Diversity w polskim IT
Bulldogjob
Bulldogjob

Jak szukać pracy po przerwie w karierze

Dowiedz się, jak zadbać o skuteczny i efektywny powrót do pracy po przerwie w karierze IT.
9.05.20238 min
Jak szukać pracy po przerwie w karierze

Byłeś specjalistą IT, miałeś przerwę w swojej karierze i teraz poważnie myślisz o powrocie do branży? Jeśli tak, to czytaj dalej. Jest kilka kwestii, o które należy zadbać by Twój “come-back” obył się bez niepotrzebnych rozczarowań i po prostu realnie się wydarzył z korzyścią dla Ciebie i Twojego nowego pracodawcy.

Rozwiej swoje wątpliwości

Możliwe, że kilka lat temu byłeś świetnie zapowiadającym się programista, designerem, testerem czy project managerem, który z jakichś powodów podjął decyzję o odejściu z IT.

Być może Twoje odejście było spowodowane stanem zdrowia lub innymi problemami natury osobistej. Być może chciałeś spróbować czegoś innego, wpadłeś w sidła speców od inwestycji, którzy obiecywali miliony. Wyszło, nie wyszło. Nieważne. Minął rok, 2, 5 10, 15 lat, a Ty łapiesz się na myśleniu o powrocie do branży.

Zastanawiasz się, czy dałbyś radę wrócić. Jeśli przerwa w Twojej karierze była długa, to doskonale zdajesz sobie sprawę z tego, że technologia poszła hen hen do przodu. Jesteś również świadomy tego, że część Twojego wcześniejszego doświadczenia będzie najzwyczajniej nieadekwatna do aktualnie obowiązujących standardów i wymogów

To oczywiste, że targają Tobą wątpliwości. Czy masz jeszcze jakieś szanse na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy IT? Czy warto w ogóle próbować? I przede wszystkim - od czego zacząć?

Szukanie pracy po przerwie w karierze może wydawać się trudne. Wypadłeś z obiegu, masz “dziurę” w życiorysie, którą będziesz musiał jakoś uargumentować (o tym poniżej) oraz masz luki w wiedzy, doświadczeniu i kwalifikacjach.

Jednak nie pozwól zatrzymać się na etapie tego typu wątpliwości.

Skoro wcześniej pracowałeś w IT, to nie zaczynasz od zera. Wszystko jest kwestią motywacji, nauki i odpowiedniego przygotowania do powrotu. Dlatego nie trać czasu na rozmyślania czy warto, czy nie warto próbować. Zajmij się tym, co możesz zrobić, by jak najszybciej uskutecznić swój powrót do branży. A do tego potrzebujesz: określić swoje cele zawodowe oraz stanowiska, do których potencjalnie możesz aspirować, uaktualnić wiedzę i kwalifikację oraz przygotować profesjonalne portfolio i CV.

Zorientuj się w aktualnej sytuacji rynkowej i obierz kierunek

Zacznij od researchu. Przejrzyj aktualne oferty pracy, by mieć rozeznanie, jakiego doświadczenia i kwalifikacji oczekują teraz pracodawcy, odnotuj stanowiska, które są w Twoim zasięgu. Po wstępnym rozpoznaniu stwórz listę kwalifikacji i umiejętności, jakie powinieneś posiąść, aby Twoje aplikacje miały szanse powodzenia.

Odezwij się do znajomych z branży. Ich podpowiedzi mogą okazać się bezcenne. Osoby, które kiedyś z Tobą pracowały, pamiętają, jakie masz możliwości, co może Ci bardzo ułatwić powrót do branży. Odświeżenie kontaktów, z czasów, gdy jeszcze pracowałeś w IT, może skutkować nieoczekiwanym poleceniem Ciebie lub ofertą pracy np. na stanowisku juniorskim. Oczywiście taki scenariusz byłby niczym wygrana na loterii, dlatego nie rekomendujemy bazowania jedynie na znajomościach. Jednak zdecydowanie warto je odświeżyć.

Dobrym pomysłem, by wyrobić sobie rozeznanie o tym, co aktualnie dzieje się w branży, jest udział w eventach takich jak np. CodeFrenzy konferencja dla całej społeczności IT za free 

Polecamy także spojrzeć w przyszłość. Nie, nie chodzi o wróżenie z fusów czy lanie wosku. Po prostu zainteresuj się trendami w branży, by zbudować plan na swoją karierę i odpowiednio ukierunkować swój rozwój. 

Uaktualnij swoje umiejętności i kwalifikacje

Po wstępnym rozpoznaniu wiesz już, na jakie stanowiska będziesz chciał aplikować. Wiesz też, czego powinieneś się uczyć oraz jakie technologie i frameworki poznać, aby Twoje aplikacje wyglądały atrakcyjnie dla rekruterów. Przyszedł czas na działanie.

