uwagi na stosunkowo niski poziom wejścia w tzw. drugi próg podatkowy (32% podatku od zarobków powyżej 85 528 zł rocznie – czyli dochód około 7100 złotych miesięcznie). 

W zapowiedziach dotyczących zmian podatkowych rząd wskazał m.in. że:

 • Składka zdrowotna dla przedsiębiorców rozliczających się podatkiem liniowym ma być inna niż przy skali podatkowej i ma wynieść 4,9% (wg wcześniejszych zapowiedzi miało to być nawet 9%), przy czym brak jest prawa do odliczenia od podatku jakiejkolwiek części składki zdrowotnej
 • Zwiększona zostanie kwota wolna od podatku do wysokości 30 tysięcy złotych, nie obejmie osób rozliczających się podatkiem liniowym.


Analizując dane dot. nowych podatków, nasz ekspert, Karol Kozieł pisze tak: 

Analizując dostępne dane związane przede wszystkim ze zmianami dot. rozliczeń składki zdrowotnej wg obecnych założeń osoba na własnej działalności rozliczającą się liniowo przy dochodzie brutto 5.000 złotych miesięcznie – straci około 212 złotych miesięcznie, a przy miesięcznym dochodzie brutto na poziomie – 15.000 złotych będzie to już 622 złote miesięcznie!

Więcej na ten temat przeczytacie w jego tekście.

Osoby na B2B muszą się szykować nie tylko na większe podatki, ale i na więcej obowiązków prawnych. Polskie Państwo ma zamiar kontrolować faktury. Żeby nie było za łatwo, to dokładnie co miesiąc. W takiej częstotliwości trzeba będzie je wysyłać do organów państwowych.

Do czego konkretnie zobowiąże nas ustawodawca? Polski Ład ma wprowadzić obowiązek przesyłania co miesiąc elektronicznej księgi przychodów i rozchodów oraz ewidencji środków trwałych. Na dedykowany serwer automatycznie mają trafiać wszystkie faktury: to co prawda zwiększy koszty rozliczeń, szczególnie dla najmniejszych firm, ale ma ograniczyć wydatki fiskusa i liczbę kontroli. Ponadto ma umożliwić coś, co rząd planował już dwa lata temu — tzw. test przedsiębiorcy: wykazanie, kto naprawdę prowadzi firmę, a kto założył działalność tylko po to, by obniżyć sobie podatek.

Więcej o tym przeczytacie tutaj.

Jak się więc przygotować? 

Musimy w pierwszej kolejności:

 • Zweryfikować, w jakiej wysokości są nasze średnie miesięczne dochody i czy możliwe, że w 2022 ulegną one drastycznemu zwiększeniu/zmniejszeniu, 
 • Sprawdzić, czy miesięcznie generujemy dużo kosztów prowadzenia działalności, które zmniejszają nasz podatek (np. koszty paliwa, wynajem lokalu, rata kredytu etc.)  = duże koszty oznacza mniejsze prawdopodobieństwo, chociażby ryczałtowej formy rozliczeń, 
 • Porównać w jednym z dostępnych kalkulatorów podatkowych na podstawie zebranych danych jak będzie wyglądał nasz dochód przy wyborze podatku liniowego/skali podatkowej, 
 • Sprawdzić, czy wykonywane przez nas działania (np. programowanie) zajmują dużą część rozliczanych przez nas godzin – co może przemawiać za skorzystaniem z ulgi IP BOX i podjęciem działań w tym kierunku (np. złożeniem wniosku o uzyskanie interpretacji podatkowej), 
 • Skonsultować się na podstawie zebranych informacji ze swoim księgowym, 
 • Złożyć do Urzędu Skarbowego deklaracji o wyborze określonej formy opodatkowania.


Przygotowaliśmy dla Was także materiał WIDEO, z którego dostaniecie sporą dawkę wiedzy!

<p>Loading...</p>