Sytuacja kobiet w IT w 2024 roku
21.09.20224 min
Justyna Szatan

Justyna SzatanRedakcja Bulldogjob

Jakie doświadczenie ma znaczenie w branży IT

Sprawdź, na co w CV zwracają uwagę rekruterzy oraz praktycy przeprowadzający rozmowy techniczne.

Jakie doświadczenie ma znaczenie w branży IT

Jesteś na początku kariery zawodowej, a może chcesz zmienić z jakiegoś powodu pracodawcę? Warto przejrzeć aktualne trendy w CV, rozejrzeć się po oczekiwaniach firm i wreszcie wybrać te, w których chcesz pracować.

Zastanawiasz się, jak będzie odbierane Twoje doświadczenie zawodowe? Chcesz wiedzieć, na co mniej więcej się przygotować na rozmowie ze strony przedstawiciela HR i osoby technicznej?

W tym artykule przedstawię różne perspektywy doświadczenia zawodowego specjalisty IT na początku swojej kariery.

Na co zwracają uwagę rekruterzy?

Jeśli Twoje CV przejdzie przez pierwsze sito selekcji — specjalista HR dokładnie przeanalizuje informacje, które opisują Twoją karierę zawodową.

Według obecnych standardów swoje największe atuty i plan rozwoju kariery powinno się umieścić w podsumowaniu przed doświadczeniem zawodowym. Warto wyszczególnić umiejętności miękkie i techniczne.

Dobrze opisane podsumowanie zawodowe zawierające Twoje mocne strony oraz plan na siebie może przykuć uwagę rekrutera, co zaowocuje kolejnym etapem kwalifikacji — rozmową weryfikującą. Skorzystaj z naszych wskazówek przygotowania do rozmowy z rekruterem oraz części technicznej.

Pamiętaj, że CV ma za zadanie przedstawić najważniejszych informacji o Twojej karierze, dlatego warto poświęcić trochę czasu na jego dopieszczenie.


Co rekruter sprawdzi:

  • Poprzednie miejsca pracy i stanowiska, jakie kandydat zajmował — czy odzwierciedlają opisywane umiejętności oraz potencjalnie ile mógł się tam nauczyć.
  • Okres zatrudnieniaw każdej z nich (skoczkowie są różnie odbierani przez speców HR — albo jako pewni siebie ludzie szukający swojego miejsca lub jako nielojalni pracownicy niewarci zachodu i inwestycji).
  • Portfolio— w jakich projektach realnie brał udział kandydat i w jakim stopniu stworzone narzędzia są użyteczne.
  • Karierę zawodową— czy masz na siebie jakiś plan, czy wszystkie dotychczasowe prace to dzieło czystego przypadku.
  • Wykształcenie i uczelnię, by określić, jak może wyglądać Twoje zaplecze teoretyczne.


Od tego, co znajdzie się w CV będą zależeć pytania rekrutacyjne, które w dużym stopniu będą się do tego odnosić, dlatego nie warto ściemniać, ponieważ prędzej czy później to wyjdzie na jaw.

Co z tym wykształceniem?

Najważniejsza jest praktyka — to jeden z najpopularniejszych stwierdzeń, jakie usłyszysz w tym kontekście w branży IT. Jakby nie patrzeć to jest to fakt, natomiast wykształcenie też jest istotne.

Na przestrzeni lat rośnie również popularność kierunków informatycznych, co potwierdzają informacje z Badania Społeczności IT. W 2022 aż 73% respondentów potwierdziło, że ukończyło studia wyższe na poziomie magistra.

Kliknij, by powiększyć.

W przypadku firm, które tworzą oprogramowanie dla innych lub wypożyczają swoich pracowników / całe zespoły na rzecz danych projektów również zwracają szczególną uwagę na posiadane wykształcenie.

Zawsze w oczach laików ekspert, który ma potwierdzoną “wiedzę” odpowiednim stopniem naukowym jest bardziej wiarygodny. Tym bardziej że dziś studia wyższe to raczej standard — szczególnie u osób z aspiracjami na stanowiska liderskie.

Wpływa to również na sposób analizowania kodu i trudności, z jakimi w dalszej perspektywie mierzy się specjalista IT. Otóż byli studenci mają szerszą wiedzę teoretyczną z zakresu technicznego o komputerach i systemach. 

Ta wiedza z kolei przekłada się na bardzo rozległe podejście do tworzenia aplikacji, ponieważ uwzględniają też działanie systemów operacyjnych i innych korelacji natury podstawowej.

Co może wyglądać słabo w CV?

Jak doskonale zdajesz sobie sprawę doświadczenie jest “doświadczeniu” nierówne. Dlatego chcę Ci przekazać inne perspektywy, jak mogą być odebrane pewne pozycje z CV.


Bootcamp / szkoły programowania

Od czegoś trzeba zacząć, więc nie masz się czego wstydzić. Niestety na stanowisko Juniorskie może to być niewystarczające doświadczenie ze względu na małą praktykę z kodem i musisz mieć tego świadomość.

Podczas realizacji szkoleń uczysz się tworzenia bardzo prostych aplikacji, tych bardzo często nie kończysz i masz na Githubie kilka zaczętych projektów. Jak będziesz mieć na koncie już 2-3 różne prace w branży IT możesz sobie pozwolić na wykreślenie tego wpisu w kursach kierunkowych.


Portfolio

To ważna kwestia szczególnie dla osoby technicznej, która będzie oceniać Twoje umiejętności techniczne. Praktycy (najczęściej przyszli przełożeni) zwracają uwagę, czy Twój dorobek na Githubie to zadania z kursów online, czy praca własna.

Najwyżej punktowane są autorskie dopieszczone aplikacje, w których widać Twój progres i poziom rozkminy lub udział w projektach open source, który jest realnie używany przez innych użytkowników. Sprawdź, jak uprościć swój kod i podrasować swoje portfolio.


Co ze stażami?

O ile nie polegał na podpinaniu kabelków w biurowcu lub parzeniu kawy współpracownikom to warto się tym pochwalić. W branży IT to właśnie praktyka i ciągłe uczenie się nowych rzeczy oraz rozumienia schematów pozwala pisać dobry kod.

Nawet jeśli to był staż w małej firmie bez dużej renomy — opowiedz, na czym polegał Twój dzień pracy, przy jakich projektach pomagałaś/pomagałeś i co z tego chcesz kontynuować.

Podsumowanie

Próg wejścia do branży IT jest wysoki i każdy, kto wkracza do tej branży ma tego świadomość. Ze względu na duży niedobór specjalistów IT najwięcej ofert pracy jest dla Midów i Seniorów, ponieważ potrzeba rąk do pracy tu i teraz.

Nie zniechęcaj się, jeśli pierwsze rozmowy nie przyniosą oczekiwanych przez Ciebie skutków. Zawsze pytaj o feedback, wyciągaj z niego wnioski i próbuj dalej. W międzyczasie podkręcaj zawartość swojego portfolio, ponieważ to Twoja główna karta przetargowa.

Cały proces rekrutacji opiera się na relacjach, dlatego miej świadomość, że nawet najlepsze CV może nie trafić w klucz “najlepszych cech kandydata” każdego rekrutera — to obiektywne opinie.

Trzymam za Ciebie mocno kciuki — powodzenia w szukaniu swojej wymarzonej pracy!

<p>Loading...</p>