Maciej Olanicki
Maciej OlanickiRedakcja Bulldogjob

Po ilu latach można zostać seniorem w IT? Porównanie stanowisk

Jak długo trzeba pracować, aby awansować na stanowisko seniora w IT? I czy jest to tylko kwestią czasu? Sprawdźmy.
19.10.20225 min
Po ilu latach można zostać seniorem w IT? Porównanie stanowisk

Początki kariery w IT mogą się okazać niemałym wyzwaniem, jednak takim, które w większości przypadków zostaje wynagrodzone z czasem. Zachodzi bowiem mechanizm podobny do kredytu – można powiedzieć, że pożyczamy coś z przyszłości. Nawet jeśli pierwsze kroki na stromej ścieżce krzywej uczenia okażą się trudne, to przecież obietnica bycia doświadczonym specjalistą, który jednocześnie lubi to, co robi i jest za swoją pracę świetnie opłacany, jest najlepszą motywacją.

No dobrze, ale ile trzeba czekać na upragniony status seniora? I czy zawsze będzie to uzależnione tylko od specjalizacji, czasu, nabytego doświadczenia, a może jeszcze innych czynników? Jak to zwykle bywa w złożonych kwestiach, odpowiedź brzmi: to zależy. Zastanówmy się jednak, ile (i jak!) trzeba pracować, aby uważać się i być uważanym za Senior Developera.

PS: Sprawdź najpopularniejsze ścieżki na Twoim stanowisku w Bulldog Guide. Załóż i uzupełnij profil, a dowiesz się, które technologie i ścieżki kariery dają najlepszą perspektywę i co musisz zrobić, żeby tam dotrzeć.

Załóż konto

Senior, czyli kto?

Jak już zwróciliśmy uwagę, nabycie doświadczenia odpowiedniego dla seniora zależy od specjalizacji. Inaczej to może wyglądać w przypadku PM-a, inaczej w przypadku admina, to jednak jest oczywiste. Znacznie ciekawszą kwestię stanowią ogólne cechy specjalisty IT o dużym doświadczeniu, które przejawia on niezależnie od specjalizacji czy technologii, w której pracuje. Jest tu bowiem wiele punktów wspólnych, na które warto zwrócić uwagę.

Rzecz jasna pierwsze na myśl przychodzą większe umiejętności w zakresie samego kodowania. I trudno się tu nie zgodzić, gdyż Senior Developer nie zajmuje się już przecież debugowaniem, ale implementacją wzorców projektowych, eliminuje z kodu praktyki stanowiące ryzyko dla bezpieczeństwa oraz pisze czysty i zoptymalizowany kod. Kodowanie to jednak nie wszystko – podobnie jak w wielu innych branżach, po seniorze oczekuje się „więcej”. Na przykład decyzyjności, co jest nieocenioną zaletą w dobie powszechnej spychologii i rozmywania odpowiedzialności. Po seniorze można oczekiwać, że nie tylko wie, co robić, ale też nie boi się tego robić.

To się wiąże z myśleniem o swoich zadaniach w sposób „bigger picture”. Jedną z najczęściej wskazywanych cech seniorów jest dobra orientacja w celach biznesowych firmy i taka optymalizacja pracy, aby skupić się wyłącznie na ich realizacji. Doświadczony pracownik sprawnie posługuje się w swoich zadaniach brzytwą Ockhama i strąca w niebyt wszystko, co zbędne. Ale nie tylko w swoich – tak dochodzimy do kolejnej cechy. 

Senior powinien być także mentorem dla mniej doświadczonych pracowników, sprawnie dzielić się swoim doświadczeniem, nie zaś stanowić niedostępnego guru, który przychodzi do firmy „zrobić swoje”.

Senior w IT – po ilu latach?

Czas na konkrety. Przy ich omawianiu zwracamy uwagę, że szczególnie w przypadku wymagań odnoszących się do lat przepracowanych na jakimś stanowisku, sprawa jest w dużej mierze umowna. W wielu przypadkach okazuje się ponadto, że to nie czas czyni seniora, lecz umiejętności, doświadczenie i wiedza. Warto zwrócić na to uwagę podczas planowania swojej kariery – przy braku rozwoju można „utknąć” na stanowisku juniora na wiele lat lub w ogóle pożegnać się z branżą.


