29.07.20164 min
Iwona Tur

Iwona TurCEO Bulldogjob

Jak firmy IT dbają o zdrowie swoich pracowników?

Jak firmy IT dbają o zdrowie swoich pracowników?

Każdy, kto pracuje bardzo długo za biurkiem wie, co to ból pleców, karku i nadgarstka, czy poczucie senności po trzeciej czy czwartej filiżance kawy. Ból żołądka doskwiera po wypiciu kolejnych hektolitrów czarnego napoju. Za niskie biurko, niewygodne krzesło, klimatyzacja, która wieje wprost na głowę przez osiem godzin, złe odżywianie ‒ brzmi znajomo?

Według badań Creating Sustainable Performance pracownik, który zachowuje równowagę między życiem osobistym a zawodowym, jest bardziej wydajny o 16%, bardziej zaangażowany w pracę o 32% oraz odczuwa większą satysfakcję z wykonywanej pracy o 46%.

W tym artykule przedstawimy sposoby jak pracownicy mogą dbać o swoje zdrowie oraz jak firmy zachęcają do zdrowego i aktywnego trybu życia. Zachęcamy też do przeczytania naszego artykułu dotyczącego znajdowania równowagi pomiędzy pracą a życiem osobistym.

Jazda na rowerze do pracy

Jakiś czas temu opublikowaliśmy tekst: Dojeżdżamy rowerem do pracy, w którym przedstawiliśmy zalety wyboru tego środka transportu. Dzięki jeździe na rowerze, dostajesz porządną dawkę wysiłku fizycznego już na starcie dnia. Takie firmy jak: GameDesire, Blue Media oraz Allegro zachęcają do tego rodzaju aktywności fizycznej, budując specjalne rowerownie lub wiaty oraz płacąc za kilometry przejechane do pracy na rowerze. W ten sposób pracownicy łączą przyjemne z pożytecznym - zarabiają, jednocześnie ćwicząc.

Pakiety Mulisport

Dużo firm zauważyło, że aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa na samopoczucie pracowników. Są bardziej wydajni, zaangażowani w swoją pracę, nie tak często wypalają się zawodowo, a także rzadziej korzystają z L4.

Przykładami firm oferujących Multisport (raz dziennie można korzystać z obiektów sportowych w Twoim mieście) są m.in. Zaven, Nokia, czy 3e Software House, które zachęcają do aktywności fizycznej.

I-Systems oferuje pakiety MulitiSport Plus dla pracowników, dzięki którym bez limitów mogą oni korzystać z siłowni, zajęć fitness oraz pływalni. Natomiast The Software House proponuje darmowy pakiet MultiSport Plus, wystarczy, że pracownik wyrazi chęć korzystania z niego.

Świeże owoce

Według badań WHO zdrowe odżywianie może podnieść efektywność pracowników nawet o 20%. Z tego też założenia wychodzą firmy, które oferują w pracy świeże owoce. Ów trend jest dobrym sposobem na tworzenie wizerunku dobrego pracodawcy, który troszczy się o swoich pracowników oraz ekologicznego miejsca pracy, wspierającego lokalnych rolników i dostawców owoców. Wiele firm m.in. Kainos czy Shoper regularnie organizuje w swoich siedzibach Fruit day.

Masaże

Ból pleców, nadgarstków, karku jest chorobą zawodową ludzi, którzy pracują przy biurku. Sposobem na te dolegliwości jest oczywiście sport, niestety jednak to nie wszystko. Codzienne, długotrwałe siedzenie przy komputerze sprawia, że takie schorzenia tylko się pogłębiają. Dlatego niektóre firmy: IBM oraz SoftServe poszły za przykładem Google i oferują swoim pracownikom odprężające masaże.

Pakiety medyczne

Obecnie pakiety medyczne są podstawą proponowanych przez pracodawcę benefitów. Większość potencjalnych pracowników zwraca uwagę na nie, aplikując do danej firmy. Opieka medyczna jest bardzo ważnym elementem, o który powinni zadbać pracodawcy. Ponadto pakiety zdrowotne obejmują nie tylko pracownika, ale również, bardzo często, jego rodzinę.   

Organizacja zawodów sportowych dla pracowników

Obecnie miejsca zatrudnienia mają być przestrzenią nie tylko do pracy, ale i również do spędzania wolnego czasu. W ten sposób przedsiębiorstwa budują ciepły wizerunek, a pracownicy bardziej utożsamiają się z firmą, integrują się i nie są skłonni tak często zmieniać pracy. Te wszystkie działania mają na celu stworzenie przyjaznego, otwartego środowiska pracy.

Nokia ma swoje drużyny piłkarzy oraz biegaczy, które zdobywają różne nagrody. Firma chwali się osiągnięciami pracowników, pokazując w biurze liczne puchary. Kolejnym przykładem jest firma informatyczna Hicron. Zatrudnieni w niej specjaliści IT wzięli udział w regatach Play with Friends na Zatoce Puckiej. Natomiast inFakt organizuje dla swoich pracowników treningi firmowe.  

Zamiast kawy yerba mate

Wypicie trzech, czterech, a nawet więcej filiżanek kawy to codzienność większości pracowników biurowych. Tak duża ilość czarnego napoju może obciążać kondycję żołądka, a także niszczyć zęby. Dlatego warto od czasu do czasu zamienić kawę na yerba mate, która również ma działanie pobudzające, a także wiele wartości prozdrowotnych ‒ do tego zachęca na przykład firma XSolve, oferując zaraz obok kawy ‒ yerba mate.  

Posiłki

Regularne posiłki są bardzo ważnym elementem w zdrowej diecie. Dlatego firmy, aby pracownicy mogli zjeść spokojnie, w miłej atmosferze organizują wspólne obiady czy śniadania. Tak więc na przykład RST Software Masters przygotowuje dla swoich pracowników śniadania, a Estimote proponuje o poranku darmowe kanapki i lunch po południu.

Sposób na bolące plecy

Długa praca przy biurku może nieść za sobą wiele dolegliwości m.in. kręgosłupa. Bolące plecy i kark są chorobą zawodową większości programistów. Aby kręgosłup nie był za bardzo obciążony podczas pracy warto zastosować parę trików: plecy powinny przylegać do oparcia, stopy oprzyj na podłodze (nie zakładaj nogi na nogę), kiedy odczuwasz ból, zrób krótką przerwę na rozprostowanie kości, czasami zamiast krzesła wybierz piłkę do fitnessu (jeśli Twoja firma oferuje takie urządzenie rzecz jasna) - w ten sposób sprawiasz, że Twoje mięśnie zaczynają aktywnie pracować.

Wszelkie działania firm, które mają na celu dbałość o zdrowie psychiczne oraz fizyczne pracownika, są stosowane, aby osoba zatrudniona była bardziej efektywna w pracy. Stres związany z pracą, z rozwojem kariery, czy nadmiarem obowiązków zawodowych może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Pracodawcy oferujący benefity wymienione w tym artykule wiedzą, że dobre samopoczucie sprawia, że pracownik lepiej pracuje i chce się rozwijać.

<p>Loading...</p>