Work-life balance w IT
Coraz więcej firm rozumie, że właściwa równowaga pomiędzy pracą a życiem prywatnym, wpływa pozytywnie na pracownika i pozwala mu na lepsze wykorzystanie jego potencjału. Dlatego pracodawcy stawiają na kulturę work-life balance. Przoduje w tym branża IT. Koncepcja work-life balance pojawiła się na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, a jej idea opiera się na zapewnieniu pracownikowi równowagi pomiędzy obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym.
Chodzi tutaj o ustalenie odpowiednich proporcji pracy i odpoczynku, zaangażowania zawodowego i samorealizacji poza miejscem zatrudnienia, ale również otwarte, elastyczne podejście do potrzeb pracownika. Nowoczesne technologie sprawiają jednak, że tradycyjne podejści work-life balance zaczyna się zmieniać. Współczesne środki komunikacji przyczyniają się bowiem do tego, że coraz trudniej wyznaczyć granice pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Pracownik pozostaje w kontakcie z firmą nawet przez całą dobę 7 dni w tygodniu. Szczególnie narażeni na takie niedogodności są osoby z branży IT, które mają do czynienia z nowoczesnymi technologiami na co dzień. Czy to jednak oznacza, że w tej branży nie można już mówić o prawdziwym work-life balance? Nic z tych rzeczy.
Programiści a równowaga pomiędzy pracą i życiem prywatnym
To właśnie w IT najczęściej wdrażane są rozwiązania i technologie, które pozwalają na elastyczne kształtowanie nie tylko czasu pracy, ale także jej formy. Nierzadko nie ma tu problemu, żeby poszczególne zadania wykonywane były przez pracowników znajdujących się w różnych lokalizacjach. Coraz częściej firmy IT wdrażają u siebie również politykę BYOD (Bring Your Own Device), która pozwala wykorzystywać urządzenia mobilne pracowników w miejscu pracy i na potrzeby obowiązków zawodowych, jednocześnie nasilając trend teleworkingu.
Warto jednak zauważyć, że coraz większe znaczenie work-life balance w IT ma także związek z ograniczoną podażą kandydatów o wysokich kompetencjach. Coraz częściej firmy muszą konkurować o pracowników nie tylko wysokością oferowanych wynagrodzeń, ale także dodatkowymi korzyściami. Najczęściej informacje o work-life balance pojawiają się w ogłoszeniach kierowanych do kandydatów na takie stanowiska, jak Software Developer, Web Aplication Developer, Java Developer, programista czy tester.
Co kryje się za work-life balance?
W poszczególnych firmach IT za terminem work-life balance kryją się tak naprawdę różne korzyści dla pracowników. Najpopularniejsze są elastyczne godziny pracy, które można odpowiednio dostosować do własnych potrzeb. Takie rozwiązanie jest szczególnie przydatne dla rodziców, którzy dowożą swoje dzieci do szkół albo dla osób chcących uniknąć godzin szczytu i towarzyszących im korków. Dzięki elastycznym godzinom spędzanym w pracy można także łatwiej realizować różne własne pasje albo dbać o aktywny tryb życia (np. regularne, poranne wizyty na siłowni).
Bardzo popularnym elementem work-life balance jest także możliwość pracy zdalnej. W niektórych firmach można pracować w domu przez określoną ilość dni w miesiącu, w innych – gdy zdarzą się różne wydarzenia losowe. W przypadku zatrudnienia w ramach IT Contracting, nierzadko telepraca jest świadczona codziennie. Niekiedy firmy decydują się również na zatrudnianie pracowników w niepełnym wymiarze lub w ramach jobsharing (dwie osoby dzielą pomiędzy siebie jedno stanowisko).
Inne rozwiązania, praktykowane przez firmy IT w ramach work-life balance, to na przykład dodatkowe dni wolne (np. z okazji imienin), wielomiesięczne urlopy bezpłatne (sabbatical), specjalne programy dla rodziców (np. szkoła rodzenia, dodatkowe becikowe, przedszkola itp.) lub dopłaty do ciepłych posiłków (np. Netguru). Niektóre koncerny, jak IBM, organizują także kolonie dla dzieci pracowników w okresie letnim. Coraz więcej firm wspiera również zatrudnione osoby w rozwoju ich pasji i zainteresowań.
Work-life balance staje się coraz silniejszym trendem, któremu podporządkowuje się coraz więcej firm z branży IT. W ten sposób pracodawcy mogą nie tylko zdobyć lepszych kandydatów w czasie rekrutacji, oferując im dodatkowe benefity, ale także nawiązują silniejsze relacje ze swoimi pracownikami, co przekłada się nierzadko na ich wyższą wydajność i większa lojalność.