Frontend Developer

Na ogół przyjmuje się, że awansu na Senior Developera na frontendzie można oczekiwać po 5 przepracowanych na tym stanowisku latach, choć nie brakuje sytuacji, w których udaje się nawet w ciągu 3 lat. Ale znów – nie należy tego uważać, za żelazną regułę i pamiętać, że górę biorą umiejętności. Przede wszystkim w JavaScript, gdzie senior posługuje się już najbardziej złożonymi konceptami i świetnie zdaje sprawę z asynchroniczności JS. Jest on w stanie budować bezpieczne systemy uwierzytelniania, wysokiej jakości pod względem UX i UI interfejsy aplikacji webowych i stron oraz swobodnie zarządza API. 


Backend Developer

W przypadku backendu sytuacja zdaje się jeszcze bardziej powiązana z umiejętnościami, a nie latami przepracowanymi na tym stanowisku. Kluczową kompetencją jest projektowanie API, rzecz jasna ważną rolę odgrywa także obycie z wszelkiej maści bazami danych. Wymagana jest tu dobra znajomość wzorców projektowych i najlepszych praktyk w zakresie inżynierii oprogramowania. Analizując dotychczasowe rezultaty Badania społeczności IT przeprowadzanego co roku przez Bulldogjob (serdecznie zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji!), dochodzimy do wniosku, że Senior Backend Developerm można przy powyższych kompetencjach zostać w Polsce po sześciu latach.


Fullstack Developer

Cechy oczekiwane u Senior Fullstack Developera wpisane są w specyfikę samej roli – można więc w tym przypadku połączyć omówione już wymagania stawiane przed frontendowcem i backendowcem. Senior Fullstack Developer świetnie zna języki frontendowe i backendowe oraz stosuje najlepsze praktyki pod kątem bezpieczeństwa i optymalizacji na obu, nomen omen, frontach. Potrafi też utrzymywać bazy danych i tworzyć API, zaś zdobycie tych wszystkich umiejętności zajmuje najczęściej od 5 do 7 lat.


DevOps

Rozchwytywani dziś DevOpsi, zwłaszcza na poziomie seniorskim, muszą mieć wysokie kompetencje w zakresie całości procesu pracy nad oprogramowaniem: od wytworzenia oprogramowania, przez jego rozwój i wdrożenie. Niezbędne są także solidne umiejętności posługiwania się językami skryptowymi Microsoftu oraz SQL-em, choć w miarę rosnącej popularności Pythona w ogóle, budzi on coraz większe zainteresowanie wśród DevOpsów. To stanowisko wymagające dużego doświadczenia i w zależności od organizacji osiągnięcie poziomu seniora zajmie 5-6 lat.


Administrator

Tytuł seniora w przypadki Admina, rzecz jasna uśredniając, można zdobyć po około 3-5 latach doświadczenia na tym stanowisku. W tym przypadku kompetencje rzecz jasna w mniejszym stopniu związane są z programowaniem (jednak wciąż związane, gdyż senior administrator powinien być dalece zaawansowany w programowaniu sieciowym), ale przede wszystkim ze znajomością sprzętu i umiejętnością jego konfiguracji. Senior Administrator to także ekspert w zakresie budowania infrastruktury i jej monitorowania, przy czym konkretne wymagania mogą się zauważalnie różnić w zależności od wielkości organizacji.

Podsumowanie

O ile wymagania odnośnie konkretnych kompetencji technicznych siłą rzeczy różnią się, to jednak nadrzędną zasadą w przypadku różnych stanowisk pozostaje, że to właśnie umiejętności w pierwszej kolejności determinować będą tempo rozwoju kariery. Przy czym umiejętności kodowania czy dobra znajomość narzędzi i technologii to zaledwie część wymagań. Nie mniej istotna pozostaje umiejętność podejmowania decyzji i gotowość do ponoszenia odpowiedzialności, jak i komunikatywność i gotowość do mentoringu.

<p>Loading...</p>