W dzisiejszych czasach dostępność do darmowej wiedzy i materiałów w najróżniejszej formie (kursy online, społeczności czy tutoriale) jest nie do przeceniena. Korzystaj z tego. To samo z artykułami i literaturą branżową. Jeżeli uznasz to za konieczne, możesz także zainwestować w odpłatny kurs czy też szkolenie stacjonarne zakończone certyfikatem. Ma to swoje plusy. Wiedza będzie podana na tacy, w sposób przestępny oraz praktyczny. Otrzymasz certyfikat ukończenia oraz wykonasz projekt, który będziesz mógł wykorzystać w portfolio.

Uzupełniając luki w wiedzy, skupiaj się na praktycznej prezentacji swoich umiejętności (szczególnie dla stanowisk typowo programistycznych wysokiej jakości portfolio na GitHubie jest koniecznością). Jeżeli nie masz projektów komercyjnych, jakimi mógłbyś się pochwalić, publikuj własne oraz te, które wykonujesz w ramach swojej nauki.

Dobrym pomysłem na poszerzenie spektrum swojego doświadczenia jest uczestniczenie w projektach open-source czy też udział w hackathonach. Po pierwsze zyskujesz praktyczne doświadczenie w kreatywnym podejściu do rozwiązywaniu problemów złożonej natury oraz sprawdzasz się w pracy zespołowej. Po drugie, wykazujesz, że jesteś osobą proaktywną, pasjonującą się branżą, co jest wysoko punktowane przez potencjalnych pracodawców. Jeśli masz na swoim koncie udział w takich projektach, to nie zapomnij uwzględnić je w CV i portfolio.

Porfolio, CV i profil pracownika

Dla stanowisk stricte programistycznych kluczowe znaczenie ma wiedza praktyczna, a więc dobrze wykonane testy rekrutacyjne i atrakcyjne portfolio.

Jednak pierwszym punktem styku z rekruterem będzie Twoje CV lub profil kandydata na portalu rekrutacyjnym. W obu przypadkach Twoja aplikacja powinna być zawsze dostosowana do wymogów danego stanowiska. Innymi słowy, należy każdorazowo edytować CV, aby było jak najbardziej spójne z ofertą pracy. Jeżeli aplikujesz przy użyciu swojego profilu online, również konieczne jest, by każdorazowo dostosowywać opcje do konkretnych wymogów pracodawcy. O tym, na co w CV zwracają uwagę rekruterzy, więcej przeczytasz tutaj. 

Jeśli uznasz za stosowne, to uwzględnij w CV doświadczenie, kwalifikacje i osiągnięcia zdobyte poza branżą. Umiejętności miękkie, komunikacyjne czy językowe są zawsze dobrze widziane. Jednak pamiętaj, by stanowiska niezwiązane z IT opisywać zwięźle. Większość miejsca poświęć na przedstawienie kwalifikacji i doświadczenia nawiązujących do wymagań potencjalnego pracodawcy.

Aplikuj, aplikuj, aplikuj

Szukanie pracy to praca sama w sobie. Tak do tego podejdź. Jeśli będziesz zdeterminowany i konsekwentny, to rekruterzy zaczną się do Ciebie odzywać. Pamiętaj, że każda aplikacja to cenne doświadczenie. Dlatego nie zrażaj się brakiem odzewu, a wyciągaj z tego wnioski, by ulepszać swoje kolejne aplikacje.

Zostałeś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Solidnie się do niej przygotuj.

Prześledź dokładnie wymagania pracodawcy i upewnij się, że orientujesz się we wszystkich punktach wymagań z oferty. Nawet jeśli nie masz udokumentowanego komercyjnego doświadczenia w danym aspekcie, technologii czy frameworku, to wykaż się wiedzą na dany temat. Zajrzyj też na przykładowe pytania i odpowiedzi jakie mogą pojawić się na rozmowach o stanowiska techniczne. 

Nie wybrzydzaj

Konkurencja wśród specjalistów IT jest duża. Zauważ, że pracodawcy szukają głównie doświadczonych pracowników. Dlatego jeżeli miałeś długą przerwę w karierze, zdecydowanie warto aplikować na pozycje juniorskie. Być może Twoje pierwsze stanowisko po powrocie nie będzie tym wymarzonym, ale z pewnością stanie się furtką do rozwoju Twojej kariery.

Postaw sobie za cel, by się “zahaczyć” w firmie technologicznej. Zobaczysz, że jeśli zdecydujesz się na tymczasową “degradację” w stosunku do tego, co robiłeś przed przerwą w karierze, to bardzo szybko Twój przełożony zorientuje się, z kim ma do czynienia. Z dnia na dzień będziesz rósł w siłę i pewność siebie. A to już tylko mały krok do awansu lub zmiany pracy na tę wymarzoną.

Jak argumentować przerwę w karierze

Możliwe, że obawiasz się niewygodnych pytań o przerwę w karierze. Twoje obawy nie są bezpodstawne - takowe pytania się z pewnością pojawią. Przygotuj się na nie już na tym etapie.

