Neuroróżnorodność w miejscu pracy
26.04.20243 min
Bulldogjob

Bulldogjob

Jak wrócić do pracy wypoczętym

Sprawdź, dlaczego dobry odpoczynek jest nam tak bardzo potrzebny oraz jak odpoczywać, aby naprawdę wypocząć.

Jak wrócić do pracy wypoczętym

Niby wychodzisz z pracy, ale myślami nadal siedzisz przy biurku. Już nie mówiąc o wyjściu z pokoju do kuchni na pracy zdalnej. Znamy to dobrze. Aby efektywnie wykonywać zadania, potrzebujesz nie tylko odpowiednich narzędzi i warunków - istotny jest wypoczynek. Równowaga pomiędzy pracą, a życiem prywatnym i relaksem jest kluczowa.

Czy potrafimy odpoczywać?

Odpoczynek jest jedną z najważniejszych potrzeb naszego organizmu. Trudno oczekiwać, żeby człowiek był idealnie skoncentrowany przez 6-10 godzin. Programista nie pracuje fizycznie, ale i tak prędzej czy później odczuje zmęczenie.

Przez jakiś czas może się wydawać, że zmęczenie nas nie dotyczy, oraz że świetnie radzimy sobie z pracą po kilkanaście godzin dziennie, a nawet kodujemy po powrocie do domu. Jak długo można to wytrzymać? Tydzień? Miesiąc? Rok? Wtedy pojawi się już nie tylko zmęczenie, ale i zniechęcenie, apatia, a czasami również depresja.


Problem z odpoczywaniem polega na tym, że niezbyt nam wychodzi. Niektórzy czują wręcz lęk, kiedy przestają pracować. To nie tylko problem programistów, ale przede wszystkim wielu Polaków.

Jak pokazał kilka lat temu raport w Monitorze Rynku Pracy Instytutu Badawczego Randstad, nie potrafimy przestać myśleć o pracy nawet w czasie urlopu. Dotyczyło to już wtedy aż 36% Polaków, natomiast 60% z nas na wakacjach sprawdza od czasu do czasu swoją firmową skrzynkę pocztową.

Trudno mówić o prawdziwym work-life balance, gdy dla wielu normalnością są nadgodziny. To problem ogólnoświatowy, wynikający z ogromnego tempa życia. Co oznacza, że odpoczynku trzeba się nauczyć.

Sztuka odpoczynku

Odpoczynek wydaje się czymś naturalnym, ale coraz częściej tracimy tę umiejętność, a w czasie wolnym od pracy nie potrafimy naładować akumulatorów. Trudno powiedzieć, żebyśmy naprawdę odpoczywali kiedy przez parę godzin wpatrujemy się z kanapy w ekran telewizora, bo w pracy robimy prawie to samo, tylko siedząc na krześle. W tej sytuacji już lepiej wybrać książkę (o lekturach programistów pisaliśmy kiedyś tutaj) albo pójść na spacer.

Nawet mając czas wolny, nie potrafimy go odpowiednio wykorzystać. Wracamy do pracy tak samo zmęczeni, jak z niej wychodziliśmy. Trudno w takiej sytuacji być kreatywnym i błyskawicznie wykonywać zadania. Czy to sytuacja bez wyjścia?

Nie trzeba wyważać otwartych drzwi i wymyślać skomplikowanych strategii odpoczywania. Pilnując tego z ołówkiem w ręku, czy za pomocą aplikacji, zmienimy odpoczynek w obsesję. Wystarczy zdrowy rozsądek.

Jak wypoczywać?

Oto garść naszych porad, jak wykorzystać czas wolny, żeby wrócić do pracy wypoczętym.


Odpoczywanie zaczyna się w głowie

Co z tego, że wyjdziemy z pracy, skoro myślami nadal tam jesteśmy. Musimy nauczyć się, jak okiełznać nasz umysł, odciągnąć go od zawodowej rutyny. Niektóre osoby wykorzystują do „uwalniania się od pracy” różne techniki relaksacyjne, inne stawiają na intensywny wysiłek fizyczny. Trzeba odkryć, co zaabsorbuje naszą uwagę, spychając na plan dalszy kwestie związane z pracą.


Sen jest kluczowy

Osoby, które nie potrafią odpoczywać, często również sypiają bardzo krótko, mają problem z zasypianiem, budzą się w nocy. A to sen regeneruje nasz organizm, pozytywnie wpływa na pamięć i przyswajanie informacji. Do efektywnego odpoczynku wystarcza już 6-7 godzin snu.


Trzeba odpoczywać codziennie, a nie raz na jakiś czas

Nie musi być długo, wystarczy nawet 30-60 minut czasu tylko dla siebie. Najlepiej zaraz po pracy.


Przynajmniej jeden dzień w tygodniu przeznacz tylko na odpoczywanie

Odcinaj się wtedy zupełnie od obowiązków zawodowych, nie nadrabiaj zaległości, nie sprawdzaj firmowej poczty. Spędź ten dzień na przyjemnościach, jakbyś nie miał żadnych obowiązków.


Spacery lub jazda na rowerze to zawsze skuteczne „odstresacze”

Potrafią doskonale uwolnić od wszystkiego, co nas męczy na co dzień. Bliski kontakt z naturą, wyprawa do parku - to może być dobra alternatywa dla codziennego zabiegania (pod warunkiem, oczywiście, że nie będzie nas dusił smog).


Programista nie powinien zapominać o aktywnym wypoczynku

Wysiłek fizyczny pozwoli skoncentrować się na naszej cielesności i skutecznie oderwie od zadań, jakie mamy do rozwiązania w pracy. Nie musi to być od razu codzienne bieganie, wystarczy od czasu do czasu wizyta w siłowni, czy przejażdżka rowerem.


Nie można zapomnieć o urlopie!

Świat się nie zawali, jeśli dwa razy w roku wyjedziemy na tygodniowe wakacje.

I jeszcze jedna istotna kwestia: pozbądźmy się wyrzutów sumienia, że odpoczywamy i nie robimy nic. Bezczynność to także część naszego życia. Czasami równie ważna jak praca.

<p>Loading...</p>