Justyna Szatan
Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Na to możesz zachorować w IT

Poznaj 9 najczęstszych schorzeń zdrowotnych, które dotykają specjalistów IT ze względu na specyfikę pracy.
5.05.20225 min
Na to możesz zachorować w IT

Praca w branży IT poza licznymi benefitami, dobrą pensją i relatywnie dużym luzem w porównaniu do biznesu ma też swoją mroczną stronę. Bardzo łatwo jest zapomnieć o potencjalnym zagrożeniu, jakie wynika z wykonywanej przez nas pracy.

W tym artykule wskażę 9 najczęstszych dolegliwości, jakie spotykają specjalistów IT oraz sposoby jak sobie z tymi niedogodnościami radzić.

Zespół cieśni nadgarstka

Zaczyna się zwykle niewinnie — od mrowienia kciuka, palca wskazującego i serdecznego. Występuje z powodu ucisku na nerw pośrodkowy przebiegający w kanale nadgarstka. 

Możesz się tego schorzenia nabawić przy powtarzających się jednakowych ruchach palców i nadgarstka np. przy pisaniu na klawiaturze, operowaniu myszką, graniu na instrumentach czy przy drobnych pracach ręcznych.

Nie bez kozery jest to schorzenie wpisane na listę chorób zawodowych. Występuje w ok. 50:1000 przypadków. Statystycznie częściej to schorzenie pojawia się po 50 r. życia.

Leczenie polega na noszeniu ortezy na nadgarstek, wstrzykiwania glikokortykosteroidów, fizjoterapii i ćwiczeniach. W zaawansowanych przypadkach przeprowadza się operacje. 

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka, profilaktycznie rozciągaj się i pamiętaj o ustawieniu stanowiska zgodnie z zasadami BHP. Rób sobie kilkuminutowe przerwy w pracy i ustaw klawiaturę poziomo. Wypróbuj myszkę ergonomiczną i podkładki z wyprofilowaniem pod nadgarstek.

Stres

Według raportu "The State of Burnout in Tech 2022", w którym wzięło udział 32 644 specjalistów IT, aż 56% z nich przyznało, że nie potrafi się zrelaksować po pracy. Natomiast 62% ankietowanych potwierdziło, że czuje się psychicznie i emocjonalnie zmęczona.

Przewlekły stres prowadzi do osłabienia układu odpornościowego, zajadania go (co prowadzi do nadwagi), cukrzycy, a nawet zawału. Poczytaj, jak się odstresować oraz zapobiegać przeciążeniu pracą umysłową i wypaleniu zawodowemu.

Kręgosłup

Jak doskonale wiesz — znasz przecież przepisy BHP w pracy, dlatego co godzinę na pewno wstajesz na 5 minut od komputera i się rozciągasz. Również masz dobrze dopasowane krzesło ergonomiczne, dobrze ustawione monitory i wcześniej wspomnianą ergonomiczną myszkę.

Wyrabianie dupogodzin sprzyja powstawaniu wad postawy, ogólnemu garbieniu się i oczywiście w dalszej konsekwencji bólowi kręgosłupa, o czym szerzej pisaliśmy tutaj

Siedzący tryb życia

Czy wiedziałeś, że według American Heart Association, liczba miejsc pracy siedzącej wzrosła o 83% od 1950 roku? Niedobór specjalistów IT nie ułatwia unikania nadgodzin i pracy ponad 8 h siedząc na tyłku przy komputerze.

Nie oszukujmy się, ale praca siedząca obciąża mięśnie stabilizujące kręgosłup od siedzenia na tyłku, mięśnie barków i rąk przyklejonych do klawiatury oraz mięśni karku utrzymującego głowę, gdy wpatrujesz się w monitor.

PS. Wiedziałeś, że owocowy czwartek według WHO podniesie produktywność pracowników o 20%? Więcej ciekawostek o benefitach z myślą o Twoim zdrowiu znajdziesz tutaj.

Przede wszystkim ruszaj się — co najmniej 30 minut dziennie uprawiaj jakiś sport lub chociaż wyjdź na spacer.

Zawał

Dziwnym trafem według badań przeprowadzonych w Szwecji, ataki serca wśród osób pracujących zawodowo są najczęstsze w poniedziałki. Statystycznie częściej z chorobami serca problem mają mężczyźni. 

