5 ergonomicznych krzeseł, które naszym zdaniem są najlepsze dla Twojego kręgosłupa
W jednym z naszych artykułów mogliście się dowiedzieć - na czym siedzą programiści. On właśnie był zajawką do napisania tego tekstu. Wybór krzesła jest bardzo trudny, zważywszy na to, że są bardzo drogie. Inwestując, bierzesz pod uwagę nie tylko komfort pracy, ale przede wszystkim zdrowie Twojego kręgosłupa.
Na jakie elementy warto zwrócić uwagę podczas zakupu krzesła?
1. Materiał, z którego jest wykonane krzesło
Naturalną rzeczą jest, że każdy człowiek się poci, dlatego podczas wybierania krzesła warto wziąć pod uwagę to, z jakiego materiału jest ono wykonane, aby przepuszczało powietrze. Najlepiej wybierać te, które mają mikrosiatkę albo są wykonane ze skóry naturalnej - ale wtedy trzeba się liczyć z tym, że podczas upałów w lecie możesz się ślizgać.
2. Regulacja oparcia, zagłówka, podłokietników i siedziska
Jest to ważne, gdyż dotyczy dopasowania parametrów krzesła do Twojego wzrostu i wagi, a także dostosowania go do komfortowej pracy. Koniecznie sprawdź, jaki mechanizm ruchowy ma dany produkt.
3. Nie powinno skrzypieć :)
Żeby się o tym przekonać, należy najzwyczajniej usiąść na krześle i się na nim poruszać, a także sprawdzić, z jakich materiałów są wykonane jego części.
4. Mechanizm ruchowy
Poniżej przedstawimy trzy najczęściej występujące mechanizmy ruchowe:
TILT - czyli funkcja bujania się. Możliwość blokady siedziska i oparcia, dzięki czemu przyjmuje się jedną pozycję do pracy. Oprócz tego funkcja ta przewiduje regulację wysokości, siły oporu oparcia. Na wielu forach można zauważyć, że sporo osób na nią narzeka. Wszystko zależy od tego, czego konkretnie potrzebujesz.
MULTIBLOCK - możliwość kołysania się; blokada siedziska i oparcia w 5 pozycjach. Funkcja pozwala na przyjęcie odpowiedniej pozycji przy biurku (regulacja wysokości, siły oporu oparcia do wagi i gabarytów użytkownika). Dodatkowo jest wyposażona w Anti-Shock, czyli zabezpieczenie przed uderzeniem oparcia w plecy użytkownika.
Oba mechanizmy są bardzo do siebie podobne, w czym zatem tkwi różnica? TILT jest prostszy w użyciu, pozwala na blokadę krzesła tylko w pozycji pionowej. Zwolnienie jej powoduje odchylenie oparcia. Natomiast przy MULTIBLOCK można zatrzymać fotel w pozycji odchylonej.
SYNCHRO SELF to mechanizm pozwalający na jednoczesny ruch oparcia (kołysanie się) oraz blokadę w każdym momencie, w wybranej pozycji odchylenia. Jego plusem jest ciągły kontakt oparcia z plecami użytkownika. Siła oporu oparcia jest dostosowana do wagi siedzącego.
Lista krzeseł
Spis krzeseł został wybrany na podstawie researchu wykonanego na wielu blogach i forach dla programistów. Zestawiliśmy je z kryteriami, które przedstawiliśmy powyżej.
MARKUSPlusem krzesła z IKEI jest nie tylko cena, ale również mikrosiatka pozwalająca na swobodny przepływ powietrza i wbudowane podparcie odcinka lędźwiowego. Funkcja multiblock pozawala na stabilne dopasowanie nachylenia. Można regulować wysokość siedziska, a jego dopuszczalne obciążenie to 110 kg. Minusem jest brak regulacji podłokietników oraz zagłówka. Dodatkowo kółka są wykonane z gumy, także nie będą “szurać” po podłodze. Na forach internetowych można trafić na opinie, że Markus szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku wysokich osób.
Fotel gabinetowy - model KB-8901Fotel ma możliwość regulacji podłokietników (są one dodatkowo pokryte miękką nakładką), zagłówka oraz wysokości siedziska. Produkt ma mechanizm multiblock wzbogacony o funkcję “anti-shock”. Oparcie jest wyprofilowane dla odcinka lędźwiowego. Krzesło jest wykonane z mikrosiatki i pianki o dużej gęstości (jest to zaleta, ponieważ siedzisko nie będzie się odkształcało). Dopuszczalnym obciążeniem siedziska jest waga do 150 kg. Producent zapewnia, że kółka są miękkie, jednak aluminiowa podstawa może sugerować, że istnieje możliwość porysowania podłogi.
Ergohuman BTPosiada mechanizm ruchowy SYNCHRO SELF. Zaletą krzesła jest profilowane siedzisko: jego wysokość, głębokość i wychylenie oparcia względem siedziska. Produkt ma również regulowane podłokietniki, oparcie z dynamiczną podporą części lędźwi. Posiada również regulowany zagłówek. Ergohuman BT jest wykonany z mikrosiatki, a jego siedzisko tapicerowane jest oddychającą tkaniną.
Ergomax flexi plusPosiada funkcje regulacji: wysokości siedziska, kąta nachylenia siedziska z oparciem w kilku pozycjach, wysokości i oddalenia podłokietników, wysokości i kąta nachylenia zagłówka, położenia podpórki lędźwiowej względem wzrostu użytkownika - tutaj odradzamy fotel osobom wysokim, ponieważ podpórka ma mały zakres regulacji. Krzesło zostało wykonane z mikrosiatki (oparcie). Maksymalne obciążenie siedziska wynosi 150 kg.
DXRacerProdukt jest przeznaczony dla osób o wzroście około 180cm i do wagi 90 kg. Są do niego są dołączone dwie poduszki: zagłówkowa i lędźwiowa. Ponadto można ustawić oparcie w różnych płaszczyznach (odchylenie nawet do pozycji półleżącej). W tym modelu można regulować wysokość podłokietników. Fotel tapicerowany jest ekoskórą i tkaniną mesh.
O czym pamiętać?
Samo kupno krzesła nie rozwiąże problemu bolących pleców. Spójrz do artykułu: jak firmy IT dbają o zdrowie pracowników. Konieczne jest robienie sobie przerw 10-15 minutowych na rozprostowanie kości. W razie jakichkolwiek pytań, zapraszamy do dyskusji.