Kiedy specjalista IT decyduje się na zmianę pracy
W zbiorowej świadomości istnieje przeświadczenie, że w branży IT pracownicy często, w porównaniu do innych branż, zmieniają pracę. Wielu specjalistów zapewne zgodzi się z tym stwierdzeniem, pokrywa się ono też z wszelkimi raportami na ten temat.
Pojawia się nawet określenie “skoczków” w IT, czyli takich pracowników, którzy często, czasem nawet raz na pół roku, zmieniają pracę. Średni „cykl życia” programisty u jednego pracodawcy to kilkanaście miesięcy. W wielu przypadkach jest on znacznie krótszy. Problem ten ma zasięg globalny i w nie mniejszym stopniu dotyczy takich gigantów jak Facebook, Google czy Microsoft, gdzie warunki pracy należą do najlepszych na świecie.
W naszej branży złe postrzeganie dużej listy firm w CV odeszło do lamusa. Teraz jest to często standard, z którym trzeba po prostu przejść do porządku dziennego. Co więcej, długie zasiedzenie się w jednej firmie wcale nie musi oznaczać lojalności, a pracownicy, którzy nie boją się podejmować nowych wyzwań, często postrzegani są jako odważni i jest to brane pod uwagę jako pozytyw.
Spójrzmy na to, co motywuje najbardziej do zmiany pracy.
Kliknij obrazek, aby powiększyć.
Money, money, money…
W IT o dobrego specjalistę trzeba trochę powalczyć. Na rynku czuć duży brak, specjalistów wciąż brakuje, Ale! Ofert pracy, choćby na naszym jobboardzie jest mnóstwo! W takiej sytuacji niemożliwe jest, by płace nie zaczęły rosnąć.
Dodajmy do tego tendencję, która wynika z porównania Badania Społeczności IT 2021, a tegorocznego. Na pytanie o to, co by mogło zmobilizować pracownika do zmiany pracy, 3% respondentów więcej niż w zeszłym roku wskazało zarobki. Nowe podatki oraz wysoka inflacja już działają na wyobraźnię devów i skłaniają do rozmyślań na temat swojej obecnej pensji.
Często przecież bywa tak, że nowy pracownik przychodzi do firmy i zarabia z miejsca więcej niż obecni pracownicy, właśnie ze względu na to, że pracodawca musiał czymś go czymś podczas rekrutacji zachęcić. Pracownicy prawdopodobnie widzieli ogłoszenie rekrutacyjne, a więc i widełki. Zresztą, w powszechnej wiedzy jest zapisane, że jeśli chcesz zarabiać więcej — to musisz zmienić pracę.
Biorąc to wszystko pod uwagę, nic dziwnego, że specjaliści IT zmieniają pracę, kiedy chcą więcej zarabiać. I w samej tej chęci przecież nie ma nic złego.
Pozostałe powody
Specjalnie tak układam nagłówki. Nie ma się co oszukiwać, pieniądze grają tu największą rolę. Cała reszta będzie dość podobna do innych rynków pracy. Przed chwilą sprawdzaliśmy, co skłoniłoby specjalistę do zmiany pracy. A co zachęca do pozostania?
Kliknij obrazek, aby powiększyć.
Tu, jak widać, zarobki są dopiero na 3 pozycji. Słowem: pieniądze nie są wcale najważniejsze. Jak na dłoni widać znaczącą różnicę między tym, jak pracownicy postrzegają potrzebę czy chęć zmiany pracy, a chęć pozostania.
Pieniądze nie stoją na pierwszym miejscu, gdy do pracy po prostu chce się przychodzić ze względu na to, jaka panuje tam atmosfera, na dobry i ciekawy skład zespołowy.
Inne powody, których moglibyśmy się doszukiwać, raczej ciężko je przewidzieć. Jeśli odejście z pracy motywowane jest przeciągającą się złą atmosferą — bardzo często ciężko podjąć decyzję w jednej chwili. Gdy natomiast mówimy o nagłym wydarzeniu w pracy, które negatywnie rzutuje nam na przyszłą współpracę, słowo nagłe mówi samo za siebie: nie spodziewamy się takowego.
Niezwykle ważny też będzie rozwój: dla wielu specjalistów IT dojście do tego momentu w karierze wymagało sporo wyrzeczeń i pracy, ale równie wielu chce się rozwijać. Moment, w którym praca staje się nużąca, a projekt nieciekawy może dojść do przełomu i decyzji o odejściu. Branża IT jest niezwykle dynamiczna, wymaga (dużo większego niż w wielu innych branżach) “bycia na bieżąco” i nieustannego doszkalania się i ulepszania swoich umiejętności.
Sprawdź, też jakich błędów powinieneś unikać poszukując nowej pracy >> tutaj. Poznaj trendy w programowaniu na 2022 r.