Czynniki zwiększające ryzyko zawału serca:

  • palenie papierosów,
  • siedzący styl życia,
  • wysoki poziom cholesterolu,
  • nadciśnienie.


Kontrola cholesterolu, zdrowia dieta, aktywność fizyczna, work-life balance, no stress i rzucenie fajek powinno pomóc.

Nadwaga i otyłość

Wynik zajadania stresu, siedzącego trybu życia i nieodpowiedniej diety jak sięganie po słodycze, słodkie napoje czy posiłki typu fast food. Choroba cywilizacyjna może dotknąć każdego.

Oczywiście niekoniecznie musi być efektem zaniedbania. Nieraz wynika to z uwarunkowania genetycznego, zaburzeń hormonalnych, cukrzycy czy chorób serca. W dłuższej perspektywie dodatkowe kilogramy pogarszają jakość życia, obciążają stawy i zwiększają ryzyko zawału serca czy udaru mózgu. Nawet nie wspomnę o samoocenie.

Na szczęście masz do dyspozycji dużo specjalistów z zakresu dietetyki, a nawet trenerów personalnych, którzy pomogą Ci zawalczyć o swoje zdrowie, gdy wygospodarujesz na to czas.

Żylaki

Poza nadwagą, do której jeszcze wrócę praca siedząca powoduje też niewydolność żylną kończyn dolnych, zatem ból kopytek, obrzęki, uczucie ciężkich nóg, pajączki, a nawet żylaki. Tym razem statystycznie problem dotyczy głównie kobiet.

Ulgę przyniosą leki i produkty kompresyjne (uciskowe rajstopy itd), a w najgorszych przypadkach zabiegi chirurgiczne. Profilaktycznie pamiętaj o aktywności fizycznej i oczywiście poprawnej postawie podczas pracy. Trzymanie nóg na podnóżku czy ich prostowanie powoduje ściśnięcie żył podkolanowych.

Wzrok

Godziny spędzone na wyszukiwaniu tego jednego buga w kodzie też z czasem dadzą Ci się we znaki. Według szacunków naukowców, aż 30% Europejczyków cierpi na krótkowzroczność, a w Azji aż 60% społeczeństwa. Tutaj rozwiązania są proste, okulary, soczewki czy operacja laserowa.

Niektórym doskwiera "zespół suchego oka", który objawia się uczuciem piasku pod powiekami i zaczerwienieniem. Nieszczęśnicy dotknięci tym schorzeniem mają problem z naturalnym nawilżeniem oka, dlatego wspomagają się kroplami, a nawet laserowymi zabiegami.

Pamiętaj o kontrolnych badaniach wzroku — nie ma sensu robić groźnych min, gdy próbujesz rozpoznać z kim rozmawiasz. Przypomnę też, że okulary same w sobie wielu osobom dodają uroku.

Problemy z układem oddechowym

W przypadku pracy w biurach nieraz właściciele budynków (niekoniecznie pracodawcy, którzy je od nich wynajmują) nie do końca dbają o jakość powietrza. Klimatyzacja nieraz jest mocno zakurzona lub nawet zagrzybiona, a nieraz budynki nie mają klamek, więc nie ma możliwości cyrkulacji powietrza.

To może prowadzić do kaszlu, kataru, nawracających infekcji czy suchości w gardle.  Na pewno nie zaszkodzi nawilżacz powietrza i zapas tabletek na gardło.

Wybór należy do Ciebie

Mając na uwadze powyższe, już wiesz, że ryzyko szybszego zgonu osób, które większość dnia spędzają na siedząco jest o 50% wyższe. Przede wszystkim od Ciebie zależy, jak będziesz dbał o własne zdrowie.

Aby pomóc Ci zachować zdrowy tryb życia firmy IT dwoją się i troją, byś miał najfajniejsze benefity. Poza ubezpieczeniem, byś mógł się na bieżąco diagnozować możesz liczyć na pakiety sportowe, a nawet prysznic w biurze, przebieralnie i parking dla rowerów. O pozostałych rozwiązaniach firm IT przeczytasz tutaj.

<p>Loading...</p>