9.12.20194 min
Jakub Jarosz

Jakub JaroszKoordynatorITCorner

Więcej niż programista. Kim jest Senior Developer?

Sprawdź, jakie cechy i umiejętności powinny wyróżniać Senior Developera.

Więcej niż programista. Kim jest Senior Developer?

Senior developerem określane są osoby mające co najmniej 7 lat doświadczenia zawodowego jako programista. Do awansu nie wystarczy jedynie duża wiedza technologiczna. O tym, jakie umiejętności trzeba posiadać, odpowiadają seniorzy z wrocławskich software house'ów.

Jak wynika z danych przedstawionych w raporcie Wrocławski sektor IT, opublikowanym w październiku 2019 roku, a opracowanym przez ARAW oraz ITCorner, dolnośląskie firmy informatyczne poszukują zwłaszcza pracowników z doświadczeniem mid-level oraz seniorów. Są to osoby o specyficznym zestawie umiejętności, łączące kompetencje technologiczne i miękkie, ze znajomością języków obcych.

Ich rekrutacja i utrzymanie w firmie stanowi dla wspomnianych pracodawców duże wyzwanie. Na pytanie o dostępność senior developerów, aż 87% ankietowanych przedstawicieli wrocławskich korporacji, software houseów i startupów odpowiedziało, że „trudno ich pozyskać”, a jedynie dla 7% nie stanowiło to problemu. 

Komunikatywność i znajomość języków 

Podczas rekrutacji  kandydata z doświadczeniem kwalifikującym go na stanowisko seniora, znaczenie ma oczywiście rozległa wiedza z zakresu programowania. Natomiast kluczowe są kompetencje miękkie. Do naszych projektów poszukujemy osób zaangażowanych i mówiących bardzo dobrze po angielsku. Jest to bardzo ważne, ponieważ w naszym modelu biznesowym jesteśmy nie tylko dostawcą technologii, ale również konsultantem biznesowym. Innymi słowy, uczymy klientów, jak te technologie mogą rozwijać ich firmy. Komunikatywny i znający angielski senior to kluczowa rola w zespole developerów.

- opisuje Michał Kurzeja, CTO w Accesto. 

Jak wynika z cytowanego wcześniej raportu, we Wrocławiu, obok angielskiego, coraz większego znaczenia nabiera język niemiecki. Seniorzy, którzy się nim posługują, mogą liczyć na m.in. wyższe wynagrodzenie niż osoby znające jedynie język angielski. Jak podkreślają pracodawcy – równie ważną kompetencją jest umiejętność pracy w międzynarodowym środowisku biznesowym i kulturowym.

Wojciech M. Gańcza, C++ Senior Software Developer w VM.PL Software House, zwraca uwagę na umiejętność prostego i przejrzystego wyrażania swoich myśli.

Ma to znaczenie nie tylko podczas dyskusji, czy przygotowywania dokumentacji, ale przede wszystkim w czasie tworzenia kodu, który powinien być prosty i czytelny. Tak, by nawet ktoś, kto czyta go pierwszy raz, nie miał problemów ze zrozumieniem nie tylko, jak on działa, ale także czego dotyczy, a w idealnym przypadku – dlaczego został tak, a nie inaczej napisany.

- mówi Gańcza

Rozwój i wyzwania

Dobry senior developer powinien w sposób świadomy podchodzić do rozwoju własnego oraz swojego zespołu. Ciągłe doskonalenie poprzez podejmowanie zadań rozwojowych,  powinno być priorytetem i mieć miejsce codziennie. Przyjęcie takiego modelu w organizacji pracy jest niezbędne, aby w efektywny sposób odnaleźć się w pędzącym technologicznie świecie.

– wyjaśnia Łukasz Sutuła, Architekt Oprogramowania w Unity Group.

Podobnego zdania jest Michał Kurzeja z Accesto.

Dobry senior oczywiście zna trendy i nowinki technologiczne, ale równie ważne jest dla niego nieustanne doskonalenie się w ponadczasowych umiejętnościach tworzenia dobrego kodu.

Dbałość o DX

W firmach IT pracodawcy coraz częściej zaczynają zwracać uwagę i zarządzać Developer Experience’em.

Senior powinien umieć zadbać o efektywną pracę zarówno swoją, jak i tych mniej doświadczonych osób. Ważnym elementem jest tutaj tzw. Developer Experience (DX), czyli ogół wrażeń, jakie programiści odczuwają w trakcie pracy. Składają się na to używane narzędzia, sposób pracy, wybrane technologie itp. Senior, jako osoba, która „z niejednego pieca chleb jadła", powinien wiedzieć, co się sprawdza, a co niekoniecznie. Umiejętność przekuwania tych doświadczeń w odpowiednie wybory dla siebie i swojego zespołu czyni kogoś właśnie seniorem.

- wyjaśnia Maciej Stasiełuk, CTO i Software Architect w Vazco.

Senior jak psycholog

Liczy się jeszcze jeden, równie ważny aspekt komunikacji, i wcale nie chodzi tu o porozumiewanie się z maszynami za pomocą kodu. Jak wyjaśnia Wojciech M. Gańcza, C++ Senior Software Developer w VM.PL Software House: 

Programy piszemy dla ludzi, a nie dla komputerów. Dlatego niezbędną umiejętnością jest rozumienie innych. Dzięki temu możemy zrozumieć nie tylko to, czego użytkownik naszego programu chce, ale przede wszystkim, czego potrzebuje. Tu nie pomaga wiedza na temat wewnętrznej architektury najnowocześniejszych procesorów czy wiedza o tym, jak działa pamięć. Nie wystarczy wiedza o technikach optymalizacji kompilatorów. Oczywiście – to się przydaje, ale istotniejsze jest zrozumienie ludzkiej psychiki.

Dodaje, że programista coraz bardziej przypomina psychoanalityka, który stara się dotrzeć do problemu, bo bez tego trudno jest go rozwiązać. Jak zdobyć takie umiejętności? –

Przydatne są tu elementy psychologii i socjologii, ale nie muszą to być od razu studia w tym kierunku. Znacznie lepsze efekty daje otwarcie się na typowo humanistyczne aktywności – literaturę, sztukę, a przede wszystkim – na słuchanie innych ludzi.

– mówi Wojciech M. Gańcza. 

Podsumowanie

Senior developer to oczywiście ekspert w dziedzinie programowania, który nieustannie podnosi swoje umiejętności i wiedzę technologiczną. Równie ważne staje się jednak, żeby osoba o szeregu kompetencji, szerokim spojrzeniu i umiejętnościach interpersonalnych. Bez nich nie można zostać seniorem z prawdziwego zdarzenia.


Praca zbiorowa pod kierunkiem/redakcją Jakuba Jarosza, koordynatora i pr managera w klastrze ITCorner.

<p>Loading...</p>