Twoja przerwa, szczególnie jak trwała wiele lat, może budzić wątpliwości ze strony rekruterów. To zrozumiałe. Postaw się w ich skórze. Na pewno nie darzyłbyś zaufaniem osoby, która dla przykładu popracowała jako programista czy tester przez 2 lata, a następnie przez 10 prowadziła warzywnik ze szwagrem…No właśnie ;)

Ale spokojnie. Jeżeli Twoje CV oraz portfolio zostały doprowadzone do odpowiedniego (idealnego) poziomu (o czym było wyżej), a Ty jesteś pewien swoich umiejętności, to poradzisz sobie także z niewygodnymi pytaniami o życiorys. Pamiętaj, że dla przyszłego pracodawcy liczy się to, co możesz mu zaoferować teraz i w przyszłości.

W przypadku kilku lub kilkunastoletniej przerwy w karierze, na rozmowie kwalifikacyjnej, należy skoncentrować się na pozytywnych aspektach swojego doświadczenia i wyjaśnić, jakie kroki podjąłeś, aby pozostać na bieżąco z nowymi trendami i technologiami.

Jeśli chodzi o pytania o powody odejścia z branży i czasu poza nią, to pamiętaj, że są rzeczy, które warto mówić i takie, o których lepiej nawet nie wspominać. Nie znaczy to od razu, że masz kłamać. Po prostu należy przedstawić daną sytuację w takim świetle, aby była korzystna i przejrzysta zarówno dla Ciebie, jak i dla rekruterów.

Dajmy na to, że przerwa w karierze nie była długa (np. 1,5 roku), a Ty w tym czasie podróżowałeś po świecie i imałeś się różnych sposobów zarobkowania. Wyłóż kawę na ławę. Możesz argumentować to chęcią poznania świata i różnych kultur. Przy okazji podróży zdobyłeś przecież wiele umiejętności interpersonalnych oraz językowych, które będziesz mógł wykorzystać w komunikacji z zespołem, klientami i managerem.

To samo z założeniem rodziny czy chęcią rozkręcenia własnego biznesu. Opowiedz pokrótce o powodach swojej decyzji poświęcenia się w 100% rodzinie bądź firmie. Następnie stanowczo zapewnij, że teraz jesteś gotowy wrócić i zaangażować się w pracę w takim samym stopniu.

W sytuacjach, gdy przerwa była spowodowana złym stanem zdrowia, problemami rodzinnymi czy trudnościami w życiu osobistym, sam zdecyduj, ile chcesz powiedzieć, jednak nie opowiadaj o swoich problemach ze szczegółami. Pamiętaj, rekruterzy też ludzie, więc zrozumieją, że na tamten, trudny czas musiałeś skupić się na swojej sytuacji życiowej. Nie zapomnij mocno podkreślić, że to, co było, jest już za Tobą, a Ty całą swoją aktualną energię poświęcasz na podjęcie nowej pracy i rozwój w IT.

Jeżeli natomiast powodem odejścia było np. (o zgrozo!) wypalenie zawodowe bądź problemy w ówczesnym miejscu pracy, to nawet jeśli miałeś stuprocentową słuszność, nie opowiadaj o głupim, beznadziejnym szefie i durnych, nic niewnoszących do świata projektach! Powstrzymaj się od takich opowieści przynajmniej na etapie rekrutacji, bo niezależnie od Twojej “racji”, to tego typu wypowiedzi będą budziły niesmak i wątpliwości.

Dlatego, gdy odejście z branży IT miało bardziej dramatyczny przebieg niż zwyczajna chęć sięgnięcia po inne cele i marzenia, to wykaż się powściągliwością.

W każdym przypadku ważne jest, aby pokazać przyszłemu pracodawcy, że jesteś gotowy i zmotywowany do powrotu oraz że wykorzystałeś czas poza branżą na zbieranie doświadczeń i rozwój, dzięki czemu będziesz bardziej świadomym i wszechstronnym pracownikiem.

Pamiętaj o tym, by być spójnym i pewnym tego, co mówisz. Jeśli zaczniesz się plątać w swoich zeznaniach, to możesz wzbudzić wrażenie osoby niegodnej zaufania. Dla rektruterów w IT liczy się przede wszystkim to, jaką wartość możesz wnieść do firmy oraz co potrafisz w praktyce. Dlatego w niektórych przypadkach Twoje doświadczenie spoza branży może także być na plus.

Branża się zmienia – to dobry moment na powrót

Wiesz już jak szukać pracy po przerwie w karierze. Masz co robić. 

Na Twoją korzyść przemawia też sytuacja na rynku. Aktualnie branża IT dynamicznie ewoluuje w kilku kierunkach: w stronę technologii związanych z rozwojem i wykorzystaniem AI, w stronę technologii mobilnych oraz serwisów w chmurach. Dlatego można spodziewać się wielu przetasowań na rynku pracy IT w najbliższym czasie. 

Jako osoba wracająca do branży, pokaż potencjalnym pracodawcom, że masz pomysł na swoją karierę w świetle powyższych zmian.

<p>Loading...</p>